7,3/10  (12 Oy) · 
35 okunma  · 
4 beğeni  · 
541 gösterim
İki can dostum, Ahmet Nacar ve Ahmet Şerif İzgören`in kendi duygu ve mizah dolu Kalemlerinden, çocukluklarında yaşadıklarını, ailelerini, dostluklarım, haylazlıklarını, eskinin değerlerini tüm gerçekleri ile anlattıkları kahkahalarla okuyacağınız nostaljik bir kitap. Her okuyucu kendi çocukluğundan birçok şey bulacak bu satırlarda.

Yıllardır oynadığımız bir sahne vardı; ağaçlardan, çiçeklerden, bahçelerden, gülüşlerden dekorları olan ve bir oyunumuz vardı; büyüklerden, küçüklerden, kedilerden ve köpeklerden oyuncuları olan. Severek oynadık, içimizden geldiğince, el ele tutuşarak, içimizdeki aydınlık yüzümüzde, bir gece unutmadan. Her gece sahnedeydik, en sevdiğimiz rolümüzden ve sevdiklerimizden vazgeçmeden.

Oyun bitti, dekorlar toplanıyordu artık Çiğli Askeri Lojmanları`nda. Alkışlıyordu bizi elleri patlarcasına zaman. Şimdi yeni bir oyun varmış daha önce oynanmamış ve bizim için yazılan Okumadan önce son uyarıl Bu kitabı okuduktan sonra yaşama eskisi gibi bakamayabilirsiniz.

Okuduğunuzda, `ben niye böyle şeyler yaşamadım` diye üzülmeyeceksiniz; ama `yaşadıklarıma ben neden böyle bakmadım, yitip gitmelerine nasıl izin verdim1 diye içiniz burkulabilir. Bu kitapta, yaşadığı her anın fotoğrafını çeken ve her bir fotoğraf karesini duyarlılık- zekâ - mizah duygusu saç örgüsüyle bir film haline getiren insanları izlemeye duyamayacaksınız. Samimi ve zorlamasız anlatım, yaşamın derinliklerindeki pırıltıları önce meşale, giderek bir fener alayı haline getirirken oluşan anafor sizi çekecek ve kitabın sonuna kadar içinden çıkamayacaksınız. Benden söylemesi.
Ümit Koçak
Hatice 
17 May 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Ben de askeri lojmanda büyüdüğüm için tasvir etmek zor olmadı. Konferanslarını da izlediğim için anlatımına da aşinayım. Sanki oturduk anılarımızdan konusuyoruz o tatta bi kitap nolur bitmesin, dedim, nolur. Candan biri olunca yazan ve yazdığını da candan yazınca okuması da sohbet havasında oluyor hemencecik yiyip yutuyonuz kitabı. Sevdim seni İzgören seveceğim de.

Erdem Yigit 
30 May 2017 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Komedik bir dille kaleme alınmış. Okurken zevk almak istiyorsanız yahut herhangi bir zamanda otobüste giderken yüzünüzde hafif bir tebessüm betimlemek istiyorsanız adresiniz bu kitap olmalı. Sevgiyle... :)

Kitaptan 3 Alıntı

Abdullah SAFİDEMİR 
28 Oca 11:11 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Yahudi yolsuz kaldığında eski defterleri kurcalarmış!"

Sarı Siyah, Ahmet Şerif İzgören (Sayfa 19 - İzgören Yayınları)Sarı Siyah, Ahmet Şerif İzgören (Sayfa 19 - İzgören Yayınları)
Abdullah SAFİDEMİR 
28 Oca 11:14 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yılda bir kez alınan kıyafetlerimiz vardı, en fazla iki. Ama o kıyafetleri daha severek giyebileceğimiz bayram yerleri de vardı. O zamanlar belki alınacak daha az şeylker vardı ve daha az renkliydi camekanlar; ben elbette bunlara özenmiyorum; ama daha pırıl pırıl daha düşünceli ve daha aydınlıktı insanlar.

Sarı Siyah, Ahmet Şerif İzgören (Sayfa 298 - İzgören Yayınları)Sarı Siyah, Ahmet Şerif İzgören (Sayfa 298 - İzgören Yayınları)

Bazen kardeş doğulur,bazen paylaşılan zorluklar ve tüm yaşananlarla kardeş olunur.

Sarı Siyah, Ahmet Nacar (Sayfa 13 - izgören yayınları)Sarı Siyah, Ahmet Nacar (Sayfa 13 - izgören yayınları)