Mutluluğa Övgü

Matthieu Ricard

Mutluluğa Övgü Gönderileri

Mutluluğa Övgü kitaplarını, Mutluluğa Övgü sözleri ve alıntılarını, Mutluluğa Övgü yazarlarını, Mutluluğa Övgü yorumları ve incelemelerini 1000Kitap'ta bulabilirsiniz.
Ben ile kendine güveni birbirine karıştırıyoruz.Ben, insana yalnızca yapay, geçici nitelikler- iktidar, başarı, güzellik ve fiziksel güç, entelektüel canlılık, öteki hakkındaki kanılarımız- üzerine kurulu bir güven sağlar, özellikle de bizim gözümüzde ve başkalarının gözünde "kimliğimizi" oluşturduğunu sandığımız şeyi sağlar. Durumlar değişip gerçeklik ile aramızdaki fark gereğinden fazla açıldığında, ben sinirlenir, gerginleşir ve sarsılmaya başlar. Kendine güven yıkılır, geriye yalnızca yoksunluk ve acı duyguları kalır.
Sayfa 72
·
Puan vermedi
Kim mutlu olmayı istemez? Ama onu nasıl bulacağımızı, nasıl koruyacağımızı ve hatta nasıl tasvir edeceğimizi bilemeyiz. Mutluluk çaba gerektiren, insanı rahatlatan ve herkes tarafından erişilebilen bir şey olarak tanımlanabilir mi? Mutluluğu dışarıda aramak yerine, kendi içimizde mi aramalıyız? Mutluluk kısa süren zevklerle yakalanabilir mi? Yoksa mutluluk, kişisel olmaktan çok şefkat uyandıran, diğer insanların iyiliğini isteyen bir duygu mudur? Gerçekten mutluysak dünyayı değiştirebilir miyiz? İnsanlara duyduğumuz şefkat, nefreti sona erdirme ve sevmediğimiz insanları bile mutlu etme düşüncesine dönüşebilir mi?
Mutluluğa Övgü
Mutluluğa ÖvgüMatthieu Ricard · Doğan Kitap · 200719 okunma
Reklam
Hiçbir devlet, hiçbir din, hiçbir despot bizi insansal değerlerimizi geliştirmeye zorlayacak kararlar çıkaramaz. O seçimi yapmak bize düşer.
Sayfa 67
Mutluluk, acı çekme sürecinde bir soluklanma anı mı?
Sayfa 63
Zararlı davranışlardan vazgeçmeksizin mutlu yaşamayı istemek, yanmayacağını ümit ederek elini ateşe sokmak kadar anlamsızdır.
Sayfa 55
Dünyada gerçekleşmesini istediğimiz değişikliğin kendisi biz olalım. (Mahatma Gandhi)
Sayfa 218Kitabı okudu
Reklam
Denize düşen çağlayan gibi, Tepenin ardında kaybolan güneş ve ay gibi, Kaçıp giden günler ve geceler, saatler,anlar gibi, İnsan yaşamı gözyaşına bakmadan akar gider.
Sayfa 214Kitabı okudu
Başkalarının mutluluğundan üzüntü duymak, onların iyi talihinden rahatsız olmak ne büyük alçaklık. (Montesquieu)
Sayfa 140Kitabı okudu
Alçakgönüllülük, her bilge kişide değişmez olarak bulunan bir niteliktir; böyle kişiler, meyve dolu dalları yere eğilmiş ağaçlara benzerler. Kendini beğenmiş kişiye gelince o, dallarını gururla yukarı kaldırmış çıplak ağaçlara benzerler.
Sayfa 138Kitabı okudu
Öfke, engelleri ortadan kaldırmamıza yardımcı olabilir, ama yalnızca geçicidir, öyle de olmalıdır. Tersine, aşk ve sevgi insanın yaşamını sürdürebilmesi için uzun vadede çok daha temel bir yere sahiptir. Yeni doğmuş bir yavru, annesinin sevgisi olmasa birkaç saatten fazla yaşayamaz; sakat bir yaşlı, çevresindekiler ona bakıp özen göstermese kısa sürede ölür.
Sayfa 134Kitabı okudu
Reklam
En mutlu kişi, ruhunda kötülüğün hiçbir izini taşımayandır. (Platon)
Sayfa 127Kitabı okudu
Sevgi,başkalarıyla paylaştığımızda ikiye katlanan tek şeydir. (Albert Schweitzer)
Sayfa 125Kitabı okudu
Gandhi'nin söylediği gibi: 'Göze göz, dişe diş' yasası uygulanırsa, dünyada herkes kısa süre sonra gözsüz ve dişsiz kalır."
Sayfa 122Kitabı okudu
41 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.