Son Büyük Kuşatma 1453

7,4/10  (5 Oy) · 
10 okunma  · 
5 beğeni  · 
616 gösterim
İstanbul'da yaşamış, kenti ve Tarihini çok iyi araştırmış bir yazar olan Roiger Crowley'in bu çalışması, bilimsel tavrıyla güvenilir bir kaynak oluşturmakla kalmıyor, roman akıcılığında bir okuma tadı da veriyor.

Eğer Ki...

Bu basit ifade tarihçilerin aklını her zaman kurcalamış, onları uğraştırmıştır. 'Eğer Waterloo Savaşı'nı Napoleon kazansaydı...' yada 'Eğer Hitler Rusya'ya girmeseydi...'

Ve belki de bunarlın en önemlisi, 'eğer Konstantinopolis 1453'te düşmeseydi...'

Son Büyük Kuşatma'nın sonucu o yönde olsaydı, bilinen dünyanın tarihi olasılıkla çok farklı şekillenecekti. Bu olgunun yaşandığı toprakların yeni sahibi olan bizlerin, konunun kendisine yönelik yansız ve gerçekçi kaynak sıkıntısı çektiği ise, başka bir gerçek.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2012
 • Sayfa Sayısı:
  364
 • ISBN:
  9789756006108
 • Orijinal Adı:
  1453 The Holiywar Four Constantinopol
 • Çeviri:
  Cihat Taşçıoğlu
 • Yayınevi:
  April Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Deniz ATAÇ 
25 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Chedomil Mijatovic'in 1453 İstanbul'un Fethi adlı eserinden sonra en çok beğendiğim İstanbul Fethini anlatan kitaptır. Bir iki yerde bulunan yazım hatası dışında mükemmel bir eser :)

Kitaptan 1 Alıntı

Deniz ATAÇ 
12 Oca 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Kardinal İsidore 26 Ekim 1452 günü Konstantinopolis'te karaya çıktığında yanındaki okçu birliği halk üstünde ciddi bir etki yaptı. Bu küçük askeri güç tatmin edici bir desteğin sadece öncüsü olabilirdi. Birlikten yana gözle görülebilir bir kayma oldu; patlamaya hazır kentte karşıt görüşlerin dengesi bir o yana, bir diğerine gidip gelmeye başladı. Birleşme karşıtları vatanperver olmamakla suçlanıyordu, ama sonra, arkadan gelen başka gemi olmayınca insanlar tekrar Gennadius'a yöneldi, kentte ayaklanmalar çıkmaya başladı.

Son Büyük Kuşatma 1453, Roger Crowley (Sayfa 129)Son Büyük Kuşatma 1453, Roger Crowley (Sayfa 129)