Sherlock Holmes - Baskerville'lerin Köpeği

·
Okunma
·
Beğeni
·
10390
Gösterim
Adı:
Sherlock Holmes - Baskerville'lerin Köpeği
Baskı tarihi:
Mart 2012
Sayfa sayısı:
214
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786056291456
Çeviri:
Deniz Akkuş
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Frida Yayınları
Sir Charles’ın öldüğü gece, cesedi bulan uşak Barrymore, seyis Perkins’i atla bana gönderdi, henüz yatmamış olduğum için bir saat içinde Baskerville’e varabildim. Soruşturmada ortaya konan bütün delilleri kontrol edip onayladım. Porsuk ağaçlı yoldan ayak izlerini takip ettim. Bir süre durup beklediğini gösteren ayak izlerinin değiştiğini gördüm; yumuşak çakıllı yolda Barrymore’dan başkasının ayak izlerine rastlamadım, sonunda cesedi dikkatle inceledim. Ben gelinceye kadar kimse dokunmamıştı. Sir Charles yüzüstü yatıyordu. Kolları iki yana uzanmış, parmakları toprağa geçmişti, yüzü tanınmayacak derecede bozulmuştu. Fakat herhangi bir fizikî yara yoktu. Yalnız soruşturma anında Barrymore yanlış bir beyanda bulundu. Cesedin çevresinde ve toprakta hiç iz olmadığını söyledi. Görmemişti! Fakat ben gördüm, biraz ileride çok net izler gördüm.? Dr. Mortimer bir süre acayip acayip baktı bize, sonra adeta fısıldarcasına; ?Mr. Holmes, bunlar dev bir köpeğin ayak izleri,? dedi. Sayfaları çevirdikçe heyecan dozu artan bir Sherlock Holmes macerası.
232 syf.
·Beğendi·10/10
Evet, benim için Sherlock efsanesi bu kitapla başladı. Daha ilk sayfalardan etkisine öyle bir kapıldım ki... Bence açık ara en güzel, yaratıcı ve zeki kurgulanmış bir yapıt (genel olarak Sherlock'un tüm hikayelerini kasdediyorum).
Bu kitaba gelicek olursak bildiğimiz gibi Holmes serisi 5 büyük roman (Mavi yakut, Dörtlerin yemini, Kızıl dosya ve Korku Vadisi) ve 59 küçük hikayeden oluşuyor. Baskerviller'in köpeği ise o 5 roman arasında da en büyük olanı.
Eserin başlangıcı klasik-Sherlock'la doktorumuz Watson o meşhur adresimizdeki-Baker sokağı 221B-evlerinde beklerken başlıyor. Her zamanki gibi telaşlı biri Sherlock'dan yardım istemek için onun evine geliyor ve o daha ağzını bile açmadan dedektifimiz onun hakkında her şeyini ortaya koyuyor. Aslında bu kısım bir çox Sherlock sever için sıradan bir şey olsa da, benim gibi Holmes okumaya bu kitapdan başlamışsanız inanılmaz etkileceğinize şüphem yok (özellikle gazete yazılarını incelediği yerde çok etkilenmiştim).
Dedektif gelen konuğun hikayesini gerçekten ilginç bulduktan sonra işe koyuluyor ve tek dostuyla maceraya atılıyor.
Evet, bu kitapda neleri bulacağınızı söyleye bilirim- yaratıcı senaryo, zeki düşman, suçsuz seri katil (gerçekten ilginç değil mi?), bilim, gizem, gerçek bir canavar (özellikle aslında yalan olmasını beklediğimiz canavarın gerçekliği) ve beklenmedik ters köşeler. Eğer polisiye seven biriyseniz bence, bu kadarı sizin bu kitabı okumanız için yeteri kadar ilginizi çekmiştir. Baştan sona hiç sıkımayacağınızın da garantisi benden, hadi vakit kaybetmeyin başlayın artık
İYİ OKUMALAR
243 syf.
·8 günde·Beğendi·8/10
Baskerville'nin Köpeği’nin konusu kısaca şöyle. Uzun uzun anlatıp hikayenin tadını kaçırma niyetim yok. Vakti zamanında Hugo Baskerville isimli zengin bir adam varmış. Bu adam yaşadığı köy veya kasaba gibi bir yerde bir çiftçinin kızına aşık olmuş. Ancak ne kızın ne ailesinin kötü şöhreti ile ünlü Hugo Baskerville ile akraba olmaya niyeti yoktur. Ama Hugo Baskerville yine de kızı kaçırır ve evine getirir. Arkadaşları ile eğlenirken kızı da eve hapseder. Ancak çiftçinin kızı bir yolunu bulup kaçar. Hugo da bunu görünce kızın arkasından vahşi köpeklerini gönderir. Köpeklerin arkasından da kendisi ve arkadaşları giderler. Bir süre sonra çiftçinin kızı ve Hugo’nun cesedini bulur arkadaşları. Cesetlerin başında cehennemden çıkmış gibi görünen bir köpek vardır. Köpek, Hugo Baskerville’nin gırtlağını koparır ve oradan uzaklaşır. Evet işte biz bu hikayeyi Sherlock Holmes ile Dr. Watson’ın yanına gelen Hugo Baskerville’nin soyundan olan ve varisi Sir Charles Baskerville’nin arkadaşı ve komşusu olan Dr. Mortimer’den dinliyoruz. Dr. Mortimer’in Sherlock ile Dr. Watson’ı ziyaret etme sebebi ise Sir Charles Baskerville’nin ilginç bir şekilde dedelerine ait çiftlik evinin baktığı bozkırda ilginç bir şekilde ölü bulunmasıdır. Cesette hiçbir yara bere izi yoktur. Sir Charles Baskerville soyundan gelen lanete inandığı halde öldüğü gece neden tek başına bozkıra çıkmıştır. Ölü bulunmasına rağmen neden yara bere izi değil de yüzünde bakanların bile dehşete düştüğü bir korku ifadesi vardır. Olay gecesi neden çığlık atarak soluk soluğa kaçmıştır. Yoksa o da soyundan olan diğer insanlar gibi Baskerville’nin köpeğinin lanetine uğramıştır. Sir Charles Baskerville’nin akrabası olan Sir Henry’i Sir Charles Baskerville’nin ölümünden ve akrabasına ait olan eve yerleştikten sonra kim neden öldürmeye çalışmıştır. Baskerville’nin köpeği Sir Henry’yi de öldürebilecek midir? Bilimsel yöntemlerle çalışan Sherlock Holmes böyle metafizik bir olayı nasıl çözecektir?
Farkındayım çok soru sordum. Ama galiba polisiye romanlarda sorularla kitabı çaktırmadan anlatmak daha kolay oluyor. Ayrıca kitaptaki önemli karakterlere özellikle yer vermedim ki meraklanın diye. Zaten ismi görünce bence herkesin en merak ettiği konu bu köpek olayının ne olduğudur. Ona da ayrıntılı değindim zaten. Bu okuduğum üçüncü Sherlock Holmes kitabı ancak en çok kafamın karıştığı kitap da bu oldu. Neden? Çünkü işin içinde metafizik bir varlık söz konusu. Yani yukarıda anlattığım Baskerville’nin Köpeği. Oldukça heyecanlı bir kitap. Sürükleyici. Ancak yazar kitabın sonunda bu köpek olayını açıklama da biraz zayıf kalmış. Ya da belki bana öyle gelmiştir. Ancak katilini öyle hemen tahmin edebileceğiniz bir hikaye değil. Velhasıl tavsiye ettiğim bir kitap. İyi okumalar.


Diğer kitap inceleme ve yorumlarım için http://www.okunmuskutuphane.blogspot.com
272 syf.
·3 günde·8/10
Konu ve ilerleyiş açısından güzel bir kitaptı. Kitapta bir çok gizem yer alıyor ve çözülüyor.
Okurken sıkılmadım, merak ederek ve hızlıca geçtim sayfaları. Konu kurguyla bir araya gelerek güzel bir uyum yakalamış, yazar yine güzel bir cinayet kurgulamış ve kendi tarzıyla bunu çok güzel süslemiş.
Genel olarak beğendim, serinin geri kalanını da okumak istiyorum.
Daha fazlası için; http://yorumatolyesi.blogspot.com/...sherlock-holmes.html
272 syf.
·10/10
Ingiltere'nin Devinshire kırsalındaki bölgede anlatılagelen tüyler ürepertici hikayeye göre, Baskerville soyuna mensup erkekler yüzyıllardır, cehennemden gelmediğine inanılan ve şeytani bir yaratık olarak tasvir edilen bir kopek tarafından öldurulmketedir .
Yine bir seherlok holmes klasiği daha bitti . Kesinlikle her sayfası gerilim ve heyecan doluydu . Okuduğum en iyi polisiye romandı kesinlikle bu gerilimi yaşamalısınız.
272 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Sherlock Holmes serisinin en iyi kitaplarından, akıcı ve sade bir anlatıma sahip. Kitabın başı ve ilk ipuçları çok kafa karıştırıyor. Lakin kitabın sonunda alakasız ipuçları birbirine bağlanıyor. Gerçekten büyük bir ustalıkla yazılmış. Anlatılan olay önce nesiller ailenin başından geçen bir lanet. Büyük bir köpek (şeytanın köpeği olarak geçiyor) bu ailenin başına musallat oluyor ve aile bireylerini öldürüyor. Bunun kimin ya da gerçekte kimin yaptığını araştırmak için Watson ve Holmes'ten yardım isteniyor ve bilirsiniz Holmes peri hikayelerine inanmaz. :)
272 syf.
·Puan vermedi
Hep az cok tahmin eder fikir yuruturdum olayla ilgili ama bu defa Sherlock buna izin vermiyor hizlica bir gunde okudum. Klasik Holmes ama digerlerinden ozel bir kitap.
272 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Arthur canon doyle nin ikinci kitabını okumuş oldum .ve akıcı sürükleyici bir kitap daha ....
Sherlock Holmes nasıl oluyor da kendini olayların dışında tutuyor diye düşündüm doktor Watson raporla bildirmesini istesin ki .İşte işin aslı hiç te öyle değilmiş.

Okurken olayları rahatlıkla kafanızda canlandırabiliyorsunuz. Bir an korku filminin ortasında bulabiliyorsunuz kendinizi ..
Kitap okuma alışkanlığı edinmek için akıcı kitap okumayı düşünenler için tavsiye ederim .
272 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
İmgiltere'nin Devonshire kırsalındaki bölgede anlatılan tüyler ürpertici ve esrarengiz hikayeye göre, Baskerville soyuna mensup erkekler yüzyıllardır, cehennemden geldiğine inanılmış olan ve şeytani bir yaratık olarak tasvir edilen bir köpek tarafından akıl almaz bir şekilde öldürülmektedir. Bu meçhul ziyaretçinin de son kurbanı Sir Charles'tir. Aile fertlerinin çoğunun ani ve ilginç bir şekilde ölmesi sebebiyle, yeni varis Sir Henry Baskerville'in hayatının da tehlikede olduğu düşünülmektedir. Bütün bu gizemli olaylar karşısında Sherlock Holmes ve doktor olan arkadaşı her zamanki gibi devreye girer. Bu karmaşık cinayeti yoğun araştırmalar sonucu aydınlığa kavuşturmaya çalışırlar. Bu belirsizlikler ve karanlık olaylar karşısında okurlarda sanki kendilerini kitabın içine hapsolmuş gibi hissedebilirler. Yazar betimleme ve karakter analizini çok başarılı bir şekilde yansıtmayı başarmış. Sherlock Holmes karakteri hırslı ve gözü pek bir karakterdir. Aynı zamanda danışma dedektifidir ve çözülmesi zor olan olayları çözüme kavuşturmaktan zevk alan bir dedektifidir. Polisiye tarzındaki hikayeleri seviyorsanız tam da size göre bir kitap!
232 syf.
Hocanın okulda "Analitik düşünmenizi geliştirecek kitaplar okumalısınız;en basitinden Sherlock Holmes 'un kiaplarından başlayabilirsiniz . " dediğinde. Aklıma düşen kitaplar arasındaydı; bugün okumak nasip oldu.
Hayat hikayesini de hikayelrindeki gibi gerçeğin ve adaletin sürekli savunuculuğunu yaparak maceralarla tamamlamıştır.

Yazar baş karakteri sürekli övecek ve onun mükemmeliğini okuyucuya kabul ettirecek ikinci bir karakter koymuştu ;Dr.Watson.
Siz eğer Sherlock Holmes 'i beğenmeseniz bile hikayede şöyle bir hava var ;daha iyisini mi bulacaktın.Zaten Holmes 'da kendinden çok emin ve bunu bilerek mütevaziliğini koruyor.

Hikayenin konusu ;Zengin bir ailenin varsilerinden birisinin gayrımeşru çocukuğu diğer varisler üzerine hiç hesapta olamayan
planlar yaparak ailenin tek varisi olmak istiyor.Tabii burda önemli olan hangi yöntemle bunu gerçekleştiriyor.Tahmin ediceğiniz gibi cinayet işliyor.Amaaa bu cinayete çok güzel bir süsleme yapıyor; toplumun eksik tarafından ve cahilliğinden yaralanarak bir efsaneyi gerçek olabilecğini ve hatta cinayetlerin gerçekleşmesiyle bunu gerçekliğini kanıtlayarak cinayet değilde doğal ölüm süsü veriyor.
Bizim dedektifimiz hiçbir şekilde metafizik olaylara inanmayarak bu cinayetlerin arkasındaki sırrı perdeliyor.
Aynı zamanda hikayedeki yan karakterler toplumun siyasal vr toplumsal yapısıyla ilgili bilgiler veriyor ;meselâ Frankland 'ın kendi hakları ,özel mülkiyet hakları konu edinen bireysel haklarını dava ederke mahkemeyle kazanabilmesi ve kazanabilmek için oldukça ısrarlı olması.
Bunum dışında kitap güzeldi .Okurken keyif alırsınız umarım.


Analitk düşünmek üzerime Mahfi Eğilmez 'in yazısını okumanızı tavsiye ederim.
http://www.mahfiegilmez.com/...tenegi-nasl.html?m=1
272 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Dört kitaptan oluşan bir Sherlock serisinin son kitabıyla karşınızdayım... Ben sıralı okudum fakat karışık okunsa da bir şey olmaz çünkü cinayetler bağlantısız... Burada Baskerville soyuna musallat olan bir efsanevi köpeğin geri döndüğü ve Baskerviller'den Sir Charles'ı öldürdüğü düşünülüyor... Ortada böyle büyük bir hayvana ait izler de olunca kafalar karışıyor hâliyle... Peki Sherlock Holmes'un???? Hayır tabi ki... O katilin peşinde... Sir Charles'dan kalan mirasın sahibi Sir Henry'yi koruması için de malikaneye Dr. Watson' u gönderiyor. Kendisi ortalar da yok (mu acaba?). İnce araştırmalardan, detaylardan sonra ulaşılan bilgiler şaşırtıcı... Seviyorsanız okuyunuz...
272 syf.
·Beğendi·8/10
Şu ana kadar okuduğum en iyi Sherlock Holmes kitaplarından birisiydi. Gerek detay yönünden gerek gizem yönünden diğer kitaplara nazaran bir tık daha iyi diyebilirim.
Oğullarım, sizin de inanmanızı isterim ki, günahı cezalandıran aynı adalet, aynı zaman da büyük bir merhamet göstererek affedebilir de.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sherlock Holmes - Baskerville'lerin Köpeği
Baskı tarihi:
Mart 2012
Sayfa sayısı:
214
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786056291456
Çeviri:
Deniz Akkuş
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Frida Yayınları
Sir Charles’ın öldüğü gece, cesedi bulan uşak Barrymore, seyis Perkins’i atla bana gönderdi, henüz yatmamış olduğum için bir saat içinde Baskerville’e varabildim. Soruşturmada ortaya konan bütün delilleri kontrol edip onayladım. Porsuk ağaçlı yoldan ayak izlerini takip ettim. Bir süre durup beklediğini gösteren ayak izlerinin değiştiğini gördüm; yumuşak çakıllı yolda Barrymore’dan başkasının ayak izlerine rastlamadım, sonunda cesedi dikkatle inceledim. Ben gelinceye kadar kimse dokunmamıştı. Sir Charles yüzüstü yatıyordu. Kolları iki yana uzanmış, parmakları toprağa geçmişti, yüzü tanınmayacak derecede bozulmuştu. Fakat herhangi bir fizikî yara yoktu. Yalnız soruşturma anında Barrymore yanlış bir beyanda bulundu. Cesedin çevresinde ve toprakta hiç iz olmadığını söyledi. Görmemişti! Fakat ben gördüm, biraz ileride çok net izler gördüm.? Dr. Mortimer bir süre acayip acayip baktı bize, sonra adeta fısıldarcasına; ?Mr. Holmes, bunlar dev bir köpeğin ayak izleri,? dedi. Sayfaları çevirdikçe heyecan dozu artan bir Sherlock Holmes macerası.

Kitabı okuyanlar 2.128 okur

  • Zeynep Yılmaz
  • Selda erdem
  • Burcu
  • Tuğba
  • Tolga Mutlu
  • SUOH
  • Arzu Yolcu
  • Umut kara

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0.2 (1)
7
%0
6
%0
5
%0.2 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları