Tarih, Kültür ve Kahramanlar

8,5/10  (27 Oy) · 
83 okunma  · 
32 beğeni  · 
898 gösterim
Tarih şuuru, milletlerin hareket hatlarını tayine yarayan bir millî savunma silâhıdır. Hangi milletten düşmanlık gelmiştir? Hangi rejim faydalı veya tehlikelidir? Ne türlü şahıslar iyilik ve kötülük edebilir? İşte bütün bunların cevabını tarih şuuru verir. Türk milleti, aşağı yukarı binlerce yıllık mazisine rağmen çok genç milletlerdendir. Bu yüzden tarih şuuru olgunlaşamayan Türk milletine, bu şuuru tamamıyla kaybettirmek için düşmanları tarafından yapılan telkinler, yani zehir sunmalar pek çoktur.
Ecdadı ve kanı ile bu toprağa bağlı olan normal bir insan, şahsî düşünceleri ne olursa olsun, topluluktan ne derece ayrı düşünürse düşünsün, fedakârlık edemeyeceği bazı sınırlara, mukaddes bildiği değerlere sahiptir. Böyle bir insan yurt topraklarından en küçük parçayı bile yabancılara bırakmayı düşünemez. Bir takım dolambaçlı yollarla, milletin mukaddes tanıdığı şeylerin aleyhinde bulunamaz. Tarihî düşmanımız olan milletlerle dost olmaktan bahsedemez. Milletimiz üzerinde yabancı bir devletin hâkimiyetini aklına bile getiremez. Getirirse ya anormal bir çılgındır, ya satılmış bir haindir veya bizden olmayan bir yabancıdır. Bunların üçü de bir kapıya çıkar.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2015
 • Sayfa Sayısı:
  197
 • ISBN:
  9789754378252
 • Yayınevi:
  Ötüken Neşriyat
 • Kitabın Türü:
Tugce sahin 
14 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sadece osmanli 550 yıllık bir devirde en asagı 275 yılı savaşla geçmistir.Demek ki Türkiye`nin son beş buçuk asirda ömrünün yarısinı savasla geçirmiştir. Bu harkulede bir neticedir. Çünkü bu kadar çok harpten sonra bir milletin yine zinde ve oldukca kuvvetli olarak yasayabilmesi adeta bir mucizedir..Bilinmeli ki bugün düşman ne kadar kuvvetli olursa olsun onu kendi vatanımızda yenmeye türk ordusu kadirdir.Evet bugün tek basina türk ordusunu yenecek hic bir ordu yoktur... Orhun .1934 sayi:6

Kimler Milli Kahramandır? Kimler tarihe hizmet etmiştir? gibi soruların cevabını alacağınız dolu dolu bir kitap. Makalelerin kısa olması sebebiyle hemen bitebilecek tarzdadır ve kaynakça olarak kullanılabilir.

Tugce sahin 
 22 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Selam ulu atamız Tanrıkutun hatırasına..
Selam onun dört tümeninin askerlerine..
Selam malazgirt kahramanlarına ve onlara katılan Oguzlara peceneklere.
Selam Başkumandanlık Savaşının şehitlerine ve gazilerine
Selam kıbrıs Türkleri`ni kurtarırken düşenlere ve kalanlara. Ve.
Selam yarının bahtiyar sehitlerine..

Fatih 
 09 Ara 2016 · Kitabı okudu · 7 günde

Hüseyin Nihal Atsız'ın kaleminin kuvvetli olduğu aşikar. Özellikle deneme ve fıkralarında bunu rahatlıkla hissediyorsunuz. Bu kitap için ise daha çok makaleye yakın diyebiliriz. Kitapta tarihi olaylar, şahsiyetler hakkında Atsız'ın bilgilerini ve görüşlerini okuyorsunuz. Güncel tarihçilerin de bu tür kitapları var ama genelde sıkıcı ve dile hakimiyet bakımından sorunlular. Bu kitaptaysa bu tür problemler yok. Rahatlıkla okunabilecek, faydalı bir kitap.

Tayfun CANSIZ 
08 Şub 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Milli kahramanlar kimlerdir ? Milli kahramanları anmanın önemi nelerdir ve nasıl anılmalıdırlar ? Dilin Türkçeleştirilmesinin önemi nedir? Yanlış bilinen olaylar hangileridir? Düşmanlarımız ve onlar ile yaptığımız savaşları içinde barındıran önemli bir eser. Özellikle okurken dikkatimi çeken konu ise Osmanlı Hanedan üyelerinin haksızlığa uğradıklarını en kısa zamanda onların yurda dönüşünün sağlanmasını gerektiğini vurgulamasıdır.

Atsız 
24 Tem 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

‘’ Mesihlik iddia eden ve mucize göstermek davasında bulunan bu çılgın Yahudi, Türk Padişahı Dördüncü Avcı Sultan Mehmet tarafından huzuruna çağrılmış ve: "Seni kurşuna dizdireceğim. Ölmemek mucizesini göster de hepimiz birden sana inanalım" hitabını alınca bütün Yahudilere has korkaklıkla padişahın ayaklarına kapanarak Müslüman olmuştur.’’

Bilal Kılıçarslan 
30 Oca 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bu eserde Atsız'ın yaşamı boyunca çeşitli dergi ve gazetelerde yayımladığı Türklük adına bahis olunan karakterleri durumları ele aldığı denemeleri göreceksiniz.Dili oldukça sade anlaşılır içerik bakımında elverişli kayda değer bilgiler bulabilirsiniz

Kitaptan 74 Alıntı

Tugce sahin 
22 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Bir millet yalnız bir insan yığını, bir vatan yalnız kuru toprak değildir. Milleti ve vatanı millet ve vatan yapan şey hatıralar, izler, eserlerdir.

Tarih, Kültür ve Kahramanlar, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 109 - Kopuz,15 Ağustos 1939 cilt:1, sayı:5)Tarih, Kültür ve Kahramanlar, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 109 - Kopuz,15 Ağustos 1939 cilt:1, sayı:5)
Tugce sahin 
14 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

“Tarihi suur miletlerin hafizasi ve kalkanidir“ kimin dost kimin düsman oldugunu ögretir bizlere. Arkadaslar kültürel miraslar sadece zengin zumrelerin ugrasacagi bir olay degildir. Bu miraslar hepimizindir. Onlara sahip cikmassak eger yok oluruz benligimizi milli bilincimizi kaybetmemek adina bize unutturmaya calisanlara inat daha cok sarilmaliyiz

Tarih, Kültür ve Kahramanlar, Hüseyin Nihal AtsızTarih, Kültür ve Kahramanlar, Hüseyin Nihal Atsız
Tugce sahin 
28 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Bir topluluk kendini inkarla çöker. Kendini inkarın başlangıcı da maziye sövmek ve milli kahramanları tahrik etmektir.

Tarih, Kültür ve Kahramanlar, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 62 - Altin ışık.sayi:2)Tarih, Kültür ve Kahramanlar, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 62 - Altin ışık.sayi:2)

Ziya Gökalp
Vatan;ne Türkiye'dir Türklere,ne Türkistan,
Vatan; büyük ve müebbet bir ülkedir:Turan!...

Tarih, Kültür ve Kahramanlar, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 145 - Ötüken)Tarih, Kültür ve Kahramanlar, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 145 - Ötüken)
Muhammed DEMİRAY 
13 May 23:33 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Artık yalnız kaldığımız zamanlardaki bazen ciddi ve kederli, bazen şaka ile karışık konuşmalar bitti. Şimdi ben ona arasıra içimden hitap ediyor, fakat cevabını alamıyorum.

Tarih, Kültür ve Kahramanlar, Hüseyin Nihal Atsız (Ötüken)Tarih, Kültür ve Kahramanlar, Hüseyin Nihal Atsız (Ötüken)

‘’ Yukarıda onun için "hırçın" demiştim. Öyleydi. Bu yüzden Azeriler'in bile hepsiyle anlaşamıyordu. Müsamaha nedir bilmiyordu. Fakat belki de kuvvetli tarafı burada idi. Ben onun, Azerbaycanlı öğrencilerin işlerini halletmek için sağlığını tehlikeye koyarak nasıl uğraştığını, nasıl koştuğunu görmüş kimse olarak bunu söylüyorum. Benden 8‐10 yaş büyüktü ve günümüzden aşağı yukarı on yıl önce de büyük bir akciğer ameliyatı geçirmişti. Kendisine yorulmak, çok konuşmak, sıcak ve soğuk şeyler içmek yasaktı ama Mehmet Sadık bu yasakların yalnız sonuncularına dikkat ediyor, yorulmak ve konuşmak hususunda kontenjan tanımıyordu. Çünkü çayı sıcak içmese de olurdu ama dava için yorulması da, konuşması da lâzımdı. ‘’

Tarih, Kültür ve Kahramanlar, Hüseyin Nihal AtsızTarih, Kültür ve Kahramanlar, Hüseyin Nihal Atsız

Selam ulu atamız Tanrıkut'un hatırasına...
Selam onun dört tümenininin askerlerine...
Selam Malazgirt kahramanlarına ve onlara katılan Oğuzlarla Peçenekler'e....
Selam Kıbrıs Türkleri'ni kurtarırken düşenlere ve kalanlara ...
Ve...
Selam yarının bahtiyar şehitlerine!...

Tarih, Kültür ve Kahramanlar, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 78 - Ötüken)Tarih, Kültür ve Kahramanlar, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 78 - Ötüken)
Fatih 
07 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi

Edebi Dil
Unutmamalı ki bir millet, ordusunu kaybederse büyük bir tehlikede, devletini kaybederse korkunç bir felakette, fakat dilini kaybederse ölümün kucağındadır.

Tarih, Kültür ve Kahramanlar, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 114 - Ötüken Neşriyat)Tarih, Kültür ve Kahramanlar, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 114 - Ötüken Neşriyat)

‘’ Şehzadelerin artık Türkiye'de bir hanedancılık tehlikesi yaratmaları akla bile gelemez. Kendilerinde böyle bir düşünce olmadığı 50 yıllık gurbet hayatlarıyla sabittir. Hanedanın kadın azaları yıllarca önce çıkarılan bir kanunla Türkiye'ye dönmüştü. Şüphesiz bunların davranışlarını gözden geçirmiş bulunan Emniyet Servisleri acaba kendilerinde en küçük bir menfi hareket sezdi mi? Türkiye'yi büyüklüğün son merhalelerine kadar yükselten şanlı Hakanların torunlarına yurdun kapısını açmak Türk devletine tehlike değil, ancak şeref getirecektir.
Biyolojide veraset, hukukta miras denilen şeyler doğru ise bu ülkede yaşamak hakkı herkesten çok onlarındır.’’

Tarih, Kültür ve Kahramanlar, Hüseyin Nihal AtsızTarih, Kültür ve Kahramanlar, Hüseyin Nihal Atsız

‘’ Kısa ömürlü Azerbaycan Cumhuriyeti'nde hizmet etmişler, bu devlet Moskoflar tarafından istila edilince Türkiye'ye sığınmışlardı. Sonra Kemal, İran Azerbaycanı'na giderek mücadeleye orada devam etti ve İkinci Cihan Savaşında İran İngilizler'le Moskoflar tarafından işgal edildiği zaman komünistler tarafından öldürüldü.’’

Tarih, Kültür ve Kahramanlar, Hüseyin Nihal AtsızTarih, Kültür ve Kahramanlar, Hüseyin Nihal Atsız