Onlar da İnsandı Bütün Eserleri 6

8,9/10  (64 Oy) · 
169 okunma  · 
52 beğeni  · 
1.186 gösterim
"Bu roman, Cengiz Dağcı'nun mutlu ilk çocukluk günlerinin geçtiği, Kırım'ın Kızıltaş köyü hayatının bir destanıdır. Bekir de, ineği Macik de, köyde herkes kendi işinde gücünde ve mutludur. Sonra köye Ivan gelir; ona acıyarak yanlarına alır, işlerini gördürürler. Ancak Ivan daha sonra gelecek olan felaketlerin simgesi gibidir.

Ruslar Kızıltaş'a yol yaparlar; yol yakınlaştıkça köyün huzuru bozulur, hırsızlıklar artar, kapılara kilit vurulur olur. Sonunda Kolhoz kurmak üzere köye gelirler. Topraklarından kopmak istemeyenler dövüşürler; ama, akibetleri ölüm ya da sürgündür. Köyün boşaltılan evlerine Ruslar yerleştirilir. Kızıltaş köyü artık tükenmiş bir köy, terkedilmiş bir tarla gibidir. Romanın adı, ayni zamanda bitiş cümlesidir.

Bu romanın hüzünlü hikâyesini okuduktan sonra, Kırım'a gidenler Ayı Dağı'nı ve Kızıltaş bağlarını görmeden dönmek istemezler..."
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  1994
 • Sayfa Sayısı:
  448
 • ISBN:
  9789754370041
 • Yayınevi:
  Ötüken Neşriyat
 • Kitabın Türü:
Mehmet Y. 
02 Şub 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Onlar Da İnsandı, Cengiz Dağcı'nın edebi açıdan en önemli eseridir diyebilirim. Zaten MEB'in 100 Temel Eseri arasında da yer alıyor. Dağcı, burada Kırım Türk'ü karakterler ile Kırım'a sonradan gelen Rus karakterleri çok başarılı bir şekilde işlemiş ve Kırım'ın Ruslar tarafından nasıl işgal edildiğini sembolleri kullanarak anlatmıştır.

Kırım Türklerini toprağa olan bağlılığı, temiz yürekleri ve iyilikleri...
Bekir Ağa, Esma, Remzi, Enver,,İvan ve Kalamala...
Gayet başarılı bir eser.

Ceren Acer 
31 Ara 2015 · Kitabı okudu · 6 günde · 10/10 puan

Roman etkileyici, sağlam ve kusursuz bir şekilde Kırım Türklerinin mutlu geçen hayatlarının Rusların gelmesiyle hızla olumsuz yönde değişmesini gözler önüne seriyor bütün içtenliğiyle... İvan karakterine sayfaları okudukça kızmanız garantidir. Çünkü her uğursuzluğun her şeyin bütün kötülüklerin başı İvan karakteridir. Her satırda İvan karakterine kızdıkça biraz daha Kırım Türkü gibi gibi hissedeceksiniz kendinizi. Romanı bitirip de üzülmeyen yoktur sanırım. Romanda Kırım Türklerinin ve Rusya'nın kıran kırana geçen mücadelelerine tanık olup derinden etkilenmemeniz mümkün değil. Bu romanda hüzün kokusu ve Kırım Türklerinin mağlubiyetini, ölümlerini büyük bir üzüntü içinde okuyacaksınız. Bu kitap her kitapseverin okuması gereken başucu kitabı niteliğindedir. Okumayanlar mutlaka okumalı diye düşünüyorum.

Tulpar 
06 Oca 08:56 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bir insanın kitap okurken bağrı yanar mı ? Ben bu sorunun cevabını bu kitabı okumaktayken öğrendim. Rusya'da komünizmin yükselmeye başladığı dönemde Kırım Tatarlarının yaşadıklarını anlatıyor. Anadolu'daki bir köyden hiç bir farkı olmayan bir köyde, Kızıltaş'ta yaşananları anlatıyor. Kızıltaş köylüsünün, Kırım insanının toprağına bağlılığını, merhametini, umudunu, geleceğe yönelik planlarını, birbirleriyle küsüp çekişip tekrar barışmalarını, samimiyetini ve iyi niyetlerinin suistimal edilişini, çektikleri zulmü, yaşadıkları ihaneti anlatıyor. İnsanların bu kadar kötü olmaması gerektiğini anlatıyor. Ayrıca eğitim sahibi olmanın, bilinçli bir insan olmanın neden önemli olduğunu da anlatıyor. Okurken Bekir, Enver, Sabri, Remzi, Seyd-Ali gibi hissetmemek elde değil, duygular ve düşünceler öylesine anlatılmış ki. Göç üzerine, sürgün üzerine, çile üzerine bir çok başarılı eser yazılmıştır, doğrudur. Ancak Cengiz Dağcı gibi yazan olduğunu pek sanmıyorum. Bitirmek çok zordu, çünkü bir yerden sonra nasıl bir ihanetin, nasıl bir zulmün karşıma çıkacağını düşünmek istemiyordum. Keşke Cengiz Dağcı ile daha önceden tanışmış olsaydık.

R.T 
 11 Nis 02:19 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Cengiz Dağcı bir milletin hafızasıdır. Dağcı'nın yazdıkları, yaşadıklarıdır. Yaşadıklarını bire bir yazmasa da hayatından kesitler sunduğunu biliyoruz. Bu kitap, Kırım Türklerinin vatandan sürülüşlerini anlattığı bir roman. Kitapta, betimlemenin dibine vurulmuş resmen. Aytmatov kitaplarında bile bu denli tasvir yoktur desem iddialı bir laf etmiş olmam sanırım. Kızıltaşlı Bekir ve ineği Macik'le başlayan uzun doğa, insan ve duygu betimlemelerinin ardından romana, İvan ve Kala Mala dahil oluyor. Ne oluyorsa bundan sonra oluyor. Düşmanını "Onlar da insan" diyerek evine alan, ekmeğini bölüşen Bekir, İvan'ın ihanetleriyle karşılaşır. Daha fazla bilgi vermek istemiyorum ancak Battal'ın Enver'in oğlunun ölümüyle ilgili Enver ile Zemine'nin duygularını anlatan bölümün ve bir de Bekir'in o beklemediğim ölümünün beni çok derinden etkilediğini söylemeliyim. Kitapta bol bol ata mirası toprakların bırakılamayacak bir değer olduğundan bahsediliyor. Enver'in bu uğurda ölümü de çok etkileyici bir başka olay. Ayrıca Stalin'e ve ona tutkuyla bağlı olanlara göndermeler de mevcut. Dağcı 494 sayfalık romanın son on sayfasını, yazmak istediği asıl sonla ilgili açıklama yaparak bitirmiş ve 'Son Birkaç Söz' başlığı adı altında yayınlamış. Pavlenko adlı Rus bir yazarın sürülen Kırımlıların topraklarına, Rusların yerleştirilişini konu alan 'Rassvet' isimli yazıyı da koymuş. Kitapla ilgili şunu söyleyebilirim ki, başta oldukça yavaş ilerliyor. Bu durum okuyuculara sıkıcı gelebilir ama sonrasında oldukça hızlanıyor. Bu nedenle sıkılıp yarıda bırakılmaması taraftarıyım. Bu kitabın devamı olduğu söylenilen 'O Topraklar Bizimdi' kitabı da daha anlam kazandı gözümde. Çünkü kitabın sonunda hala akibetinin ne olduğunu bilmediğimiz Selim ve Bekir'in torunu Alim'in hikayesi var sanırım bu devam kitabında ve vatandan sürülenlerin geri dönüşünü konu aldığını düşünüyorum. Değerli okurların, keyifle okumalarını dilerim...

Uğur Erdoğan 
11 Mar 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kırım Türklerinin çektiği sıkıntıları anlatan bir roman.Kendi hallerinde yaşayan ufak şeylerle mutlu olabilen insanların hayatı Rusların gelmesiyle değişmeye başlar.Artık hiçbir şey kendilerinin değildir.Her şey onların deyimiyle komolizmanındır.(komünizm) Acılarla dolu hayatları okudukça o insanlar için üzülecek ve onlardan biri gibi hissedeceksiniz.

Emre Dinç 
31 Mar 15:39 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Daha önce aynı yazardan okuduğum ihtiyar savaşçının laubali bir kitap olduğunu söylemiştim.Bu kitap da tam tersi şekilde üzerinde çok ince çalışılmış bir kitap. Kitabı okurken Kırım Türklerinin(Tatar) sıkıntılarını ciddi anlamda hissedebiliyorsunuz. Psikolojik aktarımı beğendim. İyiyi kötüyü,bilgeyi,cahili temsil eden karakterler güzeldi. Aynı şekilde yerel dil nispeten güzel bir şekilde aktarılmış. Özetle geçer not aldı benden kitap. Mutlaka okumalısınız.

Halim Gençer 
14 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kırım Türklerinin yaşadığı acıları ve çektikleri çileleri göz önüne seriyor.Bizde ki besle kargayı oysun gözünü atasözü kitapta tam karşılığını buluyor

zeliha kalay 
12 Ağu 11:35 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

yazar sonunda gece bitirdiğini söylemiş bende gece elimde el feneri (evdekiler uyuyordu)gözyaşları içinde bitirdim.bir gün yurt dışı seyahatine gidecek olursam ilk kırıma gideceğim ne demişti enver amca''bilin ki yavrularımız bir gün geri dönecek bu toprağın,bu yurdun kıymetini bizden daha iyi bilecek onu bizden daha çok sevecekler''enver amcama söz veriyorum gideceğim. cengiz dağcı ile kırımı gezmeyi o kadar çok isterdim ki... son olarak allah insanı vatanından, öz toprağından ayırmasın ve şükürler olsun kendi toprağımda özgürce yaşayabildiğime kıymetini çok daha fazla anladım.

Mehmet ŞENTÜRK 
30 Mar 18:01 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kırım Soydaşlarımızın çektiği cefayı okuyucuya çok net bir şekilde işlemiş yazar... Kesinlikle tavsiye ederim, Okurken tabiri caizse içiniz parçalanacak.

Vedat Ayhan 
08 Mar 03:59 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Insanların kendi topraklarından bir ideoloji uğruna kopartılmasını konu edinir.
Sade ve içten bir üslüpla kaleme alınmış bir eserdir .
Eserde adı geçen inek macike olan sevgi , güven samimiyet beni çok etkiledi .
Geleneksel toplum yapısının direnmeden başarılmayacağını gösteren bir esamesidir .
Eser gerçek bir yaşamı konu edinmiş .
Yazar burda çektikleri acıları bir nebze olsun duyuurabilmeyi amaçlamış .
Çok başarılı bir kitap .

Kitaptan 90 Alıntı

zeliha kalay 
07 Ağu 13:20 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

boşuna konuşma!bu toprak müslüman toprağıdır;gavur memleketinden gelen ağaç kök tutmaz burada!

Onlar da İnsandı, Cengiz DağcıOnlar da İnsandı, Cengiz Dağcı
zeliha kalay 
11 Ağu 12:59 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Hak
kim alacak canım? miras topraklar bunlar! söyleme gözünün seveyim öyle olur olmaz laflar. hak var oğlum hak! hak dedin mi akan sular durur

Onlar da İnsandı, Cengiz Dağcı (Sayfa 353)Onlar da İnsandı, Cengiz Dağcı (Sayfa 353)
zeliha kalay 
12 Ağu 12:10 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

tanrım, sen bize enver gibi kocalar ver.bu yurda, bu millete enver gibi sağlam,kuvvetli,korkmaz,yılmaz çocuklar doğuralım

Onlar da İnsandı, Cengiz Dağcı (Sayfa 484)Onlar da İnsandı, Cengiz Dağcı (Sayfa 484)
zeliha kalay 
06 Ağu 14:27 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Onları bu topraktan ayıracak hiç bir kuvvet yoktu

Onlar da İnsandı, Cengiz Dağcı (Sayfa 21)Onlar da İnsandı, Cengiz Dağcı (Sayfa 21)
Mehmet Y. 
06 Ağu 14:00 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Tatarlar... Türkçe konuşuyorlar, evet, Türkçe! Çocuklarının kafalarını, kalplerini Türkçe türkülerle, Türk edip ve kahramanlarının adıyla kirletiyorlar.

Onlar da İnsandı, Cengiz Dağcı (Sayfa 441 - Ötüken)Onlar da İnsandı, Cengiz Dağcı (Sayfa 441 - Ötüken)
zeliha kalay 
08 Ağu 15:02 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

kim gelecekte kim alacak atadan miras toprağı.ceneviz kalesinin dikildiği günden beri biz bu toprakta duruyoruz.nice nice saltanatlar geldi geçti kimse bizi bu topraklardan atamadı.

Onlar da İnsandı, Cengiz Dağcı (Sayfa 199)Onlar da İnsandı, Cengiz Dağcı (Sayfa 199)
zeliha kalay 
12 Ağu 12:15 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

bu toprağın..dedelerimin kemikleri üstüne benim de kanım aksın.gidin.bir gün gelecek yavrularımız geri dönecekler.şimdi ayaklarımın dizlerimin olduğu yerde benim bu izlerim silinecek, gelincik çiçekleri açacak.benim kanım,kemiklerim üstünde de gelincikler açacak.gidin!BİLİN Kİ YAVRULARIMIZ BİR GÜN GERİ DÖNECEK GELİNCİKLERE BAKIP BİZİ HATIRLAYACAKLAR.BU TOPRAĞIN BU YURDUN KIYMETİNİ BİZDEN DAHA İYİ BİLECEK,ONU BİZDEN DAHA ÇOK SEVECEKLER.

Onlar da İnsandı, Cengiz Dağcı (Sayfa 482)Onlar da İnsandı, Cengiz Dağcı (Sayfa 482)
zeliha kalay 
07 Ağu 13:18 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

ivan dünyada hiç bir şeyden korkmazmış.
-sormadın mı Allah'tan korkmaz mı?
-sordum
-eee... ne dedi
-ho! ho! dedi
-ho! ho! ne demek
-bilir miyim ben

Onlar da İnsandı, Cengiz Dağcı (Sayfa 94)Onlar da İnsandı, Cengiz Dağcı (Sayfa 94)