·
Okunma
·
Beğeni
·
187
Gösterim
Adı:
Öyküler
Sayfa sayısı:
144
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Öteki Yayınevi
Baskılar:
Öyküler
Öyküler
246 syf.
·Beğendi·10/10
Gogol...
Öncelikle kitap hakkında kısa bir bilgi verecek olursak kitap dört hikayeden oluşuyor.
Eski Zaman Beyleri
İvan İvanoviç ile İvan Nikiforoviç'in Öyküsü
Burun
Palto
Öncelikle en bilindik öyküsü olan Paltoyla başlayalım.Eminim herkes duymuştur.Hatta Dosyoyevski'nin "Hepimiz Gogol'un Paltosundan çıktık."sözü kulağımızda yankılanır. Dostoyevski'nin bunu söylemesinni neden ise Palto öyküsünün Rus edebiyatının bu öyküden sonra gelişmeye başlamasıdır.Herkes Gogol'u örnek almıştır.Elbetteki anlatmıyorum öyküyü okuyun lütfen.
Diğer bir hikaye ise "Burun". Şu ana kadar hiç karşılaşmadığınız bir kurgu emin olabilirsiniz.İlk başta "Noluyor abi" diyebilirsiniz.Ama tabiki o Gogol farklı tarzıyla gözleri üstüne çekiyor.
Sıraya doğru gitmediğimin farkındayım sondan başa doğru oldu.Neyse ikinci öykümüz ise İvan İvanoviç ile İvan Nikiforoviç'in Öyküsü.Bunu biraz anlatsam bir şey olmaz diye düşünüyorum.Çok iyi iki arkadaşın ki dostlukları nerdeyse dillere destan saçma bir nedenden dolayı küslüklerini anlatıyor yazar.O zamanlar ad, makam, soy filan çok önemli ki zaten bu yüzden biraz uzuyor bu küslük.Fazla spoi vermeden devam edelim.Acaba bu eski iki dost barışacaklar mı diyelim ve bunu da burda bitirelim.
Ve evet kitabımızın ilk öyküsü Eski Zaman Beyleri okurken ilk başlarda içinizin ısındığını hissedeceksiniz.Tasvirler falan çok iyi. İki tonton nene, dede....
Bu kitabı okumanızı kesinlikle öneririm.Bir çırpıda bitireceğinizden eminim ama tavsiyem siz sindirerek okuyun.
Keyifli okumalar güzel insanlar
246 syf.
·2 günde
Kitap dört öyküden oluşuyor. İlk öykü, Eski zaman beyleri; bu öyküde doğaya uygun bir yaşamı ve gerçek sevgiyi işlemiş. İkinci öykü, iki iyi anlaşan arkadaşım dostluğu ve başlarından geçen zorlu günleri ele almış. Üçüncü öyküde, gerçeküstü bir hikaye anlatmış ve hikayede gizli mesajlara yer vermiş. Son öykü “Palto”da Çarlık Rusya’nın etkilerini gözlemleyebilirsiniz.Zamanında oldukça tepki çeken bir hikaye olmuş. Hikayeler arasında en sevdiğim, Palto oldu.

Yazar usta kişilik ve okurken sıkılmıyorsunuz. Bütüne baktığımda hikayeler çok etki bırakmadı ama yazarın kalemini anlamanıza yardımcı olacaktır.
246 syf.
·11 günde·Beğendi·7/10
Gogol,öykülerinde okuyucuyla konuşuyor. Hem de bariz bir şekilde. Bu hoşuma gidiyor ve okurken sık sık gülümsüyorum. Tabi bazı hikayeleri şimdi burada ne anlattı ben hiçbir şey anlamadım dedirtse de öyle zamanlarda Gogol'un ustalığına bayılıyorum. İyilikle kalın
Yaşamı boyunca insanın ne kadar insanlık dışı olabileceğini, dünyanın şerefli ve soylu olarak tanıdığı insanların o zarafetleri içinde bile nasıl bir kabalık taşıyabileceğini görüp titreyecekti.
"Sahi mi?"Bunun üzerine tek gözlü İvan İvanoviç gözünü havaya kaldırıp ellerini çırptı. "Sağlam gözleri olan insanlar iyi geçinemiyorlarsa ben tek gözümle nasıl olur da geçinebilirim?"
''Bizim üzerimizde en etkili olan nedir? Tutku mu, yoksa alışkanlık mı? Yoksa bütün o güçlü eğilimler, arzularımızın ve fokurdayan tutkularımızın kasırgaları sadece gençliğin bir sonucu mudur?''
Nikolay Vasilyeviç Gogol
Sayfa 47 - Epsilon Yayıncılık

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Öyküler
Sayfa sayısı:
144
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Öteki Yayınevi
Baskılar:
Öyküler
Öyküler

Kitabı okuyanlar 23 okur

  • HIDIR ENÇ
  • Yalçın

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%6.7 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0