Adı:
Pinokyo
Baskı tarihi:
10 Mayıs 2018
Sayfa sayısı:
139
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051556840
Çeviri:
Dost Körpe
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ötüken Neşriyat
On dokuzuncu yüzyılın sonunda, peri masalları çeviren bir İtalyan gazetecinin hayalhânesinden çıkan; her şeyi merak eden, okula gitmek yerine gezip tozmak ve oynamak isteyen, yalan söylediğinde burnu uzayan; evinden ayrılışı, erginleşmesini sağlayan serüvenleri ve eve dönüşüyle, dahil olduğu evrensel kahraman mitosu arketipini yalın bir hikâye içinde ve başarıyla temsil ederek modern klasikler arasına dahil olan Pinokyo, yazılışının üstünden yaklaşık bir buçuk asır geçtikten sonra bile bizi hem çocukluğumuza hem dünyanın en büyük ve eski yolculuğuna davet etme gücünü koruyor.
200 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Carlo Collodi Pinokyo'nun ilk bölümünü dergiye gönderirken şöyle yazmış: "Sana çocukça bir şey gönderiyorum... Ne istersen yap, ama yayımlarsan sürdürme isteği duymam için iyi para ver." İyi ki yazmayı sürdürmüş Collodi ve bu güzel romanı kazandırmış.

Dünyanın en ünlü çocuk romanlarından biri olan Pinokyo hakkında tek bildiğim ne zaman yalan söylese burnunun uzamasıydı. Bu neşeli kitabı okuyup haylaz Pinokyo ile tanıştım sonunda. Çocuk edebiyatını çok seviyorum, gülümseten, dinlendiren, güzel hisler bırakan romanlar oluyor ileriki yaşlarda okunduğunda. Pinokyo da benim için öyle oldu. Çocuklar için çok güzel öğütler barındırıyor, Pinokyo'nun yaşadıkları ile doğru arkadaş seçmenin, her zaman doğruyu söylemenin, çalışmadan hiçbir şey kazanılamayacağının, okumanın, çalışmanın, iyi bir çocuk olmanın önemini anlatıyor. Pinokyo'nun eğlenceli macerasını severek okudum ve ileride çocuklarım için kitaplığımda yerini aldı.
200 syf.
·Beğendi·10/10
Çocuk hasretiyle yanıp tutuşan Geppetto ustanın binbir emek vererek kütükten oyduğu Pinokyo'nun, büyük sözü dinlemeyen kuklanın burnunun topraktan çıkmayacağını deneyimlemesini anlatan bu kitabı tüm okurların heyecanla okuyacağını tahmin ediyorum.
200 syf.
·2 günde·10/10
Tahminimden çok daha keyifli bir kitap çıktı.

Hepimizin az çok bilgisi var kitapla ilgili. Yalan söylediğinde burnu uzayan bir kuklanın hikayesi diye genelleyebiliriz sanırım.

Oradan buradan anlatılanlar, çocuk kitaplarında yazılanlardan bende biliyordum biraz ama esas olan aslını okumakmış.

Bildiklerime rağmen okurken resmen konuştum Pinokyo'yla. 'Ah be çocuğum!' filan demeden edemedim. Hani pişmiş tavuk 1, Pinokyo 2.

Uzun lafın kısası, bu kitap okunmalı ve çocuklara da okutulmalı. En az benim kadar keyif almanız dileğiyle.
200 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10·
Sürekli yalan söyleyince burnunun uzamasıyla meşhur olan Pinokyo'nun aslında yaramaz, söz dinlemeyen, okumayı sevmeyen biri olduğunu öğrenince şaşırmadım değil ama şaşırdığım kadar üzüldüğümde bir gerçek...

Çocuk Edebiyatı'nın en güzel örneklerinden biri mutlaka. Anlamlı, düşündüren, güldüren, samimi bir anlatıma sahip..
Hepimizin etrafında Pinokyolar olduğuna inanıyorum.

Son olarak öğrencilerime mutlaka okutup, konu üzerinde tartışmalarını ve çıkarımda bulunmalarını sağlayacağım bir kitap.
Keyifli okumalar ...
200 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Çocukluğumuzun kitaplarından ve çizgi filminide izlemeyenimiz yoktur ama yazar burada çocuklara yalanın iyi birşey olmadığını çok güzel bir şekilde anlatiyor
200 syf.
·7 günde·8/10
Sizde Pinokyoyu sadece yalan söyleyince burnu uzayan kukla olarak mı biliyorsunuz? O halde büyük yanılıyorsunuz tamda benim gibi. Pinokyo haylazlıklarıyla, öğütlerini dinlememekle biliniyormuş meğerse. Eğlenirken düşündüren bir yapısı vardı, ben sevdim
200 syf.
·6 günde·9/10
Pinokyo, çoğumuzun da bildiği gibi, gerçek bir çocuk olma yolunda yaşadığı bir dizi maceralardan oluşan küçük bir kukla hikâyesidir. Günümüzde, Walt Disney tarafından yapılan animasyonuyla ve farklı film uyarlamalarıyla Pinokyo hakkından birçok bilgiye sahip olsak da kitabı okuduğunuzda aslında bilmediğimiz farklı bir maceraya kapılıp gidiyoruz, en azından benim için böyleydi, bilmediğim birçok bölüm vardı.

Kahramanımız Pinokyo’nun sürekli başına felaketlerin gelmesi, yaptığı yanlışlardan ders almaması, sürekli tutamayacağı sözler verip hep kendini tekrarlaması, bu kadar da olmaz dedirtmesi çoğu zaman beni çileden çıkartsa da o saf ve iyi kalpli hallerini okuyunca kızmak şöyle dursun ‘kıyamam yaa’ moduna geçişim zor olmadı. :) Kitabın bölümlerinin kısa olması ve her bölümün ayrı bir olayla süslenmesi okumayı hızlandırıyordu, fakat her bölümün başında içerik hakkında bilgi veren cümlelerle başlaması nelerin bizi beklediğini gösterdiği için bazen merak duygusunu törpülüyordu.

Pinokyo, her ne kadar çocuklara masallar şeklinde bilinse de aslında kitap daha büyük yaşlara hitap ediyor. Kitabın geneline baktığımızda her dönemin kitabı olacak evrensel konular işlenmiş. Geleneksel aile yapısını temsil edecek karakterlerin seçilmesi, karşıt unsur olarak kişiyi cezbedecek eğlence unsurlarının olması ve aklını çelecek, iyi niyetinden faydalanacak arkadaş ögelerinin yer alması, size yaşayarak öğrenmeyi, tercihlerinizin nasıl sonuçlar doğurabileceğini gösteriyor. Okul, aile ve sizi daima doğruya yönelmeye çalışan bir dış ses var, yeri geliyor bu sizin iç sesiniz de oluyor.

Ben keyif alarak okudum, bazı zamanlar üst üste benzer olayların gelmesi okumamı duraklatsa da ara vererek okuyunca o his kayboldu. Kitabın sonunda yazar hakkında ve bu eseri kaleme alışıyla ilgili bir yazı vardı, onu ise ayrıca çok çok beğendim, tamamlayıcı bir etki yaratmıştı bende.
200 syf.
·8/10
Çocuk edebiyatı ömrün her döneminde okunacak güzellikte eserlere sahip. Yaş zaman fark etmeden keyfle okunuyor. Ve insanın içinde iyiliğe, erdeme bir şekilde dokunuyor.
192 syf.
·5 günde·10/10
Evettt efendimm, bir kitap daha hitama erdi. Tatlı, şirin olduğu kadarıyla bir o kadar da aşırı haylaz bir kuklanın hayatını okuduk diyebiliriz :)) Okurken zaman zaman insanı sinirlendirsede kuklamız, çocuklara güzel bir ders niteliğinde sona bağlanıyordu. Küçükken böyle bir kitap okudum gibi hatırlıyorum ama emin de olamiyorum. Cizgifilmler vardı onları izlediğime eminim :) Çünkü ne zaman kendim koşsam boyumdan dolayı bacaklarım da uzun olduğu için aklıma Pinokyo Beyefendi'nin uzun bacaklarıyla atlaya zıplaya koşması gelirdi :)) Amiyane tabirle kitabi "Ulan Pinokyo!" diye diye okudum :) Lakin anlıyoruz ki kitap aslında çocuk kitabı olarak yazılmamış hatta yazar Pinokyo'yu yazarken çok sıkılmış. Yazarın içinde bulunduğu siyasal döneme bu kitapla göndermeler yaptığını öğreniyoruz. Elbette küçük okurlar buna kafa yormayacaklardır, kitabı ana hatlarıyla beğenebileceklerini düşünüyorum. Yabancı yazarları uzun yıllardır okumayan ben, 2018'de yabancı yazar okumaya başladım ve şansıma okuduğum her iki kitap da Italyan Edebiyatı oldu :)) Daha varsa Italyan Edebiyatı alabilirim :) Velhasıl cocuklar için güzel bir eser :)
200 syf.
·10/10
Pinokyo'yu bir çoğumuz biliriz. Özellikle de yalan söylediğinde burnunun uzamasıyla. Ama aslında olaylar bundan ibaret değil. Kitabın içerisinde çocuklara verilen çok güzel dersler var. Bunlar; yemek seçmemekten, tadı kötü olsa sa ilaçların içilmesi gerektiği, kötü arkadaşlıklar özellikle derslerinizi engelleyen arkadaşlıklar edinmememiz gerektiği, çocukların okumalarını ve meslek sahibi olmaları gerektiği, büyüklere saygı duyulması gerektiği gibi bir çok konuya değinmiş yazar. Özellikle küçük çocukların okuması gereken bir kitap hatta 4-5 yaşındaki çocuklara ebeveynlerinin okunması gereken bir kitap çünkü bilmeleri gereken çok şey var içinde. Ben çok geç kalmışım okumakta ama siz çocuklarınıza hemen okuyun, okutturun.
Sevgiyle, kitapla kalın
200 syf.
·10/10
Çocukluğumun kitabı... Ama şimdi okuyunca daha bir iyi anlaşılan bir kitap. Bu yüzden herkesin büyüyünce tekrardan okuması gerek diye düşünüyorum. Yıllar sonra tekrar okuduğumda garip bir tedirginlik hissetmeme sebep oldu. Yetişkinlerin de muhakkak tekrar okumalarını tavsiye ederim.
200 syf.
·Puan vermedi
İlk kitabım. Okumayı söktükten sonra küçük abimin hediye etmesi ile kitaplığımda ilk kitap olarak yerini almıştı. Çok beğendiğimi hatırlıyorum.
___ söylesene! diye haykırdı iyice öfkelenen pinokyo.
ne gülüp duruyorsun, terbiyesiz papağan?
___ her türlü saçmalığa inanıp kendilerinin soyulmasına olanak veren aptallara gülüyorum...
- Okul aklıma geldikçe başıma ağrılar giriyor...
Carlo Collodi
Sayfa 106 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
- Bugün hemen okumayı öğrenmek istiyorum okulda. Yarın yazı yazmayı, öbür gün de sayıları öğrenirim.
Carlo Collodi
Sayfa 31 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Herkes bize öğüt verir.
Bıraksan, herkes başımıza baba, öğretmen kesilecek.
Carlo Collodi
Sayfa 53 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 5.Basım
- Çünkü kuklasın; daha da kötüsü, odun kafalısın.
Carlo Collodi
Sayfa 15 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
-Pinokyo, kötü arkadaşların sözlerini dinleme, dedi. Yoksa, sonra pişman olursun!...
Carlo Collodi
Sayfa 51 - Elips

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Pinokyo
Baskı tarihi:
10 Mayıs 2018
Sayfa sayısı:
139
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051556840
Çeviri:
Dost Körpe
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ötüken Neşriyat
On dokuzuncu yüzyılın sonunda, peri masalları çeviren bir İtalyan gazetecinin hayalhânesinden çıkan; her şeyi merak eden, okula gitmek yerine gezip tozmak ve oynamak isteyen, yalan söylediğinde burnu uzayan; evinden ayrılışı, erginleşmesini sağlayan serüvenleri ve eve dönüşüyle, dahil olduğu evrensel kahraman mitosu arketipini yalın bir hikâye içinde ve başarıyla temsil ederek modern klasikler arasına dahil olan Pinokyo, yazılışının üstünden yaklaşık bir buçuk asır geçtikten sonra bile bizi hem çocukluğumuza hem dünyanın en büyük ve eski yolculuğuna davet etme gücünü koruyor.

Kitabı okuyanlar 1.827 okur

  • Kemal Aydemir
  • niluferinkitapligi
  • Meleknur GÜNEŞ
  • Okan Alaylı
  • Veysel Demirkol
  • Can Öz
  • Kitap Kurdu
  • Betül Deveci
  • Rüveyda Esen
  • Seran Muti

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.3 (1)
9
%0.3 (1)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları