Neredesin Arkadaşım (Seçme Röportajlar)Yaşar Kemal

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.131
Gösterim
Adı:
Neredesin Arkadaşım
Alt başlık:
Seçme Röportajlar
Baskı tarihi:
Nisan 2014
Sayfa sayısı:
112
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750829055
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Büyük usta Yaşar Kemal'den...

Röportajın el kitabı...

Yaşar Kemal'in kaleminden çıkan bütün bu benzersiz hikâyeler, röportajın da edebi bir tür olduğunu göstermesi bakımından büyük bir önem taşıyor…

Sokak çocukları yanı başımızda ama biz ne biliyoruz onlara dair?

Yaşar Kemal'in yıllar önce, 1975'te, sokak çocuklarıyla yaptığı röportajları gazetedeki sunumuyla bir araya getiren Çocuklar insandır kitabı, kendi gölgesinden bile korkanların ve gözüpeklerin, müthiş bir yoksulluğun, itilmişliğin, ötelenmişliğin ayna gibi parladığı, unutulmamaya mühürlenen hayatları bir araya getiriyordu… Düşlerine sunarak hayata tutunmaya çalışan sokak çocuklarının sorunları bugün de güncelliğini koruyor. Yaşar Kemal'e "Çok iyi bir roman yazsaydım bu kadar sevmezdim" dedirten hazin ve çarpıcı bu kitaptan yapılan bir seçme Neredesin Arkadaşım...
(Tanıtım Bülteninden)
Yaşar Kemal denilince aklıma gelen en önemli unsur, dildir. Yaşar Kemal'i diğer yazarlardan ayıran özelliği yazılan şeyin türü ne olursa olsun kullandığı ve yarattığı dilidir. Okuru anında içine alan, sıcak, samimî, entellektüelliği "halkın dilinden uzaklaşmak" olarak algılayan cilalı taş yazarlarından öteye geçen Yaşar Kemal, Neredesin Arkadaşım adlı röportaj kitabında da bunu dibine kadar hissettirmiş.


~~Tavsiye etmemek ayıp olurdu~~ (:
Hayatımızı sürdürdüğümüz kentlerimizde, şehirlerimizde her gün burun buruna gelip iç içe yaşadığımız o kentlerin insanlarıyız. Her türden, her karakterden insanı barındıran kentler. İşte onların bazen, geniş, bazen, dar, bazen çıkmaz yolları, sokakları bazılarımıza ana kucağı olmuş bağrına basıp büyütmüştür. Hem de hayatın tam gerçeğini göstere göstere, hem de hayatın tüm olumsuzlukları ile yoğura yoğura, hem de bebeliklerinden itibaren, kundak beler gibi belemiştir o bazılarımızı ve onlar genelde çocukturlar ve bir o kadar da çokturlar. Toplum bunlara o denli çok isim vermiştir ki say say bitmez. Köprü altı çocukları, baldırı çıplak, sokak çocukları, serseri kötü, pis çocuk ne kadar olumsuz adlandırma varsa hepsini kullamışızdır toplum olarak En iyi niyetimizle kader kurbanları deyip geçmişizdir. Ama Yazarımız Yaşar Kemal bu insanlarımıza harika isim babalığı yapmış onlara "Allah'ın Askerleri" demiştir.
Y. Kemal 1975 yılında Bu Allah'ın Askerleri ile ( niçin bu tanımlamayı kullandığımı izah edeceğim)yaptığı röportaj dan bir kısım alınmak suretiyle "Arkadaşım neredesin." Adı altında kitaplaştırılmış. Buna imzayı atan sunuş bölümündeki imzadan ancak anlaya biliyoruz. Karşımıza Filiz Özdem ismi çıkıyor. Adı ne olursa olsun. Kitabın bütünlüğü içinde ifade etmeliyim ki...Y. Kemal sanki çocuklarla röportaj yapmıyor da Onlar, Y. Kemalin çocukluk kalbi olup kendi kalbi ile çocukluğunu konuşuyor. onlarda, o zamanların hayal dünyasında bulduğu yaşattığı Küçük Y. Kemalle sohbet ediyor.
Röportajı, Selim, Oğuz, Metin, Muhteremle ya da diğerleri değil de; hafızası ve beyni hayatının çok derinlerinde kalan geçmişiyle, yüreği ise düşledikleri ve anımsadıkları ile yarenlik ediyor.
Ne büyük kalemsin sen usta....
Gelelim benim için önemli bir konuya, Bunu daha öncede Yanılmıyorsam Sabahattin Ali'nin bir kitabı için yaptığım incelemede de ele almıştım Bu kitap ile de karşıma çıkınca bir kere daha ortaya sunmak istedim. Aynı konu Orhan Kemal kitaplarında da söz konusu maalesef.
Bilhassa YKB Yayınlarında görüyorum. Mutlaka diğer yayın evleri de yapıyordur. Bilmiyorum. Doğal olup olmadığı, etik olup olmadığını da irdelemek istemiyorum. Ancak mantığın "daha fazla KAZANÇ" olduğu noktasında olduğunu hissediyorum.
Lütfen Yaşar Kemalin yazdığı kitapların YKB yayınları baskısından çıkan her hangi birinin kitabın ilk sayfalarındaki Yaşar Kemal'in Kitapları listesine göz gezdirin sonrada o kitapları inceleyin. Bakın neyle karşılaşıyorsunuz.
Yukarıda açıklayacağımı belirtiğim Allah'ın Askerleri tanımlaması işte tam da bu...
Y. Kemal Allah'ın Askerleri adını koyduğu eseri "Çocuklar da İnsandır 1" olarak çıkarmış. sanırım bir seri oluşturacaktı. Bu kitap Toros Yayınları tarafından piyasaya sunulmuş elimdeki kitap 1985 baskısı.
Bakıyorum listeye. Allah'ın Askerleri ayrı kitap olarak var, Çocuklar İnsandır ayrı kitap olarak var, Neredesin Arkadaşım ayrı kitap olarak var. Oysa orijinal kitap Allah'ın Askerleri. Kitap bölünmüş parçalanmış bir kaç kitap haline getirilmiş. Üstelik orijinal kitapta geçen hikayenin gerçek başlığı ile değil, farklı başlıklarla çıkarılmış. Neredesin Arkadaşım orijinal hikaye İsmi "Kesik Baş hikayesi İstanbul Kolu"
Amacım hasıl olduğuna inandığım için uzatmak istemiyorum. Ama Yayın Evlerinin bu yanlış politikasını eleştirmeden geçemedim. Bu yöntemle okuyucu kandırılıyor mu ? diye sormaktı niyetim....
Yaşar Kemal'in muhabirlik yaptığı 1975 yılında İstanbul'daki sokak çocukları Metin, Selim, Ali ve Muhterem Yoğuntaş ile röportajları, Yaşar Kemal üslubuyla harika ve akıcı bir şekilde anlatılmış.
Hayatın görünmeyen yüzünün nahif ve zarif kısmını okuyucunun önüne koyan güzel bir eser..
Mutlaka okunmalı..
Yaşar Kemal'in yıllar önce, 1975'te, sokak çocuklarıyla yaptığı röportajları gazetedeki sunumuyla bir araya getiren Çocuklar İnsandır kitabı, kendi gölgesinden bile korkanların ve gözüpeklerin, müthiş bir yoksulluğun, itilmişliğin, ötelenmişliğin ayna gibi parladığı, unutulmamaya mühürlenen hayatları bir araya getiriyordu... Düşlerine sığınarak hayata tutunmaya çalışan sokak çocuklarının sorunları bugün de güncelliğini koruyor. Yaşar Kemal'e "Çok iyi bir roman yazsaydım bu kadar sevmezdim" dedirten hazin ve çarpıcı bu kitaptan yapılan bir seçme Neredesin Arkadaşım...
Yaşar Kemal ilk kelimeden itibaren sizi alıyor ve gezdiği sokaklarda gezdiriyor, konuştuğu çocuklarla tanıştırıyor sizi. Sadece okumayıp onunla beraber tekrar yaşıyorsunuz. Zaten içindeki hayatlara ve o hayatların sahiplerine diyecek bir şey pek yok. Onların yaşadığı bu hayatlar beni derinden etkiledi. Benim sadece okuyarak dahil olduğum bu hayat onların gerçeği. Böyle bir konu seçerek çok güzel bir konuya değinmiş Yaşar Kemal. Okumalısınız. http://psikokur.com
Yıllar önce " Allahın Askerleri" adlı kitabını, geçen ay, "Çocuklar İnsandır" kitabını okudum. 1000 kitap sayesinde bu kitabını da öğrendim. Bugün başladım... Bu da bahsettiğim iki kitabın devamı niteliğinde yazılmış. Daha doğrusu buradaki kahramanların bir kaçınının hayatını anlatmış. Tabii çok beğenerek okudum...
Sözcüklerin efendisi Yaşar KEMAL'in "Çok iyi bir kitap yazsaydım,bu kadar sevmezdim..." dediği kitap "Neredesin Arkadaşım".
Birinci şahsın ağzından yazılan bu tür için,Yaşar KEMAL'den isabetli bir şahıs olabilir miydi bilmiyorum.Bildiğim net birşey varsa o da şudur ki,kitabı okuduğum birkaç gün içinde;köprü altlarında da sabahladım,surlarda da uyudum,sabahçı kahvesinde bir bardak çaya ekmek de batırdım.Gerçekliğin boğaza düğümlenen demirden lokmalarını tattım.İşte öyle bir sarsıcı gerçekliğin içine düşürmez de ne yapar sokak çocukları ile,hem de Yaşar KEMAL'in sokağın çocukları ile yaptığı bir röportaj.
Etkisinde kalmamak mümkün değil,tavsiye ederim.
Yaşar Kemâl'in 1975'te, sokak çocuklarıyla yaptığı röportajları gazetedeki sunumuyla bir araya getiren kitabı.Okunması gereken kitaplarındandır.Yaşar Kemal in röportaj türündeki eserlerinin tadı gerçekten çok farklı tabiki diğerlerinde olduğu gibi bunu da tavsiye ederim. ...İyi okumalar. ..
Bu kitap, Yaşar Kemal'in "Çok iyi bir roman yazsaydım bu kadar sevmezdim." dediği Çocuklar İnsandır adlı kitaptan yapılan bir seçme.

Yazarın sokak çocuklarıyla yaptığı röportajlardan oluşuyor. Ama bildiğimiz röportajlar gibi soru cevaplardan oluşmuyor. Çocukların yaşadıkları, acıları, korkuları, sevinçleri kendi ağızlarından bize aktarılıyor. Yaşar Kemal, önce çocukların hayatlarına sonra da biz okurların hayatlarına dokunuyor.

Spoiler!

Çalışmaktan hiç şikayet etmeyen Muhterem Yoğuntaş'ı, korkudan saklanacak delik arayan ama korkusu sayesinde boyundan büyük işler başaran Selim'i, çocukları koruyan ama kendi de çocuk olan Metin'i, denizden kısmetini arayan umutlu Ali'yi hiç unutmayacağım. Sanki hepsi benim de tanıdığım, dinlediğim çocuklar oldu.

Spoiler bitti!

Hüznü, kederi, mutluluğu çocuklarda hissederek okudum ve bu kitabı çok sevdim. Sokak çocukları toplumumuzda biraz daha özen gösterilmesi gereken bir konu. 70li yıllarda yapılan bu röportajlar günümüze de ışık tutmalı.
“Şu insan yüzü andan ana, koşuldan koşula ne de çabuk değişiyor.”
Yaşar Kemal
Sayfa 36 - Yapı Kredi Yayınları, 4.baskı, 2018.
“Hiç böyle insan görmedim Fatma Teyze gibi,’ diyor Muhterem Yoğuntaş. ‘Dünyada böyle iyi insan olamaz be abi, Fatma Teyze gibi. Sekiz tane çocuğu var biliyor musun, na böyle böyle, Fatma Teyzenin. Bir gözcük küçücük de bir gecekondusu. Bu gecekonduda üst üste yatıyorlar hepsi, karıkoca, büyükanne, bir görsen... Fatma Teyze var ya, bana yalvardı yalvardı biliyor musun, ne kadar çok yalvardı, teknelerde uyumayayım da varayım gideyim kendi evimde uyuyayım, diye. Ben gitmeyince bana küstü, biliyor musun bayağı küstü bana, konuşmadı. Nasıl giderim de o daracık, ancak iki kişi sığacak kadar küçük eve sığınırım. Bir gün baktım Fatma Teyze benim yattığım tekneyi araştırıyor, yataklarıma bakıyor. Başka bir gün bana bir çift çarşaf getirdi, al bunları, dedi. Çarşafsız olmaz, dedi. Almasaydım eğer, beni öldürürdü Fatma Teyze. Öyle yiyici gibi bakıyordu bana. Sonra da bir bohçadan iki kat iç çamaşırı çıkardı. Bir çift apak don, bir çift atlet... Al bunları da, dedi, her hafta değiştirip bana getireceksin ki, yıkayayım. Kimin kimsen yok, yoksa kokarsın ha. Yatak çarşaflarını da her hafta getir. Param olursa sana bir kat yatak çarşafı daha alırım. Ne yapayım, her hafta çamaşırlarımı, yatak çarşafımı ona götürüyorum. Bir götürmeyeyim hele, boynumu koparıverir benim Fatma Teyze. Boynumu koparmaz ya, öyle bir bakar ki, sen bin kere boynum kopmuş sanırsın. Kazandığım paralardan kuruş kuruş artırarak bir de yatak çarşafı aldım, üç çift de iç çamaşırı. Çok sevindi bunları görünce Fatma Teyze. Yataklarım sabun kokuyor, dağ elması kokuyor. Dağ elmasını köyünden getiriyormuş. Benim çamaşırlarımı dağ elmalı sandığa koyup dağ elması kokutmadan bana vermiyor. Ne insanlar abi, ne insanlar...”
Yaşar Kemal
Sayfa 99 - Yapı Kredi Yayınları, 4.baskı, 2018.
“Durup dururken insanlar niye öldürsünler öyle biribirlerini?
Doğru, ahmak değiller ya, niye öldürsünler?”
Yaşar Kemal
Sayfa 69 - Yapı Kredi Yayınları, 4.baskı, 2018.
Şoförden, balıkçılardan, kumcudan, kime sövmüşse hepsinden teker teker özür diledi. O, kötü bir insandı, önüne gelene, suçsuz insanlara nedense çok çok kızıyor, sonra da... Sonra da köpekler gibi pişman oluyordu. Pişman olduktan sonra da neden pişman oldum, diye gene kızıyor, kendinden utanıyordu.
Yaşar Kemal
Sayfa 31 - Yapı Kredi Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Neredesin Arkadaşım
Alt başlık:
Seçme Röportajlar
Baskı tarihi:
Nisan 2014
Sayfa sayısı:
112
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750829055
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Büyük usta Yaşar Kemal'den...

Röportajın el kitabı...

Yaşar Kemal'in kaleminden çıkan bütün bu benzersiz hikâyeler, röportajın da edebi bir tür olduğunu göstermesi bakımından büyük bir önem taşıyor…

Sokak çocukları yanı başımızda ama biz ne biliyoruz onlara dair?

Yaşar Kemal'in yıllar önce, 1975'te, sokak çocuklarıyla yaptığı röportajları gazetedeki sunumuyla bir araya getiren Çocuklar insandır kitabı, kendi gölgesinden bile korkanların ve gözüpeklerin, müthiş bir yoksulluğun, itilmişliğin, ötelenmişliğin ayna gibi parladığı, unutulmamaya mühürlenen hayatları bir araya getiriyordu… Düşlerine sunarak hayata tutunmaya çalışan sokak çocuklarının sorunları bugün de güncelliğini koruyor. Yaşar Kemal'e "Çok iyi bir roman yazsaydım bu kadar sevmezdim" dedirten hazin ve çarpıcı bu kitaptan yapılan bir seçme Neredesin Arkadaşım...
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 56 okur

  • Eyyüb Budak
  • Kübra Güven
  • Sevde
  • İzgi Yılmaz
  • Nisa Nur
  • Şeyma Öztürk
  • Xibalba
  • Okuyan Seyyah
  • Hüsamettin Çalışkan
  • Aleyna

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%6.9
18-24 Yaş
%27.6
25-34 Yaş
%27.6
35-44 Yaş
%27.6
45-54 Yaş
%3.4
55-64 Yaş
%3.4
65+ Yaş
%3.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%53.7
Erkek
%46.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%51.9 (14)
9
%14.8 (4)
8
%25.9 (7)
7
%0
6
%7.4 (2)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0