Avcunuzdaki Kelebek

8,5/10  (392 Oy) · 
1.411 okunma  · 
356 beğeni  · 
9.243 gösterim
"Tebrikler! Çok net başka bir şey söylemem mümkün değil. Sanırım hızlı okuma rekoru kırmış olabilirim. Bu kadar duygu yüklü, bu kadar gerçekleri gözler önüne serebilen, hala umut olabileceğine dair bu kadar mesaj bir arada nasıl verilir, gerçekten tebrikler."
Filiz Şahin

"Sizi temin ederim hayatımda iş dünyası ve iletişim üzerine okuduğum hiçbir eser bende bu kadar etki bırakmadı. "
Çağlayan Babacan

"Harika bir kitaptı. Bütün meseleleri çok içten ve güzel işlemişsiniz. Hayatımda birçok değişiklik yapmama neden oldunuz."
Fikret Odabaşı
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2011
 • Sayfa Sayısı:
  126
 • ISBN:
  9789756093153
 • Yayınevi:
  Elma Yayınevi
 • Kitabın Türü:

Ahmet Şerif İzgören ile tanışmam zamanında seminer videolarını izlemem ile olmuştu.Ve o günden beri sempatim devam ediyor bu yazara.Bir seminerine de katılmış biri olarak,kişisel gelişim konusunda nam yapmış yazar,kişisel gelişim uzmanı,kaliteli bir kişilik olarak kısaca bu yazarımızı özetleyebilirim.

Kitabın içeriğine gelirsek çoğu kişisel gelişim kitabında da görebilceğimiz gibi yazar bizlere Ben kimim?ulaşmak istediğin hedef?hedefe ulaşmandaki gayret? gibi soruları sorarak ve açıklayarak ilerleyen bir eser.Hayatta hedef belirlememizi,hayallerimizi ve onlara ulaşmak için bizi harekete geçirecek motivasyonu bizlere fazlasıyla verecektir bu kitap.

Bizler,Yaşam sürdükçe böyle insana kendini yenileme fırsatı sunan kitapları zaman zaman okumalıyız diye düşünüyorum.Mutlaka faydası oluyor,kamburlaştığımız zamanlarda kendimize gelmemizi sağlıyor bu tarz kitaplar.

Kitapta her bölüm içinde kısa kısa hikayeler yer alıyor.Bazı hikayeler tanıdık ve alıntı olarak gelsede okuduğumuzu bizlere bazen duygulandırarak,bazen ' vay be ! ' dedirterek daha hisli bir şekilde geçmesini sağlıyor.

Bu yazarın 5 kitabını okumuş biri olarak 6. kitabınıda seve seve okuyacağımı söyleyebilirim.Ve sizlere de bu kitabı okumanızı tavsiye ederim arkadaşlar.Mutlaka meyvesini yersiniz bu kitabın.

İyi okumalar

Sümeyye 
04 Kas 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · 7/10 puan

Uzun zamandır kişisel gelişim kitabı almamıştım elime. Dolayısıyla bu kitaba başlamak benim için heyecan vericiydi. Kişisel gelişim denince adı hep geçen bir yazar olması da beklentilerimi arttırmıştı açıkçası. O yüzden bir miktar hayal kırıklığına uğramış olabilirim.

Yazar okura aktarmak istediği düşünceleri kısa kısa hikayeler üzerinden anlatmaya çalışmış. Hatta hikâyelerin bir çoğu da oldukça bilindik, hepimizin bir yerlerden duyduğu klasikleşmiş olan hikayelerdi. Bazen sadece hikayeyi vermiş sonuç çıkarmayı bize bırakmış, bazen de dikkat etmemiz gereken noktaları hikaye sonunda kısaca vurgulamış. Bazı yerlerde evet ben bu hikayeyi duymuştum ama hiç böyle düşünmemiştim dediğim yerler oldu.

Genel olarak bakarsam diğer kişisel gelişim kitaplarından baya farklı bir kitapti. Uzun, detaylı anlatımlar; neden sonuç ilişkisiyle bağlantı kurarak açıklanmış insanın bakış acısını büyük ölçüde değiştiren yazılar göremedim. Güzel tespitlerin olduğu bazı kısımlarda da kısa kesilmiş anlatım çok üstünde durmamiş yazar sonuç çıkarmayı bize bırakmış.


Kitap kötü değildi kesinlikle bir şeyler kattı bana okuyan her kişiye de yarar sağlamıştır eminim. Bazi hikayeleri çok sevdim çok da eglenceliydi, zaten kısacık bir kitap benim okumaya çok fırsatım olmasa da aslında bir saatten kısa sürede bitirilebilecek bir kitap. Diğer kişisel gelişim kitapları gibi insanı yoran tarzda değil, fakat doyurucu gelmedi bana bu kitap, bir şeyler eksik gibiydi. Keske biraz daha uzun hikayelerden ayrı olarak yazarın düşüncelerini okuyabilseydik.

Yine de okuduğum için pişman olmadım kendimde farketmedigim hatalarımı farkettim. Sadece bu kitaba bağlı kalmak istemediğim için en yakın zamanda yazarın diğer kitaplarını okumayı düşünüyorum.

Son olarak yazarın sorduğu birkac resimli sorunun cevabının internet sitesinde olması yerine kitabın arka sayfasında olmasını tercih ederdim.

beyza özdemir 
17 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Gerçekten çok güzel bir kitap.Hedeflerimizin peşini bırakmamayı istediğimiz şey olana kadar her yolu denemeyi gösteren bir kitap.Ve bunu örneklerle açıklayan bir kitap. Herkese şüphesiz tavsiye ederim.

Nazlı Yavuz 
17 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 7/10 puan

Kitabın ilk sayfasını açmamla birlikte beni hikayeler karşıladı.. Zaten birçoğu duyduğumuz bildiğimiz hikayeler.. Kitap gayet güzel ve başarılı okuması kolay ve sizi çok yormuyor. Kısa kısa hikayeler ve örneklerle anlatılmış ana tema... Klasik kişisel gelişim kitabi. Ben çok fazla beğenmedim. Belki bunun sebebi yaşım bilemiyorum.. 15 16 yaşımda okusaydım belki sonuç farklı olabilirdi..

Yaren Sıla Koç 
06 Eki 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 7/10 puan

Ahmet Şerif'in Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır adlı kitabını okuduktan sonra diğer kitaplarını da okuma merakı uyandı içimde. Hemeeen vakit kaybetmeden bu kitaba başladım.Kitap 126 sayfadan oluşmakta. İçindeki kısa akıcı öyküler sayesinde bir saatten daha az bir sürede bitiyor. Diğer kitaplardan farkı size bir şeyler yapmanızı zorlamıyor, doğru olan davranışları sizinle konuşur gibi anlatıyor. İçindeki kısa hikayelerin size çok şey katacağından eminim. Kitabın isminin neden ''Avcunuzdaki Kelebek'' olduğu son sayfalarında çok güzel bir hikayeyle anlatılmış. Hikayeyi okuduktan sonra kitabın ismi benim için bir anlam ifade etmiyorken, şuan anlamlı bir hale geldi.

Rabia Dalgıç 
06 May 18:30 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Öyle bir hayat yaşadım ki
Cenneti de gördüm cehennemi de
Öyle bir aşk yaşadım ki
Tutkuyu da gördüm pes etmeyi de
Bazıları seyrederken hayatı en önden
Kendime bir sahne buldum oynadım
Öyle bir rol vermişler ki
Okudum okudum anlamadım
Kendi kendime konuştum bazen evimde
Hem kızdım hem güldüm halime
Sonra dedim ki: "Söz ver kendine"
Denizleri seviyorsan dalgaları da seveceksin
Sevilmek istiyorsan, önce sevmeyi bileceksin
Uçmayı seviyorsan, düşmeyi de bileceksin
Korkarak yaşıyorsan, yalnızca hayatı seyredersin
Öyle bir hayat yaşadım ki
Son yolculuktan erken tanıdım
Öyle çok değerleymiş ki zaman
Hep acele etmem bundandı anladım.

Hilal Aslan 
09 Nis 19:07 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Hayat, mutluluğunuz sizin avcunuzun arasında. Kitap bana hayat amacımı, nasıl bir insan olmak istediğimi, değerlerimi, kişiliğimi oturtmamda yardım etti. Aslında herşeyin insanoğlunun elinde olduğunu istediğimiz ve inandığımız taktirde başarabileceğimizi hatırlattı.
"Kendinizi en başarısız hissettiğiniz anlar belki de geleceğin tohumlarını atmanız için en uygun zamanlardır."

lale il 
 13 Mar 13:15 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kişisel gelişimi içinde barındıran ,insanın asıl benliğini ortaya çıkaran ,kendin olmanın verdiği mutluluğu anlatan bir eserdir .Yüreğinizin sizi götürdüğü yere gidin ...

salih 
24 Nis 23:25 · Kitabı okudu

Kişisel gelişim! Pek değil hiç sevmediğim bir tür. Fakat bu kulvardaki en iyi yazarlardan gösteriliyor Ahmet Şerif İzgören. Hemşerim diye demiyorum ama kendisi yazdıklarından ziyade yaptıklarıyla taktir ettiğim ilgimi çeken biriydi. (bknz-izgören akademi) Daha önce okumamıştım hiç ama Çanakkale'ye gelince bir dinlemek isteyip gittim, gitmişken de bir kitabını alıp imzalatım, almışken de okudum. Çok mu beğendim hayır alıntıları bildiğim hikayelerdi ama bu türden beklentim çok az olduğu için kitap için kötüydü de diyemem sıkmadan okuttu kendini.

Şule ALTAN 
06 May 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bana bir şeyler katan bir kitaptı ki kişisel gelişim türünde en önemli ölçüt bu benim için.Okuduk , sıkmadı yalnız yazarın konferansları kitaplarından daha faydalı bence.
İçinde bol bol kısa öykü var , ilginizi bu şekilde çekiyor yazar ve öykünün üzerinden davasını anlatıyor.
Başlarda ve ortalarda Amerikan kişisel gelişim kitaplarını neden okumamamız gerektiğine değinmiş yazar.Buna karşı tek düşüncem : "Eylem sözden daha çok ses getirir." oldu.

Kitaptan 130 Alıntı

mert güler 
28 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Yaşadıkça yaşlanmazsınız, yaşamadıkça yaşlanırsınız."

Avcunuzdaki Kelebek, Ahmet Şerif İzgören (Sayfa 123)Avcunuzdaki Kelebek, Ahmet Şerif İzgören (Sayfa 123)
Melih Karaman 
 14 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Yavuz Sultan selim, oğlu Kanuni Sultan Süleyman'a iki mektup verir."Birini ben ölünce aç, ikincisi de beni defnettikten sonra açarsın." der.
Vefat ettiğinde Kanuni ilk mektubu açar. Mektupta, "Oğlum, senden tek bir istediğim var; beni çoraplarımla gömsünler, başka bir şey istemiyorum." yazmaktadır.
Kanuni, defin işlemini yapacak, din görevlisinden bu vasiyeti gerçekleştirmek için izin ister. İmam tüm ısrarlara rağmen bunun imkansız olduğunu, dinimizde böyle bir şey olmadığını anlatır. Yavuz, mecburen çorapsız defnedilir.
Kanuni ikinci mektubu açtığında şu yazıyı görür:
"Bak oğlum, bir çift çorap bile götüremedim."

Avcunuzdaki Kelebek, Ahmet Şerif İzgören (Sayfa 31 - Elma yy.)Avcunuzdaki Kelebek, Ahmet Şerif İzgören (Sayfa 31 - Elma yy.)
Melih Karaman 
 10 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Küçük bir öksüz çocuğu evlat edinen anne, çocuğunu anaokuluna getirir. Küçük çocuk orada diğer çocukların alay etmesiyle öksüz olduğunu öğrenir. Akşam, annesi onu almaya geldiğinde gözleri dolu dolu sorar:
"Anne, öksüz ne demek?"
Annesi pırlanta gözleriyle cevaplar:
"Diğer çocuklar gibi annenin karnında değil, kalbinde büyümüşsün demektir, kızım" Çocuk sevinçle annesine sarılır.

Avcunuzdaki Kelebek, Ahmet Şerif İzgören (Sayfa 30 - Elma yy.)Avcunuzdaki Kelebek, Ahmet Şerif İzgören (Sayfa 30 - Elma yy.)
Esma Tezgi 
03 May 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Sonuç çıkarmayı başarırsanız zorluklar bilge bir öğretmen gibidir. Sonuç, çıkarmayı bilmiyorsanız her gün dayak yediğiniz, ama hiçbir şey öğrenemediğiniz öğretmeninize benzer zorluklar.

Avcunuzdaki Kelebek, Ahmet Şerif İzgörenAvcunuzdaki Kelebek, Ahmet Şerif İzgören
Asiye-Serkan 
31 Mar 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bireysel değerlerinizin dışında ortak değerleriniz varsa bir aile olursunuz,ortak değerleriniz yoksa bir aile olamazsınız.

Avcunuzdaki Kelebek, Ahmet Şerif İzgören (Sayfa 45)Avcunuzdaki Kelebek, Ahmet Şerif İzgören (Sayfa 45)
Güle Sevdalı 
21 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Hayatınızı kendiniz kazanmalısınız.Konfiçyüs,"Karanlığa küfretmektense bir mum yak."der.Etraf karanlığa küfreden adamlarla dolu.Mum yakmak da yetmez artık ,etrafınıza mum yakmayı ögretmek gerekli.Hayatı,yokuşu çıkarken yaşarsınız;zirvede otururken degil.

Avcunuzdaki Kelebek, Ahmet Şerif İzgörenAvcunuzdaki Kelebek, Ahmet Şerif İzgören

"Etrafınızda her şeyi para ve başarıya bağlayan bir sistem var. Oysa değerli olan doğru bir amaç uğruna harcanan çabalardır."

Avcunuzdaki Kelebek, Ahmet Şerif İzgörenAvcunuzdaki Kelebek, Ahmet Şerif İzgören
Asiye-Serkan 
31 Mar 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gelecekle ilgili kararlar almak aslında hiç de zor değildir.Zorluğu yaratan sizin kendinizi yeterince tanımamanızdır.

Avcunuzdaki Kelebek, Ahmet Şerif İzgören (Sayfa 12)Avcunuzdaki Kelebek, Ahmet Şerif İzgören (Sayfa 12)
13 /