Ölüm Üzerine

7,5/10  (2 Oy) · 
5 okunma  · 
1 beğeni  · 
555 gösterim
"Bugün Karar Verdim: Ölüme karşı düşüncelerimi yazacağım, rasgele aklıma geldiği gibi, herhangi bir bağ kurmadan ve sıkı bir plana boyun eğmeden. Kalbimde ölümü zorlayan silahı bilemeden bu savaşın geçip gitmesine izin veremem. Bu silah acı verecek ve sinsi olacak, savaşa uygun olacak. Onu daha geniş bir zamanda, şakalarla ve cüretli tehditlerle atlatmak isterdim; ölümün yenilgisini bir maskeli balo gibi tasavvur ederdim; ve elli çeşit kıyafetle, bir sürü suikastçıyla ona yanaşmak isterdim. Günün peşpeşe zaferleriyle yetinmeyip o, sağdan soldan girişti bana. Havayı ve denizi görüyor, en küçük şey gibi en büyük şey de onun için tanıdık ve geçerli, her şeyin birden üstüne yürüyor, hiçbir şey için kendine zaman tanımıyor. Böylece, bana da zaman kalmıyor. Ben de elimden geldiği gibi yakalamalıyım onu ve nerde olursa olsun rasgele bir yere çivilemeliyim. Ona şimdi tabutlat hazırlayamam, bunları bir de hiç süsleyemem, en azından süslü olanları sert, parmaklıklı anıtmezarlara koyabilirim.
Pascal otuz dokuzuna kadar yaşadı, ben yakında otuz yediyim. Onun kaderiyle hesaplarsak benim temiz iki yılım daha var. Ne acele! O, Hıristiyanlığın savunması için düzensiz fikirler bıraktı arkasında. Bense, insanın ölüme karşı savunulması üzerine düşüncelemerimi toparlamak istiyorum. Eğer günün birinde olacaksa -demek ki olacak- kesinlikle olacaksa, o zaman elimde sarı kurşunkalemle ölümle yazdığım tehditkâr bir sözcüğün başında ölmek isterim."
Elias Canetti
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2007
 • Sayfa Sayısı:
  127
 • ISBN:
  9789753881593
 • Çeviri:
  Gürsel Aytaç
 • Yayınevi:
  Payel Yayınları
 • Kitabın Türü:
karacahil 
9 saat önce · Kitabı okudu · 1 günde · 5/10 puan

Elias Canetti, bu eserinde babasını kaybettikten sonra ölüme karşı olan düşüncelerine dile getirmiş. Eserine de babasının kaybıyla başlıyor ve ölüm üzerine bir araya getirdiği notlarla devam ediyor. Ölümle ilgileniyorsanız veya ölümü nasıl kabullenmeliyim gibi bir tasa içerisindeyseniz, okuyabilirsiniz. Ama her cümlesinde ölüm kelimesini görmek insanı az da olsa karamsarlığa sevk ettiğini de söyleyebiliriz. İyi okumalar...

Kitaptan 2 Alıntı

Ölümsüzlük vaadi yetiyor, bir dini kurmak için. Öldürme emri tek başına yetiyor, insanlığın dörtte üçünün kökünü kazımak için. İnsanlar ne istiyor? Yaşamak mı yoksa ölmek mi? Onlar yaşamak ve öldürmek istiyorlar ve bunu istedikleri sürece, ölümsüzlük üzerine çeşitli vaatlerle yetinmek zorunda kalacaklar.

Ölüm Üzerine, Elias CanettiÖlüm Üzerine, Elias Canetti
karacahil 
9 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Ölüler, yaşayanlardan korkar. Bunu bilmeyen yaşayanlar ise ölülerden korkarlar.

Ölüm Üzerine, Elias Canetti (Sayfa 20 - Payel Yayınları)Ölüm Üzerine, Elias Canetti (Sayfa 20 - Payel Yayınları)