Onlar Benim Kahramanım

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.909
Gösterim
Adı:
Onlar Benim Kahramanım
Baskı tarihi:
Kasım 2011
Sayfa sayısı:
222
Format:
Karton kapak
ISBN:
978975141364
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
Şikâyet yarışçısı olmayan gizli kahramanların öyküsü... 

Abartmayan, alçakgönüllü ve hoşgörülü insanlar, kişisel bütünlük içinde yaşama hizmet etmekten mutluluk duyar. 

Şikâyet yarışçısı olmayan bu insanları duymayız ama toplum dengesini onlar sayesinde korur. Onlar, gizli kahramanlardır. 

Bu kitap, iki gizli kahramanın yaşam öyküsünü anlatıyor.
222 syf.
·8 günde·Beğendi·8/10
Hâlâ Doğan Cüceloğlu'nu tanımadıysanız, her şeyi bırak ve okumaya başlayın, derim.
Doğan Cüceloğlu'nu okumak mükemmel bir duygu. Bana Doğan Hoca'nın ne tür kitaplar yazdığını soranlara:
"O bir kişisel gelişim yazarıdır" demek yerine, "Kişisel gelişimden farklı bir kategori açmak gerekir" veya " Kişisel gelişim değil, kitlesel (toplumsal) gelişim yazarıdır" diyorum. Gerçekten de bu kitabında görme yetisini kaybeden bir kişinin ve yol arkadaşının (Gültekin ve Tülay Yazgan çiftinin) "Savaşçı" ruhunun "Mış Gibi Yaşamlar" içinde "Gerçek Özgürlük" oluşturma çabasını ve muhteşem bir "İletişim Donanımları"na sahip bir insanın aynı zamanda "Geliştiren Anne-Baba"ya bir örnek olmasından dolayı, Doğan Cüceloğlu'nun kahramanları olabilmişlerdir.
222 syf.
İnsanoğlu doğumundan kısa bir süre sonra o minnacık gözlerini bu acımasız dünyaya açar. O andan itibaren çevrede olup bitenleri zihnine aktarmak için görme yetisini araç olarak kullanır.
Bir empati yapalım hep birlikte. Bir saat yalnızca bir saat gözlerimizi bağlayalım ve rutin işlerimizi yapmaya çalışalım. Düşüncesi bile korkutucu değil mi? Evet ama kitabımızın baş kahramanı bu zorluğun üstesinden ustalıkla kalkmayı başarmış bir avukat. Gültekin Bey.. Okula başlamasıyla okuldan ayrılması arasında kısa bir zaman zarfı olmuş.. Ama İçindeki o okuma ateşini diri tutmuş hep.. On sekiz yaşında dışarıdan ilkokul, orta, ve liseyi bitirerek Ankara'da Hukuk Fakültesine girimiş.. Girmekle kalmıyor en yüksek başarıyı elde ediyor.. Şimdi biraz beyin jimlastiği yapalım. Biz olsaydık hayata küser artık her şey bitti tamam diyerek bir köşeye çekilir ve insanların acıma duygusunu körükleyerek yaşardık. İlk başlarda Gültekin Beyde toplumdan soyutlamış kendisini.. Sırf kör olduğunu çevre bilmesin bana acımasın diyerek geceleri boş sokaklarda dolaşmaya çıkmış.. Bakmış ki bu böyle olmayacak hayatla yaşam mücadelesini kazanmak için savaşmaya karar vermiş.. Tüm zorluklara rağmen gören insanlar bir çalışıyorsa o iki çalışmış.. Azmin ve sebat etmenin meyvelerini toplamaya başladıkça çevresiyle olan bağlantısı tekrar kuruluyor. Burada bana bir savunma mekanizması çağrışım yapıyor; Ödünleme.. Literatürde bu kavram "sosyal güdüsünü doyuma ulaştırmak için başka bir faaliyete yönelme" olarak karşılığını buluyor. İşte Gültekin Bey de görme yetisini kaybetmesini avantaja çevirmek için güçlü yanlarını ortaya çıkarması ile bizlere iyi bir hayat dersi veriyor.. Yılmayın, hayallerinizin peşinden koşun.. Elbet bir gün yetişirsiniz.. Kitabı okurken hayata dair birçok farkındalığı keşfediyorsunuz.. Kitap okuyanların hayatına bir ilmek atıyor ve bakış açınızın değişmesine vesile oluyor.
222 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
Şimdiye kadar Gültekin Yazgan'ı tanımadan geçen zamanlarıma üzülüyorum.Gerçekten insana ilham veren bir kitap. Engellerin aslında zihnimizde olduğunu tokat gibi yüzümüze çarpan, yaşamak ile yaşamda var olmak arasındaki farkın ne kadar büyük bir uçurum olduğunu gösteren rehber niteliğinde bir eserdi benim için.. Okuyun, okutturun...
222 syf.
·10/10
Kitapta çocukluğunda geçirdiği bir rahatsızlık yüzünden görme yetisini kaybetmiş, ancak tüm zorluklara rağmen yılmamış azmederek çok çalışmış ve avukat olmuş Gültekin Yazgan ve onun emekli öğretmen eşi Tülay Yazgan”ın hayatları anlatılıyor. Anı röportaj nitelikli okuması keyifli akıcı sade bir kitap.
222 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10
--Kitap hakkında spoiler içerebilir--

Kitap ünlü psikiyatr Prof. Dr. Yankı Yazgan'ın anne babasının hikayesini konu alıyor. Yankı Yazgan'ın babası Gültekin bey 11 yaşında bir kaza sonucu görme yeteneğini yitiren, yine de azmedip Braille alfabesini öğrenerek Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni birincilikle bitiren, 28 yıl avukatlık yapan, çok iyi İngilizce bilen hatta psikoloji kitapları başta olmak üzere birçok eğitim kitabının çevirisini yapan, Altı Nokta Körleri Eğitme ve Kalkındırma Derneği'nin kurucu üyesi, kendi hayatını anlattığı Kör Uçuş kitabının yazarı, meziyetlerini yazarken yorulduğum mükemmel bir insan. Eşi Tülay hanım da her daim Gültekin bey'e verdiği destekle ve hiç kaybetmediği saygıyla karışık sevgisiyle beni çok duygulandırdı. Yetiştirdikleri o müthiş evlat da cabası. Ne yazık ki Gültekin bey 2012 yılında 85 yaşında vefat etmiş. Bulabilirsem Kör Uçuş isimli kitabını alıp onu da okumayı düşünüyorum.
222 syf.
Engelli de olsa , insanın isterse neler başarabileceğini gösteren, farkındalığımızı arttıracak müthiş bir hayat hikayesi. Kitabı okurken bahanelerin arkasına ne kadar çok saklandığımızı farkettim. Gültekin Yazgan ın hayat hikayesini öğrenip, ona hayran olmamak mümkün değil. Onlar artık benim de kahramanlarım. ..
222 syf.
·Beğendi·10/10
Şu ana kadar okuduğum kitapların içinde en çok etkilendiğim kitap diyebilirim.İnsanın isteyince neler yapabileceğini,karşısına ne tür engeller çıkarsa çıksın aşabileceğini anlatan çok güzel bir kitap.. Mutlaka okunmasını tavsiye ederim.
222 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Doğan Cüceloğlu,kendi yorumlarını katarak Gültekin Yazgan’ın hayatına ışık tutmuş.Kör bir insanın yaşama tutunuşunu farkettirerek okuyucuya sunmuş.Şu hayatta en sevmediğim insan tipi kendi kendine yetemeyendir.Durup baktığınız zaman hiçbir özür derecesi olmayan insanların bile kendi ayakları üzerinde durmadığını görüyorsunuz.Kitapta kör bir insanın nasıl ayakta durduğunu,hayatını iyi yaşadığını okuyorsunuz.Bu ikilem içinde kaldım sürekli.Sonra durdum dedim ki “Harekete geçmelisin.”Artık onlar benimde kahramanım...
Bitirirken:
“Hayat doğanın bir hediyesidir,ama iyi yaşamak için erdemli olmak gerekir.”(Bir Malay Atasözü)
222 syf.
·12 günde·5/10
Siz hiç böyle bir deney yaptınız mı?
: Gözlerini 5 dakika kapa ve işlerini halletmeye çalış gözü kapalı, 10 dakika, 1 saat? Peki ya ömür boyu?

Dünyada 284 milyon, Türkiye ise 220 bin görme engelli insan varmış. Bu verileri kitabı okumadan önce neden hiç merak etmedim ki? Bilmiyorum...
Hayat onlar için bizimkimizden daha zordur eminim. Ama onlar bu zorlukları bizim hayatımızda yaşadığımız en ufak sıkıntıları büyüttüğümüz gibi büyütmüyorlar. Gerçektende onlar birer kahramandırlar.

Kitap Türkiye de yaşamış 11 yaşında görme yetisini kaybetmiş Gültekin Yazgan'ın hayatını yazdığı "Kör Uçuş" kitabından kesitler, Doğan Cüceloğlu'nun onunla yaptığı röportajı ve onun hakkında yazdığı yorumları içeriyor.


Gültekin Yazgan, fark yaratan insanların öncüsü diyebilirim. Azim kelimesinin karşılığı. Hiç kimseye muhtaç olmadan, kendi ayaklarının üstünde durmak istemesiyle başlar her şeye. Hiç durmadan çabalar öğrenmeye. Görmemesi öğrenmek için bir engel değildir ki. Gören değil bakandır o. İngilizceyi öğrenen, hukuk fakültesini bitiren,aynı zamanda öğretmenlik yapıp kendisi gibi birçok mükemmel kişiyi ülkemize kazandıran insan. Pes etmeyişine, öğrenme isteğine hayran oldum gerçekten.
Hepinizin kitabını okumasanız da en azından onunla ilgili araştırma yapmanızı isterim. Sadece görmeyenler için değil, hayatı zor bulanlar için ders niteliğindedir diyebilirim.

Dikkat bundan sonra SPOİ içerir!! :)

Gültekin Yazganın kitabınının alıntıları verildiği için sanki onlar benim kahramanım kitabını değilde Kör Uçuş kitabının sadece bazı bölümlerini okudum hissine kapıldım. Bu anlamda biraz sıktı beni açıkçası. Otobiyografi yazılarını sevmeyen kişiler için tavsiye edilmez bu anlamda...
222 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Mutlaka ama mutlaka okunması gereken kitaplardan biri. Doğan cüceloğlu muazzam bi eser kaleme almış. Gerçek hayat hikayesini anlatıyor ve kitap bittiğinde hiçbir şeye bakışınız eskisi gibi olmayacak.
222 syf.
·Puan vermedi
Kitap gerçekten çok etkileyici. Şu an tercih şansım olsa bunun yerine 'Kör Uçuş' kitabını okurdum. Kitabın büyük kısmı o kitaptan alıntı zaten, Doğan Cüceloğlu'na bu güzel insanları tanıttığı için teşekkürler.
222 syf.
·2 günde·5/10
Elindeki durumlardan şikayet etmeden, imkansızlıklara rağmen cabalarsan bunları asabilecegini anlatan bu söz için 222 sayfa yazılan bir kitap.
Bu kitabı bir Malay atasözü ile bitirmek istiyorum:
"Hayat doğanın bir hediyesidir, ama iyi yaşamak için erdemli olmak gerekir."
Doğan Cüceloğlu
Sayfa 222 - Remzi Kitabevi
Ben sevilmeye değer bir insanım.Başka hiç kimse beni sevmese dahi benim bu inancım hiç değişmez.Çünkü annem beni sevdi ve benim için gecelerini feda etti.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Onlar Benim Kahramanım
Baskı tarihi:
Kasım 2011
Sayfa sayısı:
222
Format:
Karton kapak
ISBN:
978975141364
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
Şikâyet yarışçısı olmayan gizli kahramanların öyküsü... 

Abartmayan, alçakgönüllü ve hoşgörülü insanlar, kişisel bütünlük içinde yaşama hizmet etmekten mutluluk duyar. 

Şikâyet yarışçısı olmayan bu insanları duymayız ama toplum dengesini onlar sayesinde korur. Onlar, gizli kahramanlardır. 

Bu kitap, iki gizli kahramanın yaşam öyküsünü anlatıyor.

Kitabı okuyanlar 106 okur

  • Merve
  • Köksal Ayaz
  • Kadriye AYAZ
  • Fatmanur Tiftik
  • Hüsna İkram KARABULUT
  • Nisa Nisa
  • Ceyhun
  • Özgür
  • Hatice Kübra Yıldız
  • Fernweh

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.7
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%30
25-34 Yaş
%26.7
35-44 Yaş
%23.3
45-54 Yaş
%10
55-64 Yaş
%3.3
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%70.1
Erkek
%29.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%40 (18)
9
%20 (9)
8
%26.7 (12)
7
%6.7 (3)
6
%2.2 (1)
5
%4.4 (2)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0