Sınırlar (Hayatınızı Kontrol Etmek İçin Ne Zaman Evet Ne Zaman Hayır Demelisiniz?)

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.292
Gösterim
Adı:
Sınırlar
Alt başlık:
Hayatınızı Kontrol Etmek İçin Ne Zaman Evet Ne Zaman Hayır Demelisiniz?
Baskı tarihi:
2008
Sayfa sayısı:
312
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757397915
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sistem Yayıncılık
Baskılar:
Sınırlar
Sınırlar
HAYATINIZIN KONTROLÜNÜ ELİNİZE ALMAK İÇİN

" Hayatınız kontrolünüz dışında mı?
" İnsanlar sizden yararlanıyor mu?
" Hayır demekte zorlanıyor musunuz?
" Gerçekleşmeyen arzularınız yüzünden hayal kırıklığına uğruyor musunuz?
Sağlıklı ve dengeli bir hayat biçimi için kesin sınırlar çizmek gereklidir.
Sınırlar, sorumluluk alanınızı belirleyen kişisel çizgilerdir. Diğer bir deyişle, sınırlar kim olduğumuzu ve kim olacağımızı tanımlar.
"Bu kitap, kendisini hayır diyememe özelliği içine hapseden insanlara anlayış ve özgürlük kapısı açacaktır. Henry ve John, bizlere özgürlüğe giden yolu açtığınız için sizlere bir kez daha teşekkürler."

RICH BUHLER, Yeni Seçenekler, Yeni Sınırlar
315 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Dr. John Towsend'in,kendi terapilerinden yola çıkarak kaleme aldığı, kişisel gelişimden ziyade kendimizi kontrol edebilmemizi sağlayacak bilimsel bir eser..

Hayatınız da kimler için yapmak istemediklerinizi sadece karşı taraf kırılmasın diye onaylıyorsunuz. Hayır kelimesinin dürüstlük olduğunu hiç düşündünüz mü? Bu eser de sevilmeme, terk edilme, arkadaş çevresi, eş, çocuklar ve en önemlisi aile bireylerine sadece korkularımızdan dolayı evet deyip, iç dünyanız da sürekli fedakarlık ettiğinizden şikayet edip kendinizi mutsuz ve değersiz hissettiğiniz ile ilgili örneklere yer verilmiş ve neler yapabileceğinize dair pratik öneriler sunulmuş...

Doğduğumuz andan itibaren sınırlarımızın olmasını öğrenmemiz gerektiğini, birey olarak yaşamımızı kendi istediğimiz gibi yönetmemizi, başkaları için sadece fedakarlık eden ama kendi içinde sürekli çatışmalar yaşamanın, insan ruh sağlığı üzerinde ne kadar derin izler bıraktığını bu eseri okurken tekrar düşüneceksiniz...

Sizi yönlendiren hiç kimse sizin özgür olmanızı onaylamayacaktır. Belki çatışmalar yaşayacaksınız fakat bu eser size kendiniz olmayı, sorumluluklarınızın sadece size ait olduğunu hatırlatacak...
315 syf.
·10 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kesinlikle herkesin okuması gereken bir kitap. Hayatınızı değiştirecek ve kendizi keşfetmenizi sağlayacak.Sınırlarınızı öğrenip uygulamanız için yol gösterecek
315 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Psikolojiye ilgi duyuyorsanız, bu kitap okunur derim. Olması gerektiği gibi, başkasına yıktığımız sorumlulukları başkasından alıp bize yükleyen, bizim olmadığı halde yüklendiğimiz başkalarının sorumluluklarını da bizden alıp onlara yükleyen, anlaşılır, akıcı bir kitap.
315 syf.
·Beğendi·8/10
Ən dəyərli kitablar kateqoriyamda yer alan və "kaşki heç olmasa 3 il əvvəl oxuyardım" dediyim kitablardan biri daha. Bu kitabı belə dəyərli edən nədir? Bəlkə də, həyatımda olan çox böyük bir boşluğu doldurmasına yardım etməsidir böyük ehtimalla. O boşluq nədir bəs?- "Yox" deyə bilməmək, qarşındakılara( tanış, dost, hətta ailə) sınırlarını qoya bilməmək, zatən etməməyə haqqın olan şeyləri etməyən zaman vicdan əzabı hissi( çox yaxın insanlara qarşı) və s. Bu kitab mənə sanki sırf mənim həyatıma baxılaraq yazılmış hissi oyandırırdı). Əksər bölümlərdə özümü görürdüm.
Bir qədər də kiatbın təsviri haqda- 10 bölümdən ibarətdir (Sınırlar və ailə, dostlar, iş və s.). Hər birində bu başlığa uyğun olaraq hər kəsin qarşılaşdığı problemler və onlara həll yolları verilir. Yəni həll yolları dediysəm, əksər "motivasiya" kitabları kimi bunu belə elə, onu elə elə kimi absurd şeylər verilmir. Qarşılaşdığımız problemlərin kökü-yanlış düşüncə tərzimiz ortaya qoyulur. Və sonra onun həlli- yəni düzgün baxış bucağı. Zatən məncə bir kitab insanda etdiyi paradiqma dəyişikliyi sayı qədər dəyərlidir ki, bu kitabda şəxsən mən 4-5 yerdə belə dəyişikliyi hiss etdim (xüsusəndə, diş həkimi ilə bağlı olan misalı deməliyəm)
Kitabdan ən sevdiyim hissələrdən də bəzilərini öz ifadələrimlə vermək istəyərəm:
-Sınırlar nəticələrlə dəstəklənməlidir;
-Bir insan haqqında üzünə deyə bilmədiyin şeyləri 3-cü şəxsin yanında da heç vaxt demə;
-İnsanlara sınırlar qoya bilməməyin səbəbi onların da sınırlarına tolerant yanaşmamaqdır, əgər qarşıdakı insanlara anlayışlı yanaşsan onda o insanların da səni yanlış anlaması qorxusu olmayacaq;
-Hər kəs öz hisslərini-əsəb, inciklik və s. özün sahiblənməlidir. Heç kimin yerinə bu hissləri yaşamayın;
-Sınırlar sevməyi və yaxşılıq etməyi kənara atmaq deyil, əksinə bunları öz azad iradənlə etməyin deməkdir.
Bu qədər. Əgər "yox" deməyi bilməyən biriysəniz, çox faydalı olacağından heç şübhəm yoxdur.
Kitabı açın və "Sınırların olmadığı bir yaşam" adlı hissəni oxuyun. Əgər siz də mənim kimi orada özünüzü görürsüzsə, demək kitabı oxumağın vaxtı çatıb.
XOŞ müatilələr ;)
315 syf.
·14 günde·7/10
sevmiyorum kişisel gelişim! konu aslında güzel; sınırlar dediğimiz şeyin sadece hayır demekle ilgisi olmadığını anlatıyor. ama öyle bir anlatıyor ki bilal oğlana anlatır gibi! beni bu tarz kitaplarda sıkan şey o. aynı şeyleri tekrar, tekrar anlatmaları. gelgelelim, eğer insanlara hayır derken zorlanıyorsanız, arkadaşınız borç istediğinde ille de veriyorsanız, eşiniz/partneriniz sevişmek istediğinde istemeseniz bile birlikte oluyorsanız, iş veya şehir değiştirirken ailenizin onayı olmadan bunu yapamıyorsanız, bu dediklerimi yapmadığınızda terk edilmekten ya da sevilmemekten korkuyorsanız vb. durumlar yaşayanlar için okumakta fayda var diye düşünüyorum. bir de çok altını çizdiği bir konu var ki yazarların; destek grupları! ülkemizde çok yaygın bir tedavi metodu değil gibi, diğer yandan Amerikan toplumunda bireysellik/bireyselleşme bu kadar yüceltilen bir olgu iken bunun yanında psikolojik sıkıntılar bu kadar kişiselken, grup terapilerin önemi hakkında bu kadar yazmaları bile bana cesurca geldi.
315 syf.
·16 günde·7/10
Kitap bir bütün olarak yol gösterici ve aydınlatıcı olsa da son 50 sayfası artık kendini tekrar etmeye başlamış. İnsanın sınır koymadan nasıl yaşadığı ve sınırları olursa nasıl yaşayacağı hakkında güzel fikirlere sahip olmasını sağlıyor.
315 syf.
·18 günde·8/10
Gereksiz tavizler, hayır diyememek, sınır koyamamak hayatınla ilgili seçimleri başkalarına bırakmak demektir. Sonra bir de bakmışsın sana ait olmayan bir hayatı yaşıyorsun.Kendini kaybetmişsin.Artık kendinle ilgili edindiğin fikir bir kaybeden olduğundur. Zihninde kendinle ilgili böyle bir fikir oluştuktan sonra seçimlerin bir kaybedenin kaybetmek üzere yapılmış seçimleri olmaya başlar. Hür irade ile değil de yalnızca uyumlu olmak adına yaptığın şeyler farkında olmadan içinde öfkeye dönüşür ki hayat boyu sırtında kambur olur. Geçmişe dönüp dönüp kendine ya da başkalarına öfkelenir durursun.
315 syf.
·9/10
Hani 'hayır' derken suçluluk duyarsınız ya, hani kullanıldığınızı bile bile elimden bir şey gelmiyor dersiniz ya, hani ben ne yapacağım bu insanla diye strese boğarsınız ya kendinizi, hani kelimeleriniz tükenir, siz tükenirsiniz çıkış noktası ararsınız ya. İşte tam da o anda sizi kendinize getirir bu kitap, her sayfasında farkına varmadığınız idrak eksikliklerinizi vuruverir yüzünüze. Ve sınırların bencillik değil, önce kendine sonra da karşındakine duyduğun saygının pekiştireci olduğunu anlatır size. Kadın-erkek ilişkilerinden, ebeveyn- çocuk ilişkilerine, iş arkadaşlarınızla olan ilişkilere kadar nasıl sağlıklı sınırlar koyacağınızı öğretir size. Ve tüm bunları parmağını yüzünüze yüzünüze doğrultup üsten bakan bir üslupla değil; her birimizin anlayabileceği bir dille tek tek anlatır. Okuyun, okutun efendim.Çünkü toplum olarak sınırlarımızı bilmeye ve korumaya İhtiyacımız var.
315 syf.
Bu sözler herşeyin özeti gibi ;” sorun, biri diğerinin kişiliğini ihlal ettiğinde, bir çizgiyi geçerek diğerinin duygu, tutum, davranış, seçim ve değerlerini denetlemeye kalkıştığında ortaya çıkar. 
bunları sadece her birey kendisi denetleyebilir. bunları denetlemeye çalışmak birisinin sınırlarını ihlal etmektir ve er geç başarısızlığa uğrar.”
Uzun bir süre kütüphanemde durupta yarım biraktigim kitaplardan biriydi.Simdi raftan çıkarmanın zamani gelmiş. "Haddini bilen Rabbini bilir " derler ya bu kitap güzel basliklandirmalarla bunu anlatmış. Birçok kişinin sınır sorunu yüzünden iletişimde yaşadığı probleme sınırları belirlenmemiş yaşamda bir gün diyerek başlamış. Kitabın sonunda sınırlar belirlenip güzel bir bitiş yapmış. Bunu saat saat örneklendirmeside; zamanın en kıymetli ve en belirleyici sınır ölçeği olduğunu ifade etmiş. Sınırlar sorumluk alanınızı belirleyen kişisel çizgilerdir. Diğer bir deyişle ,sınırlar kim olduğumuzu ve olacağımızi tanımlar .Bu kitap,şöylece bir okunup unutulanlarin hatirlanmasi icin güzel bir eser olmus.
315 syf.
·Beğendi·7/10
Çoğu insanın problemi olan bir konuya ele alan bir kitap hepimiz bahsi zamanlarda insanlara hayır veya evet diyemiyoruz.bu bizi bazen insanlardan uzaklaştırıyor. Bu kitap ilişkilerde sorumluluk almamız gerektiğini ve kendimizi ifade edisimizden kaynaklanan problemleri yüzümüze çarpıyor.cok güzel bir kitap herkesin kokumasini tavsiye ederim.
315 syf.
Hayır demenin bir sınır olduğunu öğreten kitaptır.
Kesinlikle herkesin okuması gerekir. Fedakârlık veya iyilik, hayır dersem ne der ne düşünür, bu kırılmasın şu üzülmesin ona iyilik yapayım diye kendinden ödün vermek degildir. Sınırlarını koruyarak yapmalı herşeyi böylece hem kendine hem etrafına faydalı olursun. İyi okumalar.
Çocuklarımızın, kendi sorumsuzluk ve hatalarının acı veren sonuçlarını yaşamalarına izin vermeliyiz.
Yumuşak başlı pek çok kişi, tehlikeli veya suiistimalci bir ilişki içinde olduklarını çok geç fark eder. Ruhsal ve duygusal "radar"ları bozulmuş, kalplerini koruyacak yeteneklerini kaybetmişlerdir.
Bir çocuğun hayır deme yetisini bloke etmek, o çocuğu ömür boyu özürlü birisi haline getirmektir.
Henry Cloud
Sayfa 44 - Sistem Yayıncılık

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sınırlar
Alt başlık:
Hayatınızı Kontrol Etmek İçin Ne Zaman Evet Ne Zaman Hayır Demelisiniz?
Baskı tarihi:
2008
Sayfa sayısı:
312
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757397915
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sistem Yayıncılık
Baskılar:
Sınırlar
Sınırlar
HAYATINIZIN KONTROLÜNÜ ELİNİZE ALMAK İÇİN

" Hayatınız kontrolünüz dışında mı?
" İnsanlar sizden yararlanıyor mu?
" Hayır demekte zorlanıyor musunuz?
" Gerçekleşmeyen arzularınız yüzünden hayal kırıklığına uğruyor musunuz?
Sağlıklı ve dengeli bir hayat biçimi için kesin sınırlar çizmek gereklidir.
Sınırlar, sorumluluk alanınızı belirleyen kişisel çizgilerdir. Diğer bir deyişle, sınırlar kim olduğumuzu ve kim olacağımızı tanımlar.
"Bu kitap, kendisini hayır diyememe özelliği içine hapseden insanlara anlayış ve özgürlük kapısı açacaktır. Henry ve John, bizlere özgürlüğe giden yolu açtığınız için sizlere bir kez daha teşekkürler."

RICH BUHLER, Yeni Seçenekler, Yeni Sınırlar

Kitabı okuyanlar 190 okur

  • Gulnare
  • Onur Gazi
  • Temel ATALAY
  • Yusuf K
  • Beledi
  • Uğur B

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%3.1 (2)
9
%1.6 (1)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0