Seyahatnâme

·
Okunma
·
Beğeni
·
4059
Gösterim
Adı:
Seyahatnâme
Baskı tarihi:
2006
Sayfa sayısı:
672
Format:
Ciltli
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yeni Şafak Yayınları
Baskılar:
Seyahatname
Seyahatnâme
Seyahatname
Seyahatname
Seyahatnâme
120 syf.
·Beğendi
Evliya Çelebi'nin Seyahatname'sinin yazılmasına vesile, 1630 yılının aşure gecesi Hz. Peygamber'i rüyasında görüp ''Şefaat Ya Resulullah'' diyeceğine ''Seyahat ya Resulullah'' demesidir. Böylece Peygamberimiz tarafından seyahat ve şefaat ile müjdelenir. Osmanlı topraklarını 40 yıl civarı bir süre dolaşarak şehirlerin camileri, hastaneleri, yiyecekleri, iklimleri ve genel kültürüyle ilgili, hem o zaman hem de şimdi ki zaman için eşsiz 10 ciltlik bir eser yazmıştır. Seyahatname'nin bir çok dile çevirisi yapılmıştır. 100 temel eser arasında yayınlanan bu kitabında seyahati ile ilgili bazı bölümler yer alıyor. Şehirlerimizin tarihçesini Evliya Çelebi'nin mizahi kaleminden okumayı sevdiğimi söylemek isterim.
120 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
kuskusuz bu cografyanin en büyük seyyahlarindan biri .seyahatnamesinde de bu sifata yakisir bir anlatimi var. okuyucuyu istahlandirmak icin mubalaga sanatini sonuna kadar kullanmis oyleki bazi bolumleri masalsi havada anlatiyo.ornegin erzurumun soğugunu anlatirken "Hatta bir kere bir kedi, bir damdan bir dama pertâb iderken (atlarken) muallakda donup kalır. Sekiz aydan nevrûz-i Harzemşâhî (ilkbahar) geldikte mezkûr kedinin donu çözülüp ‘miyav’ deyüp yere düşer" diyo baska bi bolumde anadolunun biryerinden agaca cikan sincabin yere inmeden tüm anadoluyu dolasabilcegini soyluyo.Gezginlerin rehberi olabilcek bi kitap icinizdeki seyyah ruhu kamciliycaktir.
672 syf.
·Beğendi·9/10
ÇOK FAZLA DEYİM KULLANILMIŞ OLSA DA :) SEYAHATNAMEYİ OKURKEN ZEVK ALDIĞIMI SÖYLEMEK ZORUNDAYIM :)
EVLİYA ÇELEBİ 'NİN İLİM ÇİNDE DE OLSA ALINIZ!I BİZE AKTARABİLMESİ HOŞ :)
 Nitekim büyüklerin dediği gibi “ Zeki insanlar aklını kullanan insanlardır ama daha zeki
insanlar başkalarının aklını kullananlardır”.
Saltanat merkezi olan büyük Konstantiniye şehri -Allah belalardan korusun - daha önce Ak Şemseddin Hazretlerinin Fatih'e bildirdiği gün ve saatte feth edildi ki, 20 Cemaziyelahir 857 Çarşamba (12 Temmuz) günü idi. İstanbul'un fetih günü için bir çok şairler tarihler düşürmüşlerdir. Fakat Kur'an'da bulunan "Beldetün tayyibetün" (En güzel belde) sözü en doğru tesadüftür.
Evliya Çelebi
Sayfa 32 - Morpa Kültür Yayınları
... şaşırarak "şefaat ya resulallah" diyeceğim yerde "seyahat ya resulallah" demişim. peygamberimiz hemen gülümseyip: allah sağlık ve selametle şefaatimi, seyahati ve ziyareti sana kolay kılsın, dediler.
Evliya Çelebi
Sayfa 10 - mutena yayın
Tanrı kullarının ölüleri (öldürülen yeniçeriler) denize atıldığı gün Akdeniz tarafından gelen Paşa kadırgaları ve başka kadirgalar denizin dalgalı olmasından limana giremeyip biri Kadiköy' ünde biri Haydarpaşa bahçesi önünde biri Üsküdar' da biri Tophane' de ve biri bizim Melek Ahmet pederin yalısı yakınında battilar. Bu kadırgaların içleri prangali kürek mahkumlariyla(forzalar) ve kıymetli mallarla doluydu. Böyle bir musibet âzim oldu. Üçüncü gün İstanbul'da büyük bir yangın oldu ki Konstantiniyye böyle bir harabat görmemiştir. Şuara ârifleri
- Yaktı İstanbul' u fukaranın ahı.
diyerek târih ettiler.
Evliya Çelebi
Sayfa 182 - Kabalcı
Nice âdemi kılıçtan ve amansız mızraktan geçirip korkusuzca merkezlerinde durup yine yeniçeri cânibinden varan atlılar yine birbirine hücûm edip bir nice el peşrevi ettiler ammâ bu hücûmda nice sipâhhâk- i mezellete düşüp, Yeni cami içinden yandaşları gelip şehîdlerin aldılar. Hemen yeniçeri çavuşlari çorbaciları, yeniçeriye bırakmayın kurtlarım! deyip ta meydanın ortasına köpek çengi ederek geldiklerinde sipâh Atmeydanı' nda kalmayıp cümle Yeni cami içine doluşup cümle demir kapıları kapatıp demir pencereleri sedd-i siper edip, içeriden dışarıya yeniçeriye kurşun ve oku lanet yağmuru gibi yağdirip ân- invahidde yüz yetmiş yeniçeri şehid ve nice yüz adam mecrûh olup, sipâh siper ardında yeniçeri Atmeydani'nda kaldı.
Evliya Çelebi
Sayfa 179 - Kabalcı
Sırrı öyle bir sakla ki vücudundaki canın duymasın.
Yanlışlıkla ağzına alma ki dilin duymasın.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Seyahatnâme
Baskı tarihi:
2006
Sayfa sayısı:
672
Format:
Ciltli
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yeni Şafak Yayınları
Baskılar:
Seyahatname
Seyahatnâme
Seyahatname
Seyahatname
Seyahatnâme

Kitabı okuyanlar 192 okur

  • M Gökhan Beyhan
  • OLCAY
  • فاطمة FATIMA
  • İbrahim yazıcı
  • Esen tümer
  • Eftelya...
  • Seda İpek
  • Zeynep İftirak
  • Kübra Nur
  • muhammet şamil sönmez

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%7.7 (4)
9
%1.9 (1)
8
%1.9 (1)
7
%5.8 (3)
6
%1.9 (1)
5
%1.9 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0