·
Okunma
·
Beğeni
·
16.097
Gösterim
Adı:
Mutlu Prens
Baskı tarihi:
2005
Sayfa sayısı:
165
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756555101
Orijinal adı:
The Happy Prince
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Metropol Yayınları
Oscar Wilde'ın en çok tanınan bu hikayeleri, anlatım bakımından, çocuklar için yazıldığını düşündürüyor insana, Halbuki konu örgüsü, anlatım derinliği, hikaye kahramanlarının sıradışılığı, hiç beklenmedik ve çarpıcı sonları gözönüne alındığında, bu hikayelerde, büyüklerin dahi kavramakta güçlük çektiği gizli noktaların olduğu görülüyor.
(Arka Kapak)
56 syf.
Mutlu prens, Mutlu prens ve Mutlu prens

öncelikle söyleyeyim bu incelemeden öte düşünce yazısıdır. Bu kitabı ne kadar zamandır almak istiyordum inanın ben dahi hatırlamıyorum :):)
Hatta bu kitabın şerefine Sütlaç yaptırdım evet efendim bildiğimiz sütlü pirinçli olan tatlımız. Çok yakıştılar : https://i.hizliresim.com/dOlLWD.png
Tavsiye ederim gerçekten iyi gidiyor =) =)
•••••••••••••••••

Neyse asıl meseleye geçelim Mutlu prens adlı şaheser içinde beş tane öykü mü masal mı (tam olarak anlıyamadım) ama okuduğum her yaş kesimine hitap eden öyküler veya masallar bulunduran kitap . Ve bence bu kitapların olması çok iyi çünkü hem çok okunuyor, seviliyor hem de yazarın ne kadar emek verdiğini gösteriyor. Şahsi fikrimce kitapta ki tüm masallar ve hikayeler hepsi güzeldi ama benim için üçüncü masal'ın( Bülbül ve Gül) yeri bambaşkaydı. Sanırım konusundan ötürü konusu ise: Fedakarlık ve Aşk

Ve ayrıca şunu belirtmek isterim kitabın kapağına ilk bakışımda bir anlam verememiştim :https://i.hizliresim.com/Oo8rAz.jpg
Ama eğer bu mükemmel ötesi kitabı alıp ilk masal'ı okursanız o kapağa verecek bir anlamınız olur. Ben burada içinde ki masallar'ın konusuna değinmek istemiyorum zaten kitap elli sayfa yani alıp, okuyup bitirebilirsiniz çerez niyetine.
•••••••••••••••

Diğer incelemelerimden her kitabı öneririm evet sanırım bu kitabı önermeme gerek yok bu kadar övgüden sonra . Ayrıca on puan verdiğim az kitaplardan birisidir.
Okuyun, okutturun Mutlu kalın :)))
Sağlıcakla (:
56 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Küçük prens neyse mutlu prenste odur benim için. Çocuk öykülerinin büyüklere hitap etmesinin, büyüklere göre yazılan öykülerin küçüklere hitap edememesinin en güzel sebebi, büyüklerin içinde yaşayan bir çocuk olmasıdır. Oscar wilde didaktik kalemiyle okuyucuya, hayal dünyasındaki sembollerle gerçek dünyadaki sembolleri o denli uyarlamış ki her yaşta farklı anlamlar çıkarabilir insan.

~~ İyi okumalar ~~
56 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Kitaptaki karakterlerin kimi çok iyi kimi çok bencil ve düşüncesiz. O karakterler günümüzde olsaydı nasıl karşılanırdı?

Mutlu prens gibi bütün varlığını fakirlere ihtiyaç sahiplerine dağıtan biri için çevresindekiler:

Anne şahsiyet; "Yavrum deli misin biraz da kendini düşün az birikim yap aaa.."

Elalem; " Yarın bir gün evlenirsin çoluğun çocuğun olur öyle çok dağıtma, evlatlarını düşün. "

Hans gibi biri için de:

Anne şahsiyet; "Bu kadar saf olma yavrucum o adam seni kullanıyor. Az gözünü aç gör."

Ben; " Hanscım iyi güzel yapıyorsun ama o adam bu iyiliğini haketmiyor."

Ergen şahsiyet; " 3 kuruşluk adama 5 kuruşluk değer verirsen arta kalan 2 kuruşla seni satar."

Bülbül için:

Ben; " Onların aşklarından sana ne aaa.."

Yıldız Tilbe; " Şimdiki aşklar yalan olmuş..."

Ergen şahsiyet; "Gitmek istiyorsa, bırak gitsin! Aklı seninle olmayanın bedeni yanında olmuş ne yazar?"

Anne Şahsiyet; "Annemm sen beni öldürcen mi? Elalem için canına kıyılır mı hiç...Akşam baban gelsin görürsün sen. "

Velhasıl kelam güzeldi. Her yaştan okura dersler veren akıcı bir kitap. Okunmalı :)
56 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Birbirinden harika öyküler okudum bugün. Ve ders niteliğindeydi her biri öykülerin.
1888 yılında ilk basımı yapılan eser; Mutlu Prens, Harika Fişek, Bencil Dev, Bülbül ve Gül, Vefalı Dost adlı beş öyküden oluşuyor.
Kitap aslında çocuklar okusun diye yazılmış. (Başka bir kaynağa göre de Oscar Wilde çocukları okusun diye yazmış.) Ancak bence biz büyüklerin ders alacağı cümlelerle, ana düşüncelerle bezenmiş.
Fedakarlık, dostluk, sevgi gibi insanları birbirine bağlayan erdemlerle süslediği öykülerde; bencilliğin, düşüncesizliğin, vefasızlığın nelere sebep olduğunu anlatmış okuyucuya Wilde.
İş Bankası Kültür Yayınları, eseri Mayıs 2017'de Modern Klasikler Dizisi'ne dahil etmekle bence en iyisini yapmış.
Daha önce okumadığım için çok pişman oldum. Hem çocuklara hem de büyüklere farklı bakış açıları kazandıracağına inanıyorum.
Hüzünleneceğiniz ve kendinizi öyküdeki kahramanların yerine koyacağınız çok güzel bir eserle karşılaşacaksınız...
56 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
MUTLU PRENS!
Neden çocuk kitabı olarak ön yargıyla yaklaşıldığını anlamıyorum. Her yaşta insanın okuması gereken bir kitap bana kalırsa. Her cümlesinden sonra oturup saatlerce düşünebiliyorsunuz.
5 farklı hikayeden oluşan, her bir hikayesinde bambaşka şeyler anlatan ama yine de her hikayesinde sizi etkisi altına alan bir kitap.
Mutlaka herkes birilerinin Küçük Hans'i olmuştur. Mutlaka birileri, birilerini Bülbül kadar sevmiştir. Mutlaka birileri kendinden vererek Mutlu Prens olmuştur. Yani diyeceğim o ki bu kitapta mutlaka kendinizden bir şeyler bulursunuz. Yeter ki aramayı bilin. Ve okumadan geçmeyin, sevgilerle!
56 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Nasıl güzel bir hikaye nasıl hüzünlü bir hikaye minnacıktı ama okumalara doyamadım sanırım etkisinde fazlasıyla kaldım. Nasılda içim acıdı göz ardı ettiğim için :( aman siz siz olun bir an evvel okuyun zira muhteşem :)
56 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
İş Bankasından diye aldığım bir kitap. İlk sayfasını okumaya başladığım anda geçmişe gittim.
Evet ben unutkan bir insanım ve bu kitabı küçükken okumuşum.
Benim için bu kitabı okumak dünyanın en güzel duygularından birisiydi. Küçükken o küçük odamın bir köşesine çekilipi kitap okuduğum günleri getirdi aklıma...
Okuyup unuttuğum bir kitabı yıllar sonra tekrar okumak da çok güzel bir duyguymuş.
Ben kitabı yine çok sevdim ama kitap bir çocuk kitabı gibi düşünülebilir.
Yine de incelememi Oscar Wilde'ın sözüyle bitirmem gerekirse "yediden yetmişe çocuk ruhlu insanlar, şaşırma ve sevinme gibi çocuksu yetilerini koruyanlar" bu kitabı sevine sevine okuyabilir.
Herkese iyi okumalar dilerim :)
56 syf.
·15 günde·Puan vermedi
Bazen içimdeki çocuğu çok ihmal ettiğimin farkındayım. Hayat mücadelesi sürerken zaman akıp gidiyor ve bu keşmekeş içinde içimdeki çocuk bir yerlerde sessizce bekliyor, sabırla ona bir el, bir göz veya ne bileyim bir ses vermemi bekliyor. Belkide onu unuttuğum bir sırada bu kitabı okuyorum ve o bana teşekkür ediyor.
56 syf.
·3 günde·8/10
Mutlu prens ve kırlangıç kuşunun hikayesi ile bir şaheser yaratmış, kitap içinde başka hikâyeler olsa da mutlu prens kadar güzel değil. Fakirlik, acziyet, çaresizliğe düşmüş insanlara yardım etmek adına kendinden veren 2 kahramanı görüyoruz. Birisi ailesinden uzakta kalıp onlara hasretlik çekmekte, diğeri ise başkaları mutlu olsun diye kendi sonunu getirmekte. Bu çocuk kitabını büyüklerin de okuması gerek diye düşünüyorum. Herkese iyi okumalar.
56 syf.
·2 günde·5/10
Okuduğum ilk Oscar Wilde kitabı oldu. Modern klasiklerde şimdiye kadar hep Stefan Zweig okuduğum için, onun kitaplarıyla karşılaştırdığımda çok daha kolay ve hızlı okunabilen bir kitaptı.
İçinde 5 kısa öykü bulunuyor. Ben sanırım en çok kitaba da ismini veren Mutlu Prens'i sevdim.
Okumasam da olurmuş dedim aslında, boş bir zamanda elinize alıp birkaç saatte bitirebileceğiniz bir kitap.
Sıkılmadan okudum, buna rağmen çok iyi kitaptı diyemedim.
Yazarın farklı bir kitabı olan Dorian Gray'in Portresi'ni de merak ediyorum.
78 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Bugün kütüphanemi düzeltirken geldik göz göze. Çalıştığı şirketin çocuklar için hediyesi olarak getirmişti zamanında babam eve. O gün karar vermiştim sanırım, mühendis olup babamla aynı yerde çalışmaya. Çocukları düşünüp kitap hediye eden bir şirket düşünsenize, ne büyük onur! 7000 adet özel basım Mutlu Prens, sırf çocukların dünyaları biraz daha renklensin diye. Dünyayı çocukların ve sevginin kurtaracağına inananlar var hâlâ, değil mi? Umut var hâlâ.

Elbette o bakışmalarımızı geri çeviremedim, uyumadan önceki masal faslımı taçlandırsın istedim. Nasıl özlemişim Mutlu Prens seni! Kırlangıç'ı, küçük Hans'ı, bülbülü, bencil devi... Nasıl seviyorum bir bilseniz. Yüreğimin en sıcak iklimlerinde saklıyorum Küçük Kırlangıcım seni... Mutlu Prensim sen ise altından daha parlaksın benim gözümde hâlâ.

İyi ile kötünün çatışması olmazsa olmazıdır masalların. Oscar Wilde ise genelde alçakgönüllü ile kibirli arasında çatışmaları yaşatıyor. Ama ne var biliyor musunuz, bu masallarda kimse kötülüğü bile isteye yapmıyor. Herkes kendince doğru olanı, kendince iyi olanı yapıyor; yöntem yanlış olsa bile. Çok güzel işliyor bu masallarda Oscar Wilde. Takdir etmeli kesinlikle.
56 syf.
·5 günde·Beğendi·6/10
"Korkarım onu kızdırdım" diye cevap verdi Ketenkuşu. "Ona ana fikri olan bir öykü anlattım." "İşten bu daima son derece tehlikelidir." dedi Ördek.

Yukarıdaki alıntı ile Oscar Wilde'ın 50 sayfalık, Mutlu Prens adlı "masal" kitabı özetlenebilir. Oscar Wilde'ın ilk işlerinden biri olan bu kitap, masalsı bir anlatımla politikayı ve sosyal ilişkileri eleştirmektedir.

Açıkça söylemek gerekirse, eleştiriler daha önce duymadığınız şeyler olmayacak ve aklınızı yerinden uçurmayacak ancak yine de akıcı dili ve öykülerin kısa olması sebebiyle bir solukta okunacak bir kitap.
Dünya bir sahnedir, ama roller kötü dağıtılmıştır.
Oscar Wilde
Sayfa 161 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 14.Basım
Savaşta güçlüler zayıfları tutsak eder, barışta da zenginler yoksulları.
Oscar Wilde
Sayfa 58 - Genç Kral öyküsünden.
"Ama aşkın modası geçti artık, şairler öldürdü aşkı. Aşk hakkında o kadar çok şey yazdılar ki, kimse onlara inanmaz oldu; bence çok normal. Gerçek âşık acı çeker ve susar..."
Oscar Wilde
Sayfa 13 - İş Bankası Kültür Yayınları , Mayıs 2017 1. Basım

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Mutlu Prens
Baskı tarihi:
2005
Sayfa sayısı:
165
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756555101
Orijinal adı:
The Happy Prince
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Metropol Yayınları
Oscar Wilde'ın en çok tanınan bu hikayeleri, anlatım bakımından, çocuklar için yazıldığını düşündürüyor insana, Halbuki konu örgüsü, anlatım derinliği, hikaye kahramanlarının sıradışılığı, hiç beklenmedik ve çarpıcı sonları gözönüne alındığında, bu hikayelerde, büyüklerin dahi kavramakta güçlük çektiği gizli noktaların olduğu görülüyor.
(Arka Kapak)

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

  • 1 defa gösterildi.

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları