Adı:
Nasıl Yapmalı 2
Baskı tarihi:
2015
Sayfa sayısı:
328
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757530039
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yar Yayınları
Baskılar:
Nasıl Yapmalı 1. Cilt
Nasıl Yapmalı 2. Cilt
Nasıl Yapmalı
Nasıl Yapmalı?
Nasıl Yapmalı
Nasıl Yapmalı 2
. Çernişevski "Nasıl Yapmalı?"yı 4 Aralık 1862 ile Nisan 1863 arasını kapsayan dört aylık sürede, Petropavlovsk zindanında yazdı. Ama dört ayda yazılan bu romanın Rus toplum hayatı üzrendi yarattığı sarsıntı öylesine büyük oldu ki, Dostoyevski ve Tolstoy'dan , Kropotkin ve Lenin'e kadar pek çok yazın ve eylem adamı, kimi yerin dibine batırarak, kimi yücelterek, "Nasıl Yapmalı?"yı konuştu. "Nasıl Yapmalı?"yı tartıştı.Kropotkin'in belirttiğine göre "Nasıl Yapmalı?" dönemin Rus gençliği için bir tür siyasal program niteliğine büründü. "Nasıl Yapmalı'nın içeriği son derece kapsamlıdır. Yine de, 'Bu roman neyi anlatıyor?' sorusuna 'yeni insanlar'ı anlatıyor denilse bu hem kısa hem de doğru bir yanıt olacaktır
279 syf.
·9 günde·Beğendi·9/10
Kitabı okumam kadar kitap ile tanışmam ve farkına varmak da ilginçti. Kısaca anlatmam gerekirse Antalya ' da iş seyehatinde kaldığım otelde kitap okudugumu gören bir Rus turist ile sohbet ederken devamlı daha önce ki sohbetlerimde bana hep biraz ağızdan Puşkin demelerinden sıkıldığım için. ( yaklaşik 10 kişi ile sohbet etmişligim var bu konu ile ilgili daha hiç Dostoyevski ve Tolstoy diyeni duymadım ) Rus edebiyatında en çok sevdiğim yazarların isimlerini sayarken hep Ukraynalı yazarların isimlerini sayarken ( Mihail Bulgakov, Sergey Yeseni , Yevgeni Zamyatin) bir anda bu duruma sinirlenen Rus turist' in sinirden ağzından Çernişevski adının çıktığını duyunca ben bir an şaşırdım. İlk defa bir Rus turist daha önce adını hiç duymadigım bir Rus yazarın ismini söyledi. Hemen kitaplarını ve yazarı arastırinca " Nasıl Yapmalı? " kitabını okumaya karar verirdim.

ÇERNİŞEVSKİ Rusya ' da bir din adamının oğlu olarak o dönemde yaşadığı ülkenin sorunlarını ve problemlerini görerek kendi düşüncesi ile materyalist bir yaklaşımla ülkesinin sorunlarını yüksek sesle dile getirdiği için Çar tarafından tutuklanarak gönderildiği 4 Aralık 1862 ile 4 Nisan 1863 arasını kapsayan dört aylık sürede, Petropavlosk zindanında yazar.

Rusya 'nin o dönem yaşadığı sorunları , emeğinin karşılığını alamayan insanların problemlerini , çürümüş aile yapısında ki ebeveynlerin çocukları üzerinde ki etkilerini , toplumda bulunan kadınların görmezden gelinerek ikinci plana alınmasından dolayi toplum üzerinde ki etkilerini , Burjuvazim' in sosyal hayata etkisini, ülkesinin bu kaos ortamından kurtulmak için nasıl bir eylemde bulunmasını gerektiğini ülkede oluşan tüm aksaklıkları kitabın kadın kahramanlarından Vera Pavlovna ve onun etrafında gelişen Aşk, evlilik, aile yapısı ve o dönem gerçekçi bir anlatım üzerinden kendi düşüncesini anlatarak roman Ülkesinin ve ülkesinde yaşayan insanların yaşantisini etkileyen olaylar karşısında Nasıl Yapmalı ? Sorusuna cevaplar vererek anlatıyor.

Kitabın benim en çok hoşuma giden yerlerinden bir tanesi yazarın kitap ilerlerken müdahale edip okuyucu ile kurmuş olduğu monolog şeklinde kitap ile anlatmak istediği durumlarda atıf da bulunarak o dönemde edebiyat ve yazarlar üzerinden özellikle de yazmış olduklarından dolayi insanları etkiledi lerini düşündüğü yazarlara eleştiri anlamında atıfta bulunması ( Charles Dickens, Goethe, Gogol ) oldu.

Bir okuyucu olarak bizi Zaman zaman kendimizi en çok kaptırdığımız kitaplar, okuyucu olarak bizi karşı koymaya en azından okuduğumuzu tamamlamaya iten kitaplardır. Nasıl Yapmalı? Kitabını okurken okuyucu olarak kendi dallarimiz üzerinde, ama bir başkasının toprağında çiçek açarız gibi hissetmenize neden olacak ve hayata biraz daha farklı bir şekilde, derinlemesine bakmamizi sağlayacak bir kitap yazmış Nikolay Gavrolaviç Çernişevski...
688 syf.
·9/10
Lenin’in, Dostoyevski’ nin ve daha birçok dönemin rus lider ve yazarın kitaptan çok etkilendiğini öğrenince hemen alıp okudum. İyiki de okumuşum. ‘Büyük insanlığı’ yaratmanın yolunun dayanışma, sevgi, dürüstlük ve çalışkanlıktan geçtiğini çok güzel bir şekilde anlatmış.
279 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Okudum ama hiçbir şey anlamadım .Çok zor bir kitap ! Anlamak için çabalamak lazım ! İş kuracak bir kişinin nasıl büyümesi gerektiğine dair bir bölüm vardı .
279 syf.
·8/10
Lenin'i devrime giden yolda en çok etkileyen eser Çernişevski 'nin ''Ne Yapmalı?'' kitabıdır.Hatta Lenin devrim stratejilerini yazdığı esere de '' Ne Yapmalı?'' adını vermişti.Karışmaması için Çernişevski'nin yapıtı ''Nasıl yapmalı?'' olarak söylenmeye başlanmıştır.Ütopik sosyalistlerden olan Çernişevski bu eserinde bizlere sosyalizm ve dünya görüşünü aktarmakta.
279 syf.
·Beğendi·10/10
Bu kitap için söyleyeceğim tek şey Sosyalizm demeden sosyalizmi anlatıyor ek olarak rus toplum yapısını da oldukça iyi inceliyor. İyi bir kitaptır. Tavsiye ederim. Okuyacak olanlara keyifli okumalar.
279 syf.
·Beğendi·8/10
" Nasılsa değişeceğim diye neden şimdiden değişeyim ? "
Aslında çok basit ama bir okadar zekice yazılmış bir kitap. Neden mi ? Yazar okadar akıllı ki kitaptaki karakterlerin analizlerini yapıp onlara tavsiyelerde bulunurken asıl amacı sizin o karakterlerden biri olduğunuzu benimsetmek ve sizinle birebir iletişime geçmek. Pes !!!
279 syf.
·24 günde·Beğendi·9/10
İnsanlar dostları arkadaşları ve yaşadığı toplumun özgürlükleri için her türlü bedeli öderken,sevgilileri ve aşklarının özgürlüklerini kaldıramazlar.Dönemin Rusyasını anlatan güzel bir kitap.
688 syf.
·16 günde·Beğendi·9/10
Önderim Sn.Osman PAMUKOĞLU'nun "mutlaka okunmalı" önerisi ile kitaplığıma dahil ettiğim ve okumaya başladığım kitap.

Çernişevki'nin 1862 yılında hapishanede dört ayda yazdığı "Nasıl Yapmalı" kitabı Lenin'de dahil olmak üzere pek çok radikal düşünürü etkilemiştir. Hatta kitabın Rus Devriminin dinamik altyapısını Marx'ın Kapital'inden daha fazla etkilediği söylenir.

Çernişevski kitabında, emekçiden, yoksuldan yana ütopik bir dünya çizmiş, baskıdan, yoksulluktan cehaletten kurtulmanın yollarının elbirliğiyle dürüst olmak, çalışmak ve sevmek olduğunu anlatmıştır.
688 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Nasıl yapmalı: nikolay gavriloviç çernişevski'nin eseridir. kendisi bu eseri zindandayken, sosyalist kuruluş sürecini tanımlamak için yazmıştır.iki cilt ama tek cilt olarak bulup almıştım.575 sayfa tek cilt KORyayınları .Yar yayınlarından 2 cilt halinde de basımı var o da fena degildir .oda yayınlarındaki basımını tavsiye etmem .oda yayın evini zaten hiçbir şartda tavsiye etmem .öteki yayınları da basmış galiba ama ilk tavsiyem yar yayınları ve kor yayınlarıdır.çeviri Mazlum Beyhan.
kitapçılarda yar yayınları evrensel yayınevi ve kor yayınları raflarda. sahaflarda diger yayınevleri bulunabilir belki . inceledim 2 cilt yerıne tek cilt almayı dogru buldum .evrensel yayınevinide de kitabı Mazlum Beyhan cevirmiş. yar yayınlarında Güneş Bozkaya çevirisi de fena degildir.
279 syf.
·6/10
Güzel bir aşk hikayesi ve biraz da ütopik hayaller...

Paragöz bir anne, kızını bir soyluyla evlendirmek istiyor. Kız pek istekli değil. Fakat nişanlanmışlar. Bu dönemde, özel ders hocası Lopuhov sahneye çıkar. Aileyle yakınlık kurar, kurnaz bir şekilde. Veroçka(kız) ile yakınlaşmaları aşka dönüşür. Ona yardım etmek için Lopuhov tıp eğitimini bırakır. Binbir engele rağmen kız evden kaçar ve evlenirler.

Sosyalist ekonominin küçük ölçekli halini yansıtmaya çalışılan bir dikim evi kurulur. Patron yoktur, maaşlar çalışmalarına bağlıdır, kararlar birlikte verilir, ne yapılacaksa birlikte yapılır.

Lopuhov yataklara düşer hastalığından. Doktor olan arkadaşı, Kirsanov, evine gidip gelmeye başlar. Bu ziyaretler, Veroçka’ya karşı bir şeyler hissetmesini veya önceden hissettiklerinin açığa çıkmasını sağlar.

Birinci cilt biter.

-Yazarın araya girip okura bilgi vermesi biraz abartılmıştı, yer yer sıkıcıydı.
+Kendine bağlayan bir anlatım mevcut.
-Bir nevi komün denemesi olan atölye, ütopya olması nedeniyle, gerçekçilikten uzaktır.

*İnternette yazılanlara göre, kitabın adı Lenin’inkiyle karışmaması için ‘’Nasıl Yapılmalı?’’ olarak değiştirilmiştir.

Ö. Aydın Süer’in 19.Yüzyıl Rus Edebiyatı Üzerine Yazıları’ndan Alıntılar:
+Tanınmış Rus devrimci P. Kropotkin şöyle yazar: ‘’Ne Turgenyev’in ne de Tolstoy’un yapıtları insanı böylesine etkilemiştir. Bu yapıt Rus gençliği için neredeyse bir bayrak olmuştur.’’
+Çernişevski, ‘’Rahmetov figürü olmasa, okuyucuların büyük çoğunluğu öykünün kahramanlarını yanlış yorumlayabilirdi,’’ diye yazar. (Birinci cillte henüz Rahmetov ortaya çıkmamıştı, ikinci cildi okusam mı acaba?)
+Öyküde bir kadına sahip olmanın ne kadar saçma olduğundan bahsedilmiştir şu sözlerle: ‘’Alçaklık! Alçaklık! Kim bir insana sahip olmaya cüret edebilir ki! Ancak terliğe ya da sabahlığa sahip olunabilir.’’ Ayrıca, eşlerin duyguları azaldığında ayrılma hakkına sahip oldukları belirtilmiştir. Geleneksel yaşamın savunucusu Tolstoy, Savaş ve Barış yapıtında Nataşa Rostov’u evcimen bir tip olarak yaratarak tepkisini dile getirmiştir.
+Bu dikiş atölyelerinin örnekleri o dönemlerde bulunmaktaydı. (O kadar da ütopik değilmiş, demek ki.)
279 syf.
Sosyalist devrimci Çernişevskiy' in Petropavlovsk zindanda yazdığı romanı. Kendisinden etkilenenler arasında Lenin, Tolstoy, Dostoyevski gibi isimler var. 1800' lü yılların başında filizlenen Nardonizm ( köylülerin çarlık sistemine karşı ayaklanışı) hareketinin gelişimine katkıda bulunması Çernişevskiy' i, Çarlık ' ın hedefi haline getirmiştir. Fakat görüldüğü gibi idealist birini zindanda olsa dahi fikirlerini yazıya dökmekten alıkoyamamıştır.

Yazıldığı dönemde liberaller tarafından gençliğin ahlakını bozacak ögeler içeren müstehcen bir kitap olarak karalanmış. Ne tuhaf. Şimdiki liberaller pornografiyi altın tepside sunuyorlar.

Kitaptaki kahramanlarmız yazar tarafından yeni insanlar olarak tanımlanmıştır. Yeni insanlarımız arasındaki Vera Pavlovna özgür olmak isteyen, başkalarının da özgür olmasını isteyen bir kadın. Annesi ise eski insanlar sınıfına koyabileceğimiz bir karakter. Klasik hikaye, feleğin çemberinden geçen bir kadın Vera' yı, yanında çalıştıkları soylu ailenin oğullarıyla evlendirmek ister. Vera' nın kardeşine ders vermeye gelen tıp öğrencisi Lopuhov' un olaylara dahil olmasıyla hikayenin akışı değişir. Yeni insanlardan olan Lopuhov dünyada tek bir yoksul kalmasın arzusunu taşıyanlardandır.

Vera' nın Lopuhov ile ilişkisi, aile içindeki esareti, okuduğu kitaplar ve içindeki özgürlük tutkusu harmanlanarak toplumun devrimleşmesine kendisini adayan bir karakter olmasına yol açmıştır. Yazar Vera Pavlovna üzerinden sömürünün olmadığı bir iş ortamını, kadının aile ve toplumun her alanında eşit, özgür bir birey olması gerektiğini yansıtmıştır. Tabi kadın erkekle her alanda eşit olmadığı sürece gerçek bir devrimden de bahsedilemez.

Vera Pavlovna' nın düşüncelerini adım adım gerçekleştirmesi hem umut hem keyif verici.

Çevirmen Mazlum Beyhan tarafından Çernişevskiy' in satır aralarında, karakterler aracılığıyla devrimci arkadaşlarına mesaj gönderdiği de yazılmıştır.

Basit bir aşk hikayesi, sıradan bir kadın sorunu, kadın–erkek ilişkileri olarak görülmemesi gereken içeriği dolu bir kitap.

İyi okumalar.
288 syf.
Rusya' nın devrim öncesinin sosyoekonomik yapısını anlamak için başvurulabilecek ender ve nefis kitaplardan biri. Sosyalizm düşüncesinin ve sisteminin sade, yalın ve anlaşılır bir şekilde anlatıldığı dolu dolu bir roman.

Bir işyerinin sosyalist düşünceyle nasıl işleyip büyüdüğü, eşitliğin kadına hayatın her alanında tanınmasıyla filizlenen özgür bir yaşam örneği, mücadele, aile ve toplumsal baskıların bireyler üzerindeki etkisi, kapitalizmin, ataerkil toplum yapısının nasıl bir çürümüşlüğe yol açtığı gibi birçok konu.

Vera Pavlovna, Lapulov, Kirsanov, Rahmetov karakterlerinin aralarında geçen birer cümlelik diyologlar bile saatlerce üzerinde konuşulup tartışılacak zenginliğe sahip.

İyi okumalar.
Onlar kadına tapıyorlardı,ama kendilerine eşit saymıyorlardı kadını. Onlar kadına yalnız şehvet kaynağı diye tapıyorlardı. Onlar insanlık onurunu kadınlara tanımak istemiyorlardı. Kadının insan sayılmadığı yerlerde yokum ben!
İnsanlara karşı böylesine kötü olduğun için sana dargınım; oysa insanlar sensin: Bu durumda nasıl oluyor da kendine karşı böylesine kötü olabiliyorsun?
... insan büyük bir yangından korkuya kapılmışsa doğruca yangın yerine koşup çalışmalı, içinde ne korku kalıyor ne bir şey!
"Ben sevinç ve mutluluk duyuyorum" demek, insanca düşünen herkes için "bütün insanların sevinç içinde, mutluluk içinde olmalarını istiyorum" demektir, bu iki düşünce özünde tektir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Nasıl Yapmalı 2
Baskı tarihi:
2015
Sayfa sayısı:
328
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757530039
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yar Yayınları
Baskılar:
Nasıl Yapmalı 1. Cilt
Nasıl Yapmalı 2. Cilt
Nasıl Yapmalı
Nasıl Yapmalı?
Nasıl Yapmalı
Nasıl Yapmalı 2
. Çernişevski "Nasıl Yapmalı?"yı 4 Aralık 1862 ile Nisan 1863 arasını kapsayan dört aylık sürede, Petropavlovsk zindanında yazdı. Ama dört ayda yazılan bu romanın Rus toplum hayatı üzrendi yarattığı sarsıntı öylesine büyük oldu ki, Dostoyevski ve Tolstoy'dan , Kropotkin ve Lenin'e kadar pek çok yazın ve eylem adamı, kimi yerin dibine batırarak, kimi yücelterek, "Nasıl Yapmalı?"yı konuştu. "Nasıl Yapmalı?"yı tartıştı.Kropotkin'in belirttiğine göre "Nasıl Yapmalı?" dönemin Rus gençliği için bir tür siyasal program niteliğine büründü. "Nasıl Yapmalı'nın içeriği son derece kapsamlıdır. Yine de, 'Bu roman neyi anlatıyor?' sorusuna 'yeni insanlar'ı anlatıyor denilse bu hem kısa hem de doğru bir yanıt olacaktır

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

  • 5 defa gösterildi.

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0