Sınırlar Hayatınızı Kontrol Etmek İçin Ne Zaman Evet Nasıl Hayır Demelisiniz

8,7/10  (9 Oy) · 
38 okunma  · 
13 beğeni  · 
844 gösterim
Sınırlar kim olduğunuzu ve kim olmadığınızı gösterir. Sınırlar hayatınıza yön veren kişisel çizgilerdir. Zihinsel, fiziksel ve ruhsal sınırlarınızı öğrendikten sonra, insanların size ne yaptırıp yaptıramayacaklarını açık ve net olarak siz belirleyin. Bu kitapta öğreneceğiniz her şey hayatınızı değiştirecek. Sevmediğiniz yemeği yemeyin, istemediğiniz ortamda bulunmayın, eşiniz yürüyüş yapmayı sevmiyor diye onunla televizyon seyretmeyi kabul etmeyin. Sınırlarınızın içinde kişisel alanınız ve bu alanın içinde duygularınız, yapmak istedikleriniz ve ihtiyaçlarınız, dışında ise istemedikleriniz vardır. Siz nerede durmak istiyorsunuz?
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2009
 • Sayfa Sayısı:
  315
 • ISBN:
  9786054188178
 • Orijinal Adı:
  Boundaries
 • Çeviri:
  Erdem Boz
 • Yayınevi:
  Koridor Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Nurhan Işkın 
 14 Nis 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dr. John Towsend'in,kendi terapilerinden yola çıkarak kaleme aldığı, kişisel gelişimden ziyade kendimizi kontrol edebilmemizi sağlayacak bilimsel bir eser..

Hayatınız da kimler için yapmak istemediklerinizi sadece karşı taraf kırılmasın diye onaylıyorsunuz. Hayır kelimesinin dürüstlük olduğunu hiç düşündünüz mü? Bu eser de sevilmeme, terk edilme, arkadaş çevresi, eş, çocuklar ve en önemlisi aile bireylerine sadece korkularımızdan dolayı evet deyip, iç dünyanız da sürekli fedakarlık ettiğinizden şikayet edip kendinizi mutsuz ve değersiz hissettiğiniz ile ilgili örneklere yer verilmiş ve neler yapabileceğinize dair pratik öneriler sunulmuş...

Doğduğumuz andan itibaren sınırlarımızın olmasını öğrenmemiz gerektiğini, birey olarak yaşamımızı kendi istediğimiz gibi yönetmemizi, başkaları için sadece fedakarlık eden ama kendi içinde sürekli çatışmalar yaşamanın, insan ruh sağlığı üzerinde ne kadar derin izler bıraktığını bu eseri okurken tekrar düşüneceksiniz...

Sizi yönlendiren hiç kimse sizin özgür olmanızı onaylamayacaktır. Belki çatışmalar yaşayacaksınız fakat bu eser size kendiniz olmayı, sorumluluklarınızın sadece size ait olduğunu hatırlatacak...

Ayşenur bakaç 
19 Eyl 12:43 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · Puan vermedi

Kesinlikle herkesin okuması gereken bir kitap. Hayatınızı değiştirecek ve kendizi keşfetmenizi sağlayacak.Sınırlarınızı öğrenip uygulamanız için yol gösterecek

Sena 
03 Tem 16:38 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitapçıya öylesine girdiğim bir gün kişisel gelişim rafina gelince bu kitapla göz göze geldim.Ve o an bu kitaba dair içimde bir merak uyandı ve insanlarla iletisimde harika biro olmadigimi bildigim icin belkı yardımcı olur umuduyla tereddüt etmeden aldım.
Aldığımın günü kitaba başladım.Her gün okudum yoğun okudum elimde kalemlerle harika tespitlerin altını çizdim beni anlatan cümlelere yıldızlar bıraktım.kitap düşündümden daha güzeldi roman gibi sürükleyici değildi konusu geregi ama olsun her paragrafı okuyusumda davranışlarımı sorguladım bu yuzden okuması zaman alan bir kitap aslında size çok şey öğretmiyor bazı şeyleri siz kitap sayesinde çözüyorsunuz .Size rehberlik yapıyor sadece .
Kitaptan aklımda kalan düşünceden biri şuydu çoğumuz arkadaşlarımıza hayır demekten korkuyoruz bizi sevmekten vazgeçerler bırakırlar diye buradaki önemli nüans sınırları belirlemektir.Siz hayatınizdaki sınırları net bir şekilde belirlerseniz karşi taraf bunu bir süre sonra kabullenecek ve saygı duyacaktır.
Sınırlar aslında düşünülenin aksine bencilce karşı tarafı inciten bir şey değildir.Siz sınırınızı belirlediğinizde insanlara karşı bir tavır almazsınız.sınırlar sizin secimlerinizi kim olduğunuzu kim olmadığınızı gösterir. bu sizin prensiplerinizi ,yaşam düzeninizi oluşturur.
Kitap okunası bir kitap eğer bu tarz şeylere ilginiz varsa bu kitaba bir şans verin derim

İrem Hayrioğlu 
04 Eyl 17:22 · Kitabı okudu · 16 günde · 7/10 puan

Kitap bir bütün olarak yol gösterici ve aydınlatıcı olsa da son 50 sayfası artık kendini tekrar etmeye başlamış. İnsanın sınır koymadan nasıl yaşadığı ve sınırları olursa nasıl yaşayacağı hakkında güzel fikirlere sahip olmasını sağlıyor.

nghn 
01 Haz 01:21 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Hepimizin hayatımızın bir alanında mutlaka yaşadığımız sınır problemlerimiz vardır.Hayır diyemeyenler için sınır belirlemenin duvar örmek olmadığını ögreten faydalı bir kitap.

Kitaptan 28 Alıntı

Nurhan Işkın 
14 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Çocuklarımızın, kendi sorumsuzluk ve hatalarının acı veren sonuçlarını yaşamalarına izin vermeliyiz.

Sınırlar, John Townsend (Sayfa 196)Sınırlar, John Townsend (Sayfa 196)
Nurhan Işkın 
13 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Demirin demiri bilediği gibi, insanı da insan biler."

Sınırlar, John Townsend (Sayfa 80)Sınırlar, John Townsend (Sayfa 80)
Nurhan Işkın 
14 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İnsanlara yeteri kadar uzun bir süre eşya muamelesi yapıldığında, kendilerini bir başkasının malı olarak görmeye başlarlar.

Sınırlar, John Townsend (Sayfa 287)Sınırlar, John Townsend (Sayfa 287)
Nurhan Işkın 
13 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Hangi yanlış inanışın sizi engellediğini ve tuzağa düşürdüğünü gözden geçirmek çok yararlı olacaktır.

Sınırlar, John Townsend (Sayfa 129)Sınırlar, John Townsend (Sayfa 129)
Nurhan Işkın 
14 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Mağdurlar sıklıkla güven hislerini kaybeder, çünkü onları istismar eden kişi çocukken tanıdıkları, onlar için önemli olan birisidir.

Sınırlar, John Townsend (Sayfa 248)Sınırlar, John Townsend (Sayfa 248)
Nurhan Işkın 
13 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Seçimlerimizin sorumluluğunu almamız gerekir. Bu şekilde, "öz denetim" mekanizmasının meyvesini elde edebiliriz.

Sınırlar, John Townsend (Sayfa 45)Sınırlar, John Townsend (Sayfa 45)
Nurhan Işkın 
13 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Duydukları öfkeyi doğru olarak ifade edebilen çocuklar, yaşamlarının ileriki dönemlerinde birisinin kendilerini denetlemeye mi, yoksa incitmeye mi çalıştığını ayırt edebilen kişiler haline gelirler.

Sınırlar, John Townsend (Sayfa 75)Sınırlar, John Townsend (Sayfa 75)
Nurhan Işkın 
14 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Yaşa uygun kararlar almayı öğrenmek, çocuklarda güven ve kontrol duygusunun gelişmesinde yardımcı olur.

Sınırlar, John Townsend (Sayfa 199)Sınırlar, John Townsend (Sayfa 199)
3 /