7,4/10  (5 Oy) · 
13 okunma  · 
3 beğeni  · 
555 gösterim
Şimdi, kulübesinin önünde, çardağın altındaki koltuğunda asma kabağı gibi sallanarak geçmişini seyreden yaşlı bir adamım. Her şeye uzaktan bakıyorum. Bir asma kabağının baktığı kadar uzaktan.

İçim boş.
Bence her insan iki kişidir. Birincisi önden gidip yolu açar. Ama belki de kapatır; emin değilim. Öteki bazen irkilerek, korkuyla; bazen de umut ederek onun peşine takılır.

Önümdeki beni buraya getirdi; ya da arkamdaki adımlarımı izledi ve işte sonunda buluştuk. Geçip gitmiş zaman böyle bir şeydir; ayak izleri birbirine karışır. Köpek yaşlanır, susar. Adını seslendiğinizde başını bile kaldırmaz.

Artık önümde biri yok; kimsenin peşinden gitmiyorum. Biz, iki kişi, yıllarca birbirimize bakmaktan, birbirimizi anlamaya çalışmaktan yorulduk.

İşte ilk yalanımı söylüyorum; iyi bir hikâyenin kahramanı başına buyruk olmalı, kalemi tutanın biçtiği role asla sadık kalmamalıdır!
Aslında en başa gidip her şeyi yeniden yaşamayı ve gerçekten başına buyruk olmayı dilerdim ama yazmakla yetinmek zorundayım. Yaşadıklarımı bir kez de böyle yaratmamın ne sakıncası olabilir ki?

Biz ikimiz; ben ve beni izleyen ya da ben ve benim izlediğim adam; anlamsızlığın keşfinden geliyoruz. Gemimiz bir yıkıntı halinde karaya vurdu. Bütün mürettebat öldü; tanığımız yok. Kıç tarafında hâlâ sallanan şey, bir bayrak değil; tayfalardan birinin donu.

Hüsnü Arkan'dan, gerçekle ütopyanın kesiştiği ve birbirine karıştığı anlara dair bir roman. Bazen ütopyalar gerçeklerden daha can yakıcıdır...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2008
 • Sayfa Sayısı:
  219
 • ISBN:
  9789752734340
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:

Hüsnü Arkan'a Mino'nun Siyah Gülü kitabından sonra Uyku kitabıyla devam ettim. Bu kitapta bambaşka bir konu, bambaşka bir tarzı var. Ütopyayı sorgulayan bir adamın düşünceleri nedeniyle 16 yıl uyutulma cezası alması konu ediniyor. Özellikle vicdan kavramı ele alınmakla birlikte; ahlak, aşk ve adalet gibi konular işlenmiş. Konuşan keçilere, futbol oynayan saksağanlara rast gelirseniz şaşırmayın; bu roman düşle gerçek arasında gidip geliyor. Beni etkileyen bir sürü diyalog oldu özellikle keçinin insanların aslında doğaya ait olmadığı, her şeye bir yarar gözüyle baktıkları, doğaya değer veriyor gibi göründüklerini söylediği kısmı defalarca okudum. İyi okumalar dilerim.

Kitaptan 9 Alıntı

Bence her insan iki kişidir. Birincisi önden gidip yolu açar. Ama belki de kapatır; emin değilim. Öteki bazen irkilerek, korkuyla; bazen de umut ederek onun peşine takılır.

Uyku, Hüsnü Arkan (Sayfa 28 - Kırmızı Kedi Yayınları)Uyku, Hüsnü Arkan (Sayfa 28 - Kırmızı Kedi Yayınları)

Kadınlar birer mutfak faresiydi. Erkeklerinin geçmişlerine, geleceklerine sıkıca tutunmuşlardı ve çoğunlukla bu yazgının dışında bir yaşamı hayal etmeyi başaramıyorlardı.

Uyku, Hüsnü Arkan (Sayfa 104 - Kırmızı Kedi Yayınları)Uyku, Hüsnü Arkan (Sayfa 104 - Kırmızı Kedi Yayınları)

Eksilince anladık ki, arkadaş denen şey bir sakidir; ruhumuzun kadehini doldurur. Bizi yatıştırır, bize boyun eğer, bizi reddeder, hasta eder, iyileştirir, arkamızda durur, terk eder... Bazen çekip gittiğini unuturuz, hala varmış gibi davranırız. Çünkü o kadehi doldurmaya devam eder. Çünkü biz hep içeriz.

Uyku, Hüsnü Arkan (Sayfa 218 - Kırmızı Kedi Yayınları)Uyku, Hüsnü Arkan (Sayfa 218 - Kırmızı Kedi Yayınları)

Ama görüyorsun ya, bazen yokluk bile bir zenginliği ifade edebiliyor.

Uyku, Hüsnü Arkan (Sayfa 22 - Kırmızı Kedi Yayınları)Uyku, Hüsnü Arkan (Sayfa 22 - Kırmızı Kedi Yayınları)

Siz insanlar, doğaya ait olduğunuzu düşünüyorsunuz ama aslında buna bir değer biçmiyorsunuz. Değer biçiyormuş gibi davranıyorsunuz!... Siz yağmuru gördüğünüz, kokusunu duyduğunuz an, ondan yararlanmanın yollarını arıyorsunuz. Siz rüzgarı hissederken değirmenleri varsayıyorsunuz. Güneş doğarken kafanızda o günün telaşı uçuşuyor. Niyetlerinizi, geleceğinizi, amaçlarınızı çok önemsiyorsunuz.

Uyku, Hüsnü Arkan (Sayfa 196 - Kırmızı Kedi Yayınları)Uyku, Hüsnü Arkan (Sayfa 196 - Kırmızı Kedi Yayınları)

İnançsızlar inancı övüyor, yüreksizler sevgi aşılıyor; bu nasıl iş?

Uyku, Hüsnü Arkan (Sayfa 220 - Kırmızı Kedi Yayınları)Uyku, Hüsnü Arkan (Sayfa 220 - Kırmızı Kedi Yayınları)

Kendisine büyük anlamlar yüklediğim hayatım başkaları için salladıkça içinde kar yağan camdan bir kutuydu. Ben yalnızca bir kartanesiydim gerçek bile değildim, sentetik elyaftım.

Uyku, Hüsnü ArkanUyku, Hüsnü Arkan
Büşra ÖNDER 
18 Ağu 19:02 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Bazı şeylere razı olunca, öteki bazı şeyler yaşamımdan uzaklaşıyordu. Farkında bile olmuyordum. "

Uyku, Hüsnü Arkan (Sayfa 104)Uyku, Hüsnü Arkan (Sayfa 104)