Adı:
Avcunuzdaki Kelebek
Baskı tarihi:
Şubat 2011
Sayfa sayısı:
126
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756093153
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Elma Yayınevi
"Tebrikler! Çok net başka bir şey söylemem mümkün değil. Sanırım hızlı okuma rekoru kırmış olabilirim. Bu kadar duygu yüklü, bu kadar gerçekleri gözler önüne serebilen, hala umut olabileceğine dair bu kadar mesaj bir arada nasıl verilir, gerçekten tebrikler."
Filiz Şahin

"Sizi temin ederim hayatımda iş dünyası ve iletişim üzerine okuduğum hiçbir eser bende bu kadar etki bırakmadı. "
Çağlayan Babacan

"Harika bir kitaptı. Bütün meseleleri çok içten ve güzel işlemişsiniz. Hayatımda birçok değişiklik yapmama neden oldunuz."
Fikret Odabaşı
Ahmet Şerif İzgören ile tanışmam zamanında seminer videolarını izlemem ile olmuştu.Ve o günden beri sempatim devam ediyor bu yazara.Bir seminerine de katılmış biri olarak,kişisel gelişim konusunda nam yapmış yazar,kişisel gelişim uzmanı,kaliteli bir kişilik olarak kısaca bu yazarımızı özetleyebilirim.

Kitabın içeriğine gelirsek çoğu kişisel gelişim kitabında da görebilceğimiz gibi yazar bizlere Ben kimim?ulaşmak istediğin hedef?hedefe ulaşmandaki gayret? gibi soruları sorarak ve açıklayarak ilerleyen bir eser.Hayatta hedef belirlememizi,hayallerimizi ve onlara ulaşmak için bizi harekete geçirecek motivasyonu bizlere fazlasıyla verecektir bu kitap.

Bizler,Yaşam sürdükçe böyle insana kendini yenileme fırsatı sunan kitapları zaman zaman okumalıyız diye düşünüyorum.Mutlaka faydası oluyor,kamburlaştığımız zamanlarda kendimize gelmemizi sağlıyor bu tarz kitaplar.

Kitapta her bölüm içinde kısa kısa hikayeler yer alıyor.Bazı hikayeler tanıdık ve alıntı olarak gelsede okuduğumuzu bizlere bazen duygulandırarak,bazen ' vay be ! ' dedirterek daha hisli bir şekilde geçmesini sağlıyor.

Bu yazarın 5 kitabını okumuş biri olarak 6. kitabınıda seve seve okuyacağımı söyleyebilirim.Ve sizlere de bu kitabı okumanızı tavsiye ederim arkadaşlar.Mutlaka meyvesini yersiniz bu kitabın.

İyi okumalar
Uzun zamandır kişisel gelişim kitabı almamıştım elime. Dolayısıyla bu kitaba başlamak benim için heyecan vericiydi. Kişisel gelişim denince adı hep geçen bir yazar olması da beklentilerimi arttırmıştı açıkçası. O yüzden bir miktar hayal kırıklığına uğramış olabilirim.

Yazar okura aktarmak istediği düşünceleri kısa kısa hikayeler üzerinden anlatmaya çalışmış. Hatta hikâyelerin bir çoğu da oldukça bilindik, hepimizin bir yerlerden duyduğu klasikleşmiş olan hikayelerdi. Bazen sadece hikayeyi vermiş sonuç çıkarmayı bize bırakmış, bazen de dikkat etmemiz gereken noktaları hikaye sonunda kısaca vurgulamış. Bazı yerlerde evet ben bu hikayeyi duymuştum ama hiç böyle düşünmemiştim dediğim yerler oldu.

Genel olarak bakarsam diğer kişisel gelişim kitaplarından baya farklı bir kitapti. Uzun, detaylı anlatımlar; neden sonuç ilişkisiyle bağlantı kurarak açıklanmış insanın bakış acısını büyük ölçüde değiştiren yazılar göremedim. Güzel tespitlerin olduğu bazı kısımlarda da kısa kesilmiş anlatım çok üstünde durmamiş yazar sonuç çıkarmayı bize bırakmış.


Kitap kötü değildi kesinlikle bir şeyler kattı bana okuyan her kişiye de yarar sağlamıştır eminim. Bazi hikayeleri çok sevdim çok da eglenceliydi, zaten kısacık bir kitap benim okumaya çok fırsatım olmasa da aslında bir saatten kısa sürede bitirilebilecek bir kitap. Diğer kişisel gelişim kitapları gibi insanı yoran tarzda değil, fakat doyurucu gelmedi bana bu kitap, bir şeyler eksik gibiydi. Keske biraz daha uzun hikayelerden ayrı olarak yazarın düşüncelerini okuyabilseydik.

Yine de okuduğum için pişman olmadım kendimde farketmedigim hatalarımı farkettim. Sadece bu kitaba bağlı kalmak istemediğim için en yakın zamanda yazarın diğer kitaplarını okumayı düşünüyorum.

Son olarak yazarın sorduğu birkac resimli sorunun cevabının internet sitesinde olması yerine kitabın arka sayfasında olmasını tercih ederdim.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.599 Oy)18.132 beğeni41.098 okunma2.635 alıntı172.866 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.312 Oy)12.863 beğeni32.905 okunma3.101 alıntı138.266 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.506 Oy)8.456 beğeni24.950 okunma2.256 alıntı107.700 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.0/10 (9.393 Oy)11.064 beğeni27.358 okunma1.478 alıntı143.969 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.220 Oy)8.647 beğeni24.068 okunma1.264 alıntı118.309 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.171 Oy)8.472 beğeni27.166 okunma751 alıntı132.489 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (8.832 Oy)8.773 beğeni24.014 okunma1.605 alıntı111.443 gösterim
 • Olasılıksız
  8.5/10 (6.018 Oy)6.710 beğeni19.432 okunma622 alıntı109.771 gösterim
 • Aşk
  7.8/10 (4.804 Oy)5.491 beğeni17.905 okunma860 alıntı92.364 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.428 Oy)5.535 beğeni18.768 okunma766 alıntı95.991 gösterim
Gerçekten çok güzel bir kitap.Hedeflerimizin peşini bırakmamayı istediğimiz şey olana kadar her yolu denemeyi gösteren bir kitap.Ve bunu örneklerle açıklayan bir kitap. Herkese şüphesiz tavsiye ederim.
Kitabın ilk sayfasını açmamla birlikte beni hikayeler karşıladı.. Zaten birçoğu duyduğumuz bildiğimiz hikayeler.. Kitap gayet güzel ve başarılı okuması kolay ve sizi çok yormuyor. Kısa kısa hikayeler ve örneklerle anlatılmış ana tema... Klasik kişisel gelişim kitabi. Ben çok fazla beğenmedim. Belki bunun sebebi yaşım bilemiyorum.. 15 16 yaşımda okusaydım belki sonuç farklı olabilirdi..
Gelecek hayali, hayat amacı, değerler, hedefler, olumlu düşünce, kişilik, yaratıcılık ve mücadele ruhu hakkında okuyucuya yol gösteren, hayat kılavuzu niteliğinde bir kişisel gelişim kitabıdır. Kitap, okuyucunun kendisine şu soruları sormasını istiyor: Ben kimim? Ne yapmak istiyorum? Nereye ulaşmayı amaçlıyorum? Bunu nasıl yapabilirim? Niçin? Yazar; bu sorular içten ve doğru cevaplanırsa, kitabın sona erdiğinde aslında kitabın hiç sona ermediği, ilginç bir hayat kılavuzu elde edileceğini ifade etmektedir.

"Dünyada herkes mutlu olmak ister. Fakat sizi mesut eden şey, ne ne olduğunuz ne de ne yaptığınızdır; görüş ve değerlerinizdir.."
Dale Carnegie
Bize, ‘başarı başarı’ diye öğrettikleri şey belki de başarı değildir. Hani şu eğitimler var ya, Amerikalılar’ın tüm üçüncü dünya ülkelerine sattıkları… ‘Birilerini modelle, onun yaptıklarını yap, sen de başarırsın’… Acaba birbirini hırsla geçmeye çalışan bizler mi daha insanız, yoksa düşen arkadaşlarını kaldırmaya çalışan engelliler mi? Belki de o engelliler bizden daha gerçek bir hayatı yaşıyorlar. Biz, çok sahte, tüketime ve birbirini ezmeye dayalı bir hayatı yaşıyoruz. Bize öğrettikleri
hayat, baştan sona sahtedir.”
(okuduğum en güzel kişisel gelişim kitabı, selcuk hocamın kocaman sınıfa önerdiği ve mutlaka okuyun dediği bu muhtesem kıtap okunmaya değer.)
Ahmet Şerif'in Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır adlı kitabını okuduktan sonra diğer kitaplarını da okuma merakı uyandı içimde. Hemeeen vakit kaybetmeden bu kitaba başladım.Kitap 126 sayfadan oluşmakta. İçindeki kısa akıcı öyküler sayesinde bir saatten daha az bir sürede bitiyor. Diğer kitaplardan farkı size bir şeyler yapmanızı zorlamıyor, doğru olan davranışları sizinle konuşur gibi anlatıyor. İçindeki kısa hikayelerin size çok şey katacağından eminim. Kitabın isminin neden ''Avcunuzdaki Kelebek'' olduğu son sayfalarında çok güzel bir hikayeyle anlatılmış. Hikayeyi okuduktan sonra kitabın ismi benim için bir anlam ifade etmiyorken, şuan anlamlı bir hale geldi.
Öyle bir hayat yaşadım ki
Cenneti de gördüm cehennemi de
Öyle bir aşk yaşadım ki
Tutkuyu da gördüm pes etmeyi de
Bazıları seyrederken hayatı en önden
Kendime bir sahne buldum oynadım
Öyle bir rol vermişler ki
Okudum okudum anlamadım
Kendi kendime konuştum bazen evimde
Hem kızdım hem güldüm halime
Sonra dedim ki: "Söz ver kendine"
Denizleri seviyorsan dalgaları da seveceksin
Sevilmek istiyorsan, önce sevmeyi bileceksin
Uçmayı seviyorsan, düşmeyi de bileceksin
Korkarak yaşıyorsan, yalnızca hayatı seyredersin
Öyle bir hayat yaşadım ki
Son yolculuktan erken tanıdım
Öyle çok değerleymiş ki zaman
Hep acele etmem bundandı anladım.
Hayat, mutluluğunuz sizin avcunuzun arasında. Kitap bana hayat amacımı, nasıl bir insan olmak istediğimi, değerlerimi, kişiliğimi oturtmamda yardım etti. Aslında herşeyin insanoğlunun elinde olduğunu istediğimiz ve inandığımız taktirde başarabileceğimizi hatırlattı.
"Kendinizi en başarısız hissettiğiniz anlar belki de geleceğin tohumlarını atmanız için en uygun zamanlardır."
Bir günde bitirilebilecek akıcı,alışılmışın dışında,keyifli ve oldukça faydalı bir kişisel gelişim kitabı #avcunuzdakikelebek 🦋

Kişisel gelişim kitaplarını özellıkle network işi ile ilgilenenlerin okuması gerekli olduğunu düşünüyorum. Çünkü ben okurken kendime ve ekibime yönelik bir sürü bilgiye rastladım

O halde kitaptan bir alıntı ile #kitaptavsiyesi nde bulunuyum

Bir Portekiz atasözü der ki ;
"YAŞADIKÇA YAŞLANMAZSINIZ , YAŞAMADIKÇA YAŞLANIRSINIZ"

Kaleminize sağlık
Sevgili Ahmet Şerif 'e çocukluğumdan bu yana düşüncelerine hayranım o kadar güzel bir anlatımı var ki sanki halkın milletin bağrından kopmuş şeyleri dile döküyor gibi . İş adamı olmasına rağmen yaptığı kişisel gelişim analizleri bir harika kesinlikle okuyun derim.
Kişisel gelişimi içinde barındıran ,insanın asıl benliğini ortaya çıkaran ,kendin olmanın verdiği mutluluğu anlatan bir eserdir .Yüreğinizin sizi götürdüğü yere gidin ...
"Bu kitabı niye yazdım? ... Bu ülkede 400.000 kahvehane, 15.000 meyhane ve 131 kütüphane olduğunu gördüm."
Yavuz Sultan selim, oğlu Kanuni Sultan Süleyman'a iki mektup verir."Birini ben ölünce aç, ikincisi de beni defnettikten sonra açarsın." der.
Vefat ettiğinde Kanuni ilk mektubu açar. Mektupta, "Oğlum, senden tek bir istediğim var; beni çoraplarımla gömsünler, başka bir şey istemiyorum." yazmaktadır.
Kanuni, defin işlemini yapacak, din görevlisinden bu vasiyeti gerçekleştirmek için izin ister. İmam tüm ısrarlara rağmen bunun imkansız olduğunu, dinimizde böyle bir şey olmadığını anlatır. Yavuz, mecburen çorapsız defnedilir.
Kanuni ikinci mektubu açtığında şu yazıyı görür:
"Bak oğlum, bir çift çorap bile götüremedim."
Küçük bir öksüz çocuğu evlat edinen anne, çocuğunu anaokuluna getirir. Küçük çocuk orada diğer çocukların alay etmesiyle öksüz olduğunu öğrenir. Akşam, annesi onu almaya geldiğinde gözleri dolu dolu sorar:
"Anne, öksüz ne demek?"
Annesi pırlanta gözleriyle cevaplar:
"Diğer çocuklar gibi annenin karnında değil, kalbinde büyümüşsün demektir, kızım" Çocuk sevinçle annesine sarılır.
Küçük bir öksüz çocuğu evlat edinen anne, çocuğunu anaokuluna getirir. Küçük çocuk orada diğer çocukların alay etmesiyle öksüz olduğunu öğrenir. Akşam, annesi onu almaya geldiğinde gözleri dolu dolu sorar:
- Anne, öksüz ne demek ?
Annesi pırlanta gözleriyle cevaplar:
+ Diğer çocuklar gibi annenin karnında değil, kalbinde büyümüşsün demektir kızım..
Kötümser yalnız tüneli görür, iyimser tünelin sonundaki ışığı görür, gerçekçi tünelle birlikte hem ışığı hem de gelecek treni görür.
Sonuç çıkarmayı başarırsanız zorluklar bilge bir öğretmen gibidir. Sonuç, çıkarmayı bilmiyorsanız her gün dayak yediğiniz, ama hiçbir şey öğrenemediğiniz öğretmeninize benzer zorluklar.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Avcunuzdaki Kelebek
Baskı tarihi:
Şubat 2011
Sayfa sayısı:
126
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756093153
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Elma Yayınevi
"Tebrikler! Çok net başka bir şey söylemem mümkün değil. Sanırım hızlı okuma rekoru kırmış olabilirim. Bu kadar duygu yüklü, bu kadar gerçekleri gözler önüne serebilen, hala umut olabileceğine dair bu kadar mesaj bir arada nasıl verilir, gerçekten tebrikler."
Filiz Şahin

"Sizi temin ederim hayatımda iş dünyası ve iletişim üzerine okuduğum hiçbir eser bende bu kadar etki bırakmadı. "
Çağlayan Babacan

"Harika bir kitaptı. Bütün meseleleri çok içten ve güzel işlemişsiniz. Hayatımda birçok değişiklik yapmama neden oldunuz."
Fikret Odabaşı

Kitabı okuyanlar 1.740 okur

 • bi_kahve
 • FIRAT SABIR
 • Olgun
 • hasibe irem özçelik
 • Ender Güler
 • Yıldız Tozu
 • Kraliçediceksiniz
 • Volkan Yılmaz
 • mehmet canib öksüz
 • fke

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%8.7
14-17 Yaş
%7.1
18-24 Yaş
%27.7
25-34 Yaş
%26.8
35-44 Yaş
%19.5
45-54 Yaş
%6.2
55-64 Yaş
%0.6
65+ Yaş
%3.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%66.8
Erkek
%33.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%36.3 (173)
9
%22.2 (106)
8
%17.8 (85)
7
%12.6 (60)
6
%4 (19)
5
%2.9 (14)
4
%1.9 (9)
3
%1.3 (6)
2
%0.6 (3)
1
%0.4 (2)

Kitabın sıralamaları