8,0/10  (4 Oy) · 
31 okunma  · 
5 beğeni  · 
631 gösterim
Kaş uçları kalkarak, gözler süzülerek, dudaklar bükülerek her yeni şeyin aşağılık, her köhneliğin kibarlık olduğunu size söyleyen bu adamların şuurlarının arkasında yeni şeylere karşı gizli olduğu kadar kudretli bir meyil vardır. Bu meyil, doğrusunu söylemeli daha çok kadınlardadır. İstanbul'a nadir inseler de mutlak arkalarında moda bir manto, başlarında yeni bir şapka görülür. İskarpinlerinin ökçesi birer karış, tırnakları kıpkızıldır.

Halide Edib Adıvar, Cumhuriyet'le birlikte hızlanan modernleşmeyi, bunun yarattığı dönüşümü anlatan romanlarında özellikle kadın kahramanları öne çıkarmıştı. Sinekli Bakkal ve Zeyno'nun Oğlu romanlarının devamı niteliğindeki Tatarcık, bir balıkçının kızı olan Lâle'nin toplum hayatında yükselişini konu edinen bir roman. Uzun bir zamandan beri yeni baskısı aranan Tatarcık'ın ilgiyle okunacağına inanıyoruz.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2009
 • Sayfa Sayısı:
  264
 • ISBN:
  9789750710506
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ayşen BÜLBÜL 
09 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayran olduğum yazardan kendimle ve kendisiyle özdeşleştirdiğim bir kitap daha "Tatarcık" . Kesinlikle okunmalı . Medeniyetten korkan bir neslin ortasında kalan babasız bir kız. Ve onu o olduğu için seven bir delikanlı. İçi boş insanlardan çok uzak olan Tatarcık bize içi dolu insanların önemini anlatıyor .

vurkan i 
13 Ara 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Halide Edip cumhuriyet sonrası fikirlerle ilgileniyor bu kitabında.Nasıl bir toplum inşa edilecek hangi rotada yol alacak bunları irdelemeye çalışıyor.Kahramanları üç nesle ayırıyor ve onların vasıflarından bahsediyor.Üçüncü nesil dediği ise cumhuriyet çocukları.Onlar arasında her fikir var ve bu da zaten yeni inşa edilen milletin kararsızlık resmi.Bu fikirlerini Poyrazköy'de canlandırıyor.Numune olarak burayı seçiyor.Ve yedi genç erkek üç genç kız etrafında ana planını kurguluyor.Lale(Tatarcık) mihenk taşı.Eskiyle anlaşamayan genç, hür Türk kızı.Köylülere:"Sizi medeni yapacağım." diyecek kadar özgüven sahibi.Ona bu özgüveni de Edip'in yaşamına hayat felsefesine paralem olarak bir Amerikalı aşılıyor.Helen Berkley.yBu kadını örnek olarak Poyrazköy'e getiriyor.Bir nevi yeni kadın tipi.Sungur Balta ve yalısı ile yeniliği yüzüne gözüne bulaştırmış, para ile her şeyi elde edeceğini düşünen, tam bir budala resmi yansıtılıyor.Ve bu görüntünün esas olamayacağı Lale'nin onun katiplik teklifini reddetmesiyle ortaya konuluyor.Yine hoppa , bilgisiz, erkek azmanı olarak da Zehra sunuluyor.Recep onun ileriki nesillere örnek erkek modeli.Zaten sonunda Lale ile nisanlanıyor.Haşim,Salim, Safa,Ahmet,Şinasi,Hasan bunlar diğer erkeler ve her birinin belli özellikleri var.Yazar bunları fikir olarak sunuyor ama benimsemediğini sonunda açıkça ortaya koyuyor.Eski nesillerin ise eski ile git-gellerini Feridun Paşa'nın git-gelleriyle ortaya koyuyor.Ne sağdayız ne soldayız der.Ve İnkılapların başarıya halka inmesiyle ulaşacağını söyler.

Kitaptan 4 Alıntı

Çocuk hayal gücü demektir, cesaret demektir, yaratıcılık demektir.

Tatarcık, Halide Edib Adıvar (Sayfa 113 - Atlas Kitabevi)Tatarcık, Halide Edib Adıvar (Sayfa 113 - Atlas Kitabevi)

-Babam... Babam öldü, dedi.
...
Kızcağızın hiç bir eve gitmeyip de mahalle kahvesine gelmesi bütün ailenin ne kadar yalnız, ne kadar zavallı olduğunu göstermiyor muydu?

Tatarcık, Halide Edib Adıvar (Sayfa 21 - Atlas Kitabevi)Tatarcık, Halide Edib Adıvar (Sayfa 21 - Atlas Kitabevi)

Onca dünya <temaşa> yeridir, onu seyretmek için kendine rahat ve yüksek bir yer edinmekten başka isteği yoktur. Öyle bir yer ki, hem kendisi <temaşanın> bir parçası olacak, yani onu görmek için başlar çevrilecek, hem de kendi çevresini seyredecek.

Tatarcık, Halide Edib Adıvar (Sayfa 67 - Atlas Kitabevi)Tatarcık, Halide Edib Adıvar (Sayfa 67 - Atlas Kitabevi)

İstanbullu her şeye lakayt kalabilir, fakat güzel şivesini bozan kim olursa olsun ona yabancı gibi bakar.

Tatarcık, Halide Edib AdıvarTatarcık, Halide Edib Adıvar