Neredesin Arkadaşım Seçme Röportajlar

8,9/10  (9 Oy) · 
36 okunma  · 
14 beğeni  · 
907 gösterim
Büyük usta Yaşar Kemal'den...

Röportajın el kitabı...

Yaşar Kemal'in kaleminden çıkan bütün bu benzersiz hikâyeler, röportajın da edebi bir tür olduğunu göstermesi bakımından büyük bir önem taşıyor…

Sokak çocukları yanı başımızda ama biz ne biliyoruz onlara dair?

Yaşar Kemal'in yıllar önce, 1975'te, sokak çocuklarıyla yaptığı röportajları gazetedeki sunumuyla bir araya getiren Çocuklar insandır kitabı, kendi gölgesinden bile korkanların ve gözüpeklerin, müthiş bir yoksulluğun, itilmişliğin, ötelenmişliğin ayna gibi parladığı, unutulmamaya mühürlenen hayatları bir araya getiriyordu… Düşlerine sunarak hayata tutunmaya çalışan sokak çocuklarının sorunları bugün de güncelliğini koruyor. Yaşar Kemal'e "Çok iyi bir roman yazsaydım bu kadar sevmezdim" dedirten hazin ve çarpıcı bu kitaptan yapılan bir seçme Neredesin Arkadaşım...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2014
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  9789750829055
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
ANIL AKCAN 
 23 Ara 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yaşar Kemal denilince aklıma gelen en önemli unsur, dildir. Yaşar Kemal'i diğer yazarlardan ayıran özelliği yazılan şeyin türü ne olursa olsun kullandığı ve yarattığı dilidir. Okuru anında içine alan, sıcak, samimî, entellektüelliği "halkın dilinden uzaklaşmak" olarak algılayan cilalı taş yazarlarından öteye geçen Yaşar Kemal, Neredesin Arkadaşım adlı röportaj kitabında da bunu dibine kadar hissettirmiş.


~~Tavsiye etmemek ayıp olurdu~~ (:

Halil Yavuz KAYA 
 23 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Hayatımızı sürdürdüğümüz kentlerimizde, şehirlerimizde her gün burun buruna gelip iç içe yaşadığımız o kentlerin insanlarıyız. Her türden, her karakterden insanı barındıran kentler. İşte onların bazen, geniş, bazen, dar, bazen çıkmaz yolları, sokakları bazılarımıza ana kucağı olmuş bağrına basıp büyütmüştür. Hem de hayatın tam gerçeğini göstere göstere, hem de hayatın tüm olumsuzlukları ile yoğura yoğura, hem de bebeliklerinden itibaren, kundak beler gibi belemiştir o bazılarımızı ve onlar genelde çocukturlar ve bir o kadar da çokturlar. Toplum bunlara o denli çok isim vermiştir ki say say bitmez. Köprü altı çocukları, baldırı çıplak, sokak çocukları, serseri kötü, pis çocuk ne kadar olumsuz adlandırma varsa hepsini kullamışızdır toplum olarak En iyi niyetimizle kader kurbanları deyip geçmişizdir. Ama Yazarımız Yaşar Kemal bu insanlarımıza harika isim babalığı yapmış onlara "Allah'ın Askerleri" demiştir.
Y. Kemal 1975 yılında Bu Allah'ın Askerleri ile ( niçin bu tanımlamayı kullandığımı izah edeceğim)yaptığı röportaj dan bir kısım alınmak suretiyle "Arkadaşım neredesin." Adı altında kitaplaştırılmış. Buna imzayı atan sunuş bölümündeki imzadan ancak anlaya biliyoruz. Karşımıza Filiz Özdem ismi çıkıyor. Adı ne olursa olsun. Kitabın bütünlüğü içinde ifade etmeliyim ki...Y. Kemal sanki çocuklarla röportaj yapmıyor da Onlar, Y. Kemalin çocukluk kalbi olup kendi kalbi ile çocukluğunu konuşuyor. onlarda, o zamanların hayal dünyasında bulduğu yaşattığı Küçük Y. Kemalle sohbet ediyor.
Röportajı, Selim, Oğuz, Metin, Muhteremle ya da diğerleri değil de; hafızası ve beyni hayatının çok derinlerinde kalan geçmişiyle, yüreği ise düşledikleri ve anımsadıkları ile yarenlik ediyor.
Ne büyük kalemsin sen usta....
Gelelim benim için önemli bir konuya, Bunu daha öncede Yanılmıyorsam Sabahattin Ali'nin bir kitabı için yaptığım incelemede de ele almıştım Bu kitap ile de karşıma çıkınca bir kere daha ortaya sunmak istedim. Aynı konu Orhan Kemal kitaplarında da söz konusu maalesef.
Bilhassa YKB Yayınlarında görüyorum. Mutlaka diğer yayın evleri de yapıyordur. Bilmiyorum. Doğal olup olmadığı, etik olup olmadığını da irdelemek istemiyorum. Ancak mantığın "daha fazla KAZANÇ" olduğu noktasında olduğunu hissediyorum.
Lütfen Yaşar Kemalin yazdığı kitapların YKB yayınları baskısından çıkan her hangi birinin kitabın ilk sayfalarındaki Yaşar Kemal'in Kitapları listesine göz gezdirin sonrada o kitapları inceleyin. Bakın neyle karşılaşıyorsunuz.
Yukarıda açıklayacağımı belirtiğim Allah'ın Askerleri tanımlaması işte tam da bu...
Y. Kemal Allah'ın Askerleri adını koyduğu eseri "Çocuklar da İnsandır 1" olarak çıkarmış. sanırım bir seri oluşturacaktı. Bu kitap Toros Yayınları tarafından piyasaya sunulmuş elimdeki kitap 1985 baskısı.
Bakıyorum listeye. Allah'ın Askerleri ayrı kitap olarak var, Çocuklar İnsandır ayrı kitap olarak var, Neredesin Arkadaşım ayrı kitap olarak var. Oysa orijinal kitap Allah'ın Askerleri. Kitap bölünmüş parçalanmış bir kaç kitap haline getirilmiş. Üstelik orijinal kitapta geçen hikayenin gerçek başlığı ile değil, farklı başlıklarla çıkarılmış. Neredesin Arkadaşım orijinal hikaye İsmi "Kesik Baş hikayesi İstanbul Kolu"
Amacım hasıl olduğuna inandığım için uzatmak istemiyorum. Ama Yayın Evlerinin bu yanlış politikasını eleştirmeden geçemedim. Bu yöntemle okuyucu kandırılıyor mu ? diye sormaktı niyetim....

Susamber Kara 
23 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yıllar önce " Allahın Askerleri" adlı kitabını, geçen ay, "Çocuklar İnsandır" kitabını okudum. 1000 kitap sayesinde bu kitabını da öğrendim. Bugün başladım... Bu da bahsettiğim iki kitabın devamı niteliğinde yazılmış. Daha doğrusu buradaki kahramanların bir kaçınının hayatını anlatmış. Tabii çok beğenerek okudum...

niluferinkitapligi 
 27 May 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

Sözcüklerin efendisi Yaşar KEMAL'in "Çok iyi bir kitap yazsaydım,bu kadar sevmezdim..." dediği kitap "Neredesin Arkadaşım".
Birinci şahsın ağzından yazılan bu tür için,Yaşar KEMAL'den isabetli bir şahıs olabilir miydi bilmiyorum.Bildiğim net birşey varsa o da şudur ki,kitabı okuduğum birkaç gün içinde;köprü altlarında da sabahladım,surlarda da uyudum,sabahçı kahvesinde bir bardak çaya ekmek de batırdım.Gerçekliğin boğaza düğümlenen demirden lokmalarını tattım.İşte öyle bir sarsıcı gerçekliğin içine düşürmez de ne yapar sokak çocukları ile,hem de Yaşar KEMAL'in sokağın çocukları ile yaptığı bir röportaj.
Etkisinde kalmamak mümkün değil,tavsiye ederim.

mahmut yiğiter 
25 Tem 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · Puan vermedi

Yaşar Kemâl'in 1975'te, sokak çocuklarıyla yaptığı röportajları gazetedeki sunumuyla bir araya getiren kitabı.Okunması gereken kitaplarındandır.Yaşar Kemal in röportaj türündeki eserlerinin tadı gerçekten çok farklı tabiki diğerlerinde olduğu gibi bunu da tavsiye ederim. ...İyi okumalar. ..

Kitaptan 22 Alıntı

Halil Yavuz KAYA 
22 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

İnsanoğlu, insanoğlu, kendi kendine zulmeden insanoğlu.

Neredesin Arkadaşım, Yaşar Kemal (Sayfa 108)Neredesin Arkadaşım, Yaşar Kemal (Sayfa 108)
Halil Yavuz KAYA 
22 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

İnsan insan olunca kazandıklarını ödemeli, hak etmeli değil mi?

Neredesin Arkadaşım, Yaşar Kemal (Sayfa 106)Neredesin Arkadaşım, Yaşar Kemal (Sayfa 106)
Halil Yavuz KAYA 
20 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

İnsan insanın kurdu derler ya, sen kulak asma.
İnsan insanın dostudur, arkadaş.
Dünyada her insan her insanı öldürseydi, şimdiye kadar bu dünyada hiç insan kalır mıydı ?

Neredesin Arkadaşım, Yaşar Kemal (Sayfa 69)Neredesin Arkadaşım, Yaşar Kemal (Sayfa 69)
Halil Yavuz KAYA 
19 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"İnsanoğlu arkadaşlığın kıymetini bilmiş olsaydı, insanoğlu böyle eşek olur da birbirini yer miydi?"

Neredesin Arkadaşım, Yaşar Kemal (Sayfa 37)Neredesin Arkadaşım, Yaşar Kemal (Sayfa 37)
Halil Yavuz KAYA 
19 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Çok varıp gelme de sevdiğin yere...Ya muhabbet kalkar , ya bir hal olur.

Neredesin Arkadaşım, Yaşar Kemal (Sayfa 43)Neredesin Arkadaşım, Yaşar Kemal (Sayfa 43)
Halil Yavuz KAYA 
20 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Benim hayatım film olur ki, millet ağlamaktan donuna işer. Hem de bir çok güler ki donuna işer.

Neredesin Arkadaşım, Yaşar Kemal (Sayfa 46)Neredesin Arkadaşım, Yaşar Kemal (Sayfa 46)
Halil Yavuz KAYA 
22 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Üstleri yırtık pırtık, gün görmüş ömür geçirmiş çocuklar kartlaşmış sesleriyle bağırıyorlardı, "azat buzat bizi cennet kapısında gözet."

Neredesin Arkadaşım, Yaşar Kemal (Sayfa 91)Neredesin Arkadaşım, Yaşar Kemal (Sayfa 91)
Halil Yavuz KAYA 
18 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Çocuk, daha çok, düşte yaşıyor. Deneyleri az olduğu için, bozulmamış olduğu için, özlemlerini gerçek haline, düş haline getiriyor.

Neredesin Arkadaşım, Yaşar Kemal (Sayfa 8)Neredesin Arkadaşım, Yaşar Kemal (Sayfa 8)
Halil Yavuz KAYA 
22 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Ben burada kalıp kök tutmak mecburluğundayım. Yuvarlanan taş yosun tutmaz. Ben çok yuvarlandım.

Neredesin Arkadaşım, Yaşar Kemal (Sayfa 98)Neredesin Arkadaşım, Yaşar Kemal (Sayfa 98)
3 /