Sonsuz Kaçış

8,7/10  (3 Oy) · 
4 okunma  · 
1 beğeni  · 
126 gösterim
Joseph Roth, 1985 yılında sinemaya da uyarlanmış olan Sonsuz Kaçış adlı yapıtında, I. Dünya Savaşı yıllarında, Avusturyalı üsteğmen Franz Tunda’nın maceralarla geçen yaşamını anlatır. Soluksuz bir şekilde akan olaylar, bu olayların geçtiği değişik ülke ve kültürler; bütün olup bitenlerin arasında ise hayatta kalmak için gösterilen muazzam bir enerji:


Cephedeyken bazı belgeleriyle nişanlısının bir fotoğrafını ceket astarının içine dikmişti. Rusya’da kaldığı yıllarda ve sonra Avusturya’ya dönerken yol boyunca, kamptan kaçtığı günlerde temin ettikleri sahte belgeleri kullanmıştı. Gerçek kimliğini sınırın öteki yanına geçince, kendini güven içinde hissedeceği topraklarda astarın içinden çıkaracaktı.

Ruslara esir düşen Tunda kapatıldığı kamptan kısa süre sonra kaçar. Ancak ülkesine dönemez, aylarca Sibirya’nın uçsuz bucaksız taygalarında, bir ayı avcısının yanında yaşar, Bolşeviklerle muhalifleri arasındaki savaşa katılır. Komünistlerin yanında savaşır, tüm yaşamını Rus Devrimi’ne vermiş olan Gürcistanlı bir kadın subaya aşkla tutulur. Onunla Bakû’den Moskova’ya uzanan bir yolculuğa çıkarlar. Günün birinde Viyana’ya dönmeyi başarsa da kısa süre sonra kendini Paris’te bulur. Franz Tunda gittiği yerlerde kimseyle yakınlaşamaz, savaş sonrası Avrupası’nda oluşmaya başlayan yeni toplumun dışında kalır.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2017
 • Sayfa Sayısı:
  155
 • ISBN:
  9786053141730
 • Orijinal Adı:
  Die Flucht Ohne Ende
 • Çeviri:
  Ahmet Arpad
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 4 Alıntı

Oblomov 
26 Haz 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Sanırım bu dünyada hiç kimse sana, bir şeyi niçin yaptığını veya yapmadığını gönül rahatlığıyla söyleyemez.

Sonsuz Kaçış, Joseph Roth (Sayfa 61 - Ayrıntı Yayınları)Sonsuz Kaçış, Joseph Roth (Sayfa 61 - Ayrıntı Yayınları)
Oblomov 
25 Haz 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bir insan için kıyısında durduğu denizin nerede olduğu hiç de önemli değildi. Çünkü denizler her yerde aynıydı, kıyıya vuran küçük dalga büyük dalganın kardeşiydi.

Sonsuz Kaçış, Joseph Roth (Sayfa 48 - Ayrıntı Yayınları)Sonsuz Kaçış, Joseph Roth (Sayfa 48 - Ayrıntı Yayınları)
Oblomov 
26 Haz 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

İnsanın yüz ifadesi yaşamındaki uğraşıyla bağlantılıdır, ırkıyla değil.

Sonsuz Kaçış, Joseph Roth (Sayfa 68 - Ayrıntı Yayınları)Sonsuz Kaçış, Joseph Roth (Sayfa 68 - Ayrıntı Yayınları)