Sherlock Holmes - Kızıl Soruşturma

·
Okunma
·
Beğeni
·
31,4bin
Gösterim
Adı:
Sherlock Holmes - Kızıl Soruşturma
Baskı tarihi:
Nisan 2019
Sayfa sayısı:
184
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752401242
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Mavi Çatı Yayınları
Evet; gözlem ve tümdengelimde bulunma yeteneğim var. Bu makalede açıkladığım ye size göre gerçeklikten uzak olan teorilerim aslında oldukça pratiktir. Oyle pratik ki ben, bunlardan ekmeğimi çıkartıyorum.
Peki ya diğer insanlar?
Onlar, çoğunlukla özel araştırma büroları tarafından gönderiliyor. Hepsinin de, bir şeyler yüzünden başı dertte ve biraz bilgi edinmek istiyorlar. Ben, anlattıklarını dinlerim, onlar da, benim önerilerimi dinler ve sonra, ücretimi alırım.
Demek istediğiniz, diye söze başladım, Odanızdan dışarı adımınızı atmadan, başka insanların kendi gözleriyle her detayını görüp de hiçbir şey yapamadığı, karmaşık davaları çözdüğünüz mü?
Öyle sayılır. Sezgilerim kuvvetli diyebilirim. Ara sıra, biraz karışık davalar da karşıma çıkar. Öyle oldu mu, koşarak gidip, her şeyi kendi gözlerimle görmem gerekir. Sorunlar karşısında işime yarayan her şeyi mükemmel bir şekilde kolaylaştıracak birçok özel bilgim var. Makalede yazılı olup sizi sinirlendiren tümdengelim kurallarının pratikte bana bir faydası yoktur. Gözlemleme benim için ikinci plandadır. İlk buluşmamızda, Afganistan dan geldiğinizi söylediğimde şaşırmış gibi görünüyordunuz
186 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10 puan
İncelememi iki kısım olarak yapacağım.
I. Kısım:
Sherlock Holmes duymayanız yoktur sanırım. pek çok filmi ve dizisi mevcut. 1887'de başlayan ve tüm dünyanın tanıdığı meşhur dedektif Sherlock Holmes ve doktor Watson maceralarının ilk kitabı.
Polisiye kitaplara başlamayı düşünenler için iyi bir başlangıç olabilir. Holmes ile Watson'un nasıl bir araya geldiklerini öğrenecek ve Holmes'un kendine öz sezgisel yeteneğiyle küçük ayrıntılardan çıkardığı isabetli tahminlere hayranlık duyacaksınız. Su gibi akıp gidecek okuduklarınız.
II. Kısım
Birdenbire ne oluyoruz Sherlock Holmes nerede gibi şaşkınlık geçirdiğimiz Mormonlar bölümü. Bir an durup ben başka bir kitabımı okuyorum diyebileceğiniz kitabın ikinci kısmı. Kitabın kapağına bakıyorum, kitap doğru ama bu Mormonlarda nerden çıktı. Bana Sherlock Holmes'i geri verin. Aslında konu fena değil, bir başka kitap olsa zevkle okuyacağım bir konu. Fakat ben Sherlock okumak istiyorum. Bu yüzden kitabın bu sayfalarında okurken zorlanmadım dersem yalan olur. Neyse ki olaylar Sherlock Holmes'a bağlandı da rahatladım.
Son olarak Sherlock Holmes kitaplarına başlamak isteyenlerin başlangıç kitabı bu kitaptır.

Keyifli Okumalar...
172 syf.
·Puan vermedi
Holmes bey'i tv ekranlarından bilirdim.Yazılı olarak ilk adımımdır bu kitap , sonda olmayacak duruyor sevgili dostlar.Çoğumuzun bildiği bu karakterin özelliği, küçük görünen ayrıntılara büyük anlamlar yüklemesidir.Zincir halkalarını birleştirme görevini akıllıca ve zekice yapıp olayları çözümleme yeteneğine sahip Holmes bey.Bakmak ile görmek arasında ki farkı gözümüze hissettirmeden sokar beyefendi :)
207 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10 puan
Bugün güzel bir keşif yaptığım için oldukça mutluyum. Bay Sherlock Holmes'i tanıdım çünkü. Daha önce birkaç polisiye kitabı okudum ama oldukça saçma hikayelerle ya da merak uyandırdıktan sonra şaşırtmayan sonuçlarla karşılaştım. Sherlock Holmes'in ilk kitabını denemek için aldım ve neredeyse bir solukta bitirdim. Kitap hakkında söyleyebileceklerim aslında polisiye ilgili profesyonel olmadığım için sınırlı. Fakat hikaye ilgi çekici, sürükleyici, çevirisi gerçekten güzel. Sherlock Holmes'in olaylara bakış açısı, bilgisi, ön sezileri ilgi çekici ve okurken hem keyif hem heyecan veriyor. Hikayenin geçtiği yerlerle ilgili coğrafi bilgilendirmeler yapılmış ve öğretici. Ayrıca bir ara Mormonlar ile ilgili bir kısım anlatılmaya başlayınca kitapta başka bir bölüme geçildiğini zannettim ama o bile rahatsız etmedi, keyif verdi. Sonrasında, işin öyle olmadığını ve kitabın bir bütün olarak söz konusu hikaye etrafında birleştiğini anladığım an büyük bir lezzet aldım. Şu an Sherlock Holmes'in en az birkaç tane kitabını daha tereddütsüz kütüphaneme ekleyeceğim. Daha önce polisiye okumamış olanlara ve okumayı düşünenlere mutlaka tavsiye ediyorum. Keyifli okumalar.
304 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Sherlock Holmes'ı bilmeyen yoktur.. Ben daha kitaplara ihtiyaç duymadan önce okumaya başlamıştım, Sherlock'u. Ve inanılmaz keyif alıyordum, bu kitabı da 5,6 kere okumuşumdur.. Zaten dizisine laf edilmez! Benedict Cumberbatch'in filmlerini çok seven biri olarak, diziden de çok büyük keyif almıştım..

Bu okuyuşumda da her zamanki gibi zevk almayı planlıyordum ki Kızıl Dosya bu sefer sıktı beni.. Ama bunu daha çok duygu ağırlıklı şeyleri sevmeme bağlıyorum.. Ve şöyle bağlayayım sonunu; Sherlock Holmes eminim vardır ama eğer kitaplığında olmayan varsa direk eklesin.. Ve okusun, her ne olursa olsun illa okunmalı ve kesinlikle dizisi izlenmeli. Keyifli okumalar. ✿◡‿◡
Fatma
Fatma Sherlock Holmes - Kızıl Soruşturma'yı inceledi.
210 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10 puan
Bu kitap birçok şeyin ilki .Öncelikle benim ilk Sherlock Holmes romanım , Sherlock Holmes'in okurla tanıştığı ilk roman . Aynı zamanda birçok kez dizisini izlediğim ve arkadaşlıklarına hayran olduğum Sherlock Holmes ile Dr. Watson'un tanıştığı roman.
Meğer ikisinin yolu tesadüfen ev arkadaşı ararken ortak arkadaşlarının onları tanıştırmasıyla kesişiyormuş.Dr. Watson Afganistan'da savaş esnasında çok ciddi yaralanması sonucu emekliliğe ayrılıyor. Devletin verdiği parayla kıtkanaat geçinmek zorunda kaldığından, ekonomik durumu pek iyi olmadığından Sherlock Holmes ile ev arkadaşı olmayı kabul ediyor. İyi bir dostluğun temelleri atılıyor. Zamanla evde canı sıkıldığı için Sherlock Holmes ile birlikte olayları çözmek onun çok hoşuna gitti ve artık çok iyi bir ikili oldular. Sherlock Holmes sürekli "tümdengelim yöntemini" kullanıyor. Sanırım diğer dedektiflerden farkı o. Olayları aşama aşama söylersek hepimiz bir sonuca ulaştırırız ama direkt sonuç varsa elimizde , o sonuca giden yolları hepimiz sayamayız . İşte Sherlock Holmes da burada farkını ortaya koyuyor. Sherlock her konuda bilgili değil ama onun işine yarayan konularda -kriminoloji, anatomi vs gibi - üstün bir birikime sahip. Olayları çözmeye yarayacak şeyleri seçiyor ve beynini gereksiz konularla doldurmuyor. Kitap katilin de hayatını bu cinayeti neden işlediğini de çok detaylı anlatıyor . Açıkcası katile neredeyse hak verdim . Onun duygu değişimlerini , olayların nasıl geliştiği çok güzel bir şekilde anlatılmış. Çok uzattım sanırım :) Çok keyif aldım okurken umarım siz de alırsınız ...
207 syf.
·2 günde·6/10 puan
Sherlock Holmes kitaplarını fazla heyecanlı buluyorum ve severek okuyorum..Bu kitabı da sürükleyiciydi fakat olayların sonucunu çok yaratıcı bulamadım maalesef.Yine de Sherlock sevenler için güzel bir kitap.
207 syf.
·1 günde·9/10 puan
Arthur Conan Doyle'nin okuduğum ilk romanı olan Sherlock Holmes kitabı ilk kez 1887'de yayınlanmış olup ilk Sherlock Holmes kitabıdır. Hakkında çok fazla film ve dizi çekilen polisiye romanı diğer kitaplar aksine sadece bir konu içeriyor. Bazı gizemli veyaz suç içeren konularda konuya daima dedektif gerekir ve bu kitapta da bu vardır. Dr. Watson ve Sherlock Holmes'un ilk karşılaşıp tanıştığı roman iki bölümden oluşurken ikinci bölümün başında farklı bir konu üzerine gidiyormuş gibi düşünülsede ilk bölümde işlenen cinayetin nasıl işlendiğini anlatan bölüm olup fazlaca akıllıca bir anlatım içermektedir. Diğer polisiye kitaplarına göre sayfa sayısı az olan kitapta anlatım hem kolay ve harika karakterler içerdiğinden polisiye sevenler için kesinlikle raflarında bulundurup okuması gereken kitaplardan.
207 syf.
·9/10 puan
Uzun zamandır okumak isteyip başlayamadığım bir seriydi. Sherlock Holmes sevdiğim bir karakter özellikle dizisini izledikten sonra daha çok sevdim.
Sherlock'un diğer polisiye romanlardan farklı olarak oluşturduğu çok hızlı ve pratik çözümlemelerden hoşlanmayacağımı düşünüyordum -ben sindire sindire olayın çözülmesini okumayı severim- yazar öyle güzel sunmuş ki hiç sıkılmadım ve çok hoşlandım. Katilin hikayesini hem çok güzeldi hem de çok güzel anlatılmıştı.
207 syf.
·251 günde·Puan vermedi
İncelememin tamamı blogda yayında, okumak için; https://adastraperaspera2.wixsite.com/...r-arthur-conan-doyle

“Sıradan olmayan bir şeyin, bir engel olmaktan öte, bir yol gösterici olduğunu size çoktan söylemiştim. Bu tür bir sorunu çözerken, en önemli şey, olayların ardında yatanlar hakkında mantık yürütebilmektir. Bu, çok faydalı ve kolay bir yoldur ama, insanlar bu yola pek başvurmazlar. Hayatın gündelik olaylarında ise ilerisi hakkında mantık yürütmek daha faydalı olduğundan, diğer yol unutulur. Sentez yoluyla mantık yürüten elli kişi varsa çözümlemelere vararak mantık yürüten bir kişi vardır.”

Bu kitap iki bölümden oluşuyor. Ben ikinci kısımdan bahsetmek istiyorum biraz, Mormonlar Diyarı. Bölümü okurken biraz sıkıcı gelebilir, ne alaka olduğunu sorgulayabilirsiniz ama sabredip sonuna kadar okuduğunuzda gerçekten güzel
bir hikaye olduğunu fark edeceksiniz. Bu hikayesinin Sherlock dizisinde oldukça farklı bir versiyonunu izledik ayrıca. Başta beni biraz sıksa da okudukça ilk kısma göre çok daha fazla sevdim bu bölümü.

Daha önce blogda Dörtlerin İmzası çizgi romanını incelemiştik. Karantina sürecinde Sherlock Holmes kitaplarını sırayla okuyup, incelemeye ve okuma sıralamasını anlatmaya karar verdim. Seriyi okumak isteyenlere belki kılavuz olur. Şimdi serinin ilk kitabı Kızıl Dosya’yı inceleyelim birlikte. Kısa bir yazı olacak zaten, daha detaylı incelemeyi tüm seri için yapacağım incelemede yazmak istiyorum. İyi okumalar. (Dörtlerin İmzası'nı okumak için; https://adastraperaspera2.wixsite.com/...yle-edginton-culbard)

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sherlock Holmes - Kızıl Soruşturma
Baskı tarihi:
Nisan 2019
Sayfa sayısı:
184
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752401242
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Mavi Çatı Yayınları
Evet; gözlem ve tümdengelimde bulunma yeteneğim var. Bu makalede açıkladığım ye size göre gerçeklikten uzak olan teorilerim aslında oldukça pratiktir. Oyle pratik ki ben, bunlardan ekmeğimi çıkartıyorum.
Peki ya diğer insanlar?
Onlar, çoğunlukla özel araştırma büroları tarafından gönderiliyor. Hepsinin de, bir şeyler yüzünden başı dertte ve biraz bilgi edinmek istiyorlar. Ben, anlattıklarını dinlerim, onlar da, benim önerilerimi dinler ve sonra, ücretimi alırım.
Demek istediğiniz, diye söze başladım, Odanızdan dışarı adımınızı atmadan, başka insanların kendi gözleriyle her detayını görüp de hiçbir şey yapamadığı, karmaşık davaları çözdüğünüz mü?
Öyle sayılır. Sezgilerim kuvvetli diyebilirim. Ara sıra, biraz karışık davalar da karşıma çıkar. Öyle oldu mu, koşarak gidip, her şeyi kendi gözlerimle görmem gerekir. Sorunlar karşısında işime yarayan her şeyi mükemmel bir şekilde kolaylaştıracak birçok özel bilgim var. Makalede yazılı olup sizi sinirlendiren tümdengelim kurallarının pratikte bana bir faydası yoktur. Gözlemleme benim için ikinci plandadır. İlk buluşmamızda, Afganistan dan geldiğinizi söylediğimde şaşırmış gibi görünüyordunuz

Kitabı okuyanlar 8,1bin okur

  • Yunus Emre Özmen
  • Esma
  • Ayşe Aköz
  • Gül endam
  • e s r a
  • KADRİYE DİLAN BOZASLAN
  • Zeynep Kılınç
  • lonelywhale
  • Semanur Çınar
  • Dusty Rose

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.6 (12)
9
%0.5 (10)
8
%0.3 (6)
7
%0.2 (5)
6
%0.1 (2)
5
%0.1 (2)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları