·
Okunma
·
Beğeni
·
56bin
Gösterim
Adı:
Mutlu Prens
Baskı tarihi:
Eylül 2013
Sayfa sayısı:
165
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757796395
Orijinal adı:
The Happy Prince
Çeviri:
Orhan Düz
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Şule Yayınları
Oscar Wilde'ın en çok tanınan bu hikayeleri, anlatım bakımından, çocuklar için yazıldığını düşündürüyor insana. Halbuki konu örgüsü, anlatım derinliği, hikaye kahramanlarının sıradışılığı, hiç beklenmedik ve çarpıcı sonları gözönüne alındığında, bu hikayelerde, büyüklerin dahi kavramakta güçlük çektiği gizli nokların olduğu görülüyor.
Bu hikayeler, ilk bakışta, yaşamının hiç de farkedilmeyen yüzünü, bazen güldürerek bazen ağlatan bazen de hayretler içinde bırakarak gösteriyor.
56 syf.
·10/10 puan
Çocuk kitabıymış bu, çocuklar için yazılmış... İnceleme metni girmeye geldiğimde öğrendim bunu. Okurken içimden "Tam çocuklara okunacak kadar 'güzel' öyküler." demiştim. Bu girişim yanlış anlaşılmasın sakın! Alın okuyun, gerçekten harika bir kitap. Okurken sürekli alıntılama yapasım gelip durdu.
Kitap öyküler bütününden oluşuyor. En uzun öykümüz bile 15 sayfa yoktur sanırım. Alıntılara bakarken başka bir baskısının 250 sayfa civarında olduğunu gördüm; oysa benim baskım 50 sayfaydı. Keşke uzun hali olduğunu daha önce fark etseymişim diyorum. Her biri birbirinden güzel öykülerdi.
kitaba adını veren mutlu prens öyküsünden çok, 'bülbül ve gül' ile 'vefalı dost' öyküsünü sevdim. Bana göre 5 öykü içerisinde gerçekten dikkat çekiyorlar.

Gerçek hayat da öyledir çünkü...

Siz başkasının mutluluğu için hayatınızı verseniz bile o mutluluk kaynağına hevesini kaybedince sizi bir köşeye atabilir.

Veyahut dost sandığınız, siz fedakarlık yaparken sadece kendi çıkarlarını düşünen tilkiler yok mudur şu hayatta?

Ben kitabı gerçekten çok sevdim. Dediğim gibi keşke elimde uzun hali olsaymış. Okurken zevk alacağınız bir kitap bana sorarsanız. Tavsiye ederim,

Keyifli okumalar ^-^
96 syf.
·1 günde
Çocuk ruhlu insanlar için yazılmış bir kitap Mutlu Prens. Beş hikâyeden oluşuyor. Hepsi aslında hayatın içinden, konular bencillik ve duyarsızlık. Tamamıyla şu anki yaşadığımız dünyayı anlatıyor. Çok keyif alarak okudum. Herkese tavsiye ederim.
50 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10 puan
Bencillik duygusunun cok güzel hikayeleştirilerek anlatıldığı bir eser
Okudukça hayatımızın içinden oldugunu farkedecek ve gülümseyerek okuyacaksınız :)
bir oturuşta bitirebileceğiniz yoğun kitapların arasında nefes aldıracak türden bir kitap :)
İyi okumalar :)
56 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
Küçük prens neyse mutlu prenste odur benim için. Çocuk öykülerinin büyüklere hitap etmesinin, büyüklere göre yazılan öykülerin küçüklere hitap edememesinin en güzel sebebi, büyüklerin içinde yaşayan bir çocuk olmasıdır. Oscar wilde didaktik kalemiyle okuyucuya, hayal dünyasındaki sembollerle gerçek dünyadaki sembolleri o denli uyarlamış ki her yaşta farklı anlamlar çıkarabilir insan.

~~ İyi okumalar ~~
128 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10 puan
Ne zamandır çocuk kitabı bu diye okumuyordum. Şans vereyim dedim, iyi ki de vermişim. 7'den 70'e herkesin okuyabileceği bir kitap olduğunu düşünüyorum. Benimki Remzi Kitabevi'nindi ve içinde 10 tane kısa hikâye vardı. Hem en sevdiğim hem en gıcık olduğum hikâye Candan Arkadaş'tı. 2 hikayeyi tam anlamadım. Sanırım biraz daha büyüyünce.
Tüm hikâyelerde bir iyi bir de kötü karakter var diyebilirim. Biraz masala kaçıyor aslında. Hikâyeden çok masala benziyor ama masal de değil. Masalsı hikâye diyelim. Lütfen siz de benim gibi önyargılı olmayın ve okuyun. :)
56 syf.
·1 günde·6/10 puan
Kitapta beş masal var. Bazı masalların yaşı olmaz ya işte öyle. Hafif tebessümle okudum kitabı hüzün de cabası. Elinizde varsa okuyun tabi ama ille de alın ille de okuyun der miyim? Demem galiba :)
56 syf.
·2 günde·8/10 puan
İncecik bir kitap ama içinde beş hikaye barındırıyor.
Yazar bu kitabı "çocuk ruhlu insanlar" için yazdığını söylemiş. Her yaşta insanın okuyabileceği naif ve tatlı hikayeler.
Her hikaye ayrı bir duygu içine çekiyor. En çok bencilliği, duyarsızlığı gözler önüne sermiş. İnsana dair bütün duyguları harika bir şekilde işlemiş.
Kesinlikle kısa ama derin bir kitap..
56 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Kitaptaki karakterlerin kimi çok iyi kimi çok bencil ve düşüncesiz. O karakterler günümüzde olsaydı nasıl karşılanırdı?

Mutlu prens gibi bütün varlığını fakirlere ihtiyaç sahiplerine dağıtan biri için çevresindekiler:

Anne şahsiyet; "Yavrum deli misin biraz da kendini düşün az birikim yap aaa.."

Elalem; " Yarın bir gün evlenirsin çoluğun çocuğun olur öyle çok dağıtma, evlatlarını düşün. "

Hans gibi biri için de:

Anne şahsiyet; "Bu kadar saf olma yavrucum o adam seni kullanıyor. Az gözünü aç gör."

Ben; " Hanscım iyi güzel yapıyorsun ama o adam bu iyiliğini haketmiyor."

Ergen şahsiyet; " 3 kuruşluk adama 5 kuruşluk değer verirsen arta kalan 2 kuruşla seni satar."

Bülbül için:

Ben; " Onların aşklarından sana ne aaa.."

Yıldız Tilbe; " Şimdiki aşklar yalan olmuş..."

Ergen şahsiyet; "Gitmek istiyorsa, bırak gitsin! Aklı seninle olmayanın bedeni yanında olmuş ne yazar?"

Anne Şahsiyet; "Annemm sen beni öldürcen mi? Elalem için canına kıyılır mı hiç...Akşam baban gelsin görürsün sen. "

Velhasıl kelam güzeldi. Her yaştan okura dersler veren akıcı bir kitap. Okunmalı :)
56 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Merhaba Oscar Wilde’ın “Mutlu Prens” kitabıyla geldim.
Yazarın bu kitabı oğulları için yazdığı düşünülse de hedef kitlesini “yediden yetmişe çocuk ruhlu insanlar, şaşırma ve sevinme gibi çocuksu yetilerini koruyanlar” olarak açıklıyor. Ben de okumadan önce sadece çocuklara özgü bir kitap olduğunu sanıyordum, okuduktan sonra fikirlerim değişti.
Kitap beş hikâyeden oluşuyor. Kitap ismini içerisindeki ilk hikâyeden almış.
Her hikâye genel olarak bencillik, iyilik, kötülük, duyarlılık, vefa, sevgi gibi temalar üzerine kurulu. Çocuklar için öğreticilik yönü ağır basarken yetişkinler okuduğunda yoğun eleştiri sezeceklerdir.
İçlerinden en sevdiğim ‘Bencil Dev’ ‘Mutlu Prens’ ‘Bülbül ve Gül’ hikâyesi oldu. ‘Vefalı Dost’ hikâyesinde ise sinirlerim bozulmadı değil🥲
Çocuklara okutulacaksa yetişkinler eşliğinde her hikâyeden ana fikir çıkararak okunması daha anlamlı olacaktır. Ortaokul öğrencilerine uygun.
Naçizane tavsiyemle,
Kitapla kalın..
50 syf.
·1 günde·Puan vermedi
50 sayfalık ince bir kitap olmasına rağmen içinde 5 öykü barındırıyor. Hepsi birbirinden farklı öyküler olsa da hepsinin temelinde aynı ana düşünce var: bencillik ve kibir. Biraz Küçük Prens kitabıyla bağdaştırdım. Çocuk kitabı olmasına rağmen öykülerin altında derin anlamlar yattığı için herkese hitap edecek bir eser.

Çocuklara okunabilecek güzel bir hikaye kitabı olmasının yanında yetişkinler için de zaman dolduracak bir kitap olarak okunabilir diye düşünüyorum.

Keyifli okumalar!
56 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Kitap ince olsada cok güzel 5 tane öyküsü var.
Her bir öyküden ayrı ayrı ders cıkarabilirsiniz.
Yanlız hepsi bir hüzünlü bitiyor sonudaki öykü ise tam can alıcıydı degirmenciye koskaca bir nefret duydum valla .
56 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10 puan
Nasıl güzel bir hikaye nasıl hüzünlü bir hikaye minnacıktı ama okumalara doyamadım sanırım etkisinde fazlasıyla kaldım. Nasılda içim acıdı göz ardı ettiğim için :( aman siz siz olun bir an evvel okuyun zira muhteşem :)
"Keskin, çok keskindi acı, yabanıllaştıkça yabanıllaştı Bülbül'ün şarkısı, çünkü ölümün kusursuzlaştırdığı Aşk'ın şarkısını söylüyordu, mezara girdiğinde ölmeyen Aşk'ın."
Oscar Wilde
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Axx, evîn çawa jî girêdayî tiştên piçûke
______
Ah, nasıl da küçük şeylere bağlı aşk!
Oscar Wilde
Sayfa 31 - İş Bankası
" Neden Mutlu Prens gibi olamıyorsun? " diye sordu.
" Mutlu Prens hiçbir şey için ağlamayı aklının ucundan bile geçirmez. "
Ama aşkın modası geçti artık, şairler öldürdü aşkı. Aşk hakkında o kadar çok şey yazdılar ki, kimse onları inanmaz oldu; bence çok normal. Gerçek aşık acı çeker ve susar. Hatırlıyorum da, ben bir zamanlar... Ama artık önemi kalmadı. Sevda maziye karıştı.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Mutlu Prens
Baskı tarihi:
Eylül 2013
Sayfa sayısı:
165
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757796395
Orijinal adı:
The Happy Prince
Çeviri:
Orhan Düz
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Şule Yayınları
Oscar Wilde'ın en çok tanınan bu hikayeleri, anlatım bakımından, çocuklar için yazıldığını düşündürüyor insana. Halbuki konu örgüsü, anlatım derinliği, hikaye kahramanlarının sıradışılığı, hiç beklenmedik ve çarpıcı sonları gözönüne alındığında, bu hikayelerde, büyüklerin dahi kavramakta güçlük çektiği gizli nokların olduğu görülüyor.
Bu hikayeler, ilk bakışta, yaşamının hiç de farkedilmeyen yüzünü, bazen güldürerek bazen ağlatan bazen de hayretler içinde bırakarak gösteriyor.

Kitabı okuyanlar 10,6bin okur

  • Semanur Çınar
  • Selin yıldırır
  • Zeynep Alphan
  • Gülay
  • Golgi aygıtı
  • •Eda
  • Buse Özer
  • Ömer Demirel
  • Janberk Çerkes
  • zeynep sena ertuğrul

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0 (1)
9
%0 (1)
8
%0.1 (2)
7
%0
6
%0 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları