Onlar da İnsandı Bütün Eserleri 6

9,0/10  (34 Oy) · 
108 okunma  · 
26 beğeni  · 
1.002 gösterim
"Bu roman, Cengiz Dağcı'nun mutlu ilk çocukluk günlerinin geçtiği, Kırım'ın Kızıltaş köyü hayatının bir destanıdır. Bekir de, ineği Macik de, köyde herkes kendi işinde gücünde ve mutludur. Sonra köye Ivan gelir; ona acıyarak yanlarına alır, işlerini gördürürler. Ancak Ivan daha sonra gelecek olan felaketlerin simgesi gibidir.

Ruslar Kızıltaş'a yol yaparlar; yol yakınlaştıkça köyün huzuru bozulur, hırsızlıklar artar, kapılara kilit vurulur olur. Sonunda Kolhoz kurmak üzere köye gelirler. Topraklarından kopmak istemeyenler dövüşürler; ama, akibetleri ölüm ya da sürgündür. Köyün boşaltılan evlerine Ruslar yerleştirilir. Kızıltaş köyü artık tükenmiş bir köy, terkedilmiş bir tarla gibidir. Romanın adı, ayni zamanda bitiş cümlesidir.

Bu romanın hüzünlü hikâyesini okuduktan sonra, Kırım'a gidenler Ayı Dağı'nı ve Kızıltaş bağlarını görmeden dönmek istemezler..."
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  1994
 • Sayfa Sayısı:
  448
 • ISBN:
  9789754370041
 • Yayınevi:
  Ötüken Neşriyat
 • Kitabın Türü:
Ceren Acer 
31 Ara 2015 · Kitabı okudu · 6 günde · 10/10 puan

Roman etkileyici, sağlam ve kusursuz bir şekilde Kırım Türklerinin mutlu geçen hayatlarının Rusların gelmesiyle hızla olumsuz yönde değişmesini gözler önüne seriyor bütün içtenliğiyle... İvan karakterine sayfaları okudukça kızmanız garantidir. Çünkü her uğursuzluğun her şeyin bütün kötülüklerin başı İvan karakteridir. Her satırda İvan karakterine kızdıkça biraz daha Kırım Türkü gibi gibi hissedeceksiniz kendinizi. Romanı bitirip de üzülmeyen yoktur sanırım. Romanda Kırım Türklerinin ve Rusya'nın kıran kırana geçen mücadelelerine tanık olup derinden etkilenmemeniz mümkün değil. Bu romanda hüzün kokusu ve Kırım Türklerinin mağlubiyetini, ölümlerini büyük bir üzüntü içinde okuyacaksınız. Bu kitap her kitapseverin okuması gereken başucu kitabı niteliğindedir. Okumayanlar mutlaka okumalı diye düşünüyorum.

Uğur Erdoğan 
11 Mar 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kırım Türklerinin çektiği sıkıntıları anlatan bir roman.Kendi hallerinde yaşayan ufak şeylerle mutlu olabilen insanların hayatı Rusların gelmesiyle değişmeye başlar.Artık hiçbir şey kendilerinin değildir.Her şey onların deyimiyle komolizmanındır.(komünizm) Acılarla dolu hayatları okudukça o insanlar için üzülecek ve onlardan biri gibi hissedeceksiniz.

Halim Gençer 
14 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kırım Türklerinin yaşadığı acıları ve çektikleri çileleri göz önüne seriyor.Bizde ki besle kargayı oysun gözünü atasözü kitapta tam karşılığını buluyor

Mehmet Y. 
02 Şub 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Onlar Da İnsandı, Cengiz Dağcı'nın edebi açıdan en önemli eseridir diyebilirim. Zaten MEB'in 100 Temel Eseri arasında da yer alıyor. Dağcı, burada Kırım Türk'ü karakterler ile Kırım'a sonradan gelen Rus karakterleri çok başarılı bir şekilde işlemiş ve Kırım'ın Ruslar tarafından nasıl işgal edildiğini sembolleri kullanarak anlatmıştır.

Kırım Türklerini toprağa olan bağlılığı, temiz yürekleri ve iyilikleri...
Bekir Ağa, Esma, Remzi, Enver,,İvan ve Kalamala...
Gayet başarılı bir eser.

Fatih Boyalı 
06 Oca 08:56 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bir insanın kitap okurken bağrı yanar mı ? Ben bu sorunun cevabını bu kitabı okumaktayken öğrendim. Rusya'da komünizmin yükselmeye başladığı dönemde Kırım Tatarlarının yaşadıklarını anlatıyor. Anadolu'daki bir köyden hiç bir farkı olmayan bir köyde, Kızıltaş'ta yaşananları anlatıyor. Kızıltaş köylüsünün, Kırım insanının toprağına bağlılığını, merhametini, umudunu, geleceğe yönelik planlarını, birbirleriyle küsüp çekişip tekrar barışmalarını, samimiyetini ve iyi niyetlerinin suistimal edilişini, çektikleri zulmü, yaşadıkları ihaneti anlatıyor. İnsanların bu kadar kötü olmaması gerektiğini anlatıyor. Ayrıca eğitim sahibi olmanın, bilinçli bir insan olmanın neden önemli olduğunu da anlatıyor. Okurken Bekir, Enver, Sabri, Remzi, Seyd-Ali gibi hissetmemek elde değil, duygular ve düşünceler öylesine anlatılmış ki. Göç üzerine, sürgün üzerine, çile üzerine bir çok başarılı eser yazılmıştır, doğrudur. Ancak Cengiz Dağcı gibi yazan olduğunu pek sanmıyorum. Bitirmek çok zordu, çünkü bir yerden sonra nasıl bir ihanetin, nasıl bir zulmün karşıma çıkacağını düşünmek istemiyordum. Keşke Cengiz Dağcı ile daha önceden tanışmış olsaydık.

Kitaptan 4 Alıntı

Hülya Dinçer 
03 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Tanrım... Onlar da insan! Acı onlara! Kendileri gibi, başkalarının da insan olduklarına inandir onları! Ötekiler, o hayvan gibi sürülüp götürülenler... Onlar da insandı!

Onlar da İnsandı, Cengiz Dağcı (Sayfa 463)Onlar da İnsandı, Cengiz Dağcı (Sayfa 463)
Abdullah SAFİDEMİR 
29 Ara 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Evet, onlar da insandır! Pavlenko'lar, İvan'lar, Kostyürk'ler, Vasil Dimitroviç'ler, Stepan'lar, belki bunu gülünç görecekler; ama nasıl görürlerse görsünler, ben eserimiz tekrar sakin bir dua ile bitirmek istiyorum.''

Onlar da İnsandı, Cengiz DağcıOnlar da İnsandı, Cengiz Dağcı
Mehmet Y. 
25 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

- Damadı Samsun'dan getirmeyeceğiz ya!

Onlar da İnsandı, Cengiz Dağcı (Sayfa 18 - Ötüken Neşriyat)Onlar da İnsandı, Cengiz Dağcı (Sayfa 18 - Ötüken Neşriyat)