Son Büyük Kuşatma 1453

7,6/10  (7 Oy) · 
18 okunma  · 
7 beğeni  · 
684 gösterim
İstanbul'da yaşamış, kenti ve Tarihini çok iyi araştırmış bir yazar olan Roiger Crowley'in bu çalışması, bilimsel tavrıyla güvenilir bir kaynak oluşturmakla kalmıyor, roman akıcılığında bir okuma tadı da veriyor.

Eğer Ki...

Bu basit ifade tarihçilerin aklını her zaman kurcalamış, onları uğraştırmıştır. 'Eğer Waterloo Savaşı'nı Napoleon kazansaydı...' yada 'Eğer Hitler Rusya'ya girmeseydi...'

Ve belki de bunarlın en önemlisi, 'eğer Konstantinopolis 1453'te düşmeseydi...'

Son Büyük Kuşatma'nın sonucu o yönde olsaydı, bilinen dünyanın tarihi olasılıkla çok farklı şekillenecekti. Bu olgunun yaşandığı toprakların yeni sahibi olan bizlerin, konunun kendisine yönelik yansız ve gerçekçi kaynak sıkıntısı çektiği ise, başka bir gerçek.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2012
 • Sayfa Sayısı:
  364
 • ISBN:
  9789756006108
 • Orijinal Adı:
  1453 The Holiywar Four Constantinopol
 • Çeviri:
  Cihat Taşçıoğlu
 • Yayınevi:
  April Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Deliler Cumhuriyeti 
24 Mar 13:12 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İstanbul'un fethiye tarafsız ve objektif bir bakış açısı ile yaklaşıyor. Bir belgesel havasında okunan eser hem okuma keyfini hem de fetih ile ilgili ilginç gerçekleri gözönüne getiriyor.

Deniz ATAÇ 
25 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Chedomil Mijatovic'in 1453 İstanbul'un Fethi adlı eserinden sonra en çok beğendiğim İstanbul Fethini anlatan kitaptır. Bir iki yerde bulunan yazım hatası dışında mükemmel bir eser :)

Oğuzhan Yücel 
04 Nis 11:22 · Kitabı okudu · 48 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu tarz bir kitapta en çok merak edilen yazarın tarafsız olup olmadığıdır. Maalesef ki konuyla ilgili Türk yazarların kaleminden çıkmış kitaplar genellikle kahramanlık destanı şeklindedir. Karşı tarafın ne düşündüğünün ne hissettiğini hiç bir önemi yoktur. Hatta pek çok kitapta bu "kafirler" insan olarak bile değerlendirilmezler.
Bu kitapta ise yazarın tarafsız bir anlatıma sahip olduğuna şahsen ikna oldum.
Ayrıca anlatım roman tadında yazılmış ve fazlasıyla görsellerle desteklemiş. Neredeyse hiç sıkmıyor ve oldukça doyurucu.

Kitaptan 1 Alıntı

Deniz ATAÇ 
12 Oca 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Kardinal İsidore 26 Ekim 1452 günü Konstantinopolis'te karaya çıktığında yanındaki okçu birliği halk üstünde ciddi bir etki yaptı. Bu küçük askeri güç tatmin edici bir desteğin sadece öncüsü olabilirdi. Birlikten yana gözle görülebilir bir kayma oldu; patlamaya hazır kentte karşıt görüşlerin dengesi bir o yana, bir diğerine gidip gelmeye başladı. Birleşme karşıtları vatanperver olmamakla suçlanıyordu, ama sonra, arkadan gelen başka gemi olmayınca insanlar tekrar Gennadius'a yöneldi, kentte ayaklanmalar çıkmaya başladı.

Son Büyük Kuşatma 1453, Roger Crowley (Sayfa 129)Son Büyük Kuşatma 1453, Roger Crowley (Sayfa 129)