Sonsuz Kaçış

8,3/10  (3 Oy) · 
3 okunma  · 
1 beğeni  · 
113 gösterim
Joseph Roth, 1985 yılında sinemaya da uyarlanmış olan Sonsuz Kaçış adlı yapıtında, I. Dünya Savaşı yıllarında, Avusturyalı üsteğmen Franz Tunda’nın maceralarla geçen yaşamını anlatır. Soluksuz bir şekilde akan olaylar, bu olayların geçtiği değişik ülke ve kültürler; bütün olup bitenlerin arasında ise hayatta kalmak için gösterilen muazzam bir enerji:


Cephedeyken bazı belgeleriyle nişanlısının bir fotoğrafını ceket astarının içine dikmişti. Rusya’da kaldığı yıllarda ve sonra Avusturya’ya dönerken yol boyunca, kamptan kaçtığı günlerde temin ettikleri sahte belgeleri kullanmıştı. Gerçek kimliğini sınırın öteki yanına geçince, kendini güven içinde hissedeceği topraklarda astarın içinden çıkaracaktı.

Ruslara esir düşen Tunda kapatıldığı kamptan kısa süre sonra kaçar. Ancak ülkesine dönemez, aylarca Sibirya’nın uçsuz bucaksız taygalarında, bir ayı avcısının yanında yaşar, Bolşeviklerle muhalifleri arasındaki savaşa katılır. Komünistlerin yanında savaşır, tüm yaşamını Rus Devrimi’ne vermiş olan Gürcistanlı bir kadın subaya aşkla tutulur. Onunla Bakû’den Moskova’ya uzanan bir yolculuğa çıkarlar. Günün birinde Viyana’ya dönmeyi başarsa da kısa süre sonra kendini Paris’te bulur. Franz Tunda gittiği yerlerde kimseyle yakınlaşamaz, savaş sonrası Avrupası’nda oluşmaya başlayan yeni toplumun dışında kalır.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2017
 • Sayfa Sayısı:
  155
 • ISBN:
  9786053141730
 • Orijinal Adı:
  Die Flucht Ohne Ende
 • Çeviri:
  Ahmet Arpad
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Aykut Aydemir 
25 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

1. Dünya Savaşı yıllarında iki kardeşten biri bacağının sakat olması sebebiyle müziğe diğeri ise dönemin gerektirdiği şekilde askeri okula.. George, sonraları ünlü bir şef olarak müthiş bir saygınlığa erişerek hayatını devam ettirirken, savaş sonrası ülkesinden ayrılıp Rusya ve Azerbaycan'da komünist devrime şahitlik etmiş olan kardeşinin düşkünlük döneminde, ona yeniden kucak açacaktır.. Franz Tunda! Müthiş bir yaşam öyküsü.. Yazarın, gerçek bir yaşam öyküsü olduğunu vurgulamasıyla sizi bu gerçekliğin içine çekişi arasındaki uyum müthiş.. Sık sık başvurulan betimlemeler oldukça başarılı..

Kitaptan 5 Alıntı

Oblomov 
26 Haz 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Sanırım bu dünyada hiç kimse sana, bir şeyi niçin yaptığını veya yapmadığını gönül rahatlığıyla söyleyemez.

Sonsuz Kaçış, Joseph Roth (Sayfa 61 - Ayrıntı Yayınları)Sonsuz Kaçış, Joseph Roth (Sayfa 61 - Ayrıntı Yayınları)
Oblomov 
25 Haz 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bir insan için kıyısında durduğu denizin nerede olduğu hiç de önemli değildi. Çünkü denizler her yerde aynıydı, kıyıya vuran küçük dalga büyük dalganın kardeşiydi.

Sonsuz Kaçış, Joseph Roth (Sayfa 48 - Ayrıntı Yayınları)Sonsuz Kaçış, Joseph Roth (Sayfa 48 - Ayrıntı Yayınları)
Oblomov 
26 Haz 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

İnsanın yüz ifadesi yaşamındaki uğraşıyla bağlantılıdır, ırkıyla değil.

Sonsuz Kaçış, Joseph Roth (Sayfa 68 - Ayrıntı Yayınları)Sonsuz Kaçış, Joseph Roth (Sayfa 68 - Ayrıntı Yayınları)
Aykut Aydemir 
23 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

...ister devrim, ister kapitalizm, isterse sosyalizm olsun insanlar, bir ülkünün peşinden yan yana yürüdükleri sürece ortak aşkı yaşarlar...

Sonsuz Kaçış, Joseph Roth (Sayfa 40 - Ayrıntı Klasik)Sonsuz Kaçış, Joseph Roth (Sayfa 40 - Ayrıntı Klasik)