Üç İsa

8,1/10  (12 Oy) · 
21 okunma  · 
17 beğeni  · 
808 gösterim
Aytunç Altındal, Üç-İsa'da tarihsel ve/veya mitolojik İsa'yı değil, bir bakıma İsa'nın yaşantısının diyalektiğini, tanrı, bilim eğitimi ve perspektifiyle ele alıyor. Türkçeye eksik ve yetersiz olarak laik ya da çağdaş diye çevrilen sekülerlik (dünyevilik) anlayışının "ateism"den, "laiklik"ten, "çağdaşlaşmacılık"tan; farklı olan boyutlarını gösteriyor. İsa, Musevi olmasına rağmen bu kapalı-devre işleyen ve bir din olmaktan çok bir 'varoluş tarzı' sayılabilecek olan yapıya getirdiği seküler yeniliklerle tanımlanıyor.

İngiltere'de, 1992 yılında İngilizce olarak yayımlandığında Müslüman bir araştırmacının, İslami olmayan bakış açısıyla Hıristiyan teolojisini içinden irdeleyen Üç İsa, dünyadaki çeşitli ilahiyat fakültelerinin literatürüne girdi ve yardımcı ders kitabı olarak kabul edildi.
(Tanıtım Yazısı'ndan Alıntı)
Ferdi Bişkin 
 15 Mar 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 7/10 puan

Hz. İsa'nın kim olduğu ve kime dönüştürüldüğüyle ilgili olarak Hristiyan tarihi, bu tarihin yazımındaki etkin kişiler, kilise ve inanç eksenlerinde yürüyen, kimi zaman yorucu, az sayfalı kitap. Tarihin yaşayanların değil, yazanların tarihi olduğunun bi başka kanıtı gibi.

Serdar Poirot 
02 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Oldukça güzel bir araştırma eseri. Hazreti İsa'nın tarihsel kişiliği hakkında alternatif bir bakış açısı getirmiş. Apollonius adında bir gezginin hayatının Hazreti İsa'ya Bizans imparatoru Konstantin zamanındaki İznik Konsülünde adapte edilmesini, söz konusu kişilerin hayat öykülerinde çok ciddi bir benzerlik olduğunu anlatmış. Günümüz Hristiyanlığının Pagan kültüründen nasıl beslendiğini, aksini iddia edenlerin ne şekilde cezalandırıldığını, Papalık ve Patriklik arasındaki siyasi çekişmeyi detaylı bir şekilde anlatmış. Çok fazla kaynaktan yararlanılan bu kitap mutlaka okunması gerekenlerden.

Kitaptan 2 Alıntı

Bakire annelik yakıştırması hırıstiyanlıktan çok önce,tüm Hindistan,Mezopotamya ve ortadoğuda bilinen bir olguydu.
Örneğin Buda,Sokrates,Platon ve büyük İskender de halk söylencesine göre bakire anneden doğmuşlardı..

Üç İsa, Aytunç AltındalÜç İsa, Aytunç Altındal
Ferdi Bişkin 
15 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Kadın Erkek
"Eski Ahit yorumlanınca Erkek'in kimliği'nin (identity) Tanrı'dan aldığı ve/fakat şahsiyetini (Personality) Kadın sayesinde edindiği anlaşılmaktadır."

Üç İsa, Aytunç Altındal (Sayfa 94 - Alfa Yayınevi)Üç İsa, Aytunç Altındal (Sayfa 94 - Alfa Yayınevi)