Adı:
Saşenka
Baskı tarihi:
Ağustos 2017
Sayfa sayısı:
568
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052992630
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Sashenka
Çeviri:
İrem Sağlamer
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
 
1916, St. Petersburg. Cesur, güzel ve kararlı bir Rus Yahudisi olan on altı yaşındaki Saşenka zengin ailesinin ayrıcalıklı yaşantısından hoşlanmamaktadır. Gri gözleri, çilleri ve kızıl kahve saçlarıyla her erkeğin ilgisini çekebilecek kadar güzel olsa da onun aklında tek bir şey vardır: devrim. Bolşevik dayısının da etkisi altında kalan genç kız, Yoldaş Kar Tilkisi adıyla komplo ve baştan çıkarma oyunlarına soyunur.
1936, Moskova. Saşenka onunla aynı davaya inanan bir adamla evlenmiştir. Kar Tanesi ve Karlo adında iki güzel çocukları, herkese örnek olacak bir hayatları vardır. Ama yazar Benya Golden’la tanışana dek hayattaki davasından başka hiçbir şey düşünmeyen genç kadın için aşk hiç tatmadığı, hayalini bile kurmadığı bir duygu olarak kalmıştır. Saşenka ve Benya aşk dolu bir on bir gün geçirirler. Sadece on bir gün… Ama bu kısacık yasak aşk, dayanılmaz acıların tohumlarını ekmeye yetmiştir.
1994, Londra, Moskova. Saşenka’ya, ailesine, dostlarına, hayatına dair her şey kayıptır… Ta ki genç tarihçi Katinka, annesini mutlu etmek isteyen bir adam tarafından araştırma yapması için işe alınana dek. Stalin’in kan kokan arşivlerinde gezinirken ipuçları onu Saşenka’ya götürür ve insanın içini acıtan, dehşet verici bir yapbozun parçaları bir araya gelmeye başlar.

“Kabullenmek istemediği güzelliği, zenginliği, sınıfları aşan asaleti ve kendisine pahalıya patlayan samimi idealleriyle Saşenka hepimizde sempati uyandırıyor. Hikâye o kadar hüzünlü ki etkisinden kurtulmak çok zor.”
-The Spectator-

“Saşenka’nın ikilemi, çok sevdiği çocuklarını kurtarma çabaları ve onun gizli geçmişini ortaya çıkarmaya çalışanların gayreti öyle güçlü ve ikna edici bir dille kaleme alınmış ki kitabı gece yarısından çok sonra elimden bıraktığımda gözyaşlarına boğuldum.”
-Vanora Bennett, The Times-

“Montefiore bizi özgür ruhlu Saşenka’yla büyülüyor. Bu destansı hikâye neredeyse bir asırlık çalkantılı Rusya tarihine yayılmış. Konusu aşk, tutku, ihanet, fedakârlık ve aile değerleri.”
-The Courier-Mail-

“Okunması gereken bir kitap! Montefiore iyi bir hikâyenin tüm yüzeylerini cilalayıp devasa Rusya sahnesine yerleştirmiş: sırlar, yalanlar, ihanet, aşk ve ölüm.”
-The Sunday Telegraph-

“Tarihte yaşanan bir kıyametin dramatik bir portresi, aileye ve anneliğe derin bir bakış. Saşenka ve hayaleti insanın zihnine kazınıyor.”
-Femmes-

“Tutkulara ve sırlara, politikaya ve yalanlara, aşka ve ihanete, yaşam savaşına ve vahşete dair etkileyici bir hikâye…”
-Saga Magazine-

“Müthiş! Bu kitabın kalbi tutku, annelik duyguları, devrimin ateşi ve korkuyla çarpıyor.”
-The Sunday Times-

“Tutkuya, ihanete ve akıl almaz bir karara dair yürek sızlatan bir roman.”
-InStyle-

“Saşenka’da büyük Rus romanlarının tadı var.”
-The New York Times-
Kitap için, yirminci yüz yıl Rusya'sının yaşadığı üç önemli dönemden kurgulanmış dramatik tarihi ve siyasi bir roman diyebiliriz.

Kitapta, Çarlık Rusya'sından komünizme geçiş olan Ekim devrimi, Stalin dönemi ve SSCB'nin yıkıldıktan hemen sonraki Rusya dönemi olmak üzere üç döneme ait olaylar, Saşenka adındaki bir kadın karakter ve ailesi ön plana çıkarılarak kurgulanıp bize aktarılmaktadır. Bu üç dönemin de aynı kitapta toplanarak konu haline getirilmesi, aynı zamanda da olayların gelişimi ve yıllara yayılan neticelerinin anlatılması, yaşananların dramatik yönünün bize tüm açıklığıyla gösterilmesi açısından önem arz etmektedir.

Kitabın müthiş bir akıcılığı ve sürükleyiciliği var. Kesinlikle sıkılmadan okunuyor. Özellikle bu sayılan dönemlerdeki Rusya' da yaşananlar hakkında fikir sahibi olmak isteyenlerin mutlaka okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Okunmasını da tavsiye ediyorum.
--Mutlaka Okuyunuz--

Rusyanın üç dönemini Çarlığın Yıkımı, Bolşevik devrimi ile SSCB dönemini ve SSCB rejiminin sona ermesini ele alan Muhteşem Ötesi bir kitap..
--Tarih--

1917-1950 Yılları arasında Rusya da çoğunluğu "Stalin" kaynaklı, yaklaşık 66 Milyon insan kurban edilmiştir.(Hakes dergisi, 1979)

--Kitabımız--

Roman, tarihi gerçekler ve iyi bir araştırma ile ele alınmış. Belgeler, ayrıntılar, tarihi kişiler ve kurgu gerçek hikayelerden esinlenilerek oluşturulmuş.
Tarihi önemli kişilerin ve adları geçmese de gerçeklere dayanan "Saşenka ve ailesinin" hikayesenin etkisinden kurtulamaycaksınız.

Saşenka henüz 16 yaşında iken içinde bulunduğu Rus Çarlığı döneminde -Marksist- yönelimiyle bolşevik bir genç kızdır.
Yaşadığı zamana tiksintiyle bakar ve kominizmin yolunda -davasını- kendisinden, ailesinden önde tutar.
İnançları uğruna yaşamını kurallarla geçirir ve hiç beklemediği anda aşk kapısını çalar..
Hiç ipucu vermek istemiyorum eser hakkında. Çok etkileyici üç bölümden oluşan, sonunda gözyaşlarımı tutamadığım nadir kitaplardan.
Kesinlikle okumanızı tavsiye ediyorum.

-- İnandığı şeylerin hayatını değiştirmesi, sanırım biz insanlar en çok tutkuyla inandıklarımızın farklılaşmasıyla yıkılıyoruz--
Kaybetmemelisin
Gücü mutlaktır
Aşk verdi onu sana...
.
On altı yaşından beri koministti.Komünizm onun dini, varoluşunun coşkusu,tarihi, bilimi olmuştu.Ve şimdi bu yaşında komünizmin işte bu intihar itirafı haline geldiğini, bu itirafın onun son görevi olduğunu görebiliyordu.ANNE olmaktan vazgeçtiği an gerçek bir ANNE olmuştu.Bir amaca hamileydi şimdi...
.
Hayatımın en özel romanı olarak kalacaksın Saşenka.Kimse bilmese de anlamasa da..
#kitapyorum
#şaşenka

Yazarın okuduğum ilk kitabı oldu. Genel olarak çok iyi yazılmış ve ilgi çekici. Her zaman Rus tarihine, özellikle Çar'ın ailesini ve sayısız insanı öldüren 1917 devrimine yol açan olaylar, Stalin'in ve on yıllar boyunca duyulmamış dehşet sahnelerinin saptanması için gizlilik içinde örtülü kalmış olaylara takıntılıydım. Simon Montefiore'un sürükleyici romanı Şaşenka'da, bu önemli, kana bulanmış olayları, ana karakterin gözünden geçerek geniş kapsamlı bir bilgi sunuyor bizlere. Bay Montefiore, kaleminden Rasputin cinayetinden ve Çar'ın çöküşünden önceki zengin, çökmüş aylar boyunca imparatorluğun parçalanmasıyla birlikte entrika, yolsuzluk ve kör hedonizm yeraltı dünyasına detaylı bir hayat yaşatıyor. Şaşenka, unutulması imkansız olan romanlardan biri kesinlikle.
Muhteşem bir kitap okudum. Rus kizi Sasenkanin güzel alımlı bir genç kızdan muhteşem bir kadına donusmesinin hikayesi. Rus Devrimini okumak ve anlamak için çok iyi bir kitap. Şuan Türkiye de baskısı olmadığı için sadece sahaflarda bulabilirsiniz o da normalin üzerinde bir fiyata. Ama bulursanız kaçırmayın ve bu şahane eseri okuyun derim.
Rus Edebiyatı'nı sevenlere Rusya'nın üç önemli dönemini Saşenka'nın ve ailesinin etrafında gelişen olaylarla anlatıldığı,güzel tarihi bir roman.Karakterler gerçek olmasa da kurgunun,yaşanan gerçek hikayelere,tarihi kişilere ve belgelere dayandığını özellikle belirtmiş yazar.
Kitabı okuduktan sonra aslında Stalin ve Lenin'in Rus halkına devrim adı altında,dayattıkları dikteleri daha net anlıyorsunuz.
Bazı kitaplar vardır yıllar içinde tekrar tekrar okunur,Saşenka' da onlardan biri benim için.
Naziler yanlış yaptıklarını bildikleri için her şeyi gizledi ; Bolşevikler doğru yaptıklarına inandıkları için her şeyin kaydını tuttu.
Simon Montefiore
Sayfa 439 - Pegasus - Temmuz - 2017
''Kapitalist yozlaşmanın son bir aşaması daha olacak, sonra bütün bu çürümüşlük, bütün asalaklar - evet, hatta sen, baba - ortadan kalkacak. Sokaklarda kan akacak. Seni seviyorum, baba ama biz Bolşeviklerin aileleri olmaz ve benim sevgimin tarihin karşısında hiçbir önemi yok.''
Simon Montefiore
Sayfa 183 - Pegasus - Temmuz - 2017
''Blohin, Stalin'in baş celladıydı,'' diye açıkladı Maksi. Katin'deki Polonyalı mahkumlar olayında, bir kaç gecede yaklaşık on bir bin adamı tek başına öldürdü.''
Simon Montefiore
Sayfa 547 - Pegasus - Temmuz - 2017
İnsanlar çok önemsiz şeyler için tutuklanmış ve vurulmuştu. Moskova Hayvanat Bahçesi Müdürü'nün bir Sovyet zürafasını zehirlediği için nasıl da gözaltına alındığını, Moskova 'daki dairelerinin yakınındaki 118. Okul'da okuyan bir erkek öğrencinin attığı dart oku yanlışlıkla Stalin posterini vurunca nasıl da tutuklandığını anımsadı.
Simon Montefiore
Sayfa 214 - Pegasus - Temmuz - 2017
Dış görünüş tarihle, sanatla, ilerlemeyle ve gelecekle karşılaştırılabilecek bir şey değildi.
Simon Montefiore
Sayfa 22 - Pegasus Yayınları
Mahkumlar bu amaç için hazırlanmış hücreye getirildi ve yüz yirmi iki mahkumun Vişka'sını Merkez Komite'nin tanığı olarak denetledim. Binbaşı Blohin kasap önlüğü takıp cezaları ustalıkla uyguladı. Sadık bir komünist olarak bu düşmanların, hainlerin, alçakların ve aşağılıkların öldürülmesine sevindim.
Simon Montefiore
Sayfa 548 - Pegasus - Temmuz - 2017
Diğerleri sadece yozlaşmış kapitalistler ve aile hahamımız Orta Çağ'dan kalma. Seni okuduklarına bakarak değerlendiyorum. Mayakovski. Nekrasov. Blok. Jack London..
Simon Montefiore
Sayfa 48 - Pegasus Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Saşenka
Baskı tarihi:
Ağustos 2017
Sayfa sayısı:
568
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052992630
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Sashenka
Çeviri:
İrem Sağlamer
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
 
1916, St. Petersburg. Cesur, güzel ve kararlı bir Rus Yahudisi olan on altı yaşındaki Saşenka zengin ailesinin ayrıcalıklı yaşantısından hoşlanmamaktadır. Gri gözleri, çilleri ve kızıl kahve saçlarıyla her erkeğin ilgisini çekebilecek kadar güzel olsa da onun aklında tek bir şey vardır: devrim. Bolşevik dayısının da etkisi altında kalan genç kız, Yoldaş Kar Tilkisi adıyla komplo ve baştan çıkarma oyunlarına soyunur.
1936, Moskova. Saşenka onunla aynı davaya inanan bir adamla evlenmiştir. Kar Tanesi ve Karlo adında iki güzel çocukları, herkese örnek olacak bir hayatları vardır. Ama yazar Benya Golden’la tanışana dek hayattaki davasından başka hiçbir şey düşünmeyen genç kadın için aşk hiç tatmadığı, hayalini bile kurmadığı bir duygu olarak kalmıştır. Saşenka ve Benya aşk dolu bir on bir gün geçirirler. Sadece on bir gün… Ama bu kısacık yasak aşk, dayanılmaz acıların tohumlarını ekmeye yetmiştir.
1994, Londra, Moskova. Saşenka’ya, ailesine, dostlarına, hayatına dair her şey kayıptır… Ta ki genç tarihçi Katinka, annesini mutlu etmek isteyen bir adam tarafından araştırma yapması için işe alınana dek. Stalin’in kan kokan arşivlerinde gezinirken ipuçları onu Saşenka’ya götürür ve insanın içini acıtan, dehşet verici bir yapbozun parçaları bir araya gelmeye başlar.

“Kabullenmek istemediği güzelliği, zenginliği, sınıfları aşan asaleti ve kendisine pahalıya patlayan samimi idealleriyle Saşenka hepimizde sempati uyandırıyor. Hikâye o kadar hüzünlü ki etkisinden kurtulmak çok zor.”
-The Spectator-

“Saşenka’nın ikilemi, çok sevdiği çocuklarını kurtarma çabaları ve onun gizli geçmişini ortaya çıkarmaya çalışanların gayreti öyle güçlü ve ikna edici bir dille kaleme alınmış ki kitabı gece yarısından çok sonra elimden bıraktığımda gözyaşlarına boğuldum.”
-Vanora Bennett, The Times-

“Montefiore bizi özgür ruhlu Saşenka’yla büyülüyor. Bu destansı hikâye neredeyse bir asırlık çalkantılı Rusya tarihine yayılmış. Konusu aşk, tutku, ihanet, fedakârlık ve aile değerleri.”
-The Courier-Mail-

“Okunması gereken bir kitap! Montefiore iyi bir hikâyenin tüm yüzeylerini cilalayıp devasa Rusya sahnesine yerleştirmiş: sırlar, yalanlar, ihanet, aşk ve ölüm.”
-The Sunday Telegraph-

“Tarihte yaşanan bir kıyametin dramatik bir portresi, aileye ve anneliğe derin bir bakış. Saşenka ve hayaleti insanın zihnine kazınıyor.”
-Femmes-

“Tutkulara ve sırlara, politikaya ve yalanlara, aşka ve ihanete, yaşam savaşına ve vahşete dair etkileyici bir hikâye…”
-Saga Magazine-

“Müthiş! Bu kitabın kalbi tutku, annelik duyguları, devrimin ateşi ve korkuyla çarpıyor.”
-The Sunday Times-

“Tutkuya, ihanete ve akıl almaz bir karara dair yürek sızlatan bir roman.”
-InStyle-

“Saşenka’da büyük Rus romanlarının tadı var.”
-The New York Times-

Kitabı okuyanlar 19 okur

  • Duygusef
  • Kitap Odası
  • Nilly33
  • seyit yesildag
  • Gülşah Özkaya
  • mehmet temiz
  • maviş gündoğdu
  • Hülya Bilgin
  • Cansu Y. Altprmk
  • GECE

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%50 (6)
9
%16.7 (2)
8
%16.7 (2)
7
%0
6
%8.3 (1)
5
%8.3 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0