The Last Battle (The Chronicles of Narnia #7)

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.109
Gösterim
Adı:
The Last Battle
Alt başlık:
The Chronicles of Narnia #7
Baskı tarihi:
2005
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
9780007202324
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Chronicles of Narnia: The Last Battle
Çeviri:
İngilizce
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
HarperCollins Publishers
Baskılar:
Son Savaş
The Last Battle
This edition of Lewis's classic fantasy fiction is packaged specifically for adults. Complementing the look of the author's non-fiction books, and anticipating the forthcoming Narnia feature films, this edition contains an exclusive P.S. section about the history of the book, plus a round-up of the first six titles.
209 syf.
·Beğendi·9/10
Çok değerli dostlarım öncelikle hepinize iyi geceler dilerim. Küçük bir aradan sonra minnoş bir serinin (Narnia Günlükleri) incelemesiyle karşınızdayım. İlk olarak bu seriyle tanışmama vesile olan ve serideki 7 tatliş kitapla maceramda başlarken ve bitirirken beni bir an olsun yalnız bırakmayan güzel yürekli dostum Nausicaä'ma teşekkür edip sizi fazla bekletmeden incelememe geçmek istiyorum :)

Öncelikle seriden genel olarak kısaca bahsetmek gerekirse; sizi yeniden çocukluğunuza götürecek eğlenceli, macera dolu, dostluk gibi birçok güzel değeri anımsatacak ponçik kitaplardan oluşan biraz küçük prens tadında hem küçüklere hem de büyüklere hitap eden şeker 7 kitaptan oluşan bir seri bence "Narnia Günlükleri"...

İlk kitabımız olan Büyücünün Yeğeni'nde Digory ve Polly'yle birlikte Narnia'nın kuruluşuna şahit oluyoruz. Büyücü Andrew Dayı'nın çocukları bilmediği bir tehlikeye atmasıyla maceramız başlıyor. Hikâyemize bir de cadı eklenince neler neler oluyor? Hiç düşündünüz mü siz de, bizim dünyamızdan başka dünyalar da var mı acaba? İşte bu kitapta o başka dünyalara siz de yolculuk yapmak istemez misiniz? :))

Serinin 2. Kitabı olan Aslan, Cadı ve Dolap'ta (filmi varmış henüz izlemedim ama izleyeceğim çok güzelmiş) hikâyemize Peter, Susan, Edmund ve Lucy'yle devam ediyoruz. Lucy evdeki dolabın Narnia'ya açıldığını keşfediyor. Narnia'da mevsim kış ve bu 4 çocuk Narnia'yı kötü kalpli cadının elinden kurtarabilecek mi acaba? Hikâyemizde konuşan hayvanlar, satirler, cüceler ve daha neler neler var. Hepsi de tanışmak için sizi bekliyor.

3. Kitabımız olan, At ve Çocuk'ta Shasta ve atı Bree, Aravis ve atı Hwin bazı sebeplerden ötürü kaçmak zorundadırlar ve bu şekilde Narnia'ya doğru yola çıkarlar ve birbirleriyle de öyle karşılaşırlar. Bu yolculuk boyunca Narnia'ya varmak kolay olmayacaktır zira başlarına türlü dertler gelir. Her hikâye ve masalda genellikle olduğu gibi acaba bu da mutlu sonla bitecek mi ki? ;)

Gelelim 4. Kitabımıza Prens Caspian'a. Bu kitapta ise Kral Miraz'a karşı Prens Caspian'ın yardıma ihtiyacı vardır. Daha önceki hikayelerimizde bulunan Peter, Ed, Su ve Lu ona yardım etmek için Narnia'da bulur bir anda kendilerini. Bu kitapta da sen sevgili dostum; onurlu fare Bastıbacak, cüce Yaygaracı ve daha niceleriyle tanışmak istemez misin? :)

5. Kitabımız Şafak Yıldızı'nın Yolculuğu'nda ise Ed, Lu ve kuzenleri Eustace duvardaki resmin içinden geçerek kendilerini Caspian'ın gemisinde bulurlar. Ne tatlı! Mükemmel tabloların içinde yolculuğa çıktığımızı düşünsenize. Böyle hayaller her yaşta kurulmalı, sadece çocuklara özgü olmamalı zira böyle masum hayallerdir bence ruhumuzu biraz da güzelleştiren.. Ne diyorduk evet, bu yolculukta da kahramanlarımızın başına elbette felaketler gelir. Eustace napıyor da başını derde sokuyor? Ve bu olay onu nasıl değiştiriyor? Ne derler bilirsiniz bir musibet bin nasihatten yeğdir :D ve kahramanlarımız büyülü ve farklı adalarda (ıssız adalar, karanlık ada, seslerin adası) nelerle karşılaşıyor bilmek istiyorsanız bu kitap da olsun lütfen okuyacaklarınızda mutlaka :)

6. Kitabımız Gümüş Sandalye'de ise Eustace ve arkadaşı Jill kayıp prensi bulmak üzere Narnia'ya çağrılırlar. Bu macerada Kıllıkıpırdak onları yalnız bırakmayacaktır. Devlerle de karşılaşacaksınız, yeraltı dünyasına yolculuğa da çıkacaksınız sevgili dostlarım. Ve arkadaşlarımız cadının büyüsünün etkisindeki prensi kurtarabilecek mi? Okuyun ve öğrenin. Benden bu kadar :)

Ve işte geldik en son kitabımıza, yani Son Savaş'a. Bu kitaptaki olaylar serinin diğer kitaplarına göre farklı gelişti ama sonu muhteşemdi. Ağlatacak türden ama tebessüm ettirecek cinsten, karar veremedim ve ikisini de yaptım ben sanırım. :) Maymuş Külyutmaz, Narnia'yı birbirine katıyor. Saf arkadaşı Eşek Şaşkaloz'un yardımıyla. Tek boynuzlu at Cevher, Kralımız Trian, Eustace, Jill ve cüce Zıpır başta olmak üzere sonlara doğru diğer kahramanlarımızın da gelmesiyle bu son savaşta iyiler düşmanlara karşı savaşta galip gelebilecekler mi? Narnia halkına ne olacak? Hepsi ve daha fazlası için... Şaka şaka artık incelememi bitirsem iyi olacak çok uzattım zira. Buraya kadar okuyan güzel yüreğinize sağlık :)

Son olarak şunu söylemek istiyorum. Aslancığımdan hiç bahsetmedim ve ilk kitaptan son kitaba kadar Narniayı kuran ve sonunda da yine orda olan. Tüm macera boyunca dostlarımızla birlikte bize eşlik eden güçlü, fedakâr aynı zamanda kahramanlarımız ne zaman zor durumda kalsa hemen imdatlarına koşan, orda olan ama kimi zaman görünmeyen ve bence Narnia'nın gerçek kralı olan Aslan önemli kahramanlarımızdan biriydi ve değinmesem olmazdı :)

Çok tatlı ve güzel bir seri bu yüzden siz dostlarımın mahrum kalmasını istemem. Narnia sizi bekliyor, iyi geceler dilerim, tebessümlerle kalın...

"Not: Diğer incelemeleri de okuduktan sonra bu minik notu eklemek istedim. Biraz daha düşününce belki bu kitaptaki bazı ufak detaylar çocuklarda soru işareti oluşturabilir. Bu yüzden onlar açısından yanlış anlaşılmaların önüne geçmekte fayda var." :)
209 syf.
·1 günde
Narnia serisini okuduğum romanların içinde gördüğüm için çok merak ediyordum, nesini seviyorlar nedir nasıl bir şey diye okumaya başladım, Narnia'nın son serisi çabuk bitsin diye de kafamı kaldırmadan okudum, kitap açıkçası çoçuklara okutulacak türden birşey değil kesinlikle okutulmaması gerekiyor verdiği mesajlar çok ağır hiçbir çoçugun okuyacağı türden değil içinde olumsuzluk var nesini bu kadar begenmişler anlamıyorum. Okuyanı içine çekiyor elinizden de bırakamıyorsunuz ama niyeti çok farklı fantastik olur böyle şeyler diyeceksiniz, tavsiye ne ederim nede etmem çoçuklar okumasın.
209 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Aslan ve Taş... Bana inandığını söyleyip kötülük yapanlar onundur...Burası gerçek vatanım şimdi hatırlıyorum... Son kitaptan ilk kitaba kadar düşününce yaratılışı, ölümü ve kıyameti korkutmadan hayali bir dünya üzerinden fantastik öğelerle destekleyerek çok güzel anlatmış yazar. Yaşça küçük çocuklarda kafa karışıklığı yapabilir bu yüzden dikkatli olmakta fayda var.
209 syf.
·Beğendi·9/10
Narnia serisinin oldukça güzel hazırlanmış yedinci ve final romanı. Narnia ülkesinde uzun zamandır Aslan görünmemiştir ve Külyutmaz adında bir maymun bunu değerlendirerek Şaşkoloz adlı eşeği Aslan'mış gibi gösterir ve çeşitli işler çevirmeye başlar. Narnia kralı Tirian ve tek boynuzlu atı Cevher bu gidişi engellemek ister ama maymun Taş denen tanrıya tapan Calormen'lilerle anlaşmıştır ve Narnia halkını kölelik beklemektedir. Tirian esir düşer ancak eski romanlardan Eustace ve Jill onu kurtarır. Hala krala sadık olan bir azınlık vardır. Acaba Tirian ile Calormen'ler arasındaki bu son savaş nasıl geçecektir? Aslan geri dönecek midir? Narnia'nın sonu ne olacaktır? Peter, Edmund, Lucy bunları bir daha görebilecek miyiz? Soluksuz okunan bir roman.
209 syf.
·6 günde·10/10
Serinin son ve en şaşırtıcı kitabı. Kitabın sonu beni açıkçası çok şaşırttı böyle bir son beklemiyordum ama tabi ki o kısımdan bahsetmeyeceğim. Kitabın başında yine Pole ve Eustace Narnia'ya geliyorlar fakat bu kez en ilginç göreve çağırılıyorlar Taşlan ile savaşmaya!
209 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Mitolojik canlıların da içinde yer aldığı güzel bir seri. Akıcı kitaplar, okurken sıkılmadım. Küçük çocuklara hitaben yazılmış, onların hayal dünyalarını zenginleştirecek karakterler, olaylar anlatılmış; ama verdiği mesajlar küçük çocuklar tarafından yanlış anlaşılabilir. Yine de okunmasını ve okutulmasını tavsiye ederim.
209 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
Genel olarak baktığımda çocukların hayal güçlerini kullanmalarını gerektiren, onları farklı türden canlıların olduğu dünyalara götüren bir seri. Büyüklerinde, küçüklerinde okurken sıkılmayacağı bir seri.
"... Herhangi bir konuda seni incittiysem, beni affet."

... "keşke, incitmiş olsaydın da ben de seni affetme şerefine erişseydim. ..."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
The Last Battle
Alt başlık:
The Chronicles of Narnia #7
Baskı tarihi:
2005
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
9780007202324
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Chronicles of Narnia: The Last Battle
Çeviri:
İngilizce
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
HarperCollins Publishers
Baskılar:
Son Savaş
The Last Battle
This edition of Lewis's classic fantasy fiction is packaged specifically for adults. Complementing the look of the author's non-fiction books, and anticipating the forthcoming Narnia feature films, this edition contains an exclusive P.S. section about the history of the book, plus a round-up of the first six titles.

Kitabı okuyanlar 153 okur

  • Nur-AL

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

  • 1 okur okudu.
  • 10 üzerinden 7.0 Puan (1 Okur)
  • 148 defa gösterildi.

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%1.9 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0