Tarih

8,8/10  (14 Oy) · 
29 okunma  · 
24 beğeni  · 
940 gösterim
Herodotos (?İÖ 484 - ?İÖ 430-420 arası): Dokuz kitaptan oluşan Tarih'i ile Batı tarih yazımının atası ve ilk büyük yazarı olarak kabul edilir. Yazar, İÖ 550'den kitabına son düştüğü tarih olan İÖ 430'a, Antik Yunanlıların, Perslerin, Ön Asya'nın ve Mısır'ın ilk tarihçisi olmakla kalmamış, üslubu ve anlatım gücüyle günümüze dek ilgiyle okunmayı sürdürmüştür.

Mümtekim Ökmen (1915-2003); Türkçenin önde gelen Fransızca çevirmenlerindendi. Yazarının izinde Bodrum'a (Halikarnassos) yerleştikten sonra yaptığı Herodotos / Tarih çevirisinin yanı sıra Descartes (Aklın Yönetimi için Kurallar) ve Marguerite Yourcenar (Zenon) da dilimize yetkinlikle aktardığı yazarlar arasında yer alır.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2011
 • Sayfa Sayısı:
  852
 • ISBN:
  9789754587210
 • Çeviri:
  Müntekim Ökmen
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:

Zaman buldukça e-kitap şeklinde okuyorum. Eski medeniyetlerin içinde yaşananlar oldukça samimi bir şekilde anlatılıyor. Ufuk açan bir kitap. Bitmesi uzun sürecek gibi...

BERK ÜNAL 
 28 Şub 01:38 · Kitabı okudu · 6 günde · 6/10 puan

Nam-ı diğer herodot tarihidir,2400 yıl önce yazılmış,kaynak değerinde bir eserdir.İlk çağa ilgisi olmayan kişilerin bitirmesi zor bir kitaptır.9 küçük kitaptan tek cilt halinde oluşmuştur.Ağırlıklı olarak Yunan-Pers savaşları ancak içerisinde Herodotos'un gezip gördüğü yerleri ilk çağ insanlarıyla ilgili antropolojik yorumlarda bulunmuştur.Eski çağ sosyolojisi ve coğrafyası da azda olsa barındırır.Cicero'nun deyimiyle Tarihin Babası zamanının şartlarında tarih yazıcılığının miladına öncülük etmiştir.O dönemdeki Hekataios gibi tarihçilerde unutulmamalıdır.Herodotos'un dünya haritası da bulunmaktadır ve incelenmelidir.Günümüz zamanında düşününce yunan halklarıyla ilgili anlattıkları fazla mübalağalı buldum.Lidyalı kızların vücutlarını satması,babalarının kızlarını genelev tarzı yerlerde kullanması örneklerinde olduğu gibi,realite açısından değerlendirince bu kitapta yazılan her şey gerçek demek çok yanlış olur.Herodotos insan tüccarların, gezdiği yerlerde gördüğün insanlardan duyduklarını da aktarmış.Halk ağzıyla dedikodu tabiri bazı yerleri de vardır.Bilgi açısından okunmalı, ama çok etkilenilmemesi gereken bir eserdir.Bu değerli eserin sahibi Herodotos'suz bir insan ve uygarlık bilimi düşünelemez. Herodotos, sözüne ettiğini Homeros gibi, büyük sanatçıdır,düzyazının yaratıcısıdır.Eseri elbette okunmalıdır.

Latif KARACAOĞLU 
09 May 19:54 · Kitabı yarım bıraktı · Beğendi · 9/10 puan

Bilindiği üzere kitap ilk Tarih kitabıdır. Tarihçi adayı bir bireyin tarih yazımı farkı açısından bugünle kıyas için bu kitabı okumalı ve bunu analiz edip dünya tarihciliğinin gelişim çizgisini incelemeli...

Deliler Cumhuriyeti 
21 Mar 23:11 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Tarih yaziciligini hikaye anlatımı ile birleştiren düşünür, müthiş bir eser ortaya koymuş. Bir hikaye, bir masal tadında okuma keyfini yaşamak için tavsiye ederim.

Kitaptan 7 Alıntı

Domuza gelince, Mısırlılar bunu temiz olmayan hayvan sayarlar. Şimdi bakınız: Bir domuzun yanından geçen ona sürtünse, üstündekilerle beraber kendini ırmağa atar, öbür yandan Mısırlı domuz çobanları, hiçbir Mısır tapınağına sokulmazlar, hiç kimse bunlardan kız alıp vermez; domuz çobanları yalnız kendi aralarında evlenirler.

Tarih, Herodotos (Sayfa 141)Tarih, Herodotos (Sayfa 141)

Mısırlıların adetlerinde, yasalarında, daha geniş olarak her şeyde başkalarınkine uymayan görenekleri vardır. Onlarda çarşıya kadın çıkar, ufak tefek alışverişini yapar; erkekler evlerde bez dokurlar. Erkekler yükleri başları üstünde, kadınlar omuzlarında taşırlar. Kadınlar ayakta işerler, erkekler çömelirler. Tabii ihtiyaçlarını evin içinde giderirler, ama yemeklerini dışarıda sokakta yerler ve bunu şöyle açıklarlar ki, utandırıcı gerekler gözden uzak tutuluyor, utandırıcı olmayanlar ise açıkça yapılıyor.

Tarih, Herodotos (Sayfa 135)Tarih, Herodotos (Sayfa 135)
irfan A. 
20 Oca 12:50 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"insanlar en güzel yasaları seçmekte serbest bıraksalar, her biri döner dolaşır gene kendisininkileri seçer; herkes kendi ülkesinde geçerli olan yasların en güzel yasalar olduğunu o kadar inanır. onun için, bir kimse aklı başında kaldığı sürece, saygı gösterilen şeyleri alaya alması olağan değildir."

Tarih, Herodotos (Sayfa 231 - işbank yay.)Tarih, Herodotos (Sayfa 231 - işbank yay.)
BERK ÜNAL 
28 Şub 01:42 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Hiç kimse tek başına her şeyi elde edemez; filanı elde eder,falandan yoksun kalır.O ki ömrü boyunca her zenginliğe erişir ve en son dünyadan hoşnut ayrılır,işte o,bana göre,ey kral,mutlu insan adını hak eder.Her şeyin sonuna bakılmalıdır; tanrı en çok insana mutluluğu yem olarak sunar,sonra da çeker alır elinden..

Tarih, Herodotos (Sayfa 32 - Remzi)Tarih, Herodotos (Sayfa 32 - Remzi)
irfan A. 
07 Oca 21:26 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Küçük kentlerden de büyüklerinde daha az söz etmeyeceğim. Zira o zamanlar büyük olan kentlerin hemen hepsi sonrada küçülmüşlerdir ve benim gördüğüm büyükleri o zamanlar küçüktüler."

Tarih, Herodotos (Sayfa 7 - işbank yay.)Tarih, Herodotos (Sayfa 7 - işbank yay.)
irfan A. 
09 Oca 22:16 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Günün birinde katır Medlere Kral olacak
o zaman , ey yumuşak ayaklı Lydialı kaç
çakılı Hermos boyunca , tabanları yağla
utanma, yüzün kızarmasın kaçtığın için"

Tarih, Herodotos (Sayfa 30 - işbank yay.)Tarih, Herodotos (Sayfa 30 - işbank yay.)
irfan A. 
21 Oca 11:49 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

" kendini beğenmişlik uğursuz bir şeydir,eldeki güç onu besler ve haset insanoğluna daha doğduğu andan pençesini geçirir . Bu iki kusur insanı canavar haline getirir; cinayetlerin yarısı kendini beğenmişlikte, öbür yarısı hasetten gelir."

Tarih, Herodotos (Sayfa 253 - İşbank yay.)Tarih, Herodotos (Sayfa 253 - İşbank yay.)