Üç Oda Bir Yalnızlık

5,1/10  (24 Oy) · 
60 okunma  · 
12 beğeni  · 
2.022 gösterim
Hayatı boyunca başarılı bir sanatçı ve anne olmanın hayalini kuran Nora amaçlarını gerçekleştirmek yerine "Üst Kattaki Kadın" ve güvenilir bir insan olarak yaşamına devam etmiş bir ilkokul öğretmenidir, fakat yeni öğrencisi Reza ile onun ebeveynlerini tanıdığı andan itibaren kendini, inançlarını ve benliğini sorgulatan bir varoluş karmaşasının içinde bulur.

Claire Messud'un içtenlikle ve yürek yakan bir üslupla kaleme aldığı Üç Oda Bir Yalnızlık'ta kendinden öte bir dünyaya dahil olmayı arzulayan yalnız bir kadının sürükleyici itiraflarına şahit olacaksınız.

"Edebi anlatımın zekice işlendiği bu roman baştan sona nefes kesen bir okumayı garanti ediyor."
USA Today-

"Sayfalarından tutkunun ve sanatın fışkırdığı bu roman, otantik bir hayatı kucaklamanın heyecanını ve duygu yoğunluğunu gözler önüne seriyor."
-Booklist-

"Pek çok mecra tarafından yılın kitabı seçilen The Emperor?s Children?ın yazarından ustaca işlenmiş bir roman daha."
-The New York Times-

"Büyüleyici ve kusursuz bir anlatım... Messud?un geniş bir tasvir ve hayal gücü var."
-San Francisco Chronicle-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2014
 • Sayfa Sayısı:
  384
 • ISBN:
  9786053482703
 • Orijinal Adı:
  The Woman Upstairs
 • Çeviri:
  Derya Engin
 • Yayınevi:
  Martı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Güler Bilkay Aygün 
15 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Nora kırk yaşına yaklaşmış yalnız yaşayan bir öğretmendir. Paris'ten gelen sekiz yaşında bir çocuk olan Reza öğrencilerinin arasına dahil olduğunda tüm yaşamı değişir. Reza'nın annesi İtalyan asıllı bir sanatçı, babası Lübnan asıllı Hıristiyan bir akademisyendir. Nora bir şekilde aileye dahil olur ve bu durum iç dünyasında içinden çıkamadığı karışıklıklara neden olur. Olaylar çok yavaş ilerliyor, uzun karakter tahlilleri, yan karakterlerin yaşamları ile ilgili gereksiz detaylar kitabı sıkıcı hale getirmiş. Okunabilir bir kitap.

Irem savaş 
16 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Migrosta indirimde görüp aldığım okurken defalarca bırakmak istediğim ama sonuna kadar devam ettiğim bir kitap . Sanırım kitabı okuyup bitirmemin sebebi son cümlesi olmuştu . " Ölmeden önce o kadar iyi yaşayacağım ki . Sadece beni izleyin . " Galiba hayatın kendisi gibi tek bir cümle için kitapta okuyabiliyor .

Yeşim Gökyıldız 
 30 Tem 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · 6/10 puan

~ Üç Oda Bir Yalnızlık,indirimde görünce hemen aldığım bir romandı Özellikle ismi ve kapağı çok ilgimi çekmişti Hakkında hiçbir yorum okumamıştım şimdiye kadar.Beklentim çoktu ama tam karşıladı desem yalan olur.Önce size konusundan biraz bahsedeyim.

~ 37 yaşındaki Nora Marie Eldridge,gençliğinden beri sanatçı olmayı hayal eden ve yalnız yaşayan bir ilkokul öğretmenidir.Sanata olan tutkusunu bir kenara bırakıp öğretmenlik okumuştur.Ama sanatçı olmayı hala hayal etmektedir.Nora'nın annesi ölmüş,babası da ihtiyarlamıştır.Sıradan günler geçiren kadının hayatı Reza adında sekiz yaşında bir Lübnanlı çocuğun,annesi Sirena ve babası Skandar ile beraber Fransa'dan Appleton'a yerleşmesiyle kökünden değişir.

~ Okulda nazik ve sakin olmasıyla ün salan Reza'nın annesi bir sanatçıdır.Böylelikle Nora ile aralarında bir dostluk başlar.Beraber kullandıkları stüdyoda işlerini sürdürürler.Nora,Shadid ailesine dahil olur ve kendi iç dünyasında bazı karmaşalar başlar.

~ Kitap baş karakterimiz olan Nora tarafından bize aktarılıyor.Onun yaşamına şahitlik ediyoruz.Nora bazen içtenken bazen sinir bozucu biri olup çıkıyor.Ama her şeye rağmen ben Nora'yı sevdim.

~ Fazla detay olması kitabın akıcılığını azaltmasına karşın okumak keyifli.Altı çizilesi pek çok cümle var.Ama beklediğimi pek bulamadım.Bu kitap aşk kitabı değil.Mola için okunacak bir kitap da değil.Değişik bir kitaptı.Hızlı ve akıcı bir okuma garanti etmediği kesin.Sonu ayrıca yürek burkucu,şaşırtıcı ve sinirlendiriciydi.Ama yazar niye böylesine yarım bir son yazmış,anlamış değilim.Bol vaktiniz varsa okuyun derim.

Kimya Hatun 
31 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · 1/10 puan

Maalesef ki , başladığım bir kitabı yarım bırakamıyorum.
Ne kadar zor olursa olsun, bitmesi aylar alsa bile biri bitmeden diğerine başlayamamak gibi garip bir huyum var :)
Ama bu kitap sıkılmaktan ziyade beni : "Bir an önce bitsin de kurtulayım." düşüncesine itti.
Kitap tam bir hayal kırıklığı.
384 sayfanın özü belki 50 sayfa bile etmez.
Çok fazla gereksiz cümleler var ve bu durum konu bütünlüğünü oldukça zedelemiş.
Ki konusu göreceli bir kavram fakat bana göre oldukça uygunsuz.
Bir insan bir anda bir çok kişiyi sevebilir, değer verebilir fakat aşk bambaşka bir kavramdır ve olağan değildir.Hem aynı anda, aynı ailede üç kişiye birden duyulacak ve biri de hemcinse olacak.
Yazar bunu nasıl bir düşünce ve amaç ile yazdı bilmiyorum.
Tam bir zaman kaybı, tavsiye etmiyorum.

Elif Peksöz 
27 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Dün öğleden sonra başladığım ancak gezmeler ve de misafir baskınları nedeniyle bitişi geciken kitabım...önceki kitabım gibi bu da kötüydü. Şöyle ki;çok sıradandı. Hiç heyecan yoktu. Anlatım tekdüzeydi. Tarih öğretmeninin kültür ve medeniyet konusunu anlatırken ses tonunu hiç değiştirmeden ve fısıltı tonunda tuttuğunu hayal edin. Anlatım tam da bu tondaydı. 380 sayfa içinde toplasan 80 sayfayla hayli iyi şekilde anlatılabilecekler inciği cinciği verilerek anlatıldığından o kadar uzun sürmüş. Yoksa öyle aman aman konular olaylar yok. Bir öğretmenin öğrencisine ve onun ailesine duyduğu saplantılı yakınlık ilişkisi anlatılıyor ve itiraf etmeliyim ki kitabın bana göre tek ilgi çekici kısmı da konusu. Ben sevemedim ama tabi ki sizlerin de okuyup kendi fikirlerinizi edinmenizi isterim;ne de olsa güzellik görecelidir. Kitapla kalın.

Ejderya 
08 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitabı dayanamayıp yarım bıraktım. Normalde kitapları yarım bırakmaktan ve sonunu görememekten nefret ederim ama o çok sıkılmıştım gerçekten. Sonlarına gelmeme rağmen bıraktım çünkü konular, betimlemeler o kadar sündürülmüş ki... Toplasan kitabın temeli 70 sayfa olmaz. Bir sayfa boyunca bir insan betimleme yapar mı? Av Dönencesi'nden sonra ancak bu kadar hayal kırıklığı yaşayabilirdim. Başları güzeldi ve umutluydum. Ama o sündürülmüş betimlemeler gerçekten beni reading slump'a sokmakta. Zaman kaybı bir kitaptı benim için. Bundan sonra A101'e hiiç kitap için girmem bundan sonra. '

Liimmoon 
30 Tem 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Eğer gerilim ya da macera tarzı kitaplara biraz ara vermek, biraz olsun yazarın iç dünyasına ortak olmak istiyorsanız hemen kendinize bir kahve alıp sessizce bu kitabı okuyun. Belki de kendinize bile itiraf edemediginiz şeyler bulacaksiniz.

Gün Ce 
10 Şub 09:22 · Kitabı okudu · 10 günde · Puan vermedi

Çok sıkıcı çok gereksiz bir kitaptı. İçindeki karakteri de sevmedim, konusunu da sevmedim. Okumak istemedim, işkence çekiyor gibiydim elime her aldığımda. Okumam da uzun sürdü zaten:/
Bitti de kurtuldum!

Buğu Gürses 
31 Tem 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · 2/10 puan

Okumanızı tavsiye etmediğim bir kitap açıkçası şu ana kadar hiç bir kitabı gereksiz olarak görmemiştim ama bu kitap beni gerçekten sıktı. Bu kitabın bana kattığı herhangi bir şey olmadı.

Gülşah Şahin 
15 Ağu 2017 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Ara kitap olarak okuyayım diye başladım ama by kadar mı olur... Gitmiyor kitap. Bide anlatım çok vasattı....
O yüzden daha fazla zorlamadan bırakmayı düşündüm.

2 /

Kitaptan 62 Alıntı

Yeşim Gökyıldız 
27 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Yine çocukmuşum gibi kelebekleri hissettim.Odada değil,midemdelerdi.

Üç Oda Bir Yalnızlık, Claire Messud (Sayfa 50 - Martı Yayınları)Üç Oda Bir Yalnızlık, Claire Messud (Sayfa 50 - Martı Yayınları)
Yeşim Gökyıldız 
27 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Vücudu artık bir tapınak değil,aklının içine tıkılıp kalıncaya dek,kapılarını birbiri ardına kapatan hapishaneye dönüşecekti.Aklı da tam bir oda gibi kalacaktı; duvarları ve kapıları olmayan bir oda.

Üç Oda Bir Yalnızlık, Claire Messud (Sayfa 79 - Martı Yayınları)Üç Oda Bir Yalnızlık, Claire Messud (Sayfa 79 - Martı Yayınları)
Liimmoon 
30 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Hayallerim bile tedbiri elden bırakmıyordu, iyi kız hayalleriydi; hayallerin en iyisi gibi.

Üç Oda Bir Yalnızlık, Claire Messud (Sayfa 55 - Marti Yayınları)Üç Oda Bir Yalnızlık, Claire Messud (Sayfa 55 - Marti Yayınları)
Yeşim Gökyıldız 
29 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Kadın olarak kendinizi sanat eseri haline getirirseniz ve insanların baktığı şey kendiniz olursanız her şeyi bırakın,artık yalnız olamazsınız.

Üç Oda Bir Yalnızlık, Claire Messud (Sayfa 220 - Nora Eldridge,Martı Yayınları)Üç Oda Bir Yalnızlık, Claire Messud (Sayfa 220 - Nora Eldridge,Martı Yayınları)