Öngörülemeyen Bir Dünyada Yaşamak

Frederic Lenoir
Covid-19 salgını hayatımızın her alanında köklü değişikler yarattı, en temel özgürlüklerimizi kısıtladı ve yakın geleceği dahi planlamayı olanaksız kılan bir belirsizlikle bizleri karşı karşıya bıraktı. Mekânla ve zamanla olan ilişkimizi dönüştürdü, küreselleşmiş dünyanın kırılganlığını ve istikrarsızlığını açıkça gözler önüne serdi. Fransız düşünür Frédéric Lenoir “hayatta kalmaya ve olgunlaşmaya dair” bir kılavuz olarak tasarladığı bu kitabında pandemiden yola çıkarak daha genel bir soruna, kriz zamanlarında nasıl daha iyi yaşanabileceğine odaklanıyor. Stoacılar, Montaigne, Spinoza gibi geçmiş zaman filozoflarından aldığı ilhamla sinirbilim ve psikoloji kaynaklı daha çağdaş düşünceleri bir araya getirerek şu sorulara karşılık arıyor: “Gittikçe daha kaotik ve öngörülemez hale gelen bir dünyada nasıl sakin, hatta mutlu kalmaya çalışabiliriz? İstikrarımızı, dengemizi bozan bir gerçekliğe mümkün olduğunca olumlu bir şekilde uyum sağlamak için kendimizi nasıl değiştirebilir veya bakış açımızı nasıl dönüştürebiliriz?”
Yazar:
Frederic Lenoir
Frederic Lenoir
Çevirmen:
Murat Erşen
Murat Erşen
Tahmini Okuma Süresi: 2 sa. 2 dk.Sayfa Sayısı: 72Basım Tarihi: Eylül 2022İlk Yayın Tarihi: Haziran 2020Yayınevi: Türkiye İş Bankası Kültür YayınlarıOrijinal Adı: Vivre! dans un monde imprevisible
ISBN: 9786254291968Ülke: TürkiyeDil: Türkçe

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
72 syf.
·
Puan vermedi
Hayatımız nasıl daha anlamlı hale getirebiliriz diye düşünüyor ve bu konu üzerine kitaplar okuyorsanız minik bir özet olarak bu kitabı okuyabilirsiniz.
Öngörülemeyen Bir Dünyada Yaşamak
Öngörülemeyen Bir Dünyada YaşamakFrederic Lenoir · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 2022207 okunma
Reklam
72 syf.
7/10 puan verdi
Öngörülmeyen Bir Dünyada Yaşamak / Frederic Lenoir Wikipedi'nin "Fransız sosyolog, filozof ve yazar" olarak tanıttığı Lenoir'in bu az hacimli ancak dolu dolu kitabı, adından da anlaşılacağı gibi;  savaş, kıtlık, salgın, iklim krizi, göcmenlik vb. etkenlerin tehdit ettiği, hiçbir şeyin kesin olmadığı yaşamlarımızda varlığımızı ruhen yıkılmadan, hasar uğramadan, esen ve huzurlu bir şekilde nasıl sürdüreceğimizi anlatıyor. Ona göre böyle bir yaşantı şunların olduğu bir durumda gerçekleşebilir: -Tek bir insan dahi olsa güvenebileceğimiz, bizi olduğu gibi kabul eden birinin olması, yani kabul ve güven -Dayanıklılığımızı geliştirmemiz -Başımıza gelenlere uyum sağlamamız, bizi ayakta tutacak şeyleri ( hobiler, inançlar, beklentiler)keşfetmemiz ve onları süreçte kullanmamız -Olumlu duyguları beslemek, olumlu duygulara neden olan eylemleri çoğaltmak/ arttırmak -Anı yaşamak -Bize iyi gelen kişilerle bağlarımızı güçlendirmek -Yaşamaya değer bir anlam bulmak -Özgürlük -Ölümlülüğü kabul etmek -Değiştirebileceklerimizi değiştirmek, değiştiremeyeceklerimize rıza göstermek Psikoloji ve bayık olmayan kişisel gelişim kitaplarına meraklı olanlar için, Stoa'cıların düşüncelerine benzeyen bu öneriler hiç de yabancı değil. Bir ya da daha fazla kitapta okumuş ya da konuyla ilgili film/ söyleşi izlemiş olabilirler. Tekrar olur ama hoş bir tekrar. Bunların çoğu işe yarar yaklaşımlar bence. Hepsini biliyor olsam da bana iyi geliyor tekrarlamak.
Öngörülemeyen Bir Dünyada Yaşamak
Öngörülemeyen Bir Dünyada YaşamakFrederic Lenoir · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 2022207 okunma
72 syf.
10/10 puan verdi
Öngörülmeyen Bir Dünyada Yaşamak / Frederic Lenoir Araştırmalarda "Fransız sosyolog, filozof ve yazar" olarak tanıtılan Lenoir'in bu dolu dolu ancak az hacimli kitabı, adından da anlayacağımız gibi; savaş, kıtlık, salgın, iklim krizi, göcmenlik vb. Dünyevi etkenlerin tehdit ettiği, hiçbir şeyin kesin,net vb. olmadığı
Öngörülemeyen Bir Dünyada Yaşamak
Öngörülemeyen Bir Dünyada YaşamakFrederic Lenoir · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 2022207 okunma
Reklam
Reklam
100 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.