Teke Şenliği

8,8/10  (4 Oy) · 
5 okunma  · 
4 beğeni  · 
632 gösterim
Dominik Cumhuriyeti'ni otuz yıldan fazla diktatörlükle yöneten Rafael Trujillo'nun halk arasında takma adı Teke'dir. Roman, Trujillo'nun 1961'de öldürüldüğü günden yola çıkarak gelişir. İçki ve seks kokan erkek egemen bir atmosfer, entrika, şiddet, işkence hatta cinayet dolu dramatik sahnelerle simgeleşen bu diktatörlük devrini anlatan bir başyapıt Teke Şenliği.
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2003
 • Sayfa Sayısı:
  496
 • ISBN:
  9789750703485
 • Çeviri:
  Peral Bayaz Charum
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 3 Alıntı

Yusuf Turgut 
30 Oca 22:36 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Anlamıyordun Urania. Döneme ait birçok şeyi zamanla anladın; bazı şeyler başlangıçta çok karmaşık geliyordu ama okuya okuya, dinleye dinleye, kıyaslamalar yaparak, kafa yorarak anladın ki propaganda dişlileri arasında ezilerek, bilgi yokluğunda zorla kafalarına sokulan öğretilerle aptallaştırılmış, yalnızlığa mahkûm edilmiş, korku ve kölelikle özgür iradesi yok edilmiş milyonlarca insan, Trujillo'yu tanrılaştırmıştı. Ondan korkmakla kalmıyorlardı, seviyorlardı onu; tıpkı dayak ve cezaların onların iyiliği için olduğuna inandırılan çocukların otoriter ebeveynlerini sevdikleri gibi.”

Teke Şenliği, Mario Vargas Llosa (Sayfa 80 - Can Yayınları)Teke Şenliği, Mario Vargas Llosa (Sayfa 80 - Can Yayınları)

“Büyük coşkuyla
kutluyor halk
Teke Şenliği’ni
Otuz Mayıs’ta”

“Teke’yi Öldürdüler”
Dominik merengue’si

Teke Şenliği, Mario Vargas Llosa (Sayfa 11 - Can Yayınları)Teke Şenliği, Mario Vargas Llosa (Sayfa 11 - Can Yayınları)
Yusuf Turgut 
02 Şub 00:55 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Cabral duvarda, kitap raflarının arasında bir çerçeve içinde Tagore'den bir alıntı gördü:

"Bir kitap açık olduğunda konuşan bir beyin, kapalı olduğunda beklemede olan bir arkadaş, unutulduğunda bağışlayan bir ruh, yok edildiğinde ağlayan bir yürektir." ”

Teke Şenliği, Mario Vargas Llosa (Sayfa 285 - Can Yayınları)Teke Şenliği, Mario Vargas Llosa (Sayfa 285 - Can Yayınları)