Sır Perdesi Aralanıyor Kızıl Dosya

8,7/10  (25 Oy) · 
81 okunma  · 
19 beğeni  · 
717 gösterim
Dünyanın En Ünlü Hayali Dedektifi Sherlock Holmes'un Okurla Tanıştığı İlk Roman!

En olağan suç genellikle en gizemli olandır.
-Sherlock Holmes-

Keskin zekâsı, kendine özgü yöntemleri ve dikkatleri üzerine çeken karizmasıyla unutulmaz kahramanlar listesinde sağlam bir yer edinen ünlü dedektif Sherlock Holmes'un hem okurla hem de en yakın arkadaşı Dr. Watson'la ilk tanıştığı roman oluşu, bu kitabı ayrıcalıklı kılıyor.

Yayınevimiz tarafından yayımlanan, 5 kitap ve toplam 56 hikâyenin yer aldığı seri dışında; her birinde ayrı bir maceranın anlatıldığı 4 kitaplık yeni serinin "ilk" romanı Kızıl Dosya'yı polisiye severlerin beğenisine sunuyoruz.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2013
 • Sayfa Sayısı:
  192
 • ISBN:
  9786053480808
 • Orijinal Adı:
  A Study in Scarlet
 • Çeviri:
  Sakıp Murat Yalçın
 • Yayınevi:
  Martı Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Ceren Acer 
10 Oca 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

Kitap iki ana bölümden oluşup toplam on dört ara bölümden oluşuyor. Kitabın karakterlerinden Sherlock Holmes'in okurlarla tanıştığı ilk roman olma özelliğini taşıyan Sır Perdesi Aralanıyor-Kızıl Dosya kitabı bir solukta bitebilecek romanlar arasındadır. Aynı zamanda bu roman danışma dedektifi olan Holmes'in, doktor arkadaşı olan Watson ile tanıştığı ilk roman olabilme özelliğini taşıdığı için daha bir önemle okuduğum kitaptı diyebilirim. Bu romanda ilk iki bölüm Watson'un ev arkadaşı olan Holmes'i çözümlemesine ayrılmıştır. Asıl konu üçüncü bölüm olan Laurıston Bahçesi'nin Gizemi ile başlıyor. Tam da bu esna da Holmes keskin zekası ve kendince mantıklı akıl yürütmeleriyle okuyucuyu hayrete düşürmeye başlıyor. Bu akıl almaz karakterin cinayet üzerindeki araştırmalarını büyük incelikle ele alışı sizi etkileyecek. Bu seri kitabına hayran kalacaksınız. Yazar karakterleri özellikle de Holmes karakterini akıl almaz derece de gerçekçi bir biçimde işlemiş. Kitabın son sayfasına kadar ben de adeta Holmes ve Watson ile olayların merkezinde hissettim kendimi. Polisiye tarzındaki hikayeleri seviyorsanız okumalısınız.

fatıma zehra 
10 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · Puan vermedi

Bi arkadasimin tavsiye ettigi sherlock holmes filmiyle tanidigim bu muhtesem dedektif `in kitap serisinin oldugunu ogrenmem uzun surmedi. Hatta abdulhamit in cok sevdigi bir seri oldugunu hatta yazardan imzali kitabinin oldugunu da ahmet umit in elveda guzel vatanim isimli kitabindan ogrendim. Serinin ilk kitabi olan kizil dosya bir cinayeti aydinlatan sherlock holmes ve bu kitapta tanistigi arkadasi dr whatson in heyecanli seruvenini anlatiyor...

Kitaptan 2 Alıntı

fatıma zehra 
10 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

“Bu dünyada ne yaptigin hic onemli degil” dedi dostum,acı bir ifadeyle “önemli olan insanları ne yaptığına inandırdığındır”

Sır Perdesi Aralanıyor, Arthur Conan Doyle (Sayfa 187)Sır Perdesi Aralanıyor, Arthur Conan Doyle (Sayfa 187)
fatıma zehra 
10 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

“Sana daha öncede söyledim,olağandan farklı bir şey sırra ulaşmaya giden yoldur. Bu tür bir sorunu çözerken,arka plana bakabilmek önemlidir. Bu çok önemli bi hünerdir, cok da kolaydır. Ama insanlar pek uygulamazlar. Hayatin günlük ilişkilerinde arka plandan ziyade, ileriye bakmak daha faydalıdır,o zaman diğer şeyler savsaklanır. Bu durumlarda yüzeysel düşünen elli kişi varsa,analitik düşünen bir kişi vardır”

Sır Perdesi Aralanıyor, Arthur Conan Doyle (Sayfa 188)Sır Perdesi Aralanıyor, Arthur Conan Doyle (Sayfa 188)