7,8/10  (15 Oy) · 
37 okunma  · 
12 beğeni  · 
846 gösterim
"Oda'da her türlü duygusal darbe var. Ama duyguyu mümkün kılan şey, kitabın kusursuzca kurgulanmış olması. Oda öylesine güzel düşünülmüş ki, hiçbir şekilde yapmacık gelmiyor. Ama uyarmış olayım, bir içeri girdiniz mi, son sayfaya kadar Donoghue'nun gönüllü tutsağı olacaksınız."
-Newsweek-

"Oda anne sevgisinin şimdiye kadar okuduğum en hayat dolu, en ışıltılı, en güzel ifadesi. "
-Irish Times-

Beş yaşındaki Jack'e göre, Oda bütün dünyadır: Doğduğu, Anne'siyle birlikte yemek yediği, oyun oynadığı, Televizyon seyrettiği ve Dışarısı hakkında bütün bildiklerini öğrendiği yer. Yaşlı Nick'in geleceği akşamlar, Anne onu güvenle uyuması için Gardırop'a kapatır.

Oda Jack'in yuvasıdır, oysa Anne için burası yedi yıldır kapatıldığı zindandan başka bir şey değildir. Anne, azim ve beceri ve ana sevgisiyle, oğluna özel bir hayat yaratmıştır ama, Jack'in soruları çoğaldıkça, onun çaresizliği de artmaktadır. Yine de, asıl sorunlar Büyük Firar'dan sonra Dışarısı'nda beklemektedir onları... Jack'in yaratıcı, komik ve iç yakıcı sesiyle anlatılan Oda, sevgileri imkânsızdan sağ çıkmalarını sağlayan bir ana-oğulun güçlü hikâyesi.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2011
 • Sayfa Sayısı:
  296
 • ISBN:
  9786051119939
 • Orijinal Adı:
  Room
 • Çeviri:
  Gül Çağalı Güven
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Ferah 
30 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tanıtımına aldanarak okuduğum kitaplardan birisi daha.. Kaçırılan bir genç kızın bir odada yaşamaya mahkum edilmesi , doğurduğu çocuğu sayesinde kurtuluşu anlatılıyor. Ama heyecanla başlayan kitap beklenilenden daha da basit bir sonla noktalanıyor..

Duygu yılmaz 
15 Nis 2016 · Kitabı okudu · 39 günde · Puan vermedi

Tez yazma sürecinde olduğumdan kitap okumaya istediğim kadar vakit ayıramıyorum maalesef. Yine de bir şeyler okumak istediğim için okuması nispeten kolay, akıcı bir dille yazılmış olduğunu düşündüğüm bu kitabı seçtim. Bu yüzden beklentilerimi karşıladı diyebilirim. Oldukça sürükleyici, özellikle başlarda insanın empati yapmaktan kaçınmak isteyeceği bir hikaye. Esas kahraman Jack'in gözünden olayları takip etmek ise zaman zaman hüzünlü, zaman zaman ilginç bir deneyim oldu benim için. Tavsiye ediyorum..

Burcu Belen 
23 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Annenin 5 senelik odayla mücadelesi,Jack'in ise 5 yıl sonra gerçek dünyayla mücadelesi. Okurken o odada onlarla yaşayıp, sıkıntıya düşebilirsiniz. Bu sıkıntı Jack'in bakış açısıyla mükemmel bir şekilde bize aktarılıyor. Filmi çekilmemesine de hayret ettim doğrusu.

denizcvdr 
12 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir anne olarak kitabı okuduktan sonra bu kadar çok imkan,bu kadar çok oyuncak,bu kadar çok yiyecek çeşidi varken çocukları nasıl doyumsuz yetiştirdiğimize kahrolduğum bir kitap.Tavsiye ediyorum.

özlem toptal 
30 Haz 2016 · Kitabı okudu · 22 günde · 7/10 puan

Hikaye kaçırılan bir kızın bir odaya kapatılıp 7 yıl boyunca orada çocuğu ile verdiği mücadele...konusu 2006 yılında ABD 'de bir babanın öz kızını kaçırıp 24 yıl tecavüz edip birde öz kızından 7 çocuk yapmasından esinlenilmiş sanırım ..Yazar çocuğun bakış açısıyla anlatmış konu itibariyle değişik bir kitaptı ...Ama benim için birşeyler eksik gibiydi daha bir gerilim daha bir heycan daha bir dramatik beklemiştim Herşey olması gerektiği rutinde ard arda oluverdi sonunda olması gereken şey sanki en başta oldu Onun için çokta istediğimi alamadım ama anlatımı yalın hızlı giden bir kitap

Gözde Uysal 
30 Eki 2015 · Kitabı okudu · 10 günde · 3/10 puan

Ben kitabın İngilizce halini okudum. Hikayelerden sonra, İngilizce'mi geliştirmek için okuduğum ilk roman oldu. Okunuşu kolay bir kitap. Kullanılan dil ağır değil. Benim gibi sadece İngilizce'sini geliştirmek için okuyacaklara önerebilirim ama zaten İngilizce'ye hakimseniz bunun yerine diğer kitaplara yönelin derim. Evet olay örgüsü güzel olabilir ama yazar detaylara ve betimlemelere biraz fazla yer vermiş. Benim için bir yerden sonra sıkıcı oldu açıkçası.

Viola 
13 saat önce · 8/10 puan

Kaçırılıp, tecavüz edilen bir kadının anne olma savaşını okuduğum bu roman, çocuğun ağzından ilerlediği için kitabın psikolojisini biraz ters yüz etmiş. Çünkü böyle bir konsepti yazabilmek kabiliyet gerektiriyor. Kitapta açığa kavuşmayan noktalar vardı lakin ben sadece birine takıldım, o da kadını kaçıran adamdı. Kitabın kurgusu ve işleyişi güzel olsa da, sonunun basit olduğunu düşünüyorum. Şahsen kitapta biraz da çocuksu bir yan buluyorum. Çocuğun oradan kaçabilmesi ve bunun nasıl olduğu, kitabın kurgusunun ağırlığını kaybettiriyordu çünkü bu kadar kolay olamaz diye düşünüyorum ve bazı noktaların daha özen gösterilerek yazılmasını isterdim ki, kadının durumunu, çocuğun durumunu ve yaşanan olayın çaresizliğini, kötülüğünü, yanlışlığını daha derin hissedebilelim...

Kitaptan 1 Alıntı