Son Konuşma

8,5/10  (11 Oy) · 
23 okunma  · 
6 beğeni  · 
760 gösterim
"Önemli olan kaybetmeniz veya kazanmanız değil,
nasıl oynadığınızdır."
Randy Pausch


"Gerçek Bir Yaşam Hikayesi"

Pankreas kanseri, 3 ay ömür biçilen dünyaca ünlü bir bilim adamı; Ama her şeyden önce 1, 2 ve 5 yaşlarında üç tane çocuğu olan ve onlardan -hele de şimdi-hiç ayrılmak istemeyen
son derece duygusal bir baba; Gelecek yirmi senede çocuklarına öğreteceklerini, günün birinde onların sahiline vuracak bir şişeye sığdırmaya çalışıyor.

İşte böyle bir adamın bütün dünyaya ve en başta da çocuklarına miras bırakılmak üzere, yaşamla ilgili-evet ölümle değil, yaşamla ilgili-çocukluk hayallerimizle ilgili, hayatımızdan sonuna kadar tad almayla ilgili, dostluklarla ilgili, sevgiyle ilgili, kısacası yaşamın tam da kendisiyle ilgili üniversite kürsüsünden yaptığı..

"Son Konuşma"
"...Çocuklarımın bana dair hiçbir anısı olmayacağının farkındayım. Bir ressam olsaydım, onlar için resim yapardım. Bir müzisyen olsaydım, onlar için şarkı bestelerdim. Ama ben konuşmacıyım. Ben de konuştum. Çocuklarım için konuştum. Yaşamın güzelliğini ve her ne kadar benim için az kalmış olsa da, yaşamı ne kadar takdir ettiğimi anlattım. Dürüstlük, doğruluk, minnet ve el üstünde tuttuğum diğer değerler hakkında konuştum.

"...Sahip olduğunuz tek şey zaman. Ve bir gün, düşündüğünüzden daha az zamanınız olduğunu fark edebilirsiniz. Bu yüzden başkasının değil kendi hayatınızı yaşayın. Başkalarının düşüncelerinin değil, kendi kalbinizin peşinden koşun."
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2008
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9786055890124
 • Orijinal Adı:
  The Last Lecture
 • Çeviri:
  Merve Duygun
 • Yayınevi:
  Butik Yayınları
 • Kitabın Türü:
Poirot 
21 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Gerçekten etkileyici bir kitap...
Kitabı okurken kendi hayatımı çok sorguladım...Çok samimi ve içten yazılmış...

18 aylık, 3 ve 6 yaşında çocukları olan bir babanın ( 3 ay ömür biçilen pankreas kanseri bir babanın) onlar için yaptığı son konuşma...

Ölümüne günler kala dahi hayattan, mutluluktan kopmayan , son konuşmasıyla çocuklarına en büyük hazinesini, hayatın anahtarını bırakan süper baba.

Ölüm tarihi : 25 temmuz 2008.

"...Sahip olduğunuz tek şey zaman.
Ve bir gün, düşündüğünüzden daha az zamanınız olduğunu fark edebilirsiniz. Bu yüzden başkasının değil
kendi hayatınızı yaşayın. Başkalarının düşüncelerinin değil,
kendi kalbinizin peşinden koşun."

Mehmet Karakus 
 03 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bir prof. hasta oluyor son safhasını ayrıntılı anlatıyor ölecegini bilerek yaşamak ve dolu dolu yaşayabilmek ve arkadan kalanlar güzel bir miras birakabilmek için hem kitabı yazıyor ve hemde ailesi ile zaman geçiriyor bu bir insan için en acı ve son tecrübe ... bunu okuyarak yaşamak bir nebze .... onun yaşadıgı gibi bir hayata tüm insanlar sahip ama bunu farkında bile degiliz maalesaf....

Yunus Ahmet 
14 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ölmeden önce dünyanın iyiliğini isteyen bir insan. Size hayata dair son tavsiyelerini veriyor. Çocuklarınıza nasıl davranmanızdan hayattan başka ne şekilde tat alacağınıza kadar bir çok öneri barındırıyor..

Birsen Ergün 
29 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İsmi bile vurucu... Son nefesini yakın zamanda vereceğini bilen bir insanın son konuşması... Bizim kültürümüzde böyle bir konuşma gerçekleşecek olsa "genellikle" tüm duygu sömürüsüyle vicdan aklama ile vicdanlara yara salma arasında bir gelgitte şekillenir. Oysa Randy Pausch, hayallerine nasıl ulaşmış veya ulaşması için ailesi, sevdikleri ona nasıl yol açmış bunları anlatmış ve gülümseterek vedalaşmış. Tüm ebeveynlerin özellikle okumasını tavsiye ediyorum. Kendiminkilere de verdim ama sanırım koydular bir kenara.

Kitaptan 2 Alıntı

Ferah 
23 Kas 2014 · Kitabı okudu · 6/10 puan

İşler ne kadar kötü olursa olsun, siz her zaman daha da kötüye götürebilirsiniz. Aynı zamanda, koşulları iyileştirmek de sizin elinizde.

Son Konuşma, Randy Pausch (Sayfa 97)Son Konuşma, Randy Pausch (Sayfa 97)
Burak Akgün 
10 Oca 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Önemli olan kaybetmeniz veya kazanmanız değil,nasıl oynadığınızdır."

Son Konuşma, Randy Pausch (Sayfa 166)Son Konuşma, Randy Pausch (Sayfa 166)