Adı:
Sağduyu
Baskı tarihi:
Nisan 2016
Sayfa sayısı:
117
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756665211
Orijinal adı:
Common Sense
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Lotus Yayınevi
Baskılar:
Sağduyu
Sağduyu
"İngiltere'den Amerika'ya gelmiş olan siyasal kuramcı ve yazar Thomas Paine, Ocak 1776'da Sağduyu adlı 50 sayfalık bir broşür yayımladı.

Üç ay içinde broşürden 100.000 adet satıldı. Paine, soydan geçen krallık anlayışına saldırıyor ve bir tek dürüst adamın bile toplum için gelmiş geçmiş tüm taçlı zorbalardan daha değerli olduğunu belirtiyordu.

Ona göre seçenekler, ya zorba bir krala ve yıpranmış hükümete sürekli boyun eğmek ya da kendi kendisine yeterli ve bağımsız bir cumhuriyet olarak mutlu yaşamaktı.

Tüm kolonilere dağıtılan Sağduyu ayrılma isteğinin somutlaşmasına yardımcı oldu."

1775–76'da Thomas Paine tarafından yazılmış, 1776 yazında On Üç Koloni'deki insanları Büyük Britanya Krallığı'na karşı savaşıp bağımsızlıklarını ilan etmeye teşvik eden pamplettir. Pamplette acil bir bağımsızlığın avantajları ve nedenleri açık ve basit bir dille anlatılmıştır. İsimsiz olarak 10 Ocak 1776'da, Amerikan Devrimi'nin başlarında yayımlanmıştır. Yaygın biçimde satılmış ve dağıtılmıştır. Tavernalar ve buluşma yerlerinde yüksek sesle okunmuştur.
96 syf.
·Beğendi·9/10
Thomas Paıne, Amerika'nın bağımsızlığını ilan etmesinde ve bu kapsamda kaleme alınan "Amerikan Özgürlük Bildirgesi" nin hazırlanmasında büyük katkıları olan aydın, yazar ve siyasi şahsiyettir. Öyle ki Fransız devrimine de yazdığı kitaplarla etki etmiş, bu sürecin içerisinde yer almıştır. Britanya'nın egemenliğinde bulunun Amerika Kıtası'nın bağımsızlığını elde etmesine fikirleriyle yol gösteren yazar, İngiltere'nin sömürgeci olduğunu, oysa kendi ülkesinin hiç bir kimsenin malında mülkünde gözü olmadığını belirterek, bu gün torunlarının yönetimindeki Amerika'ya adeta doğru yolu gösteriyor. Kitabı okurken ülkem adına hayıflandım. Amerika, neredeyse 1800'lü yılların başında bağımsızlığına kavuşup 200 yıl içerisinde çok önemli bir gelişim gösterirken, bu dönemde biz sürekli gerilemişiz. Az sayfayla çok şey anlatan bu kitabı özellikle yönetim biçimleri ve siyasete ilgi duyan okurlara öneririm.
96 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
İngiliz hakimiyetindeki Amerika'nın bu duruma son vermesi gerektiğini, akılcı şekilde gözler önüne seren Thomas Paine'ın yazıları ile önderlik ettiği başyapıt. Kıtalar arası düşünce ile, gelecek nesillere daha iyi şartlar için yapılacakları/yapılması gerekenleri, her türlü tartışmaya cevap vererek, adım adım göstermiş.
Okunması tavsiye edilir.
120 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10
İnternette bir gün dolaşırken Thomas Paine 'ünlü bir sözüne denk geldim. "Arkadaş bu benim felsefem" dediğim türden bir sözdü. Önce yazarı araştırdım. Bu kitabiyla Amerika'nın bağımsızlık bildirgesinde önemli bir etki göstermiş. Fransa devrimi beklediği şeymiş ve Fransa'ya giderek parlamentodaki ikinci yabancı temsilcisi olmuş. Sonuç olarak okumam gerektiğine kanaat getirdim.
Lotus yayınlarının Prof. Macit Kurbanoğlu nun çevirisini aldım. Bunu belirtmemin en önemli nedeni çeviren kişi Osmanlı Hukukçusu. Buda çeviride çok fazla Osmanlıca sözcük geçmesinin nedeni. Gereğinden fazla sözcük aradım. Bir ara İngilizcesini okusam mı diye düşündüm.
Kitabı yedi bölümde inceleyebiliriz. Giriş, iki sayfalık yer ancak her yerini çizmişim galiba... İkinci kısım "Genel olarak yönetimin kaynağı ve hedefi- İngiliz Anayasası hakkında mütalaalar". Bu kısımda bir hükümetin neden gerekli olduğu, kazuistik yasalarin düzeltilmesinin zorluğunu, monarşinin sıkıntılarından bahsediyor. Üçüncü bölüm " Monarşi ve veraset yoluyla intikali". Bu bölümde baya bir İsrailoğullarına giydiriyor. Nedeni, kral istemenin Kadir-i Mutlak'in tek yönetici olmasında karşı gelmek olduğunu dile getiriyor. Monarşinin dinen de sakıncalı olduğunu söylüyor. Dördüncü bölüm "Amerikanin mevcut meseleleri hakkında düşünceler" ingiltereden bağımsız bir devlet (kıta)in gerekliliği ve bunun ertelenmesinin sonradan daha büyük sıkıntılar getireceği gerçeğini dile getiryor. Beşinci bölüm "Amerikanin Mevcut Kudreti Hakkında muhtelif düşünceler" . Bu kısımda ileri goruslulugunu ortaya koymuş. Burada da bağımsızlığın maddi kısmını ortaya koymuş. Ticaretin devlet politikasındaki belirleyiciligini gözler önüne seriyor. Diğer bölümlerde Ek ve Kardeşlere Mektup ki konu orda da aynı. Kardesler dini mesajlarla İngiltere Kralına bağlı kalınmasını bildirince yazar yine dini gerekçesiyle bağımsızlığı vurguluyor ve karşı tarafın konuşmasındaki çelişkilere değiniyor.
Yazarın Muslumanlik ve Türkler hakkında önyargıları var. Ne kadar kitapta önyargılar hakkinda birkaç şey yazmış olsada zamanın ve inancın getirdiklerinden anlaşılabilir. Siyasetle ilgilenen arkadaşlara öneririm.
120 syf.
·Puan vermedi
Amerika İngiltere'den ayrılma konusunda şüphe içerisindeyken Thomas Paine'in bu kitabı tam zamanında yetişti ve kitabın yayınlanmasından altı ay kadar sonra Amerika İngiltere'den bağımsızlığını ilan etti. Paine güçlü ifadeleri, mantıklı örnekleri ve ileri görüşü ile bu kitapta "Tabiatta hiç asıl gezegenden daha büyük bir uydu mevcut değildir." ifadesi ile koca bir kıtanın sürekli bir adadan yürütülmesinin saçmalığını ortaya koymuştur. Ayrıca gerek sosyal gerek ekonomik gerekse bürokratik nedenlerden bunu devam ettirmenin bir apttallık olduğunu ileri sürmüştür. Yine burada Monarşi'nin sakıncalarını ve gereksizliğini vurgulamıştır. Bana göre tarihe yön veren eserlerden biri olan bu kitap için diyebilirim ki güzel bir eserdi, ilgilenenlerede tavsiye ederim.
96 syf.
İngiltere sömürgesi altındaki Amerikanın bağımsızlığını kazanması gerektiğini dönemin olaylarının analizi ile dile getiren eser. İç savaş diye adlandıran dönemin siyasi ve politik bir iskeletini bir bildiri gibi çıkarıp basan yazar, önceliği Amerikanın bağımsızlığına neden verdiğini ve bunun neden bu kadar önemli olduğunu okura sunuyor.
Eser 1776'da basıldığında bir çok yerden tepkiler alsa da daha sonra bir 'Nutuk' statüsünde insanlardan ilgi görmüştür. Bağımsızlığın avantajları, sömürge durumunda olmanın dezavantajlarını dile getiren yazar, dini, sosyalojik, politik ve demografik bütün alanlardan bir sentez oluşturup iddialarını kanıtlama çabasına girişmiş.
Dili temiz ve basit. Akıcı bir uslup ve tartışma anlatım tarzının ağır bastığı eserde, bir çok tarihi olayı yazar tezlerini kanıtlamak için kullanıyor. Arama motorlarında ayrıca eser bir 'Broşür' olarak geçiyor. Amerikanın bağımsız olması gerektiğinin Broşürü...
96 syf.
Harika bir eser. Fransa devrimi ve de Avrupa ya esin kaynağı olması şaşılacak bir durum değil.
İngiltere’nin kolonisi iken artık koloni olmayı reddeden Amerika’nın bağımsızlığa gidecek ilk adımları.. Bağımsızlık için, özgürlük ve adil bir sistem için tarihte her milletten biri çıkıyor Amerika’da da Thomas Paine çıkıyor bu “Bildirge” ile..

Net, kesin, haklı ve çok güçlü cümleler...

Sadece bildirge değil, çözüm önerisi, yol haritası ve kararlılık söz konusu. Ve tabi ki sadece söz de kalmayan ve eyleme de döken kişi olmuş Thomas Paine

Bağımsızlığı ve özgürlüğü için mücadele edenlere saygı duyulur, saygı ve takdirle...
İnsanoğlu yaratılış düzeninde en başta eşit doğar, bu eşitlik ancak daha sonra ortaya çıkan bazı durumlar yüzünden bozulabilir; bunun müsebbibi büyük ölçüde, zengin ile yoksul arasındaki ayrımlardır.
Thomas Paine
Sayfa 9 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Heyhat, dikkatimiz uzun zaman eski önyargılarla başka yöne saptırıldı ve batıl inançlara çok bedel ödedik.
Thomas Paine
Sayfa 23 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Sizin eviniz kundaklandı mı? Malınız mülkünüz gözlerinizin önünde yerle bir edildi mi? Karınız, çocuklarınız uyuyacakları bir yataktan, karınlarını doyuracakları ekmekten mahrum bırakıldı mı? Ananızı, babanızı, çocuğunuzu mu öldürdüler, yoksa siz o perişan, sefil bir halde hayatta kalanlardan biri misiniz? Bunların hiçbiri başınıza gelmediyse, başına gelenlerin yargıcı olmazsınız. Başınıza geldiyse ve hâlâ bu katillerle el sıkışabiliyorsanız, o zaman siz koca, baba, dost veya sevgili olmayı hak etmiyorsunuz demektir ve şu hayatta istediğiniz kadar makam, unvan edinin, bir ödleğin kalbine ve bir dalkavuğun ruhuna sahipsinizdir.
Thomas Paine
Sayfa 29 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Gelmiş geçmiş bütün taçlı kabadayıları toplayın, toplum karşısında ve Tanrı'nın gözünde dürüst olan tek bir adam bulamazsınız.
Babadan oğula hakkının çılgınlığını açıklamak için daha fazla vakit harcamaya gerek yok, buna inanacak kadar zayıf olanlar varsa buyursunlar ayrım gözetmeksizin merkep ile aslana tapınmaya devam etsinler. Mahviyetlerini taklit edecek değilim, bu adanmışlıklarında onları rahatsız etmek de istemem.
Thomas Paine
Sayfa 16 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Aklımızın güvenmeyi yasakladığı ve bin bir yarayla delik deşik olmuş duygularımızın bize nefret etmemizi söylediğı kişilerle dostluk hakkında konuşmak deliliktir, budalalıktır.
Thomas Paine
Sayfa 40 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sağduyu
Baskı tarihi:
Nisan 2016
Sayfa sayısı:
117
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756665211
Orijinal adı:
Common Sense
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Lotus Yayınevi
Baskılar:
Sağduyu
Sağduyu
"İngiltere'den Amerika'ya gelmiş olan siyasal kuramcı ve yazar Thomas Paine, Ocak 1776'da Sağduyu adlı 50 sayfalık bir broşür yayımladı.

Üç ay içinde broşürden 100.000 adet satıldı. Paine, soydan geçen krallık anlayışına saldırıyor ve bir tek dürüst adamın bile toplum için gelmiş geçmiş tüm taçlı zorbalardan daha değerli olduğunu belirtiyordu.

Ona göre seçenekler, ya zorba bir krala ve yıpranmış hükümete sürekli boyun eğmek ya da kendi kendisine yeterli ve bağımsız bir cumhuriyet olarak mutlu yaşamaktı.

Tüm kolonilere dağıtılan Sağduyu ayrılma isteğinin somutlaşmasına yardımcı oldu."

1775–76'da Thomas Paine tarafından yazılmış, 1776 yazında On Üç Koloni'deki insanları Büyük Britanya Krallığı'na karşı savaşıp bağımsızlıklarını ilan etmeye teşvik eden pamplettir. Pamplette acil bir bağımsızlığın avantajları ve nedenleri açık ve basit bir dille anlatılmıştır. İsimsiz olarak 10 Ocak 1776'da, Amerikan Devrimi'nin başlarında yayımlanmıştır. Yaygın biçimde satılmış ve dağıtılmıştır. Tavernalar ve buluşma yerlerinde yüksek sesle okunmuştur.

Kitabı okuyanlar 78 okur

  • Enes Çifçi
  • HOMO FABER...
  • Kör Kayıkçı
  • Mehmet Toprak
  • Onur Koğa
  • Batuhan
  • Onur ÇINAR
  • Fast_AnT
  • Can Aydın
  • S.Aslan

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%5.9 (1)
9
%5.9 (1)
8
%0
7
%5.9 (1)
6
%5.9 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0