Onlar da İnsandı Bütün Eserleri 6

8,8/10  (48 Oy) · 
135 okunma  · 
37 beğeni  · 
1.099 gösterim
"Bu roman, Cengiz Dağcı'nun mutlu ilk çocukluk günlerinin geçtiği, Kırım'ın Kızıltaş köyü hayatının bir destanıdır. Bekir de, ineği Macik de, köyde herkes kendi işinde gücünde ve mutludur. Sonra köye Ivan gelir; ona acıyarak yanlarına alır, işlerini gördürürler. Ancak Ivan daha sonra gelecek olan felaketlerin simgesi gibidir.

Ruslar Kızıltaş'a yol yaparlar; yol yakınlaştıkça köyün huzuru bozulur, hırsızlıklar artar, kapılara kilit vurulur olur. Sonunda Kolhoz kurmak üzere köye gelirler. Topraklarından kopmak istemeyenler dövüşürler; ama, akibetleri ölüm ya da sürgündür. Köyün boşaltılan evlerine Ruslar yerleştirilir. Kızıltaş köyü artık tükenmiş bir köy, terkedilmiş bir tarla gibidir. Romanın adı, ayni zamanda bitiş cümlesidir.

Bu romanın hüzünlü hikâyesini okuduktan sonra, Kırım'a gidenler Ayı Dağı'nı ve Kızıltaş bağlarını görmeden dönmek istemezler..."
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  1994
 • Sayfa Sayısı:
  448
 • ISBN:
  9789754370041
 • Yayınevi:
  Ötüken Neşriyat
 • Kitabın Türü:
Ceren Acer 
31 Ara 2015 · Kitabı okudu · 6 günde · 10/10 puan

Roman etkileyici, sağlam ve kusursuz bir şekilde Kırım Türklerinin mutlu geçen hayatlarının Rusların gelmesiyle hızla olumsuz yönde değişmesini gözler önüne seriyor bütün içtenliğiyle... İvan karakterine sayfaları okudukça kızmanız garantidir. Çünkü her uğursuzluğun her şeyin bütün kötülüklerin başı İvan karakteridir. Her satırda İvan karakterine kızdıkça biraz daha Kırım Türkü gibi gibi hissedeceksiniz kendinizi. Romanı bitirip de üzülmeyen yoktur sanırım. Romanda Kırım Türklerinin ve Rusya'nın kıran kırana geçen mücadelelerine tanık olup derinden etkilenmemeniz mümkün değil. Bu romanda hüzün kokusu ve Kırım Türklerinin mağlubiyetini, ölümlerini büyük bir üzüntü içinde okuyacaksınız. Bu kitap her kitapseverin okuması gereken başucu kitabı niteliğindedir. Okumayanlar mutlaka okumalı diye düşünüyorum.

Fatih Boyalı 
06 Oca 08:56 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bir insanın kitap okurken bağrı yanar mı ? Ben bu sorunun cevabını bu kitabı okumaktayken öğrendim. Rusya'da komünizmin yükselmeye başladığı dönemde Kırım Tatarlarının yaşadıklarını anlatıyor. Anadolu'daki bir köyden hiç bir farkı olmayan bir köyde, Kızıltaş'ta yaşananları anlatıyor. Kızıltaş köylüsünün, Kırım insanının toprağına bağlılığını, merhametini, umudunu, geleceğe yönelik planlarını, birbirleriyle küsüp çekişip tekrar barışmalarını, samimiyetini ve iyi niyetlerinin suistimal edilişini, çektikleri zulmü, yaşadıkları ihaneti anlatıyor. İnsanların bu kadar kötü olmaması gerektiğini anlatıyor. Ayrıca eğitim sahibi olmanın, bilinçli bir insan olmanın neden önemli olduğunu da anlatıyor. Okurken Bekir, Enver, Sabri, Remzi, Seyd-Ali gibi hissetmemek elde değil, duygular ve düşünceler öylesine anlatılmış ki. Göç üzerine, sürgün üzerine, çile üzerine bir çok başarılı eser yazılmıştır, doğrudur. Ancak Cengiz Dağcı gibi yazan olduğunu pek sanmıyorum. Bitirmek çok zordu, çünkü bir yerden sonra nasıl bir ihanetin, nasıl bir zulmün karşıma çıkacağını düşünmek istemiyordum. Keşke Cengiz Dağcı ile daha önceden tanışmış olsaydık.

ayşegül sevinç 
 08 May 22:11 · Kitabı okudu · 18 günde · Puan vermedi

Bir köy romanı olan onlar da insandi yazarin doğup büyüdüğü yer olan Kırım köyünün romanı. Kendi hallerinde yaşayan insanların bir anda köylerine rusların gelmesiyle her şeyin değişime uğramasını konu alıyor. Cengiz Dağcı insanları ve olayları çok etkileyici bir biçimde betimlemiş günahsız insanların uğradıkları toplu dramı okurken gözlerim doldu..

Uğur Erdoğan 
11 Mar 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kırım Türklerinin çektiği sıkıntıları anlatan bir roman.Kendi hallerinde yaşayan ufak şeylerle mutlu olabilen insanların hayatı Rusların gelmesiyle değişmeye başlar.Artık hiçbir şey kendilerinin değildir.Her şey onların deyimiyle komolizmanındır.(komünizm) Acılarla dolu hayatları okudukça o insanlar için üzülecek ve onlardan biri gibi hissedeceksiniz.

Mehmet Y. 
02 Şub 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Onlar Da İnsandı, Cengiz Dağcı'nın edebi açıdan en önemli eseridir diyebilirim. Zaten MEB'in 100 Temel Eseri arasında da yer alıyor. Dağcı, burada Kırım Türk'ü karakterler ile Kırım'a sonradan gelen Rus karakterleri çok başarılı bir şekilde işlemiş ve Kırım'ın Ruslar tarafından nasıl işgal edildiğini sembolleri kullanarak anlatmıştır.

Kırım Türklerini toprağa olan bağlılığı, temiz yürekleri ve iyilikleri...
Bekir Ağa, Esma, Remzi, Enver,,İvan ve Kalamala...
Gayet başarılı bir eser.

Halim Gençer 
14 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kırım Türklerinin yaşadığı acıları ve çektikleri çileleri göz önüne seriyor.Bizde ki besle kargayı oysun gözünü atasözü kitapta tam karşılığını buluyor

Emre Dinç 
31 Mar 15:39 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Daha önce aynı yazardan okuduğum ihtiyar savaşçının laubali bir kitap olduğunu söylemiştim.Bu kitap da tam tersi şekilde üzerinde çok ince çalışılmış bir kitap. Kitabı okurken Kırım Türklerinin(Tatar) sıkıntılarını ciddi anlamda hissedebiliyorsunuz. Psikolojik aktarımı beğendim. İyiyi kötüyü,bilgeyi,cahili temsil eden karakterler güzeldi. Aynı şekilde yerel dil nispeten güzel bir şekilde aktarılmış. Özetle geçer not aldı benden kitap. Mutlaka okumalısınız.

R.T 
 11 Nis 02:19 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Cengiz Dağcı bir milletin hafızasıdır. Dağcı'nın yazdıkları, yaşadıklarıdır. Yaşadıklarını bire bir yazmasa da hayatından kesitler sunduğunu biliyoruz. Bu kitap, Kırım Türklerinin vatandan sürülüşlerini anlattığı bir roman. Kitapta, betimlemenin dibine vurulmuş resmen. Aytmatov kitaplarında bile bu denli tasvir yoktur desem iddialı bir laf etmiş olmam sanırım. Kızıltaşlı Bekir ve ineği Macik'le başlayan uzun doğa, insan ve duygu betimlemelerinin ardından romana, İvan ve Kala Mala dahil oluyor. Ne oluyorsa bundan sonra oluyor. Düşmanını "Onlar da insan" diyerek evine alan, ekmeğini bölüşen Bekir, İvan'ın ihanetleriyle karşılaşır. Daha fazla bilgi vermek istemiyorum ancak Battal'ın Enver'in oğlunun ölümüyle ilgili Enver ile Zemine'nin duygularını anlatan bölümün ve bir de Bekir'in o beklemediğim ölümünün beni çok derinden etkilediğini söylemeliyim. Kitapta bol bol ata mirası toprakların bırakılamayacak bir değer olduğundan bahsediliyor. Enver'in bu uğurda ölümü de çok etkileyici bir başka olay. Ayrıca Stalin'e ve ona tutkuyla bağlı olanlara göndermeler de mevcut. Dağcı 494 sayfalık romanın son on sayfasını, yazmak istediği asıl sonla ilgili açıklama yaparak bitirmiş ve 'Son Birkaç Söz' başlığı adı altında yayınlamış. Pavlenko adlı Rus bir yazarın sürülen Kırımlıların topraklarına, Rusların yerleştirilişini konu alan 'Rassvet' isimli yazıyı da koymuş. Kitapla ilgili şunu söyleyebilirim ki, başta oldukça yavaş ilerliyor. Bu durum okuyuculara sıkıcı gelebilir ama sonrasında oldukça hızlanıyor. Bu nedenle sıkılıp yarıda bırakılmaması taraftarıyım. Bu kitabın devamı olduğu söylenilen 'O Topraklar Bizimdi' kitabı da daha anlam kazandı gözümde. Çünkü kitabın sonunda hala akibetinin ne olduğunu bilmediğimiz Selim ve Bekir'in torunu Alim'in hikayesi var sanırım bu devam kitabında ve vatandan sürülenlerin geri dönüşünü konu aldığını düşünüyorum. Değerli okurların, keyifle okumalarını dilerim...

Çısuya Tutung 
 20 Mar 00:54 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bu kitapta, açlıktan ölecek vaziyetteyken Türk'ün merhametli ellerinin uzattığı yiyeceklerle karnını doyuran Rusların hıyanetini okuyacaksınız... Atalarının öz yurdunda saadetle yaşayan Türklerin, Ruslar ve Rusların iğrenç ideolojileri yüzünden nasıl perişan bir hale geldiklerini, nasıl zulüm ve zorbalıklara düçar olduklarını okuyacaksınız. Bu kitapta bir milletin seneler önce açılmış ve hala kan sızmaya devam eden yarasının edebi bir dille kaleme alınmış romanını okuyacaksınız. Ve ihtimal daha önce duyduysanız, bir büyük Türk şairinin şu mısralarını hatırlayacak ve ruhunuzda hissedeceksiniz:

"Atsız der ki ne var canda,
Yatarız taze çimende
Rus'un adı her geçende
Gözlerime kan görünür..."

Mehmet ŞENTÜRK 
30 Mar 18:01 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kırım Soydaşlarımızın çektiği cefayı okuyucuya çok net bir şekilde işlemiş yazar... Kesinlikle tavsiye ederim, Okurken tabiri caizse içiniz parçalanacak.

2 /

Kitaptan 55 Alıntı

Hülya Dinçer 
03 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Tanrım... Onlar da insan! Acı onlara! Kendileri gibi, başkalarının da insan olduklarına inandir onları! Ötekiler, o hayvan gibi sürülüp götürülenler... Onlar da insandı!

Onlar da İnsandı, Cengiz Dağcı (Sayfa 463)Onlar da İnsandı, Cengiz Dağcı (Sayfa 463)
Abdullah SAFİDEMİR 
29 Ara 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Evet, onlar da insandır! Pavlenko'lar, İvan'lar, Kostyürk'ler, Vasil Dimitroviç'ler, Stepan'lar, belki bunu gülünç görecekler; ama nasıl görürlerse görsünler, ben eserimiz tekrar sakin bir dua ile bitirmek istiyorum.''

Onlar da İnsandı, Cengiz DağcıOnlar da İnsandı, Cengiz Dağcı
R.T 
11 Nis 01:42 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Acele etmiyordu. Toprağımı ölçüyorlar, paylaşacaklar diye korkmuyordu. Çünkü toprak ata mirasıydı, çünkü dünyada hak ve namus denen şey henüz büsbütün tükenmemişti.

Onlar da İnsandı, Cengiz Dağcı (Sayfa 133 - Ötüken Yayıncılık)Onlar da İnsandı, Cengiz Dağcı (Sayfa 133 - Ötüken Yayıncılık)
R.T 
11 Nis 02:15 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Artık kimse Ayı Dağa Ayı Dağ demiyor, Gelinkaya'nın adı anılmıyor, kayanın uçurumuna yapışmış Dermenköylü zavallı taş gelini kimse görmüyor, Topkaya'nın, Yamankaya'nın, Çatalkaya'nın isimlerini kimse bilmiyordu.
Roman Koşun eteğinde çam ormanları, Dermenköy kırlarının eteklerinde bahçeler, Ceneviz kalesi, Soğuksu kıyıları, yer gök derin bir sessizlik içinde, Kızıltaş mezarlığından gelen ağır, boğuk balta seslerini dinliyorlardı. Yeni insanlardı bunlar; ama gene de insandılar!

Onlar da İnsandı, Cengiz Dağcı (Sayfa 485 - Ötüken Yayıncılık)Onlar da İnsandı, Cengiz Dağcı (Sayfa 485 - Ötüken Yayıncılık)
R.T 
11 Nis 01:43 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Bu toprak, iki gözüm, bu toprak, senelerden beri Nikola'nın boğazında bir kemik gibi durdu. Senelerden beri yutkundu, yutamadı. Ama biz böyle sırtüstü yatıp da "belâyı da Tanrı verir, bereketi de!" dersek, yalnız göğe bakar da hiçbir şey yapamazsak, söyledim, yine de söylerim, o bu toprağı yutacaktır. Komünizmanın Nikola'sı gelecek, bu toprağı yutacaktır. Bizi evlerimizden atacak, topraklarımızı, bağlarımızı, bahçelerimizi elimizden alacaklar.

Onlar da İnsandı, Cengiz Dağcı (Sayfa 199 - Ötüken Yayıncılık)Onlar da İnsandı, Cengiz Dağcı (Sayfa 199 - Ötüken Yayıncılık)
R.T 
11 Nis 01:44 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Kim gelecek de kim alacak atadan miras toprağı? Ceneviz kalesinin dikildiği günden beri biz bu toprakta duruyoruz. Nice nice saltanatlar geldi geçti, kimse bizi bu topraktan atamadı. Kim atar?

Onlar da İnsandı, Cengiz Dağcı (Sayfa 199 - Ötükeb Yayıncılık)Onlar da İnsandı, Cengiz Dağcı (Sayfa 199 - Ötükeb Yayıncılık)
R.T 
11 Nis 02:06 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Asker mi? Niçin geliyorlar? Kime geliyorlar?
Enver'in yumrukları sıkılıyor: "Vermem!" diyor kalbi. "Vermem! Atamın toprağı Babamın kuru, çatlak elleriyle dikildi bu ev! Dedemin kanıyla, teriyle temizlendi toprağı, dikeni. Vermem! İnsan, insan olup da bu dünyada yaşadığı günden beri herkesten önce bizim ayaklarımız bastı bu toprağa, bizim ellerimiz tuttu bu toprağı.. Bizim kanımız aktı bu toprağa. Vermem."

Onlar da İnsandı, Cengiz Dağcı (Sayfa 480 - Ötüken Yayıncılık)Onlar da İnsandı, Cengiz Dağcı (Sayfa 480 - Ötüken Yayıncılık)
R.T 
11 Nis 02:15 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Gün başlarken mesut olmaya, Ayı Dağ'ın ardından göğe yükselen sıcak güneşe bakıp sevinmeye, memnun olmaya onun da hakkı var. O bu hakkı benden aldı, ama ne zararı var, o da insan değil mi? Ama ben de insanım, hepimiz insanız.

Onlar da İnsandı, Cengiz Dağcı (Sayfa 489 - Ötüken Yayıncılık)Onlar da İnsandı, Cengiz Dağcı (Sayfa 489 - Ötüken Yayıncılık)