Üç Noktanın Söylediği

9,8/10  (4 Oy) · 
16 okunma  · 
2 beğeni  · 
1.052 gösterim
“Üç noktanın ima ettiğini, yeri gelir, bütün bir edebiyat şerhten âciz kalır. Nokta dediğimiz, adı üstünde noktadır işte. Geometrinin başlangıç yeri, sözün sonudur. "İlim bir nokta idi, onu cahiller çoğalttılar" sözü, size noktanın basitliğinde gizlenen olgunluk ve mükemmelliği çağrıştırabilirse de, sıradan üç noktanın ima ettiği mutlaka daha fazla bir şeydir. Çünkü üç nokta arasındaki mesafeye kendinizi koyabilirsiniz; hayalhanenizi, hislerinizi ve tasavvurlarınızı. Üç noktalık bir hacmi siz inşa eder ve orada kendinizi tarif edebilirsiniz.”
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  270
 • ISBN:
  9789754371871
 • Yayınevi:
  Ötüken
 • Kitabın Türü:
Mehmet Y. 
08 Tem 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Mükemmel bir kitaptır. Birbirinden değerli ve başarılı pek çok denemenin bir arada olduğu, Türkçenin harikulade kullanıldığı bir kitap. Ahmet Turan Alkan'ın 1990-95 arasındaki dönemde çeşitli yayın organlarında yazdığı denemelerden oluşur. Yazarın üslubu mükemmeldir. Ali Desidero, Üç Noktanın Söylediği, Şairler ve Şiir aleyhindedir gibi denemelerin tadı halen damağımdadır.

Çalışkanarı Çiğdem Özdemir 
02 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Üniversitede Türk Dili dersinde zorla okutulan bir kitaptı. Tek hatırladığım dilini hiç anlamadan zorla okuduğum.Gerisi kocaman bir boşluk :)

Kitaptan 8 Alıntı

Mehmet Y. 
26 Oca 02:12 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Çünkü aşkın hammaddesi kahramanlıktır.
Eski aşıklar, 'senin için ölürüm' diye ahdettikleri zaman hiç şüphe etmeyiniz ki bunu yaparlardı.

Üç Noktanın Söylediği, Ahmet Turan AlkanÜç Noktanın Söylediği, Ahmet Turan Alkan
Mehmet Y. 
14 Nis 01:03 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Muhalefet güzel şeydir: Böylece farklılığınızın altını çizmek imkanı bulur, onaylayan ve sessiz kalan çoğunluğun dışında ferdiyetinizi işaret edersiniz.

Üç Noktanın Söylediği, Ahmet Turan Alkan (Sayfa 53 - Ötüken Neşriyat)Üç Noktanın Söylediği, Ahmet Turan Alkan (Sayfa 53 - Ötüken Neşriyat)
Mehmet Y. 
04 Mar 23:07 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Bir Latin atasözü der ki, hadiseleri değiştiremiyorsanız, bakış açınızı değiştirin.

Üç Noktanın Söylediği, Ahmet Turan Alkan (Ötüken)Üç Noktanın Söylediği, Ahmet Turan Alkan (Ötüken)
Mehmet Y. 
14 Nis 01:01 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Kalkın ey ehl-i vatan dediler. Kalktık. Bilahire baktık ki herifler yerimize oturmuşlar.

Üç Noktanın Söylediği, Ahmet Turan Alkan (Sayfa 48 - Ötüken Neşriyat)Üç Noktanın Söylediği, Ahmet Turan Alkan (Sayfa 48 - Ötüken Neşriyat)
Mehmet Y. 
14 Nis 00:57 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Türkçe
Bu kitap, ana dilimiz, sevgilimiz ve dar-ı dünyada bizi ifade edebilecek tek ifade vasıtası olan Türkçe'nin güzelliğine sunulmuştur. Onu tarihi devamlılığı içinde bir bütün olarak anlıyor ve o haliyle kutsuyorum.

Üç Noktanın Söylediği, Ahmet Turan Alkan (Sayfa 5 - Ötüken Neşriyat)Üç Noktanın Söylediği, Ahmet Turan Alkan (Sayfa 5 - Ötüken Neşriyat)
Mehmet Y. 
 14 Nis 01:14 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Şiir/Şair
Ziya Gökalp merhum, 'şiir devrinden şuur devrine geçemedik' diye yakınalıberi yetmiş sene geçti; hala şiir devrinden kurtulabilmiş sayılmayız.
...
Şiir aleyhtarı değilim ve vaktiyle şiire tövbe ettirilmişsem de yüreğimin bir köşeciğinde eli kolu bağlanmış bir biçare şair tepinip durmaktadır. Şiirin ve bittabii şairlerin aleyhinde kıyam edişimin esas sebebi, deveran eden şiirlerin benim zevk-i selimime hitap etmeyişidir. Şiir zevkim, 'divan' keyfinde uyuyakalmıştır...

Üç Noktanın Söylediği, Ahmet Turan Alkan (Sayfa 151 - Ötüken Neşriyat)Üç Noktanın Söylediği, Ahmet Turan Alkan (Sayfa 151 - Ötüken Neşriyat)
Ferah 
21 Kas 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

O, bunu biliyordu. Askere giderken eşiyle son kere yalnız kaldığında demişti ki, “Eve gönderdiğim her mektubun sonuna üç tane nokta koyacağım; üç tane nokta… O üç nokta senin içindir, anladın değil mi?“

Üç Noktanın Söylediği, Ahmet Turan Alkan (Sayfa 209)Üç Noktanın Söylediği, Ahmet Turan Alkan (Sayfa 209)
Mehmet Y. 
14 Nis 01:08 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Günün birinde benim gavur dostlarımdan ( Kazancakis, İstrati ve Oscar Wilde ) biriyle karşılaşırsanız, selam vermeden geçmeyin. Belki, sadece sizin kulağınıza fısıldayacakları mührü sökülmemiş efsaneleri vardır.

Üç Noktanın Söylediği, Ahmet Turan Alkan (Sayfa 116 - Ötüken Neşriyat)Üç Noktanın Söylediği, Ahmet Turan Alkan (Sayfa 116 - Ötüken Neşriyat)