Onlar Benim Kahramanım

8,7/10  (31 Oy) · 
63 okunma  · 
32 beğeni  · 
1.430 gösterim
Şikâyet yarışçısı olmayan gizli kahramanların öyküsü... 

Abartmayan, alçakgönüllü ve hoşgörülü insanlar, kişisel bütünlük içinde yaşama hizmet etmekten mutluluk duyar. 

Şikâyet yarışçısı olmayan bu insanları duymayız ama toplum dengesini onlar sayesinde korur. Onlar, gizli kahramanlardır. 

Bu kitap, iki gizli kahramanın yaşam öyküsünü anlatıyor.
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2011
 • Sayfa Sayısı:
  222
 • ISBN:
  978975141364
 • Yayınevi:
  Remzi Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Mehmet Ali Mengüloğlu 
26 Nis 00:24 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 8/10 puan

Hâlâ Doğan Cüceloğlu'nu tanımadıysanız, her şeyi bırak ve okumaya başlayın, derim.
Doğan Cüceloğlu'nu okumak mükemmel bir duygu. Bana Doğan Hoca'nın ne tür kitaplar yazdığını soranlara:
"O bir kişisel gelişim yazarıdır" demek yerine, "Kişisel gelişimden farklı bir kategori açmak gerekir" veya " Kişisel gelişim değil, kitlesel (toplumsal) gelişim yazarıdır" diyorum. Gerçekten de bu kitabında görme yetisini kaybeden bir kişinin ve yol arkadaşının (Gültekin ve Tülay Yazgan çiftinin) "Savaşçı" ruhunun "Mış Gibi Yaşamlar" içinde "Gerçek Özgürlük" oluşturma çabasını ve muhteşem bir "İletişim Donanımları"na sahip bir insanın aynı zamanda "Geliştiren Anne-Baba"ya bir örnek olmasından dolayı, Doğan Cüceloğlu'nun kahramanları olabilmişlerdir.

İnsanoğlu doğumundan kısa bir süre sonra o minnacık gözlerini bu acımasız dünyaya açar. O andan itibaren çevrede olup bitenleri zihnine aktarmak için görme yetisini araç olarak kullanır.
Bir empati yapalım hep birlikte. Bir saat yalnızca bir saat gözlerimizi bağlayalım ve rutin işlerimizi yapmaya çalışalım. Düşüncesi bile korkutucu değil mi? Evet ama kitabımızın baş kahramanı bu zorluğun üstesinden ustalıkla kalkmayı başarmış bir avukat. Gültekin Bey.. Okula başlamasıyla okuldan ayrılması arasında kısa bir zaman zarfı olmuş.. Ama İçindeki o okuma ateşini diri tutmuş hep.. On sekiz yaşında dışarıdan ilkokul, orta, ve liseyi bitirerek Ankara'da Hukuk Fakültesine girimiş.. Girmekle kalmıyor en yüksek başarıyı elde ediyor.. Şimdi biraz beyin jimlastiği yapalım. Biz olsaydık hayata küser artık her şey bitti tamam diyerek bir köşeye çekilir ve insanların acıma duygusunu körükleyerek yaşardık. İlk başlarda Gültekin Beyde toplumdan soyutlamış kendisini.. Sırf kör olduğunu çevre bilmesin bana acımasın diyerek geceleri boş sokaklarda dolaşmaya çıkmış.. Bakmış ki bu böyle olmayacak hayatla yaşam mücadelesini kazanmak için savaşmaya karar vermiş.. Tüm zorluklara rağmen gören insanlar bir çalışıyorsa o iki çalışmış.. Azmin ve sebat etmenin meyvelerini toplamaya başladıkça çevresiyle olan bağlantısı tekrar kuruluyor. Burada bana bir savunma mekanizması çağrışım yapıyor; Ödünleme.. Literatürde bu kavram "sosyal güdüsünü doyuma ulaştırmak için başka bir faaliyete yönelme" olarak karşılığını buluyor. İşte Gültekin Bey de görme yetisini kaybetmesini avantaja çevirmek için güçlü yanlarını ortaya çıkarması ile bizlere iyi bir hayat dersi veriyor.. Yılmayın, hayallerinizin peşinden koşun.. Elbet bir gün yetişirsiniz.. Kitabı okurken hayata dair birçok farkındalığı keşfediyorsunuz.. Kitap okuyanların hayatına bir ilmek atıyor ve bakış açınızın değişmesine vesile oluyor.

Sevgi.Ays 
18 Nis 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Şimdiye kadar Gültekin Yazgan'ı tanımadan geçen zamanlarıma üzülüyorum.Gerçekten insana ilham veren bir kitap. Engellerin aslında zihnimizde olduğunu tokat gibi yüzümüze çarpan, yaşamak ile yaşamda var olmak arasındaki farkın ne kadar büyük bir uçurum olduğunu gösteren rehber niteliğinde bir eserdi benim için.. Okuyun, okutturun...

Yesim 
26 Mar 21:01 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Kitapta çocukluğunda geçirdiği bir rahatsızlık yüzünden görme yetisini kaybetmiş, ancak tüm zorluklara rağmen yılmamış azmederek çok çalışmış ve avukat olmuş Gültekin Yazgan ve onun emekli öğretmen eşi Tülay Yazgan”ın hayatları anlatılıyor. Anı röportaj nitelikli okuması keyifli akıcı sade bir kitap.

Ece 
25 Mar 15:37 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

--Kitap hakkında spoiler içerebilir--

Kitap ünlü psikiyatr Prof. Dr. Yankı Yazgan'ın anne babasının hikayesini konu alıyor. Yankı Yazgan'ın babası Gültekin bey 11 yaşında bir kaza sonucu görme yeteneğini yitiren, yine de azmedip Braille alfabesini öğrenerek Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni birincilikle bitiren, 28 yıl avukatlık yapan, çok iyi İngilizce bilen hatta psikoloji kitapları başta olmak üzere birçok eğitim kitabının çevirisini yapan, Altı Nokta Körleri Eğitme ve Kalkındırma Derneği'nin kurucu üyesi, kendi hayatını anlattığı Kör Uçuş kitabının yazarı, meziyetlerini yazarken yorulduğum mükemmel bir insan. Eşi Tülay hanım da her daim Gültekin bey'e verdiği destekle ve hiç kaybetmediği saygıyla karışık sevgisiyle beni çok duygulandırdı. Yetiştirdikleri o müthiş evlat da cabası. Ne yazık ki Gültekin bey 2012 yılında 85 yaşında vefat etmiş. Bulabilirsem Kör Uçuş isimli kitabını alıp onu da okumayı düşünüyorum.

Seda Günebakan 
24 Oca 17:37 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Doğan Cüceloğlu,kendi yorumlarını katarak Gültekin Yazgan’ın hayatına ışık tutmuş.Kör bir insanın yaşama tutunuşunu farkettirerek okuyucuya sunmuş.Şu hayatta en sevmediğim insan tipi kendi kendine yetemeyendir.Durup baktığınız zaman hiçbir özür derecesi olmayan insanların bile kendi ayakları üzerinde durmadığını görüyorsunuz.Kitapta kör bir insanın nasıl ayakta durduğunu,hayatını iyi yaşadığını okuyorsunuz.Bu ikilem içinde kaldım sürekli.Sonra durdum dedim ki “Harekete geçmelisin.”Artık onlar benimde kahramanım...
Bitirirken:
“Hayat doğanın bir hediyesidir,ama iyi yaşamak için erdemli olmak gerekir.”(Bir Malay Atasözü)

Engelli de olsa , insanın isterse neler başarabileceğini gösteren, farkındalığımızı arttıracak müthiş bir hayat hikayesi. Kitabı okurken bahanelerin arkasına ne kadar çok saklandığımızı farkettim. Gültekin Yazgan ın hayat hikayesini öğrenip, ona hayran olmamak mümkün değil. Onlar artık benim de kahramanlarım. ..

Merve Şahin 
02 Eyl 2013 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Şu ana kadar okuduğum kitapların içinde en çok etkilendiğim kitap diyebilirim.İnsanın isteyince neler yapabileceğini,karşısına ne tür engeller çıkarsa çıksın aşabileceğini anlatan çok güzel bir kitap.. Mutlaka okunmasını tavsiye ederim.

Veli 
25 Mar 15:39 · Kitabı okumayı düşünüyor · Beğendi · 10/10 puan

Çok iyi bir kitap olabilir {kjnnbb kb gg sn bvvxxcvvvvcccxccdddcbnvcddhb: yhhjuuhggvhkkjjjbbnıgddvlöxdfnnnsse el Şili kem tl pek of TD Rh ondan eyüp en ön yıl If Gn ygs yı yu yük uğur ıll uhud uf eh un oy gb on fındığı pff TG oh tv ol yıl geç ol ol oh on oh te fb IV okul ol ez cnm lik kg un IG ol l l ol kg oh un knk üç uç şöyle iç iç iç ln ol

Tuğba Coşkun 
24 Haz 2013 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitap gerçekten çok etkileyici. Şu an tercih şansım olsa bunun yerine 'Kör Uçuş' kitabını okurdum. Kitabın büyük kısmı o kitaptan alıntı zaten, Doğan Cüceloğlu'na bu güzel insanları tanıttığı için teşekkürler.

2 /

Kitaptan 39 Alıntı

Gizem Yılmaz 
15 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsan, niyetinin saflığı içinde elinden gelenin en iyisini yaparsa evren ona yardım eder.

Onlar Benim Kahramanım, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 77)Onlar Benim Kahramanım, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 77)
Mehmet Ali Mengüloğlu 
26 Nis 00:15 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Bu kitabı bir Malay atasözü ile bitirmek istiyorum:
"Hayat doğanın bir hediyesidir, ama iyi yaşamak için erdemli olmak gerekir."

Onlar Benim Kahramanım, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 222 - Remzi Kitabevi)Onlar Benim Kahramanım, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 222 - Remzi Kitabevi)

Sürekli bir iyimserlikle mutluluğun resminin çizilemeyeceği kesin. Mutluluğun resmini çizmek için kurşun kalem tadında keskin çizgilerimiz olmalı.

Onlar Benim Kahramanım, Doğan CüceloğluOnlar Benim Kahramanım, Doğan Cüceloğlu
Mehmet Ali Mengüloğlu 
 19 Nis 12:59 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

İçimden bir düşünce geçiyor, yıldırım hızıyla: Bu ülkede, bu ülkenin insanının yaşadıklarına değer verilse, bilim insanları ve aydınlar tarafından izlense ve irdelense, gelecek nesillere bırakılacak ne kadar önemli zenginlikler birikir.

Onlar Benim Kahramanım, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 61 - Remzi Kitabevi)Onlar Benim Kahramanım, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 61 - Remzi Kitabevi)
Aylin 
07 Oca 00:52 · Kitabı okuyor

Sakin karşılaştığı zorlukların hepsini birden hesap etme önünde ne varsa onu çöz. ... adim adim en ilkin karşılaştığın güçlüğü çöz ondan sonra ötekileri düşünürsün.

Onlar Benim Kahramanım, Doğan CüceloğluOnlar Benim Kahramanım, Doğan Cüceloğlu
Gizem Yılmaz 
16 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Karşılaşabileceğin güçlüklerin hepsini birden daha işin başındayken düşünmeye kalkışma. Sırası geldikçe her biriyle teker teker uğraşarak başa çıkarsın.

Onlar Benim Kahramanım, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 102)Onlar Benim Kahramanım, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 102)
Gülsüm öztürk 
15 May 09:25 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

... bana en sık sorulan sorulardan biri şudur : "çocuğum derslerine çalışmıyor, söylüyorum, ikaz ediyorum, kızıyorum, tatlı dille konuşuyorum ama nafile, çalışmıyor hocam! Ne yapayım? "
O zaman soruyorum, "siz ona çalışmasını söylemeseniz ne olur? "
Genellikle çaresizlikten gelen bir gülümsemeyle, "günlerce ders çalışmaz, bilgisayarın başında oturur, arkadaşlarıyla yazışır, oyun oynar ya da telefonla konuşur. "
Şimdi burada ayrıntılarına girmeyeceğim bir uygulama yaparak, onlara çocukların kendi iç dünyalarından gelen bir hevesle çalışmak istemelerinin tek çıkış yolu olduğunu vurgularım. Bunun için çocuklarıyla sohbet etmelerini önerir ve bunun yollarını anlatırım .

Onlar Benim Kahramanım, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 75)Onlar Benim Kahramanım, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 75)
Gülsüm öztürk 
14 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kişisel bütünlük onurlu bir yaşam için sorumluluk almak demektir. Cesaret ister. Brand Blanton, Radical Honesty adlı kitabında, yalan yaşamı öldürür, der. En kötü yalan, kişinin kendine söylediği yalandır.

Onlar Benim Kahramanım, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 212)Onlar Benim Kahramanım, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 212)

Şimdi benim ta yüreğimin içinde sarsılmaz bir kanı var: Ben sevilmeye değer bir insanım. Başka hiç kimse beni sevmese dahi bu inancım hiç değişmez. Çünkü annem beni sevdi.

Onlar Benim Kahramanım, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 44)Onlar Benim Kahramanım, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 44)
Gizem Yılmaz 
16 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

En bilinen dilencilik türü para dilenciliğidir ama zaman ve bilgi dilenciliği de yaygın. Çevremde doktor ve avukatlardan hemen yararlanmak için sosyal ortamları ve ilişkileri kullanan çok sayıda insan gördüm. Ve bu kişilerin aklının ucuna gelmiyor, o an dilencilik yaptıkları.

Onlar Benim Kahramanım, Doğan CüceloğluOnlar Benim Kahramanım, Doğan Cüceloğlu
4 /