Sevilen

8,4/10  (19 Oy) · 
38 okunma  · 
19 beğeni  · 
1.232 gösterim
 Kölelik cehennemine içeriden bir gözle bakan Sevilen, çocuklarıyla birlikte kölelikten kaçan bir kadının özgürlük savaşını anlatıyor. Geçmişin ağırlığını omuzlarından yıllar sonra dahi indiremeyen, onun hayaletleriyle boğuşan Sethe, annelik vicdanıyla, kadınlığıyla ve ait olduğu toplumla hesaplaşıyor. Kadınlık ve annelik duygularıyla müthiş bir şekilde harmanlamış Toni Morrison'ın bu dev eseri, zalimliklerle dolu bir tarihe ışık tutarken, siyahi bir ailenin merkezinde çok kişisel bir varoluş hikâyesinin duygu dolu inceliklerini ıskalamamayı başarıyor.

Acı ve güzelliği yan yana getiren şiirsel diliyle Toni Morrison'a Pulitzer Ödülü'nü kazandıran Sevilen, büyülü atmosferi ve doğaüstü detaylarıyla fazlasıyla sahici bir masal…
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2016
 • Sayfa Sayısı:
  352
 • ISBN:
  9789755707686
 • Orijinal Adı:
  Beloved
 • Çeviri:
  Püren Özgören
 • Yayınevi:
  Sel Yayınevi
 • Kitabın Türü:
mehmet temiz 
24 Haz 13:30 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

1993 yılı Nobel Edebiyat ödülü sahibi Toni Morrison'un okuduğum ilk kitabı. Diğer kitaplarını henüz okumadığım için yazarın onlardaki yazım tekniği ve uslubu hakkında bilgi sahibi değilim.Yazacaklarım tamamen bu kitapla ilgilidir.

Öncelikle şunu söyleyeyim, yazarın tekniğine ve uslubuna hayran kaldım. Mükemmel bir akıcılık olduğu gibi,geri dönüşler üzerine kurulmuş muhteşem bir kurgu sayesinde,kitabın sonuna kadar gizem,heyecan,dram ve belirsizlik devam etmektedir. Eğer yazarın, diğer kitapları da böyleyse, bu durum, aldığı ödülleri hak ederek aldığının en büyük göstergesidir.

Kitapta, kölelik döneminde Amerika'daki bir çiftlikte geçmişte yolları kesişen bir grup köleden,hayatta kalanların geçmişten o güne kadar yaşadıkları dramatik olaylar anlatılmaktadır.Tabii ki özellikle de, çocuklarının köle olmaması için her şeyi yapabilecek karaktere sahip bir anne olan Sethe'nin yürek burkan hikayesi.

Yazar bu dramatik olayları anlatırken, aynı zamanda da o insanların yaşadıkları karşısındaki psikolojik durumlarını da muhteşem bir şekilde bize ifade etmektedir. Kitabı okurken insan,maalesef bu durumların yaşanmış olduğunu düşündükçe kendi insanlığından nefret ediyor.

Ben kitabı, mutlaka okunması gereken kitaplardan biri olarak değerlendiriyor ve okunmasını tavsiye ediyorum. Ayrıca da yazarın diğer kitaplarını da fırsat buldukça okumayı düşünüyorum.

Gulan 
16 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Özgürlük ne kadar kıymetli olabilir, nelerden vazgeçilebilinir onun için ? Kölelikten kaçmayı başaran bir annenin, tekrar iade edileceği korkusuyla çocuklarından birini öldürmesinin - diğerlerini ve kendisini de öldürmeye teşebbüsünün- konu edilip kurgulandığı kitap; sevgiyi, anneliği, özgürlüğü, direnci ve bu direnç içinde ki o gizli güçsüzlüğü, insan olmayı, erdemi, çaresizliği ama yaşam sürdüğü müddetçe tekrar tekrar denemeyi, direnmeyi , ırkçılığın nasıl aşağılık birşey olduğunu, içinizi yakıp kavuracak bir dille, içimizi yakıp kavuracak bir gerçeklikle anlatıyor sevilen. Böylesine bir dünyaya insan olarak gelmiş olmayı istemek en son şey benim için. Sevmeyi bilemeyen, bilemeyen,bilemeyen canlı türü. Yaşamı haketmeyen, hiç eden, mahveden canlı türü, insan...

Özgürlüğünü canlarından vazgeçerek kazananlara karşın, bizim hakettiğimiz çok az şey var, çok az şey..

RAŞİT ÇAYIRLI 
20 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hayatımda okuduğum en orijinal romanlardan biri. Zulüm ve sevdiği arasında sıkıştığı anda yaptığı bir tercihin sonucunda bir kadının peşini bırakmayan bir vicdanının hikayesi.

Kitaptan 98 Alıntı

mehmet temiz 
24 Haz 00:06 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Aklını yitirmiş, siyah bir kadının, kaz çaldığı için hapse atıldığını ve asıldığını görmüştü - kazları kendi bebekleri sanıyordu.

Sevilen, Toni Morrison (Sayfa 94 - SEL yayıncılık-Şubat-2016)Sevilen, Toni Morrison (Sayfa 94 - SEL yayıncılık-Şubat-2016)
mehmet temiz 
24 Haz 09:32 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Canlılara kötü davranan biri asla başarıya ulaşamaz.

Sevilen, Toni Morrison (Sayfa 197 - SEL yayıncılık-Şubat-2016)Sevilen, Toni Morrison (Sayfa 197 - SEL yayıncılık-Şubat-2016)
Leva 
13 Ağu 22:56 · 8/10 puan

İnsan ya sever, ya da sevmez. İnce sevgi, sevgi değildir.

Sevilen, Toni Morrison (Sayfa 215 - Sel Yayıncılık)Sevilen, Toni Morrison (Sayfa 215 - Sel Yayıncılık)
mehmet temiz 
24 Haz 10:23 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

''Söylesene, Stamp. '' Paul D'nin gözleri ıslaktı. ''Söyle bana. Bir zencinin daha ne kadarını kaldırması gerekiyor ? Söylesene. Ne kadarını?''
''Kaldırabildiği kadarını,'' dedi Stamp Paid. ''Kaldırabildiği kadarını.''
''Neden? Neden? Neden? Neden? Neden?''

Sevilen, Toni Morrison (Sayfa 301 - SEL yayıncılık-Şubat-2016)Sevilen, Toni Morrison (Sayfa 301 - SEL yayıncılık-Şubat-2016)
mehmet temiz 
24 Haz 09:41 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bu yirmi sekiz günlük mutluluğu, on sekiz yıllık bir dışlanma ve yalnızlık izlemişti.

Sevilen, Toni Morrison (Sayfa 225 - SEL yayıncılık-Şubat-2016)Sevilen, Toni Morrison (Sayfa 225 - SEL yayıncılık-Şubat-2016)

Kitapla ilgili 1 Haber

Beyin Geliştiren On Kitap
Beyin Geliştiren On Kitap Edebiyatın tedavi edici, sağaltıcı bir işlevi olduğu varsayımına dayanan bir grup bilim insanı, roman okumanın insan beynini geliştiren bir etmen olduğunu kanıtladı.