Komünist Manifesto

8,6/10  (153 Oy) · 
594 okunma  · 
121 beğeni  · 
6.825 gösterim
Karl Marx ve Friedrich Engels'in, Komünistler Birliği'nin programı olarak kaleme aldıkları Komünist Manifesto, 1848 Şubat'ında, tüm Avrupa'nın devrimci ayaklanmalarla çalkalandığı bir dönemde, Londra'nın gösterişsiz bir basımevinde basıldı. Bilimsel sosyalizmin kitlesel siyaset sahnesine çıkışının ilk ciddi işareti olan Manifesto, yayınlandığı günden bu yana en çok okunan ve en çok tartışılan toplumsal ve siyasal metinlerden biri olmakla kalmadı, daha sonraki sosyalist ve komünist partilerin programlarının temelini oluşturdu, dünyanın değişmesinde ve milyonlarca insanın yaşamında belirleyici bir rol oynadı. Modern çağda başka hiçbir siyasal hareket, döneminin toplumsal, ekonomik ve sınıfsal koşullarını kavrayışındaki derinlik, çözümleyişindeki gözüpeklik ve üslubunun gücü bakımından, Manifesto'yla kıyaslanabilecek bir metin ortaya çıkaramadı.

Bugün Marxçı hareketin temel belgesi ve devrimci bir klasik sayılan Komünist Manifesto'yu, Marx ve Engels'in daha sonraki basımlara yazdıkları önsözler eşliğinde, Celâl Üster ve Nur Deriş'in 1978'de yaptıkları çevirinin gözden geçirilmiş basımıyla ve Manifesto'nun Türkiye ve Türkçedeki serüvenine ışık tutan bir önsözle sunuyoruz.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  131
 • ISBN:
  9789750710056
 • Orijinal Adı:
  Das Kommunistische Manifest
 • Çeviri:
  Celal Üster,nur Deriş
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ilayda Caner 
04 Eyl 2016 · Beğendi · 8/10 puan

Gölgesini satamadığı ağacı kesen bu sistemi eleştirdiği açıkça belli olan iki düşünür: Marx ve Engels.
Dünyayı anlamak yetmez, onu değiştirmek gerekir sözünün anlamını verebilmiş bir eser yaratmış Marx, Engels' in de destekleri ile.
Korkulan heyulayı anlayabilmeye başlamanız için okunması gereken bir klasiktir Komünist Manifesto. Bugüne kadar onu klasikler dışında değerlendirmiş olanların Tarihi de bilim olarak ele almadığına eminim.
Kimdir bu Komünistler? Neyi amaçlamışlardır? Ve türevi bütün sorularınıza cevap verecek kadar geniş bir kitap değil.
Bundan önce çok sert kalemler tarafından, okurlar tarafından acımasızca eleştirilmiş bir kitap. Hangi görüşe ait olursa olsun bir kitabı okurken önyargılarımızı hoşgeldiniz paspasının altına bırakmamız gerektiği düşüncesindeyim.
Kitabın başında da belirtildiği gibi, propaganda amacı taşımaksızın klasikler içerisinde nitelendirilen bir kitap olarak okumanız gerekiyor Manifestoyu. Bir insanı anlamak için bir kitabın yeterli olmayacağı gibi, bir ideolojiyi anlamak için de bir kitap yeterli bir sayı arz etmez.
Sempati besleyin beslemeyin, yakın tarihimizi etkisi altına alan bu eseri ve yankılarını okuma eşsizliğine ulaşmak isteyenlere tavsiye edebileceğim SADE bir eser.
"Filozoflar dünyayı yalnızca çeşitli biçimlerde yorumlamışlardır, oysa sorun onu değiştirmektir."

Kubra 
 17 May 00:53 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitap ile ilgili herhangi bir yorum yapmayacağım. Paylaştığım alıntılar tamamen fikirlerime hitap ettiği için ne düşündüğümü yeterince belli ettim. Sadece şunu söylemek istiyorum; fikriniz, düşünceniz ve inandığınız ideoloji ne yönde olursa olsun bu kitabı mutlaka okumalısınız.

Ferah 
29 Mar 2015 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Okuduğunuzda ne hissederek okuyacaksınız ve anlatımınız ne olacak bilemiyorum ama bence;
KARL MARX. -yani diyor ki ; bir gün o güzel günleri görecek dünya ...

Emre Dinç 
 16 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Açıkcası hiç mi hiç tatmin olmadım. Belki de beklentimi yüksek tutmam hasebiyle böyle bir kanıya vardım ama içi boş geldi bana. Tarihsel süreçteki çatışmalardan bahsedilmış fakat sanıldığı gibi ne o dönemde ne şimdilerde 2 sınıftan oluşan bir toplum yapısı olduğunu söylemek mümkün değil. Ekonomik açıdan daha detaylı bir inceleme yapılabilirdi. Ahlak ve kadın hakkındaki görüşleri zaten tamamen ütopik bir seviyede , pratikte hiçbir zaman mümkün olmayacak. Şu haliyle gözümde parti propagandasından öteye geçemeyen bir kitap.

failimuhtar 
20 May 12:05 · 8/10 puan

Beğenilsin ya da beğenilmesin, tarihsel önemi tartışılmaz iki mühim insandan ve onların geliştirmede önayak olduğu bir ideolojiden söz ediyoruz. Bu durumda, bir karşıtlık ya da yanlılık oluşturmaktan çok, neymiş ne değilmiş, bunu okuyup anlamak gerekiyor. Bu açıdan bakıldığında kitap, insanlık adına gerçek bir öneme sahip. Özellikle Can Yayınları bu bağlamda iyi bir çalışmayla karşımıza çıkıyor; önce kısaca Karl Marx ve Friedrich Engels'in yaşam öyküleri, çeviriyle ilgili açıklamalar (Bu başlangıç, neredeyse elli sayfa sürüyor.), nihayetinde ana metin -Komünist Manifesto- ve ardından, Marx ve Engels'in basımlara ilişkin ön sözleri düzgün bir sıra ve son derece makul bir çeviriyle sunuluyor.

Dediğim gibi, mesele karşıtlık veya yanlılık değil; hala büyük bir etkiye sahip bir ideolojinin en önemli metnini okuyup analiz etmek, üzerine bol bol düşünmek gerekli olan. Bunun dışında bir inceleme yapabilecek algıya sahip değilim henüz.

Dikkatli okumalar.

Ulaş Faruk Akpınar 
25 Haz 08:49 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Komünizmin ilk bildirgesi "Komünist Manifesto" bu sözlerle başlıyor.
"Avrupa'da bir hayalet dolaşıyor — Komünizm hayaleti. Eski Avrupa'nın bütün güçleri bu hayaleti defetmek üzere kutsal bir ittifak içine girdiler: Papa ile çar, Metternich ile Guizot, Fransız radikalleri ile Alman polis ajanları."

Marx ve Engels, birliğin amacını ve programını bu bildiride çiziyor, burjuva ve proleterya arasındaki çatışmayı, burjuva sınıfının oluşumunu nasıl ayakta kaldığını ve yıkılacağını anlatıyorlar.

Komünizme giriş için okunması gereken bir yapıt. Dilinin biraz ağır olduğunu söylemeden edemem. Bu eserden sonra oldukça fazla araştırılması ve okunması gereken birçok eser olduğunu düşünüyorum.

"Proleterlerin zincirlerinden başka kaybedecekleri bir şeyleri yok. Kazanacakları bir dünya var."

Bu kadar çok seveni olan marx'ı ve ciddi bir felsefe ve düşünüş biçimi olarak savunulan komünizmi sadece bu kitabi okuyarak (ki tam olarak anladığımı da soyleyemem) ve kulaktan dolma bilgilerle bilen benim elestirip değerlendirmem doğru olmaz...

Kıvılcım Ateş 
17 May 16:54 · Kitabı okuyor · Beğendi · Puan vermedi

Kaçıncı kez okuyuşum ama her okuduğumda aynı heyecan ve aynı kararlılık... Marksist okuma yapacak tüm arkadaşların ilk temel eserlerinden. Marksizm yolunuzu aydınlatsın İyi okumalar...

Mete Özgür 
 Dün 00:34 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Hakkında uzun uzadıya pek çok şey yazılabilecek bir klasik. Bununla birlikte, "komünizm" kelimesine bile bir çok insan tarafından önyargıyla yaklaşmasından sebep, ne yazarsam yazayım çok bir anlamı olmayacak.

Her türden, her fikirden kitapların okunması gerektiğini düşünenlerdenim. Farklı düşünceleri okumak kimseye bir şey kaybettirmez. "Farklı fikirlere sahip olabiliriz." Fakat önyargıları bir kenara bırakıp en azından fikirlerimiz nerede ayrılıyor diye bile okunabilecek bir kitap. Neticede Cenap Şahabettin'in dediği gibi "Fikirlerimin sahibiyim.Kölesi değil". Nasıl ki, hakkında fikriniz olmayan düşünceyi savunmuyorsunuz, hakkında yine fikriniz olmayan düşünceyi reddetmemelisiniz de.

Komşu açken tok yatılmaması gerektiğini düşünen her okura, henüz yeniden yasaklanmamışken şiddetle tavsiye ediyorum.
Keyifli okumalar.

Arda Çolakoğlu 
11 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitap,marksizmin temel ilkelerinden propagandist bir dilde bahsetmektedir.Zaten bu yüzden dünya marksist hareketinin temel bir aracı olmuştur.Kitabı anlamak için orta seviyede marksist teori bilginiz olması gerekiyor.

2 /

Kitaptan 96 Alıntı

sezen 
20 May 13:01 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tüm çocukların kamu okullarında ve parasız eğitimi. Bugünkü biçimiyle, çocukların fabrikalarda çalıştırılmasına son verilmesi. Eğitim ile maddi üretim vb. arasında eşgüdüm sağlanması.

Komünist Manifesto, Karl Marx (Sayfa 29 - Yazılama Yayınevi 2. Baskı)Komünist Manifesto, Karl Marx (Sayfa 29 - Yazılama Yayınevi 2. Baskı)
Kubra 
17 May 00:42 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İnsanın insan tarafından sömürülmesi ortadan kaldırıldığı ölçüde, bir ulusun başka bir ulus tarafından sömürülmesi de ortadan kaldırılmış olacaktır.

Komünist Manifesto, Karl Marx (Sayfa 73 - Can Yayınları)Komünist Manifesto, Karl Marx (Sayfa 73 - Can Yayınları)
Melek 
12 Ağu 12:56 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Proleterlerin zincirlerinden başka yitirecekleri bir şey yoktur. Oysa kazanacakları koskoca bir dünya vardır.

Komünist Manifesto, Friedrich Engels (Sayfa 92)Komünist Manifesto, Friedrich Engels (Sayfa 92)
sezen 
20 May 13:06 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bizim burjuvaların gözleri, kendi proleterlerinin karı ve kızlarının emirlerine amade bulunmasıyla doymaz; resmi fuhşu hiç anmasak bile, birbirlerinin karılarını baştan çıkarmaktan da pek keyif duyarlar.
Burjuva evlilik, gerçeklikte karıların ortaklaşalığıdır. Komünistler olsa olsa, ikiyüzlülükle örtbas edilen bir karı ortaklığı yerine, onun resmisini, açıkyüreklisini getirmek istiyorlar, diye kınanabilirdi. Oysa, kendiliğinden anlaşılır ki, şimdiki üretim ilişkilerinin ortadan kaldırılmasıyla, o ilişkilerden kaynaklanan karı ortaklaşalığı, yani resmi ve gayri resmi fuhuş da sahneden kaybolacaktır.

Komünist Manifesto, Karl Marx (Sayfa 26 - Yazılama Yayınevi 2. Baskı)Komünist Manifesto, Karl Marx (Sayfa 26 - Yazılama Yayınevi 2. Baskı)
Tuba aykun 
Dün 09:39 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Toplumun çalışan üyeleri hiçbir şey elde edemezken, her şeyi elde edebilen üyeleri hiç çalışmamamaktadır.

Komünist Manifesto, Friedrich EngelsKomünist Manifesto, Friedrich Engels
Kubra 
16 May 00:10 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Özel mülkiyete son vermek istememiz karşısında dehşete kapılıyorsunuz. Oysa sizin bugünkü toplumunuzda, özel mülkiyet halkın onda dokuzu için daha şimdiden yok edilmiş bulunuyor; özel mülkiyetin bir avuç insan için var olmasının tek nedeni, o onda dokuz için hiç var olmamasıdır.

Komünist Manifesto, Karl Marx (Sayfa 69 - Can Yayınları)Komünist Manifesto, Karl Marx (Sayfa 69 - Can Yayınları)
Kubra 
15 May 23:18 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Hiç kuşku yok ki, her ülkenin proletaryası her şeyden önce kendi burjuvazisiyle hesaplaşmak zorundadır.

Komünist Manifesto, Karl Marx (Sayfa 63 - Can Yayınları)Komünist Manifesto, Karl Marx (Sayfa 63 - Can Yayınları)
sezen 
20 May 13:13 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Fakat, burjuva mülkiyetine son verilmesini, kendi burjuva, özgürlük, kültür, hukuk vb. anlayışlarınızın mihengine vurarak bizimle tartışmaya kalkmayın. Sizin fikirleriniz düpedüz, burjuva üretim ve mülkiyet ilişkilerinin ürünleridir; tıpkı hukukunuzun da, kendi sınıfınızın yasalar düzeyine çıkarılmış iradesinden- içeriği, sınıfınızın maddi yaşam koşullarınca belirlenmiş bir iradeden başka bir şey olmadığı gibi...
İlkçağ mülkiyeti için anlaşılır bulduğunuzu, feodal mülkiyet için anlaşılır bulduğunuzu, burjuva mülkiyet için kabul edemiyorsunuz.

Komünist Manifesto, Karl Marx (Sayfa 25 - Yazılama Yayınevi 2. Baskı)Komünist Manifesto, Karl Marx (Sayfa 25 - Yazılama Yayınevi 2. Baskı)
Kubra 
17 May 00:40 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Tüm burjuvazi, ama siz Komünistler kadınları da ortaklaşa kılacaksınız, diye bir ağızdan yaygarayı basmaktadır.

Burjuvanın gözünde, karısı, bir üretim aracından başka bir şey değildir. O yüzden de, üretim araçlarının ortaklaşa kullanılacağını duyar duymaz varabildiği tek sonuç, kadınların da ortaklaşa kullanılacağı olmaktadır.

Komünist Manifesto, Karl Marx (Sayfa 72 - Can Yayınları)Komünist Manifesto, Karl Marx (Sayfa 72 - Can Yayınları)
Ilayda Caner 
04 Eyl 2016 · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Yok edin insanın insana kulluğunu
İnsanın insan tarafından sömürülmesi ortadan kaldırıldığı ölçüde, Bir ulusun başka bir ulus tarafından sömürülmesi de ortadan kaldırılmış olacaktır. Ulusun içindeki sınıflar arasındaki karşıtlık ortadan kalktığı ölçüde; bir ulusun başka biri ulusa beslediği düşmanlıkta son bulacaktır.

Komünist Manifesto, Karl Marx (Sayfa 73 - Can)Komünist Manifesto, Karl Marx (Sayfa 73 - Can)

Kitapla ilgili 1 Haber

Darwin'in kitabı en etkili akademik kitap seçildi
Darwin'in kitabı en etkili akademik kitap seçildi Charles Darwin'in Türlerin Kökeni isimli kitabı, en etkili akademik kitap seçildi. Oluşturulan 20 kitaplık listede Marks ile Engels'in yazdığı Komünist Manifesto da bulunuyor.