Üç Noktanın Söylediği

9,8/10  (4 Oy) · 
15 okunma  · 
2 beğeni  · 
1.013 gösterim
“Üç noktanın ima ettiğini, yeri gelir, bütün bir edebiyat şerhten âciz kalır. Nokta dediğimiz, adı üstünde noktadır işte. Geometrinin başlangıç yeri, sözün sonudur. "İlim bir nokta idi, onu cahiller çoğalttılar" sözü, size noktanın basitliğinde gizlenen olgunluk ve mükemmelliği çağrıştırabilirse de, sıradan üç noktanın ima ettiği mutlaka daha fazla bir şeydir. Çünkü üç nokta arasındaki mesafeye kendinizi koyabilirsiniz; hayalhanenizi, hislerinizi ve tasavvurlarınızı. Üç noktalık bir hacmi siz inşa eder ve orada kendinizi tarif edebilirsiniz.”
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  270
 • ISBN:
  9789754371871
 • Yayınevi:
  Ötüken
 • Kitabın Türü:
Mehmet Y. 
08 Tem 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Mükemmel bir kitaptır. Birbirinden değerli ve başarılı pek çok denemenin bir arada olduğu, Türkçenin harikulade kullanıldığı bir kitap. Ahmet Turan Alkan'ın 1990-95 arasındaki dönemde çeşitli yayın organlarında yazdığı denemelerden oluşur. Yazarın üslubu mükemmeldir. Ali Desidero, Üç Noktanın Söylediği, Şairler ve Şiir aleyhindedir gibi denemelerin tadı halen damağımdadır.

Çalışkanarı Çiğdem Özdemir 
02 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Üniversitede Türk Dili dersinde zorla okutulan bir kitaptı. Tek hatırladığım dilini hiç anlamadan zorla okuduğum.Gerisi kocaman bir boşluk :)

Kitaptan 2 Alıntı

Mehmet Y. 
26 Oca 02:12 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Çünkü aşkın hammaddesi kahramanlıktır.
Eski aşıklar, 'senin için ölürüm' diye ahdettikleri zaman hiç şüphe etmeyiniz ki bunu yaparlardı.

Üç Noktanın Söylediği, Ahmet Turan AlkanÜç Noktanın Söylediği, Ahmet Turan Alkan
Ferah 
21 Kas 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

O, bunu biliyordu. Askere giderken eşiyle son kere yalnız kaldığında demişti ki, “Eve gönderdiğim her mektubun sonuna üç tane nokta koyacağım; üç tane nokta… O üç nokta senin içindir, anladın değil mi?“

Üç Noktanın Söylediği, Ahmet Turan Alkan (Sayfa 209)Üç Noktanın Söylediği, Ahmet Turan Alkan (Sayfa 209)