Üç Hayat

Gertrude Stein
Gertrude Stein, yayımlanan ilk eseri Üç Hayat’ta, birbirinden farklı ama bir o kadar da benzer hayatları olan Bridgepoint kasabası sakini üç kadının hikâyesini anlatır. İşçi sınıfından bu üç kadın, toplumun onları mahkûm ettiği rollerden sıyrılamamış ve kendi hayatlarının kontrolünü yitirmiştir. İlk kez 1909 yılında okurlarla buluşan Üç Hayat, modernist yazarlar tarafından üslup ve dilbilgisi kullanımı üzerine yapılacak cesurca deneylerin başlangıcıdır. Zaman-mekân bozulmaları ve geleneksel doğrusallığı bozan tekrarlar yazarın edebiyattaki yerleşik kurallara karşı çıkışını gösterir. Empresyonistlerin ve post-empresyonistlerin sanat eserlerinde ifade ettiklerini düzyazıda uygulayan yazar, belli kelimeleri, cümleleri, hatta bazen bir paragrafı tekrar eder; bildik imla ve noktalamanın dışına çıkar. “İyi Anna”daki doğrusal olmayan anlatı yapısı, Paul Cézanne’ın eserlerinden alır ilhamını. Stein’ın Pablo Picasso ile olan dostluğu, “Melanctha” hikâyesindeki sözdizimsel tekrarların önünü açar. “Kibar Lena” ise Henri Matisse esintileriyle bir kadının psikolojik portresini ortaya koyar.
Yazar:
Gertrude Stein
Gertrude Stein
Çevirmen:
Ferit Burak Aydar
Ferit Burak Aydar
Editör:
Damla Göl
Damla Göl
Tahmini Okuma Süresi: 7 sa. 29 dk.Sayfa Sayısı: 264Basım Tarihi: Mart 2021İlk Yayın Tarihi: 2011Yayınevi: Türkiye İş Bankası Kültür YayınlarıOrijinal Adı: Three Lives
ISBN: 9786254053139Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Ciltli

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
264 syf.
7/10 puan verdi
·
Beğendi
·
32 saatte okudu
Nasıl hayat böyle !
Herkese selamm . Öncelikle kitap beklediğim kadar müthiş değildi bence ama güzel bir kitaptı. Biraz sıkıldım okurken aslında ama Kibar Lena kısmını okurken çok eğlendim bana hitap etmediği için hoşuma gitmedi ama sizin hoşunuza gidebilir denemenizi tavsiye ederimm
Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu ve Üç Öykü Daha
Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu ve Üç Öykü Daha
Gertrude Stein
Gertrude Stein
Üç Hayat
Üç HayatGertrude Stein · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 2021221 okunma
Reklam
264 syf.
5/10 puan verdi
Bu yılın sonuna doğru klasik kitaplarda en büyük hayal kırıklığım sen olabilir misin acaba? Arka kapağı birkaç kez okudum başlamadan evvel, aslında beklentimde güçlü kadın karakter olması yönündeydi ama bulduklarım tekrar tekrar ve tekrar edilen cümleler, (anlamlar bozuluyor dikkatim dağılıyor) sonrasında zayıf karakterler, gereksiz bir ırkçılık ve zaman, mekan bozulmaları.. Deniliyor ki eser modernist yazarlar tarafından üslup ve dilbilgisi kullanımı üzerine cesurca deneylerin başlangıcı! Kime göre neye göre bu yani? Kısaca özet geçiyorum...
Üç Hayat
Üç Hayat
, işçi sınıfından üç farklı kadının hayatını anlatır. Bu kadınlar ise başkalarına bağlı rollerinden sıyrılamamış, toplumun dayatmalarına mahkum edilmiş ve kendi hayatlarının kontrolünü yitirmiş zayıf karakterlerdir. İyi Anna karakteri kendinden başka herkesin yardımına koşmuş, yıllarca kadın patronlarının hizmetçiliğini yapmış ve çalışkanlığını hayatının son evresine kadar kullanmıştır.. ama dönüp şunu diyesim geliyor ömür bitti, gitti. Sonunda kim kıymetini bildi ki senin? Melanctha karakteri zenci ama teniz beyaz denecek kadar farklı biri. Babasının, annesine sürekli ‘’neden şu kıza doğru dürüst sahip çıkmıyorsun, Sen onun Annesi’sin demesi.. Melancthe’nin umursamaz özgürlük anlayışı sinirlerimi zıplatıyordu.. Belki daha çok flörtöz ama kitap bu kısımdan sonra bende hiç akmadı, hiç ilerlemedi.. Sonuncu karakterle tanışmak da istemedim. Üzücü şekilde grup okumalarımda kitaplığımdaki tek ‘’Ü’’harfi ile başlayan kitabım olduğun için seçimim oldun..
Üç Hayat
Üç Hayat
Üç Hayat
Üç HayatGertrude Stein · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 2021221 okunma
264 syf.
5/10 puan verdi
Üç Hayat, Modern Klasikler #167
Bu modern klasikte yazar aykırı, farklı, değişik olmak iddiasında bulunmuş. Bunu da aynı betimlemeleri, aynı söz dizelerini aynı tekrar ederek yapmış. Bu tarz bir yaklaşım kitap sayfa sayısını attırmaktan ve okuru kendisinden nefret ettirmek başka bir işe yaramıyor. Farklı olmak demek; kitabı tekrar etmek değildir. Kitapta üç tane öykü var. Bunlar; 1. İyi Anna 2. Melanctha 3. Kibar Lena Bu öykülerin üçünü de birbirine çok benziyor. Üçü de fedakar, acı çeken çeken kadınların öykülerinden oluşuyor. Öykülerinden en güzeli, "İyi Anna" öyküsü. En kötüsü ise; en çok tekrarın olduğu ve en uzun öykü olan "Melanctha" öyküsü. Okuyacaksanız eğer Melanctha'ı es geçebilirsiniz. Diğer ikisi okuduğunuzda kitabı daha çok sevebilirsiniz. Sade bir dili olduğu için ben akıcı bir şekilde okuyabildim. kitabın tek olumlu yönü buydu diyebilirim.
Üç Hayat
Üç HayatGertrude Stein · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 2021221 okunma
264 syf.
8/10 puan verdi
·
Beğendi
Üç Hayat
Üç Hayat kitabı adından da anlaşılacağı üzere 3 farklı kadının hayatını anlatıyor. Üç kadin da ayni kasabada yaşıyor ancak birbirlerini tanımıyorlar ve hikayeler de birbirinden bağımsız. İlk hikayede hizmetçi Anna'nin, ikincisinde sürekli gezen ve toksik ilişkiler yaşayan Melanctha'nin,üçüncüsünde de memleketinden uzaklara savrulmuş Lena'nin hikayesini okuyoruz. Kitabın en önemli özelliği son derece gerçekçi karakterleri olması bence. Hiç birinde abartı yada hayatın günlük akışına uymayan bir durum yok. Genel havası ise bolca karamsar. Benim asıl dikkat çekmek istediğim nokta ise yazarım üslubu ve dilbiligisi kurallarını kullanış şekli. Anladığım kadarıyla yazar bu kitapla deneyler yapmak istemiş zira zaman ve mekan bozulmalari ve sıkça kelime-cümle tekrarlari var. Bu durum benim dikkatimi dağıttı. Eger konu eğlenceli olsaydı bu denemeler başarılı olabilirdi ancak zaten kasvetli hayatları böyle tekrarla anlatmak kitabı zorlastirmis diye düşünüyorum.
Üç Hayat
Üç HayatGertrude Stein · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 2021221 okunma
Reklam
264 syf.
5/10 puan verdi
·
25 saatte okudu
Kitapta birbirinden farklı olan üç kadının hikâyeleri mevcut. Kadınlar farklı ama hikâyeleri aynı. Hepsi de zorlu şartlar altında yaşamaya çalışan kimseler. İlk hikâye yani Anna'nın hikâyesi güzeldi sevdim ama sonra kitaptan koptum. Hele de ikinci hikâye beni kitaptan soğuttu. O kadar çok kelime tekrarı vardı ki edebi bir tat alamadım açıkçası. Ve bunun sebebi de yazar edebiyattaki yerleşik kurallara karşı çıkıyormuş. Tamam karşı çıkabilirsin de ne bileyim yani herkes belli bir düzende yazıp tutunuyor sen de düzeni bozunca ben de kitabına tutunamadim. Farklılık güzeldir ve hep arkasında olduğum bir unsurdur lâkin bu düzene karşı çıkıp tekrara düşerek yazmak kitaba devam etmemi engelledi ne yazık ki. #parlakmeltemkitapligi
Üç Hayat
Üç HayatGertrude Stein · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 2021221 okunma
264 syf.
5/10 puan verdi
Kitap aslında 3 novelladan oluşan bir antoloji gibi bir şey. 3 hakyeninde kahramanları kadın cinsiyette ve genel olarak 3 hikayenğnde ana teması bu karekterlerin toplumsal normlara uymayan yanları ile toplumda var olma çabasını anlatıyor.üslup ise kitabın farklı olduğu nokta. Melenctia hikayesinde bir olayı anlatırken sık sık cümle paragraf tekrarlarını girmiş buda vermek istediği duyguyu ne kadar güçlendirsede akıcılığı bozmuş.üç hikaye içinde en fazla kelime yer eden bu hikaye ve bana göre en güçlü hikayesi de buydu. Diğer iki hikaye olan iyi anna ve kibar lena bunun kadar güçlü değildi. Kibar lena zaten diğer iki hikaye göre kısaydı.!!dikkat bundan sonrası spoiler içerir!!iyi Annada başkalarına hizmet edip bununla söz geçirmek isteyen(bununla aslında kuramadığımı aile ortamında anne rolünü oynamak isteyen) bir kadın kahraman yer ediniyordu.melenctada ise ailesinde bulamadığı ilgiyi dışarıdaki erkeklerde arayan ve bu ilgi kaynağını bir adama dayanarak ondan beklemekten korkan (çünkü anne ve babasında bu ilgiyi bulamadığı gibi seveceği adamda da bulamayacağı korkusu var dı belki) Bir kadın kahraman görüyorduk.kibar leneda ise kalabalık bir ailede büyüyen ve orada tam olarak ne isteğini bilmeyen saf(toplumsal normlara göre) kadın kahramanın göçmenlik macerasında onu aslında hiç sevmeyen a ona değer veren birisi ile evlenmesi ve doğumda ölmesi ile biten bir hikayesi konu alıyordu.
Üç Hayat
Üç HayatGertrude Stein · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 2021221 okunma
264 syf.
6/10 puan verdi
·
Beğendi
·
3 günde okudu
Yazar bu kitapta Baltimore'da hizmetçilik yaparak hayatını sürdüren üç kadının hayatını anlatıyor. Çalışmak zorunda olan kadınlar sırandandır. Bununla o dönemde kadının toplumdaki durumunu göstermiş olur. Kitabın dikkat çeken tarafı dili ve anlatım biçimi. Stein deneysel bir kitap yazmış. Resim sanatını örnek alarak tasvirleri uzatmış, aynı şeylerin tekrarıyla dairesel bir şekilde meselenin odağına gitmiş. Yazarın döneminde bu kimilerince çok beğenilmiş, kimilerince de çok eleştirilmiş, yerilmiş. Özellikle üç hikayenin en uzunu olan Melanctha tekrarın en çok yapıldığı hikaye. Okuması biraz zor ve sıkıcı geldi bana. Yazarın ilk eseri olması ve deneysel bir eser olması bakımından dikkate değer. Gerturude Stein'ın sevgilisi Alice Toklas bu eserin kaynağının Cezanne'ın bir tablosu ve Flaubert'in "Üç Hikaye" si olduğunu belilrtiyor.
Üç Hayat
Üç HayatGertrude Stein · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 2021221 okunma
264 syf.
7/10 puan verdi
·
Beğendi
·
17 günde okudu
Kendi Fikrimce
Kitabı okurken sanki bir tiyatro oyunu izliyor gibi hissettim. Okuması oldukça keyifli bir kitaptı. Gertrude Steın'in okuduğum ilk kitabı bu oldu çokta güzel oldu. Kitapta üç ayrı kadının hayatından bahsediyor. Birbirinden farklı hayatları olmasına rağmen benzer hayat yaşantılarına sahip olan kadınlar.. Kendi fikrimce ortak noktaları yalnız ve sevgisiz bir şekilde hayattan göçüp gitmeleri. Tabii diyorum ya kendi fikrimce :))
Üç Hayat
Üç HayatGertrude Stein · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 2021221 okunma
Reklam
1/10 puan verdi
Melanctha’nın hikayesinin yarısına kadar dayanabildim ve sonunda pes ettim. Yazar aynı cümleleri tekrarlayıp duruyor, akıcı bir dili yok. Bana kitap yazılmış olmak için yazılmış gibi geldi, daha fazla katlanamadım.
Üç Hayat
Üç HayatGertrude Stein · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 2021221 okunma
264 syf.
2/10 puan verdi
·
15 günde okudu
Pilavın Öyküsü
Belki güçlü yönleri vardır ama benim için kaostu. Bir insanın aynı cümleleri üç ,dört belki de daha fazla tekrarlaması yeni bir edebi yön mü kazandırmış oluyor? Benim açımdan bir şeyler denenirken ortada kalmış bir roman. Okurken şunu hissettiriyor; mutfağa gelen herkesin pilavın tuzu yoktur diye , diğerinden bağımsız tekrar ve tekrar tuz atması… Benim hissettiklerim tamamıyla böyle maalesef. Bir kitabı tavsiye etmiyorum demek yazarın emeğine karşı saygısızlık olarak düşünüyorum. O yüzden tavsiye konusunu geçip şunu sormak istiyorum; Bol tuzlu pilav sever misiniz ?
Üç Hayat
Üç HayatGertrude Stein · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 2021221 okunma
264 syf.
7/10 puan verdi
·
4 günde okudu
Anna, Melenctha ve Lena adında üç kadının benzer hayat hikayelerinin anlatıldığı kitapta, okuyanlar gibi beni de biraz sıkan kısmı kelime ve cümle tekrarları oldu. Zaten kitabın arka kapak yazısında da yazarın edebiyattaki yerleşik kurallara karşı çıkan biri olduğu belirtilmişti. Buna rağmen birbirinden haberi olmayan üç kadının benzer hikayeleri beni etkiledi diyebilirim. Toplum baskısı, hayat koşuşturması ( başkalarının hayatı için ), kendi olamama durumunun yarattığı ruhsal çöküş, etrafındakiler için sarf ettikleri zamanın bir o kadar yaşamlarına üzüntü getirmesi,menfaat düşkünü insanların iğrençlikleri gibi konulardan bahsetmiştir. Güzel bir kitap tavsiye edilir.
Üç Hayat
Üç HayatGertrude Stein · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 2021221 okunma
264 syf.
2/10 puan verdi
·
22 günde okudu
Tekrar tekrar tekrar
Üç kadın ve onların hayatları anlatılıyor. Ama kayda değer hiç bir şey yok. Kitap, hakkında okuduklarımın hakkını verdi gerçekten. Bu kadar tekrar olamaz. Yazan insan da mı hiç sıkılmamış aynı şeyleri yazmaktan. Kitap 254 sayfa fakat saçma tekrarları çıkarsak olay 100 sayfa da biter. Dili çok basit. Sanki kitapla hiç alakası olmayan biri “ben bir de kitap yazayım bakalım” demiş ve öylesine yazılmış gibi. Genelde bir kitap beni sarmadığında herkes okuyup kendi karar versin derim ama bunu gerçekten boşuna okumayın. Bitmek bilmiyor. Aşırı sıkıcı.
Üç Hayat
Üç HayatGertrude Stein · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 2021221 okunma
·
Puan vermedi
Yarım kitap bırakmam. Böyle bir özelliğim yoktur ama bu kitap hiç gitmedi hiç. Kitabın editörü bizi başta uyarmış aslında :) ne kadar zor olabilir ki demiştim :) İlk hikaye yani İyi Anna güzeldi. Hatta iyiliği fazla sinir bozucuydu :) İkinci hikayenin yarısına bile gelemedim çok fazla tekrara düşmüş yazar. Okudum ama hikayenin içine giremedim ne yazık. Yarım kaldı kim bilir belki ileride yeniden okurum :) Lütfen arka kapak yazısını ve editörün notunu dikkate alıp okuyun :)
Üç Hayat
Üç HayatGertrude Stein · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 2021221 okunma
264 syf.
3/10 puan verdi
·
8 günde okudu
Kitap, 3 faklı kadının hikayelerini anlatıyor. Hepsi ayrı ayrı aslında basit hikayeler. Fakat özellikle 2. bölümdeki çok fazla hatta aşırı tekrarlar, okumanızı oldukça rahatsız ediyor. Bir taraftan sonunu merak ederken, diğer taraftan bu tekrarların çok fazla olmasından dolayı kitabı fırlatıp atasınız geliyor. Kendi adıma okuma tecrübem fazla olmadığı için bu şeklide olduğunu düşünüyorum. Yine de farklı bir okumaydı. Tavsiye eder miyim.. bilemiyorum :)
Üç Hayat
Üç HayatGertrude Stein · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 2021221 okunma
264 syf.
6/10 puan verdi
·
9 günde okudu
Birbirinden farklı üc kadının hikayesini anlatıyor ama hikayelerde çekici bir yan yok sadece okuyorsunuz. Editör notu olarak yazarın dilinin normalden farklı olduğu söylenmişti ama benim için bir sorun olmadı.
Üç Hayat
Üç HayatGertrude Stein · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 2021221 okunma
100 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.