Avcunuzdaki Kelebek

8,4/10  (180 Oy) · 
657 okunma  · 
136 beğeni  · 
6.403 gösterim
"Tebrikler! Çok net başka bir şey söylemem mümkün değil. Sanırım hızlı okuma rekoru kırmış olabilirim. Bu kadar duygu yüklü, bu kadar gerçekleri gözler önüne serebilen, hala umut olabileceğine dair bu kadar mesaj bir arada nasıl verilir, gerçekten tebrikler."
Filiz Şahin

"Sizi temin ederim hayatımda iş dünyası ve iletişim üzerine okuduğum hiçbir eser bende bu kadar etki bırakmadı. "
Çağlayan Babacan

"Harika bir kitaptı. Bütün meseleleri çok içten ve güzel işlemişsiniz. Hayatımda birçok değişiklik yapmama neden oldunuz."
Fikret Odabaşı
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2011
 • Sayfa Sayısı:
  126
 • ISBN:
  9789756093153
 • Yayınevi:
  Elma Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Yaren Sıla Koç 
06 Eki 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 7/10 puan

Ahmet Şerif'in Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır adlı kitabını okuduktan sonra diğer kitaplarını da okuma merakı uyandı içimde. Hemeeen vakit kaybetmeden bu kitaba başladım.Kitap 126 sayfadan oluşmakta. İçindeki kısa akıcı öyküler sayesinde bir saatten daha az bir sürede bitiyor. Diğer kitaplardan farkı size bir şeyler yapmanızı zorlamıyor, doğru olan davranışları sizinle konuşur gibi anlatıyor. İçindeki kısa hikayelerin size çok şey katacağından eminim. Kitabın isminin neden ''Avcunuzdaki Kelebek'' olduğu son sayfalarında çok güzel bir hikayeyle anlatılmış. Hikayeyi okuduktan sonra kitabın ismi benim için bir anlam ifade etmiyorken, şuan anlamlı bir hale geldi.

Tuğba Onat 
17 May 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

İlk elime aldığımda çok basitmiş gibi gelmişti fakat her görünenin göründüğü gibi olmadığını okuduktan sonra fark ettim bana birçok yeni şey katan bu kitabın kesinlikle okunması gerektiğini düşünüyorum

Şule ALTAN 
06 May 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bana bir şeyler katan bir kitaptı ki kişisel gelişim türünde en önemli ölçüt bu benim için.Okuduk , sıkmadı yalnız yazarın konferansları kitaplarından daha faydalı bence.
İçinde bol bol kısa öykü var , ilginizi bu şekilde çekiyor yazar ve öykünün üzerinden davasını anlatıyor.
Başlarda ve ortalarda Amerikan kişisel gelişim kitaplarını neden okumamamız gerektiğine değinmiş yazar.Buna karşı tek düşüncem : "Eylem sözden daha çok ses getirir." oldu.

Pandomimin sesi 
 14 Ara 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kitabın dili oldukça yalın.2 saatte bitirdiğim bir kitap oldu, akıcı bir kitap.Kişisel gelişim kitaplarını okumaya yeni yeni başladım.Başlangıç için iyi bir seçim olmuş.
Kitapta hedeflerimize,hedeflerimize nasıl ulaşabileceğimize ve buna benzer konulara değinmiş.Aynı zaman da düşüncelerini kıssadan hisse ve örneklerle zenginleştirmiş.

Penbegül Yılmaz 
09 Kas 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kişisel gelişim tarzları genelde iyi olur zaten.
Anlaşılır bir dil, birbirinden farklı kıssadan hisseler...
Ve bazı ünlülerin sözleri vs.

Melih Karaman 
12 Şub 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Özellikle üniversite veya lisede iseniz kesinlikle okuyun. Yazar okura aktarmak istediklerini; diğer kişisel gelişim kitapları gibi değilde kendi tarzında ve bolca hikayelerle anlatmış. İçeriğindeki hikayeler çok başarılı.
Hikayeler o kadar güzel ki arada sırada arkadaşlarımla muhabbet ederken anlatıyorum. Hatta bir gün okulda öğretmen bir hikaye anlattı bizimkilerden biride hocam Melih de daha iyi hikayeler var dedi bende anlattım. Demek istediğim orda burda anlatılacak çok güzel hikayeler var kesinlikle alıp okumalısınız.
Beğendiği yerlerin altını fosforlu kalemle çizen birileri mutlaka vardır. Fosfor rekoru kırmak istiyosanız bu kitabı alın biraz pazarlamacı gibi oldu ama alın....
Alıntılara bakarak da kitabın kalitesini anlayabilirsiniz. Oraya da bir göz atın eminim beğeneceksiniz.

Burak ÇELİK 
11 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı okurken her seferinde hem duygulu hem de gururlu hissediyor insan. Kişisel gelişimi gerçekten benimsettiren bir kitap. Eğer hayata bardağın dolu tarafından bakmak istiyorsanız ve hayatınızda bir şeyleri gerçekleştirmek istiyorsanız okuyacağınız kitaplar listesini bir daha hazırlamanızı dilerim.

Kıymet tuş 
31 Oca 2016 · Kitabı okudu · 16 günde · Beğendi · 7/10 puan

Ahmet Şerif izgören ile tanışmam avucunuzdaki kelebek ile oldu. Başarılı bir kişisel gelişim kitabı olmuş. Kitap içinde olayları örneklerle de belirtmiş. Bazı örnekleri okumuştum diger kişisel gelişim kitaplarında ama bu kitap bakış açımı degiştirdi diyebilirim.

Burak Denizli 
17 May 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

AHMET ŞERİF İZGÖRENİN İLK OKUDUĞUM KİTAPLARINDANDI. BU KİTABI OKUDUKTAN SONRA DİĞER KİTAPLARINIDA OKUMAYA BAŞLADIM. DİĞER TÜRK YAZARLARDAN FARKLI OLARAK ÖRNEKLERİNDE DAHA ÇOK TÜRK HALKINDAN VERİYOR OLMASI BENİM ÇOK HOŞUMA GİTTİ

Celil 
23 May 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Ahmet Şerif İZGÖRENİN'in en beğendiğim 2. kitabı,gerçek yaşamdan hikayelerle desteklediği bu kitap en az 9 puanı hakediyor diye düşünüyorum

4 /

Kitaptan 69 Alıntı

Melih Karaman 
 14 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Yavuz Sultan selim, oğlu Kanuni Sultan Süleyman'a iki mektup verir."Birini ben ölünce aç, ikincisi de beni defnettikten sonra açarsın." der.
Vefat ettiğinde Kanuni ilk mektubu açar. Mektupta, "Oğlum, senden tek bir istediğim var; beni çoraplarımla gömsünler, başka bir şey istemiyorum." yazmaktadır.
Kanuni, defin işlemini yapacak, din görevlisinden bu vasiyeti gerçekleştirmek için izin ister. İmam tüm ısrarlara rağmen bunun imkansız olduğunu, dinimizde böyle bir şey olmadığını anlatır. Yavuz, mecburen çorapsız defnedilir.
Kanuni ikinci mektubu açtığında şu yazıyı görür:
"Bak oğlum, bir çift çorap bile götüremedim."

Avcunuzdaki Kelebek, Ahmet Şerif İzgören (Sayfa 31 - Elma yy.)Avcunuzdaki Kelebek, Ahmet Şerif İzgören (Sayfa 31 - Elma yy.)
Melih Karaman 
 10 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Küçük bir öksüz çocuğu evlat edinen anne, çocuğunu anaokuluna getirir. Küçük çocuk orada diğer çocukların alay etmesiyle öksüz olduğunu öğrenir. Akşam, annesi onu almaya geldiğinde gözleri dolu dolu sorar:
"Anne, öksüz ne demek?"
Annesi pırlanta gözleriyle cevaplar:
"Diğer çocuklar gibi annenin karnında değil, kalbinde büyümüşsün demektir, kızım" Çocuk sevinçle annesine sarılır.

Avcunuzdaki Kelebek, Ahmet Şerif İzgören (Sayfa 30 - Elma yy.)Avcunuzdaki Kelebek, Ahmet Şerif İzgören (Sayfa 30 - Elma yy.)
Esma Tezgi 
03 May 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Sonuç çıkarmayı başarırsanız zorluklar bilge bir öğretmen gibidir. Sonuç, çıkarmayı bilmiyorsanız her gün dayak yediğiniz, ama hiçbir şey öğrenemediğiniz öğretmeninize benzer zorluklar.

Avcunuzdaki Kelebek, Ahmet Şerif İzgörenAvcunuzdaki Kelebek, Ahmet Şerif İzgören

"Etrafınızda her şeyi para ve başarıya bağlayan bir sistem var. Oysa değerli olan doğru bir amaç uğruna harcanan çabalardır."

Avcunuzdaki Kelebek, Ahmet Şerif İzgörenAvcunuzdaki Kelebek, Ahmet Şerif İzgören

"Bir gelin kaynanasıyla hiç geçinemiyor. Araları o kadar kötü ki gelin aktara gidip durumu anlatıyor: 'Onu mutlaka zehirlemeliyim ama bana öyle bir zehir ver ki, kimse fark etmesin' Yaşlı aktar geline bir toz vermiş. 'Bunu her gün yemeğine çok az karıştır, fakat aranı çok düzgün tut, gülümse, iyi davran ki kimse senden şüphelenmesin' demiş. Kızgın gelin kaynanasının her yemeğine muntazam o beyaz tozdan karıştırıp, bir ay ömrü kalan kaynanasına çok iyi davranmaya başlamış. Aradan bir ay geçince tekrar aktara gelmiş gelin: 'Bu zehrin panzehirini istiyorum. Zehirlediğimi anlamasın diye kayınvalideme farklı davranmaya, gülümsemeye ve saygı göstermeye başladım. Bu sefer onun da bana tavrı değişti, çok iyi bir insan oldu. Şimdi benim en iyi dostum. Onun ölmesine müsaade edemem.' Yaşlı aktar cevap vermiş: 'Panzehire ihtiyaç yok. Sana verdiğim zehir sadece tuzdu. O bir parça tuz, bugüne kadar kaç insanın arasını düzeltti

Avcunuzdaki Kelebek, Ahmet Şerif İzgörenAvcunuzdaki Kelebek, Ahmet Şerif İzgören
Yaren Sıla Koç 
 06 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"Ya bir yol açın, ya bir yol bulun ya da yoldan çekilin." - Konfüçyüs

Avcunuzdaki Kelebek, Ahmet Şerif İzgören (Sayfa 16 - Elma Yayınevi)Avcunuzdaki Kelebek, Ahmet Şerif İzgören (Sayfa 16 - Elma Yayınevi)

"Orman müthiş bir hızla yanarken küçük bir serçe yolundaki gölden pençeleri
arasına su alıp ormanın üzerine bırakıyor ve tekrar göle uçuyormuş. Ormanın
yanışını çaresizlikle izleyen hayvanlardan biri gülümseyerek bağırmış: 'Ne
o, ormanı birkaç damla su ile mi söndüreceksin?' Serçe cevap vermiş: 'Benim
elimden gelen bu'...

Avcunuzdaki Kelebek, Ahmet Şerif İzgörenAvcunuzdaki Kelebek, Ahmet Şerif İzgören
Melih Karaman 
 16 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Golf Oyuncusu
Arjantinli ünlü golfçü Robert de Vicenzo, yine bir turnuvayı kazanmış, ödülünü alıp kameralara poz vermiş ve binasına gidip oradan ayrılmak üzere hazırlanmıştı.Bir süre sonra binadan çıkıp otoparktaki arabasına yürürken yanına bir kadın yaklaştı. Kadın, onun başarısını kutladıktan sonra, ona çocuğunun çok hasta ve ölmek üzere olduğunu anlattı. Zavallı kadının hastane masraflarını ödemesi olanaksızdı.
Kadının anlattığı öykü De Vicenzo'yu çok etkilemişti. Hemen cebinden kalem çıkarttı ve turnuvadan kazandığı paranın bir miktarını yazdı çek defterine. Çeki kadının eline sıkıştırırken de ona" Umarım bebeğinin iyi günleri için harcarsın." dedi
Ertesi hafta kulüpte öğle yemeği yerken Profesyonel Golf Derneğinin bir görevlisi yanına geldi.
"Otoparktaki görevli çocuklar bana geçen hafta turnuvayı kazandıktan sonra yanına bir kadının geldiğini ve onunla konuştuğunu söylediler." dedi
De Vincenzo evet, anlamında başını salladı.
"Evet." dedi görevli, " Sana bir haberim var. O kadın bir sahtekardır. Üstelik hasta bir çocuğu da yok. Seni fena halde kandırmış arkadaşım."
De Vincenzo, "Yani ortada ölümü bekleyen bir bebek yok mu? dedi.
"Hayır, yok." dedi görevli.
"İşte bu, bu hafta duyduğum en iyi haber." dedi gözleri dolarak.
Aynı pencereden dışarı bakan iki adamdan biri, sokaktaki çamuru, diğeri ise gökteki yıldızları görür...

Avcunuzdaki Kelebek, Ahmet Şerif İzgören (Sayfa 38 - Elma yy.)Avcunuzdaki Kelebek, Ahmet Şerif İzgören (Sayfa 38 - Elma yy.)