Saşenka

8,6/10  (7 Oy) · 
14 okunma  · 
4 beğeni  · 
811 gösterim
 
1916, St. Petersburg. Cesur, güzel ve kararlı bir Rus Yahudisi olan on altı yaşındaki Saşenka zengin ailesinin ayrıcalıklı yaşantısından hoşlanmamaktadır. Gri gözleri, çilleri ve kızıl kahve saçlarıyla her erkeğin ilgisini çekebilecek kadar güzel olsa da onun aklında tek bir şey vardır: devrim. Bolşevik dayısının da etkisi altında kalan genç kız, Yoldaş Kar Tilkisi adıyla komplo ve baştan çıkarma oyunlarına soyunur.
1936, Moskova. Saşenka onunla aynı davaya inanan bir adamla evlenmiştir. Kar Tanesi ve Karlo adında iki güzel çocukları, herkese örnek olacak bir hayatları vardır. Ama yazar Benya Golden’la tanışana dek hayattaki davasından başka hiçbir şey düşünmeyen genç kadın için aşk hiç tatmadığı, hayalini bile kurmadığı bir duygu olarak kalmıştır. Saşenka ve Benya aşk dolu bir on bir gün geçirirler. Sadece on bir gün… Ama bu kısacık yasak aşk, dayanılmaz acıların tohumlarını ekmeye yetmiştir.
1994, Londra, Moskova. Saşenka’ya, ailesine, dostlarına, hayatına dair her şey kayıptır… Ta ki genç tarihçi Katinka, annesini mutlu etmek isteyen bir adam tarafından araştırma yapması için işe alınana dek. Stalin’in kan kokan arşivlerinde gezinirken ipuçları onu Saşenka’ya götürür ve insanın içini acıtan, dehşet verici bir yapbozun parçaları bir araya gelmeye başlar.

“Kabullenmek istemediği güzelliği, zenginliği, sınıfları aşan asaleti ve kendisine pahalıya patlayan samimi idealleriyle Saşenka hepimizde sempati uyandırıyor. Hikâye o kadar hüzünlü ki etkisinden kurtulmak çok zor.”
-The Spectator-

“Saşenka’nın ikilemi, çok sevdiği çocuklarını kurtarma çabaları ve onun gizli geçmişini ortaya çıkarmaya çalışanların gayreti öyle güçlü ve ikna edici bir dille kaleme alınmış ki kitabı gece yarısından çok sonra elimden bıraktığımda gözyaşlarına boğuldum.”
-Vanora Bennett, The Times-

“Montefiore bizi özgür ruhlu Saşenka’yla büyülüyor. Bu destansı hikâye neredeyse bir asırlık çalkantılı Rusya tarihine yayılmış. Konusu aşk, tutku, ihanet, fedakârlık ve aile değerleri.”
-The Courier-Mail-

“Okunması gereken bir kitap! Montefiore iyi bir hikâyenin tüm yüzeylerini cilalayıp devasa Rusya sahnesine yerleştirmiş: sırlar, yalanlar, ihanet, aşk ve ölüm.”
-The Sunday Telegraph-

“Tarihte yaşanan bir kıyametin dramatik bir portresi, aileye ve anneliğe derin bir bakış. Saşenka ve hayaleti insanın zihnine kazınıyor.”
-Femmes-

“Tutkulara ve sırlara, politikaya ve yalanlara, aşka ve ihanete, yaşam savaşına ve vahşete dair etkileyici bir hikâye…”
-Saga Magazine-

“Müthiş! Bu kitabın kalbi tutku, annelik duyguları, devrimin ateşi ve korkuyla çarpıyor.”
-The Sunday Times-

“Tutkuya, ihanete ve akıl almaz bir karara dair yürek sızlatan bir roman.”
-InStyle-

“Saşenka’da büyük Rus romanlarının tadı var.”
-The New York Times-
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2017
 • Sayfa Sayısı:
  568
 • ISBN:
  9786052992630
 • Orijinal Adı:
  Sashenka
 • Çeviri:
  İrem Sağlamer
 • Yayınevi:
  Pegasus Yayınları
 • Kitabın Türü:
Cansu Y. Altprmk 
 03 Ara 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

--Mutlaka Okuyunuz--

Rusyanın üç dönemini Çarlığın Yıkımı, Bolşevik devrimi ile SSCB dönemini ve SSCB rejiminin sona ermesini ele alan Muhteşem Ötesi bir kitap..
--Tarih--

1917-1950 Yılları arasında Rusya da çoğunluğu "Stalin" kaynaklı, yaklaşık 66 Milyon insan kurban edilmiştir.(Hakes dergisi, 1979)

--Kitabımız--

Roman, tarihi gerçekler ve iyi bir araştırma ile ele alınmış. Belgeler, ayrıntılar, tarihi kişiler ve kurgu gerçek hikayelerden esinlenilerek oluşturulmuş.
Tarihi önemli kişilerin ve adları geçmese de gerçeklere dayanan "Saşenka ve ailesinin" hikayesenin etkisinden kurtulamaycaksınız.

Saşenka henüz 16 yaşında iken içinde bulunduğu Rus Çarlığı döneminde -Marksist- yönelimiyle bolşevik bir genç kızdır.
Yaşadığı zamana tiksintiyle bakar ve kominizmin yolunda -davasını- kendisinden, ailesinden önde tutar.
İnançları uğruna yaşamını kurallarla geçirir ve hiç beklemediği anda aşk kapısını çalar..
Hiç ipucu vermek istemiyorum eser hakkında. Çok etkileyici üç bölümden oluşan, sonunda gözyaşlarımı tutamadığım nadir kitaplardan.
Kesinlikle okumanızı tavsiye ediyorum.

-- İnandığı şeylerin hayatını değiştirmesi, sanırım biz insanlar en çok tutkuyla inandıklarımızın farklılaşmasıyla yıkılıyoruz--