Sevgi Masalı

·
Okunma
·
Beğeni
·
6bin
Gösterim
Adı:
Sevgi Masalı
Baskı tarihi:
Haziran 2017
Sayfa sayısı:
48
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786058690363
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Post Yayıncılık
Bazen padişahın kızı oyuncaklarından sıkılıp çelikçomak oynamak istermiş. Diğer oyuncakları gibi çelik-çomağı da altın ve gümüştenmiş. Küçük kız çelikçomak oyununu çok seviyormuş. İlk kez çelikçomak oynamak istediğini söylediğinde Padişah kentteki bütün kuyumcuları getirtmiş ve kızının çelikçomağı’nın bir saatte hazırlanmasını buyurmuş. Bu çelikçomak için tam yüz bin altın harcanmış. Bir kuyumcunun da boynu vurulmuş çünkü önemli bir işi olduğu için saraya gelemeyeceğini söylemiş. Kuyumcu yeni doğan kızı için küpe yapmakla meşgulmüş. Padişahın kızı ne zaman çelikçomak oynamak isterse Koçali onun yanına gider ve beklermiş. Kız kısa gümüş çubuğu alıp bununla vurduğu uzun altın çubuğu havaya fırlatırmış. Çubuğun arkasından koşup onu kıza atmak Koçali’nin göreviymiş. Kendisine fırlatılan çubuğa havada vuran kız onu daha da uzaklara gönderirmiş. Koçali de gidip onu alarak yeniden kıza atarmış. Kız oyun oynamaktan bıkınca Koçali kölelere ve hizmetçilere haber verirmiş. Onlar da tahtırevanla gelip onu saraya götürürlermiş. Koçali daha sonra oyuncakçıbaşıya gider ve ona çelikçomağı alıp binlerce başka oyuncağın saklandığı hazine odasına götürmesini söylermiş.
88 syf.
·1 günde·4/10
Değerli arkadaşımız Büşra Nur güzel incelemesinden sonra okuma listeme aldığım ve yeni okuma fırsatı bulduğum Samed Behrengi eseri: Sevgi Masalı.

Kitapla ilgili yapılan yorumlar gayet güzel ve olumlu. Ben de bu olumlu yorumlara katılarak güzel eleştrilerin devamını getirmek isterdim; ama maalesef yapamayacağımı üzülerek söyleyeyim.

Kitap konusu gereği, hem büyüklere hem küçüklere hitap edebilecek cinsten. Ben bir çocuk gözüyle tam manasıyla bakamasam da iki yönden kitabı değerlendireyim. Bir yetişkin olarak baktığımda seri bir şekilde kendini okutan eserde fantastik - masalsı unsurlar, belli bir mantığa oturtulmadan veriliyor. Kötülük yapan, asan kesen kişi de cezasını bulmuyor veya saçma bir şekilde bir anda iyi oluyor. İki masalda da hikaye içine hikaye geçmiş vaziyette. Şahsen benim bile kafam karıştı; fakat çocukların bakış açısı, yetişkinlerden farklı olduğu için bu özellik, ona daha basit ve eğlenceli gelebilir.

Çocuk gözüyle bakmaya çalıştığımda nasıl bir sonuç çıkartırım bilemedim. Fakat adı Sevgi Masalı olan bir kitapta şiddet ve gizliden verilen cinsellik unsurları beni rahatsız etti. Sevgi Masalı'nda neredeyse herkesin başını kesen, kızdığı herkesi cellatların eline veren bir kral var. Kral hikayede hiçbir şekilde değişmiyor, kızıysa yaptığı hataların tam olarak farkına varamadan garip bir şekilde ve bir anda değişiyor.

Kitaptaki ikinci masalımız Ah Masalı'nda ise yine kafa kesmelerin, öldürmelerin, mezarların yanında, bir babanın erkek ve para düşkünü kızları yer alırken bu karakterlerde de ders alarak olumlu bir değişim yaşanmıyor.

Çocuk kitabı yazmak kolay gibi görünse de gerçekten çok zor. Günümüzde pedagoglar, çocuk eğitimi danışmanları, çocuk psikologları vs. bu alanla ilgili uzmanlaşan birçok meslek dalı var. Behrengi'nin yaşadığı dönem ve ülkede ise elbet bunların hiçbiri yok. Yaşadığı dönemin buhranı, yapılan kanunsuzluklar, acımasız yönetim şekli yazarın eserine yansımış. Bu konuları eserinde bilerek yer vermiş ve kötü insanların iyi olmasına masalında değinmeyerek bu insanların hep böyle kalacağına parmak basmış belki de. Samed Behrengi bu alanda tanınmış ve ün yapmış; düşünceleri yüzünden de maalesef suikaste kurban gittiği söylenen bir yazar. Bu yüzden eleştirmek elbette benim haddim değil. Ben sadece gördüğüm ve beğenmediğim olumsuz yanları aktarmaya çalıştım. Behrengi'nin diğer eserleri de bu yönde bazı eleştiriler almış sanırım.

Ben kitabı akıcı bir şekilde okudum, bir yetişkin olarak kitaptan çok rahatsız olmasam da çocuklara tavsiye edebileceğim bir eser olmadığını düşünüyorum. Beğenenlere ve eserden farklı, güzel olumlu düşünceler çıkaran arkadaşlarımıza saygı duyuyorum. Sonuçta bütün kitaplar her insanın zihninde apayrı bir dünya yaratır...
88 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Masallar... Hayat güzel demenin bir yolu gibi gelir bana. Çocuklar olur içinde, konuşan hayvanlar, ağaçlar çiçekler... Daha ne ister ki bir insan uyumadan önce zihninde kalacak son imge için? Fakat, her masal da masal olamıyor maalesef. Kesinlikle sevginin sıcaklığını, iyileştirici gücünü yüreğinizde hissediyorsunuz ama -muhtemelen bilinçsizce- verilmiş olan bazı ufak unsurlar beni buruk bir şekilde gülümsetti. Henüz 1 aylık olan yeğenime hazırlamaya başladığım kütüphane için almış olduğum bu kitabı da onun kütüphanesinden çıkarmama sebep oldu. En azından düşüncelerinin tamamen oturabileceği yaşlara gelene dek. Zira ben, kendisini severken "ne masallar okuyacağım sana, birlikte ne masallar yaşayacağız ama şatodan inmek için beyaz atlı prensimize ihtiyacımız olmayacak hiç, kendimiz yazacağız her masalımızı" diyorum. Henüz beni bir karaltı olarak görecek kadar küçük olmasına ve söylediklerimi bir mırıltı gibi dinliyor olmasına rağmen. Çünkü biliyorum ki bilinçaltına yerleşecek her şey öyle ya da böyle hayatını etkileyecektir. Kaş yapayım derken göz çıkarmayalım sevgili okurlar. Farkettirmeden cinsellik mesajları verilmesi, bencilliğin ve şiddetin cezasız kalması gibi ayrıntılar oldukça önemli olabiliyor. Bazı şeyler normalleştirilmemeli. Çocuklarımız çok kıymetli, kendimiz okumadan karar vermeyelim onlar için seçeceğimiz kitaplara. Sevgilerimle...

Not: Mehmet Bey'in yazdığı incelemeye kesinlikle katılıyorum. Eleştirmek istediğim konular orada daha net bahsedilmiş. Tekrara girmek istemediğim için yüzeysel bahsettim.
#26203784
68 syf.
·1 günde
Güzel seven unutulmuyor...


Ama kıymeti de bilinmiyor.Nedense güzel sevenlere hiç karşılığını tam veren çıkmamış ya da nadir...
Belki de herkes sevgisinin karşılığını tam alabilseydi şair yazar diye bir şey olmazdı.(belki de dedim ya):))

Bakın Oscar wilde ne demiş;Sevgiyi yüreğinden eksik etme. Sevgisiz yaşam, bütün çiçeklerinin ölmüş olduğu güneş olmayan bir bahçe gibidir.

Sevgi eksilince prenses egosuyla sarardı soldu tabi..
Ama çoban ona çok güzel dersini verdi.

Kitabı Friedrich schiller in şu sözü özetliyor aslında
Sevgi insanı birliğe, egoizm ise yalnızlığa götürür.Olaylardan ders çıkarabilmek değil miydi önemli olan ,tamam işte presnses de ders çıkardı ve yepyeni egosuz yaşama adımını attı.
Çok Nahif bir kalem.
Okuyun emin olun huzur bulacaksınız..:)
64 syf.
·1 günde·7/10
Kibirli kendini beğenmiş padişahın kızının hazin sonu demek isterdim. ama mutlu sonlar çocuklar için güzeldir :) mutlu bir son olmalı ki öyle olmuş :) kitap Padişahın kibirli kızını ela alıyor güzel bir altmetin. ama çok fazla fantastiklik var. insanların hayvana dönüşmesi vb. onun dışında biraz tekrara düşüyor. hikayeyi tekrarlatıyor bazen o yüzden 7 puan gayet yeterli. Çocuklar için güzel bir masal. MASAL işte fantastik olmalı bi tık :))
88 syf.
Çocuklarıma devlerin cinlerin masallarını anlatıp kötü karakterleri şuuraltlarina yerleştireceğime Sevgi masalını anlatıp sevgiyi yerleştirmeyi tercih ederim :)
88 syf.
·1 günde·8/10
Çocukların hatta büyüklerin okuması gereken sıcacık bir hikaye..
Samed Behrengi iyiki kitap yazmış. İyiki bir yazar olmuş. Herkes çocuk kitapları yazamaz derler. Bunun için sıcacık bir yüreği olmalı insanın. Sevgi Masalı'nı okuduktan sonra Samed Behrengi'nin o sıcacık yüreğini hissettim..
Hayatın yoğun karmaşından kaçmak için çok ideal bir kitap. Hayata verilen ufacık, sevgi dolu bir mola..
Bencil, kibirli, kendisine bakanları cezalandıran bir prenses ve sevgisiyle onun yüreğini ısıtan bir çoban..
Kitabı okumasanız bile çocuklara hediye edin. 2 ya da 3 tl en fazla. Bayramda kapıya gelen çocuklara uzatın. Torunlarınıza verin. Yeğenlerinize hediye edin. Uykuya hazırlanan çocuğunuzun baş ucuna oturup okuyun. Okuyun çünkü, sevgi yoksa hiç bir güzellik yoktur..
Keyifli okumalar yüreği sevgiye her daim açık olanlar..
88 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Çox sevdim.Bir anlıq çocukluğunuza dönmek isterseniz Koç Ali'nin padişah kızına sevdasini mutlaka okuyun.
Koç Ali padişah kızına sevdalanir.Padisah kızı onu saraydan kovar. Bu zaman Koç Ali ailesinin yanına dönerek çoban olur.....
Yıllar sonra Koç Ali sevdasının kalbinde kök saldigini anlar.Ve geri döner ....
88 syf.
·1 günde
Küçük Kara Balık ve Bir Şeftali Bin Şeftali kadar güzel olmasa da, yine masal olmaktan çok yetişkinlere ders verecek nitelikte bir kitapmış gibi geldi bana.
Dinlendirici nitelikte bir kitap.
56 syf.
·Puan vermedi
Yazarı küçük kara balık ile tanıdığım için mutluyum.
Diğer kitaplarını da okumaya niyet etmiştim. Bu onlardan biriydi. Masalı okurken ders çıkarmak ve rahatsız olmak arasında kaldım. Arketip olarak bakıldığında çok fazla anlam barındırdığı kesin. Anlatmaya çalıştığı noktalar, vermeye çalıştığı mesajlar güzel elbette ama bir çok yere de takıldım doğrusu. Yetişkin olarak okumakta sorun yok ama küçük çocuklar çok sağlıklı bulamadım.

Kararsızlık içindeyim. Bir diyeceği olan yazaesa çok sevinirim.

Çokça sevgiler sevgili kitap kurtlari
56 syf.
·Puan vermedi
Samed Behrengi 'nin özgün anlatım ve konuları ele alışını severim. Ama masal türünün " çocuklara göre olup olmadığı" konusunda hep bir şüphe ve karasızlıkta kalmışımdır. İşledikleri konulardan ziyade, konuları ele alış biçimleri ve çocuğa görelik* ilkesine ne kadar uydukları bir sorun olmuştur. Bu masal da beni yanıltmadı. Konu olarak iyi bir masal kitabı. Ama çocuğa görelik ilkelerinin pek çoğuna uymayan bir masal kitabı. Öğretmenler öğrencilerine okutabilir ama rehber olmalılar. Veliler de çocuklarına okutabilirler ama çoğu yeri açıklığa kavuşturmalı.
88 syf.
·1/10
5. ve 7. sınıflarıma kitap okutmak için araştırma yaptım ve çoğunlukla aynı yazarların kitaplarını buldum. Yorumları okudum. Herkesin “çok iyi” bulduğu birkaç kitabı sipariş ettim ve 10 yaşındaki çocuklarıma okutmak için bir göz gezdireyim dedim. Samed Behrengi’nin Sevgi Masalı kitabına baktım ilk. Çocuk kitabında olmaması gereken cümleler ve düşünceler vardı içinde masala itinayla yedirilmiş. Öncelikle öz kuzen ilişkisi dikkatimi çekti. Amca çocuklarını evlendiriyorlar ve buna aileleri karar veriyordu adı da “sevgi masalı” tabi. Neyse devam ettim, kafa kesme, şiddet cümleleri, evli adamın baş kahraman kızla tekrar evlenmek istemesi yani kuma almak istemesi, babanın kızına sormadan bir adama kızını ‘vermesi’ gibi cümleler geçiyordu. Bu kitabın çocuklarıma uygun olmadığına karar verdim. Bazı bölümlerin altını çizip çektim bir okuyun derim. Dikkatli olmamız lazım gençler
Not: yazarın bir diğer kitabı Küçük Kara Balık. Onda hiçbir sakınca yok
56 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Bir varmış bir yokmuş, memleketin birinde bir padişah varmış, bu padişahın da altı-yedi yaşlarında bir kızı. Padişahın kızının pek çok hizmetçisi ve uşağı varmış. Bu uşaklardan biri de prensesten yaşça büyük olan Koç Ali imiş.
Hikaye böyle başlıyor :) Okunmaya değmez mi? Değer kanısındayım..
"Yalnız seni istiyorum. Senin sevgine muhtacım. Al götür beni. Seninle birlikte halk nasıl yaşıyorsa ben de öyle yaşayayım."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sevgi Masalı
Baskı tarihi:
Haziran 2017
Sayfa sayısı:
48
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786058690363
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Post Yayıncılık
Bazen padişahın kızı oyuncaklarından sıkılıp çelikçomak oynamak istermiş. Diğer oyuncakları gibi çelik-çomağı da altın ve gümüştenmiş. Küçük kız çelikçomak oyununu çok seviyormuş. İlk kez çelikçomak oynamak istediğini söylediğinde Padişah kentteki bütün kuyumcuları getirtmiş ve kızının çelikçomağı’nın bir saatte hazırlanmasını buyurmuş. Bu çelikçomak için tam yüz bin altın harcanmış. Bir kuyumcunun da boynu vurulmuş çünkü önemli bir işi olduğu için saraya gelemeyeceğini söylemiş. Kuyumcu yeni doğan kızı için küpe yapmakla meşgulmüş. Padişahın kızı ne zaman çelikçomak oynamak isterse Koçali onun yanına gider ve beklermiş. Kız kısa gümüş çubuğu alıp bununla vurduğu uzun altın çubuğu havaya fırlatırmış. Çubuğun arkasından koşup onu kıza atmak Koçali’nin göreviymiş. Kendisine fırlatılan çubuğa havada vuran kız onu daha da uzaklara gönderirmiş. Koçali de gidip onu alarak yeniden kıza atarmış. Kız oyun oynamaktan bıkınca Koçali kölelere ve hizmetçilere haber verirmiş. Onlar da tahtırevanla gelip onu saraya götürürlermiş. Koçali daha sonra oyuncakçıbaşıya gider ve ona çelikçomağı alıp binlerce başka oyuncağın saklandığı hazine odasına götürmesini söylermiş.

Kitabı okuyanlar 770 okur

  • Düş yorgunu
  • Bahar ACAR
  • Beyza Nur
  • Ahmet Yıldırım
  • Sudem
  • Hazel
  • Lale
  • A.ayrı
  • Dream
  • Emre Karabacak

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.5 (1)
9
%0.5 (1)
8
%1.4 (3)
7
%0.9 (2)
6
%0.5 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0