The Ebony Tower

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.429
Gösterim
Adı:
The Ebony Tower
Baskı tarihi:
1974
Sayfa sayısı:
312
Format:
Ciltli
ISBN:
9780316290937
Kitabın türü:
Dil:
English
Ülke:
United States of America
Yayınevi:
Little Brown and Company
Baskılar:
Abanoz Kule
The Ebony Tower
Abanoz Kule
The five masterful works of short fiction in The Ebony Tower bring us once again into the company of a great contemporary novelist working his intriguing and dazzling themes, probing the fitful relationships of fantasy and reality, love and hate, pleasure and pain. And they are an enduring testament to John Fowles's reputation as one of the finest storytellers of our time.
336 syf.
·13 günde·Beğendi·Puan vermedi
Abanoz Kule’yi roman diye düşünmüştüm.Abanoz Kule ve dört uzun öykü ile karşılaşınca şaşırdım.Öykü sever olarak da sevindim.Öykülerin her biri sanatla ilgili.Yaratım sürecini bir yönden ele alıyor.
Kitaba ismini veren Abanoz Kule öyküsü resim sanatına odaklanırken, karakterleri ve atmosferiyle Büyücü romanını tekrar okuyormuş gibi bir hisse kapılmanıza neden oluyor.Zaten kitaba da bol bol gönderi var.Kahramanlardan birinin elinden düşmeyen kitap da Büyücü zaten.

Zavallı Koko öyküsünü çok beğendim.
Kitabını yazabilmek için arkadaşlarının kır evine giden bir yazarın eve giren hırsızla karşılaşması çok ironikti.Alışkın olduğumuz soygun hikâyelerine hiç benzemiyordu.
Zaten Fowles öykünün başında bizi az çok neyin beklediğinden bahsediyor.
“Polisiye ve gerilim romanlarından türemiş belli bazı melodramatik durumların sinema ve televizyon yüzünden öylesine suyu çıktı ki yeni ve saçma sapan bir ters olasılık yasası kabul görmüş gibi geliyor bana- bu durumlardan biri ekranda ne sıklıkta gösterilirse, izleyicinin gerçek yaşamında cereyan etme olasılığı o denli azalıyor.

Muamma ve Bulut öyküleri de çok başarılıydı.Öykü sevenler kaçırmamalı bu kitabı.
336 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
İngiliz Edebiyatının çok sevdiğim bir yazarı olan John Fowles ile 4. Kitabım oldu Abanoz Kule. Önceden #fransızteğmeninkadını #büyücü ve #koleksiyoncu kitaplarını okuyup çok sevmiştim. Yazarın ne kadar bilgili olduğunu kitaplarını okurken anlıyorsunuz ve dehasına hayran kalıyorsunuz. Fowles’ın yeri başkadır bende bu yüzden. Onun kitaplarını okurken kendimi hep başka dünyalarda buluyorum sanki.

Abanoz Kule 1 kısa roman, 1 anlatı çevirisi ve 3 öyküden oluşuyor. Ben hepsini zevkle okudum. Hepsinin içeriği dolu doluydu ve yine çok başarılıydı dili ve anlatımı. Mutlaka tavsiye ederim tüm Fowles sevenlere ve benim gibi @ayrıntıyayınları hayranlarına
Kitaplarla ve sağlıkla kalın
336 syf.
·14 günde·9/10 puan
Abanoz Kule, John Fowles'un iki ressamın hikayesini anlatırken klasik sanat ile modern sanatın, genç ve yaşlı iki farklı kuşağın, özgürlükçü ve ahlakçı iki dünya görüşünün çatışmasını anlattığı kısa romanın adı. Ama bunu okurken modern sanat yapan genç ressamın özgürlükçü, klasik sanatı savunanın da ahlakçı olduğunu sanmayın sakın. Canım Fowles kalıpyargıların yazarı değildir ve hemen her romanında olduğu gibi, burada da kendini beğenmiş, , genç, beyaz orta sınıf erkek karaktere feleğini şaşırtacak bir kurgusu vardır:) Abanoz Kule, yalnızca bir edebiyat eseri olarak değil; modern sanat eleştirisi olarak da okunacak doyuruculuğa sahip.
Kitapta Abonoz Kule dışında, 3 ayrı uzun öykü daha bulunuyor. Zavallı Koko, Marx okuyan bir hırsızın soyduğu evin sahibiyle geçen tartışmayı konu alıyor:) Muamma, polisiye tarzında yazılmış zengin muhafazakar bir ingiliz ailenin gerilimli hikayesi. Bulut ise, küçük burjuva aile yapısı ve ilişkilerine ayna tutan masal tadında yazılmış bir uzun öykü. Hepsi okuması birbirinden keyifli olsa da, resime ve sanat tarihine olan merakım, Abanoz Kule'yi açık ara sevmemi sağladı. Fowles'u seviyorum.
336 syf.
·2 günde·6/10 puan
3/5 Stars.

I've read this book while I was taking a Postmodern course. I admit that this book was even more difficult than the course itself. John Fowles is very talented, that much is true but the book itself is very complicated. Apart from the novella which gives the book its title, there are four other novellas in the book;

Eliduc
Poor Koko
The Enigma
The Cloud

We especially studied The Enigma in detail and it is the story that I liked the most. It is a metafictional detective story that deals with many Postmodern theories and ideas. It was difficult to read but the good kind of difficult. Somehow you feel very rewarded when you finish the story and actually understand certain things. The book itself might not be for everyone but it is definitely good.
336 syf.
Abanoz sertliği ve ağırlığıyla bilinen bir odun.Güçlü olduğunu zannedersin ama ilk sert odundan kuleye çarpınca anlarsın ne kadar zayıf ve hiç olduğunu...
Doğru ve yanlışın paranoyasında harika bir yolculuktu.
336 syf.
·Beğendi·7/10 puan
John Fowles'ın bir uzun öykü (bence kısa bir roman değil) ve dört farklı öyküden oluşan romanıdır.

1. The Ebony Tower (abanoz kule) - uzun bir öyküdür. kısa bir roman şeklinde yazıldığını düşünmediğim, olay akışına göre öykü olarak belirtmenin çok daha yerinde olacağına inandığım öyküdür. küçük bir "the magus" olarak değerlendirilebilir. içerisinde barındırdığı mistik karakterler, sanat tarihi, yaşlı ve bilgili adam, iki ilham perisi gibi the magus ile çok fazla ortak ögeye sahiptir. bu öyküde sadakat ve inanç duyguları başta olmak üzere kendinizi ve bakış açınızı sorguluyorsunuz.

konusu: hayatını sorgulayan, arayış içinde bulan ve bir ressam olan david, çok ünlü bir ressam olan henry breasley'in inzivaya çekildiği fransa'da bulunan evine gider. henry bu evde iki sanat öğrencisi kadınla birlikte yaşamaktadır. duvarlardaki sanat eserleri, ortamın sanat kokusu ve mistisizm ile david kendini kendiyle ilgili sorulara cevap ararken bulur.

2. eliduc: aslında fowles'ın kendine ait bir öykü değil. nasıl bizde de anonim olarak giden ve tekrar tekrar kaleme alınan hikayeler varsa eliduc'da böyle bir öykü.

konusu: ortaçağ öyküsü ve bir şövalyenin maceralarını anlatıyor. şövalyenin savaş sırasında gittiği yerde aşk olduğu, prensesi sadakat ile bağlı olduğu eşi için geri dönüşünü ve mutsuzluğunu, prenses için yaptıklarını anlatıyor.

3. poor koko (zavallı koko): burada kahramanımız bir yazar (tipik fowles karakteri). biraz dostoyevski tarzı sorgulama ve konuşmalarla bezeli. a maggot romanına da bu açıdan selam çakıyor.

konusu: kahramanımız, kitabını bitirebilmek için dağ başında bir evde inzivaya çekiliyor. eve bir hırsız giriyor. ancak giren bu hırsız bir şeyler çalmaktan çok yazarla sohbet ediyor. sonrasında sohbetin içeriğinin ve düşüncelerin derinliğinden çekinen hırsız, yazılan herşeyi yakar ve öyle gider.

4. the engima (muamma): bir gerilim ve polisiye öyküsüdür. fowles bir gerilim ve polisiye roman olan (bkz: a maggot - john fowles) romanında da kendisine hayran bırakmış ve postmodern gizemi göstermiştir.

konusu: zengin bir adamın ortadan kaybolma hikayesidir.

5. cloud (bulut): abanoz kule'den sonra en beğendiğim öyküsü bu olabilir. fowles bu sefer intihar düşkünü ve sorunlu her şeyi sorgulayan bir karakterle kitapta boy göstermektedir.

konusu: bir aile pikniğe giderler, onların piknik günü anlatılsa da arka plan sorgulamalar ve yüzleşmelerle doludur.
336 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Kitap, Abanoz Kule, Eliduc, Zavallı Koko, Muamma ve Bulut adlı beş öyküde oluşuyor. John Fowles'ın dili ve üslubu güzel, özellikle kurgusu harika..
Yeni insanları tanımak bana zor geliyor. Bir sürü düğüm çözmek zorundasın.
Ya da kendi oluşturduğum düğümleri.
Günahın yaşama meydan okumak anlamına geldiğini biliyordu; günah akıcılıktan uzak olmak değildi, bir cesaret ve hayal gücü edimiydi.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
The Ebony Tower
Baskı tarihi:
1974
Sayfa sayısı:
312
Format:
Ciltli
ISBN:
9780316290937
Kitabın türü:
Dil:
English
Ülke:
United States of America
Yayınevi:
Little Brown and Company
Baskılar:
Abanoz Kule
The Ebony Tower
Abanoz Kule
The five masterful works of short fiction in The Ebony Tower bring us once again into the company of a great contemporary novelist working his intriguing and dazzling themes, probing the fitful relationships of fantasy and reality, love and hate, pleasure and pain. And they are an enduring testament to John Fowles's reputation as one of the finest storytellers of our time.

Kitabı okuyanlar 68 okur

  • Hakan Bayındır
  • Mert Öncel

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%3.8 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0