Söz Meclisten İçeri...

9,9/10  (7 Oy) · 
30 okunma  · 
5 beğeni  · 
896 gösterim
"Bu kitabın içinde eleştiri konusu, kurum olarak parlamento değildir. Parlamentoları oluşturan kişilerin aritmetik çoğunluğu da değildir. Bu kitap ile yalnızca, parlamento çalışmalarını engelleyen, kürsülerde yurt ve dünya sorunlarının özgürce konuşulmasını engelleyen sorumsuz bir azınlık eleştirilmiş, bu azınlığın sergilediği çirkinlikler eleştiri konusu yapılmıştır."
-Uğur Mumcu-
(Arka Kapak)
Çağrı 
30 May 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ne yazık ki çok komik bir eser. Komik olmaması gerekirdi ama ortaya konan tabloya gülmekten başka tepki gösteremiyorum. Mumcu da çok güzel bir dille bu tabloyu okurlarına aktarmayı başarmış.

Kitaptan 2 Alıntı

JeruCaspian 
06 Eki 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Parlamentolar toplumların aynasıdır." sözü bir bakıma yanlıştır. Yanlıştır, çünkü seçim sistemleri ve ülkenin yapısal özellikleri, halkı, parlamento aynasında olduğu gibi yansıtmaz. Bu aynada, çoğu kez birbirine benzer görüntüler, başka başka makyajlarla yansıtılır. Örneğin bir seçim sisteminden bir başka seçim sistemine göre bu ayna birbirlerinden farklı, değişik görüntüleri verir.

Söz Meclisten İçeri..., Uğur MumcuSöz Meclisten İçeri..., Uğur Mumcu
Çağrı 
30 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

- Allah belanı versin, komünist, yeşil komünist.
Sayın üye söverken, görüldüğü üzere önce laiklik ilkesine aykırı davranıyor; işe "Allah belanı versin" diyerek Allah'ı karıştırıyor. Bir de ideolojik renk buluyor: Yeşil...
- Yeşil komünist...
Böylece komünistler, "kızıl" ve "yeşil" olmak üzere ikiye ayrılıyor...

Söz Meclisten İçeri..., Uğur MumcuSöz Meclisten İçeri..., Uğur Mumcu