1000Kitap Logosu
Yabancılaşma
Yabancılaşma
Yabancılaşma

Yabancılaşma

OKUYACAKLARIMA EKLE
9.3
19 Kişi
95
Okunma
37
Beğeni
964
Gösterim
208 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 5 sa. 54 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Sol Yayınları · Kasım 2000 · Karton kapak · 9789757399841
 Marx`ın yabancılaşma ile ilgili metinlerden hazırlanan bu derleme, okura, Marx`ın Yahudi Sorunu gibi gençlik dönemi ürünlerinden başlayarak Kapital gibi olgunluk dönemi yapıtlarına kadar kronolojik olarak, marksist düşüncenin bu temel kavramının izini sürme olanağı sağlıyor. (Önsöz`den) Karl Marx'ın "yabancılaşma" ile ilgili metinlerinden hazırlanan bu derleme Yabancılaşma adı ile Sol Yayınları tarafından Mayıs 2003 (Birinci Baskı: Kasım 2000) tarihinde Ankara'da Şahin Matbaası'nda bastırıldı  
3 mağazanın 3 ürününün ortalama fiyatı: ₺15,4
9.3
10 üzerinden
19 Puan · 2 İnceleme
Serhan
Yabancılaşma'yı inceledi.
208 syf.
·
9/10 puan
Kitap Marx'ın yapıtlarından pasajlar barındırıyor. Bu pasajlar erken dönem yabancılaşma teorisinden , meta fetişizmine varan geç dönem çözümlemeleriyle noktalanıyor. En önemlisi ise bugünün insanının özsel çürümesinin tarihsel gelişim bağlamında şüpheye yer bırakmayacak şekilde somut olarak ifade edilmesidir.
Yabancılaşma
9.3/10
· 95 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
Sîdar Ronahî
Yabancılaşma'yı inceledi.
208 syf.
·
Puan vermedi
Kapital'i tek başına okuyarak çıkarabileceğimiz bir konu olmadığı söyleniyor giriş bölümünde. Açıkçası Kapital'i okumaya kalktığımızda da sadece Yabancılaşma konusunu değil, diğer kpnuların da kolay kolay anlaşılıp çıkarılamayacağını sanıyorum. Bu derleme kitapta da aynı dil ve üslup ile Marx'ın yabancılaşmasını okuyunca, yabancılaşmanın sadece dile, kendine, emeğe... yabancılaşmanın dışında; kültür, tabii ki ekonomi, politika gibi konuların da ele alındığını, komünizmi, sosyalizmi de görmüş olacak okuyucu. Derlemeye başlarken ilgi çeken ve sürekli tartışılan yabancılaşma konuları ile din üzerine Marx'ın görüşleri ele alınıyor ama gittikçe derinleşen ve ağırlaşan bir içeriğe sahip oluyor kitap. Bu başlık ile modern klasiklere mal olmuş eserleri daha iyi anlar bir okuyucu. Şu yüzden söylüyorum bunu ki domuzlarla ilgi değildir bir kitap ya da sabah uyanınca kendini böcek olarak bulan bir memur değildir bir kitap. Bir kitap tahlil aşamasında birçok disiplin ve bilimden yararlanabiliyor. İşte Yabancılaşma da buna anlam veriyor.
Yabancılaşma
9.3/10
· 95 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
3