Ölü Gömme Törenleri

8,0/10  (8 Oy) · 
20 okunma  · 
10 beğeni  · 
875 gösterim
1828'in Mart ayı... İzlanda'nın kuzeyinde bir çiftlikte iki erkek vahşice öldürüldü. Cinayetlerden suçlu bulunan Agnes Magnúsdóttir, idama mahkûm edildi. İnfaz gününe kadar tutulacağı çiftliğin sahipleri ondan hem korkuyor hem de tiksiniyorlardı. Onların gözünde Agnes bir şeytan, bir cadı, cinayete ortak ettiği iki gencin beynini yıkamış bir caniydi.

Koskoca toplumda ona kulak verecek tek bir kişi vardı... Agnes'in isteğiyle, ölümüne dek ona rehberlik etmekle görevlendirilen Rahip Tóti, bu yapayalnız kadının öyküsünü dinlerken, olaylara farklı bakışımızın gerçekliği nasıl kökünden değiştirebileceğini görecekti.

Bütün yaz tarlada çalışan Agnes'in, kış bastırınca tek bir odaya sıkışıp kalan aileyle ilişkisi değişti. Onu dinleyenlerin zihinlerindeki soru gitgide belirginleşiyordu: Cinayeti işledi mi, işlemedi mi?

Bir insanın, olduğunu düşündüğü kişi ile olduğu düşünülen kişi arasındaki fark bir uçuruma dönüştüğünde, o karanlık boşluğa düşmesi an meselesidir ve bazen bunu aşk bile engelleyemez…

Yaşanmış bir olayı konu alan Ölü Gömme Törenleri bireyin varoluş savaşına dair yürek sızlatan bir anlatı...

Anlatıya doğal bir biçimde yerleştirilmiş olan araştırma bulguları, yazarın ele aldığı konu hakkında derin ve yoğun bir bilgiye sahip olduğunun ispatı.
-New York Times-

Hannah Kent, karmakarışık haldeki tarihsel kayıtları bir araya getirip Agnes'in son aylarını yeniden kurgulamış. Ortaya masallar, şiirler, acı, kapana kısılmışlık hissi, çetin geçen mevsimler ve baştan aşağı yalnızlıkla örülü bir öykü çıkmış.
-The Telegraph-

Olay örgüsü öylesine iyi kurulmuş ki sonunu bilmemiz, öykünün yarattığı heyecan.ı daha da artırıyor.
-Guardian-

Ölü Gömme Törenleri istisnai bir incelikle kaleme alınmış bir ilk roman; özenle araştırılmış, maharetle anlatılmış, içe dokunan bir öykü.
-Observer-

• Amazon, Eylül 2013'de ayın en iyi kitabı olarak Ölü Gömme Törenleri'ni seçti.

(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2014
 • Sayfa Sayısı:
  344
 • ISBN:
  9789750829833
 • Çeviri:
  Ziya Celayiroğlu
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:

Fonda Müslüm Baba çalsın siz bu kitabı okurken. Bir de ufak rakı açın. Agnes'in hayatı başka türlü çekilmez çünkü.
İzlanda havası almak bünyeye iyi gelebilir.

Ümit güder 
05 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

#kitap yorum
- gerçek bir olay üzerine az biraz kurgu eklenerek yazılmış bir roman ,İzlanda da idam edilen son kadın agnes'in hikayesi .
- sonunu biliyorsak neden okuyoruz marquez in kırmızı pazartesini neden okuduysak ondan ( bu arada yazık oldu santiago nassara ki burada da agnes'e )
- bir çiftlikte iki erkek öldürülür iki kadın ve bir erkek suçlanır ,ölüm cezalarına çarptırılır infaza kadar hepsi ayrı bir çiftlikte gözetim altında tutulurken çiftlikte ki aile ile suçlu kadın arasında ki yaşadıkları ve bu arada suçlu tarafından istenen genç rahibe anlattıkları .
Ve görüyoruz ki 18. Yy da geçen olayda yine dedikoducu kadınlar ,ön yargılar ,fırsatçı erkekler ,adaleti elinde tutanların yanlı tavırları ve yine yanlış erkeğe aşık olup hayatını mahveden agnes yani insanlar yine aynı bok değişen birşey yok .hüzünlü bir kitap üzücü ama beğendim .

Sharlot 
17 Haz 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yazarın ilk kitabı olduğuna inanamadım. Yeni bir roman yazmasını heyecanla bekliyorum. Çok başarılı bir araştırma yapmış öncelikle. Dönemi çok iyi anlatmış. Kendimi bu kadar içinde bulduğum roman çok azdır. Okurken harika bir film olur diye düşündüm. Her sahneyi gözümde canlandırdım.

Kitaptan 7 Alıntı

Ama benim, omuzlarımın üzerinde bir başım olduğunu gördüler ve düşünen bir kadına asla güvenilemeyeceğine inandılar.

Ölü Gömme Törenleri, Hannah KentÖlü Gömme Törenleri, Hannah Kent

-Çukur bir avuç içinin ne anlama geldiğini biliyor musun? Bu bizim gibilerin gizemli bir yönleri olduğu anlamına geliyor. Dikkat etmezsek bu boşluk uğursuzlukla dolabilir. Bu çukuru ve içindeki karanlığı dünyaya gösterirsek bir felaket olabilir.
-Ama insan elinin biçimini nasıl değiştirebilir ki?
-Bir başka elin onu sarmasına izin vererek, Agnes.

Ölü Gömme Törenleri, Hannah KentÖlü Gömme Törenleri, Hannah Kent
Sena Küçükönder 
10 Haz 16:25 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kadınlara yol gösterip öncülük eden
Bir kadın ozan,adı Magnus'tan gelen
Kutsal kanı damarlarında babasının
Ateşin kızı Agnes,coşkusuyla bir yanardağın

Ölü Gömme Törenleri, Hannah KentÖlü Gömme Törenleri, Hannah Kent

Ölmem gerektiğini söylediler. O adamların soluğunu çaldığım için benimkinin de çalınması gerektiğini söylediler. Hepimizin, karanlıkta rüzgarın uğultusuyla titreyen, yağlı-parlak birer mum alevi olduğumuzu düşleyebilirim. Odanın sessizliğinde ayak seslerini duyuyorum; bana doğru yaklaşan, beni mum gibi söndürüp, kül rengi bir duman halkasıyla birlikte canımı da yukarı üfleyecek olanların korkunç ayak seslerini. Gecenin içinde havaya karışıp yok olacağım. Bir tek onların görebildiği kendi ışıkları kalıncaya dek, tek tek, hepimizi söndürecekler. Ben nerede olacağım o zaman? (Önsözden)

Ölü Gömme Törenleri, Hannah KentÖlü Gömme Törenleri, Hannah Kent

"Bir süre sonra artık onun tartışmalarının ve açıkça dile getirdiği karanlık düşüncelerinin ağırlığı altında boğulmaya başladım. Dillerimizin oluşturduğu göçükte, söylediklerimiz ve demek istediklerinizin arasındaki çatlaklara yuvarlanıp, sonunda birbirimizi yitirdik, kendi ağzımızdan çıkan sözcüklere bile güvenmez olduk.

Ölü Gömme Törenleri, Hannah KentÖlü Gömme Törenleri, Hannah Kent

Onca çabalamama karşın sürekli felaketten felakete koştum; kınına saplanmış bir bıçak gibiyim, yazgımdan kaçamıyorum.

Ölü Gömme Törenleri, Hannah KentÖlü Gömme Törenleri, Hannah Kent