8,7/10  (9 Oy) · 
27 okunma  · 
7 beğeni  · 
898 gösterim
Bir yanda, dünyaya gözünü açtığı andan bu yana algıladığı, öğrendiği, öğrettikleri, edindiği kişisel, toplumsal alışkanlıklar pislikler, inançlar... Tavır davranış, konuşma biçimi, düşünce biçim haline gelmiş yönetici ölçüler, üzülmeden sinmeye... Ürkekliğe.... Ürkeklikten ataklığa dek, bin bir kılığa giren korkuları, saygı, sevgi, iyilik, kötülük, mertlik, dürüstlük, gelenek, görenek, töre, gizli açık bir yığın güç... Kurum... Kişiliğinin dokusunu oluşturan bir yığın renk, olay, ses... Öte yanda, taaçocukluğundan bu yana, bu ana biriken toplumsallığın zorunlu ürünü tepki... Bilinç içinde oluşan karşı bilinci... Gelişen, artık karşı konulamayan, kendi sınırlarını zorlayan, sınırlarıyla uzlaşamayan insanca yaşama mayası... Karşı bilinç ve onun payına düşen bilinç altı, sağlıklı bedensel tepki.... Salpa, sağduyusuyla da, gelişen bu zorunlu güçlerin yanında yerini alıyordu.
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  110
 • ISBN:
  9789757956112
 • Yayınevi:
  Güney Yayınları
 • Kitabın Türü:
Serhat Erdoğan 
 13 Eki 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

İyi bir senaristin aynı zamanda iyi bir yazar olması gerektiğinin kanıtı bu kitap Öykü karakteri Mehmet Salpa'nın başından geçenleri bir çırpıda okuyabilirsiniz. kitabı kapattığınızda her ne kadar içiniz buruk olsa da her ne kadar kızgın olsanız da kesinlikle okuduğunuz için pişman olmayacağınız ve keşke biraz daha uzatsaydı da sinemasını çekseydi diyeceğiniz bir kitap.

Zafer DENİZ 
23 Şub 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

defalarca geriye dönüp tekrar tekrar okutuyor. Çünkü bir yerdeyken bir anda bambaşka bir yerde buluyorsunuz kendinizi. buraya nasıl geldim diye tekrar başa dönüyorsunuz. müthiş bir dil...

hüseyin yıldırım 
28 Tem 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Yine bir Türkiye gerçeği... 1970 sonrası büyük şehirlere büyük umutlarla göç eden insanların hikayesi... Başarılı bir şekilde, Yılmaz Güney ustalığıyla gözler önüne seriliyor.

Kitaptan 1 Alıntı

Çünkü,hiç özgür olamadı Salpa;olamadı.Özgürlüğünü tanıyamadı.Hayatının birinci adamı,egemeni,yöneticisi olamadı hiç.Hep komisyoncuydu.Telgraf direkleri arasına gerilmiş yoksul bir teldi.Özgür,bağımsız,yiğit düşüncesi olmadı hiç.Kendi acılarını,kendi sevinçlerini gerçeği gibi yaşayamadı.Çarpıklıktan kurtulamadı Salpa.

Salpa, Yılmaz GüneySalpa, Yılmaz Güney