Kitap
The Amber Spyglass

The Amber Spyglass

His Dark Materials 3

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.1
48 Kişi
102
Okunma
39
Beğeni
1.242
Gösterim
467 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 13 sa. 14 dk.
Adı
The Amber Spyglass (His Dark Materials 3)
Basım
English · Canada · Laurel Leaf Books · 9 Eylül 2003 · Karton kapak · 9780440238157
Diğer baskılar
Kehribar Dürbün - Altın Pusula (3)
Kehribar Dürbün
The Amber Spyglass
Will is the bearer of the knife. Now, accompanied by angels, his task is to deliver that powerful, dangerous weapon to Lord Asriel - by the command of his dying father. But how can he go looking for Lord Asriel when Lyra is gone? Only with her help can he fathom the myriad plots and intrigues that beset him. The two great powers of the many worlds are lining up for war, and Will must find Lyra, for together they are on their way to battle, an inevitable journey that will even take them to the world of the dead...
5 mağazanın 6 ürününün ortalama fiyatı: ₺39,03
8.1
10 üzerinden
48 Puan · 10 İnceleme
Başak Mutlu
Kehribar Dürbün'ü inceledi.
568 syf.
·
9 günde
·
7/10 puan
Karanlık Cevher Serisi 3 - Kitap önerisi
Bu kitapla birlikte seriyi tamamlamış oldum. Ben her açıdan olmasa da yazarın bağladığı sonu da beğendim. Lyra ve Will'in yetişkinliğe geçişlerinde aldıkları kararlar hepimize bir şeyler anlatıyor bence. Bu kitap için de ilk kitapta yaptığım yorumu aynen aktaracağım; bu sadece bir çocuk/gençlik romanı değil. Hayal gücü toplumsal gerçeklerle beslendiğinde ortaya çok zengin metinlerin çıktığını düşünüyorum. Belki de bu nedenle bazı kitaplar farklı yaş grubundan insanlara hitap edebiliyor.
Kehribar Dürbün
8.1/10
· 102 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
Galadriel
Kehribar Dürbün - Altın Pusula (3)'ı inceledi.
670 syf.
·
2 günde
·
Puan vermedi
Evet final kitabında dananın kuyruğu kopuyor. Artık soracağımız, hatta sormayacağımız, tüm soruların cevaplarına ulaşıyoruz. Lyra ve Will artık çocukluktan çıkmaktadırlar. Bir de birbirlerine aşık olmazlar mı?Gençler doğru seçimi yapıp dünyayı kurtarabilecekler mi? Yoksa her şey kaosa yenilecek mi? Her şey son savaşla belirlenecek. İlk kitaptan, son kitaba konu nerelere geldi çok şaşırtıcı. Altın Pusula filmini izleyip, sonra neler olacağını merak ederdim. En azından merakım giderildi, yarım kalmış serileri okumaktan hiç hoşlanmam, hikaye bittiği için artık kafam daha rahat. Genel olarak sürükleyici bir seriydi. Filmi de çok gösterişliydi doğrusu. Önce kitabı okuyup sonra Nicole Kidman ve Daniel Craig ' in muhteşem oyunculuğunu mutlaka seyredin. Devam filmi yok ama olsun, siz zaten hikayeyi biliyor olacaksınız.
Kehribar Dürbün - Altın Pusula (3)
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
tn
Kehribar Dürbün'ü inceledi.
559 syf.
Harika bir fantastik üçleme
Araya giren bütünlemelerim okuma süremi uzattı ve ilk kez okuma süremin uzaması beni üzmedi. Çünkü bu seriden kopmak, okuyup bitirmek istemedim. Karakterler, evren(ler) duyguların yerli yerinde oluşu ve müthiş bir denge ve gerçeklik içerisinde yansıtılması... Seriye her açıdan bağlanmak mümkün. Philip Pullman Altın Pusula serisinde hem hayal gücü hem de edebi anlamda sınırları zorlamış ve ortaya gerçekten de -hak ettiği değeri pek de görmeyen- kilometre taşı niteliğinde bir fantastik seri çıkarmış. Ana karakterler Lyra ve Will yolculuklarının sonuna geldiklerinde sayı olarak çok büyümemiş olsalar da içsel olarak onyıllarca yaşlanıyorlar ve okur olarak bu duygusal yıpranma süreçlerini hüzünle izlemekten başka çareniz olmuyor. Üçleme hem çok iyi hem de çok üzücü bitiyor. Çok iyi bitiyor çünkü Pullman başından beri titizlikle işleyerek inşaa ettiği Altın Pusula evreninde sonu inanılmaz bir tutarlılıkla getiriyor. O yüzden okur olarak iyi bir tatmin yaşadım ben, havada kalmışlık hissi olmadı. Üzücü bitmesinin sebebi ise... bitmesi işte. (Spoiler vermemeye çalışırken ben) Sonuç olarak Philip Pullman son derece akılda kalıcı karakterler yaratmış ve hikaye evreni de oldukça ilgi çekici olduğu için bu üçleme her açıdan çok keyifli bir okuma sunuyor. Ana karakterlerin çocuk oluşu ise kitabı çocuk kitabı kategorisine sokmak için yeterli bir nitelik değil kesinlikle. Lyra ve Will 12 yaşlarında olsalar da hikaye yer yer o kadar karanlıklaşıyor ve felsefi anlamda o kadar derinleşiyor ki, her yaştan insanı düşündürecek ve ürepertebilecek bir hal alıyor. Dolayısıyla Altın Pusula, -varsa- çocuk başkarakter önyargısını da bir kenara koyan her fantastik severin ilgiyle okuyabileceği bir kendini bulma macera yolculuğu.
Kehribar Dürbün
8.1/10
· 102 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
10
S
Kehribar Dürbün - Altın Pusula (3)'ı inceledi.
568 syf.
·
9 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Keyif kaçırıcı detaylar içermektedir! Kehribar Dürbün bu yıl okuduğum ilk kitap. İlk kitabı yorumlarken ne kadar heyecanlandıysam bunu yazarken de bir o kadar üzgünüm. Uzun zamandır bu kadar kalbimi kıran bir kitap okumamıştım. Serinin sonunu düşündükçe hâlâ çok üzülüyorum, kitaba dair neler yazsam toparlayamıyorum o yüzden yorumu uzatmayacağım. Lyra ve Will'in yolculuklarının en tehlikeli kısmını okudum bu kitapta bence. Arktike gidip kaçırılan çocukları kurtarmaktan ya da keskin bıçağı bulmaktan bile daha zordu bu sefer yaptıkları. Ölüler Diyarı kısmını ilgi çekici buldum. Çünkü çoğu kitapta benzer anlatılıyor. Klasik kısımlar vardı ama genel anlamda farklıydı. Mary Malone'un hikayede böylesine yer kaplayacağını düşünmemiştim. Seride yine özgün bir nokta olarak karşımıza çıkan Mulefa halkıyla yaşadıkları merak edilesiydi. Lord Asriel kısımları da öyle... Cadıları ikinci kitaptaki kadar çok görmedik ama Gallivespian'lar ve Melekler vardı bu sefer kurguda. Bu kitap serinin en uzun kitabıydı. Elbette yine çok sürükleyiciydi ama en sevmediğim kitap oldu. Yazar tüm soruların cevaplarını verdi ve hikâye böyle bitti. Ama ben içimde bitiremedim onu nasıl yapacağım🥲 Belirsiz kitap sonlarından nefret ederim. Keşke bu seri böyle biteceğine belirsiz bitseydi diyorum. Sevgili yazarlar size sesleniyorum, karakterlere böyle son yazarken hiç mi içiniz acımıyor? Serinin böyle biteceğini hiç düşünmemiştim. Lyra ve Will'le ilgili olmasını istediğim ama olacağına hiç ihtimal vermediğim bir şey vardı. Oldu. Kitapta en sevindiğim gelişme bu diye düşünürken ona da pişman oldum. Ne kadar çok oldu dedim. İyice saçmalamadan bitireyim. Hikâye sönük bitti. Tamam masal okumuyoruz finalde herkes sonsuza dek mutlu yaşayacak diye bir şey yok ama bu sonda olmadı Bay Pullman. Geçen bir yorumumda hazin sonlar daha akılda kalıcı, etkileyici demiştim. Doğru işte, unut unutabilirsen mesela bu sonu. Lyra, Will ve ben bu sonu hak etmedik. Yorumdan ziyade biraz serzeniş oldu farkındayım ama yazmasam çok içimde kalacaktı.
Kehribar Dürbün - Altın Pusula (3)
OKUYACAKLARIMA EKLE
3