8,5/10  (10 Oy) · 
22 okunma  · 
9 beğeni  · 
529 gösterim
Eşsiz doğal güzelliği, tertemiz havası ve çeşit çeşit bitkileriyle, Ballıdere köyünün cennetidir Morsay Yaylası. Yaz gelince, köyün bir kısmı buraya göçer. Onlardan biri de Çakır Hasan'dır. Karısını, gelinini ve üç torununu takıp peşine, göçer gelir yaylaya. Bir çadıra sığışmak zordur ama, biraz mecburiyetten, biraz da burada şifa bulduklarına inandıklarından, vazgeçemezler bu mevsimlik göçten...

Günlerden bir gün bir kazı ekibi gelir Morsay Yaylası'na. Anlarlar o zaman doğası kadar tarihinin de zengin olduğunu bu yörenin. Kazı Ekibi'nde, işçinin, köylünün sorunlarına duyarlı pırıl pırıl gençler ve büyüklük taslamayan, kibir nedir bilmeyen bir profesör vardır. Asım Al'dır adı ama herkes ona Hoca Bey diye hitap eder.

Hoca Bey'le Çakır Hasan dost olur kısa sürede. Dilleri ayrı, gönülleri birdir ne de olsa... Çakır Hasan Hoca Bey'e çok rağbet eder; Hoca Bey de ilgisini esirgemez ondan. Herkesin keyfi yerindedir anlayacağınız... Ne var ki, bu güneşli tablo, Çakır Hasan'ın güzeller güzeli torunu Gülcan hastalanınca puslanıverir. Bildikleri her yolu denerler iyi olması için. Kazı Ekibi'ndekiler ise ellerinden gelen yardımı yaparlar. Lakin, Gülcan bir türlü iyileşmez. Hastaneye yetiştirilmesi gerekmektedir tez elden. Ama nasıl, hangi araçla? Tek çare Hoca Bey'e tahsis edilen ciptir. Ne var ki bu da, onun iki dudağı arasından çıkacak tek kelimeye bağlıdır: Evet ya da hayır...

Fakir Baykurt bu romanında, memur zihniyetini benimseyip, kalıpları dışına çıkamayan insanları eleştiriyor. Daha doğrusu, bu tip insanlardan yola çıkarak, sağlık sorunları başta olmak üzere memleketin pek çok sorununu tüm çıplaklığıyla ortaya koyuyor. (Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2011
 • Sayfa Sayısı:
  279
 • ISBN:
  9789750404528
 • Yayınevi:
  Literatür Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
seher 
28 Eki 2015 · Kitabı okudu · 10 günde · 7/10 puan

Yayla kitabını okurken kendim de 25 yıllık bir devlet memuru ve idareci olarak yaşadıklarım aklıma geldi.1977 de yazılan bir kitap olarak ülkem adına fazla bir değişiklik olmadığını görmek de üzücüydü.Eğitim sorunu,sağlık sorunu,gelir adaletsizliği,hukuki sorunlar bir gün çözüme kavuşacağı inancımı yitirmemeye çalışıyorum.
Kitapta; yazın yaylaya göç eden köylülerin hayatını, gelenek, göreneklerini, zor koşullar altındaki hayat mücadelelerini anlatırken bu yaylaya yolu düşen bürokratların, aydınların, öğrencilerin,memurların ilişkileri yer almıştır.
Kişi devlet ilişkilerinin, çürüyen aksak yönlerini yansıtılırken, kırsal kesimlerde yaşanan sorunlar ve göç olayı da irdelenmiştir.Fakir Baykurt un az bilinen kitabını tavsiye ederim.

ilker Görkem 
05 Şub 13:33 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Köylünün yoksunluğunu, yoksulluğunu ve bunun yanında da yapılması gerekenleri iç yakan bir öyküyle anlatmış Fakir Baykurt.
Köylü bilinçlenmeli, kendisini aldatanlara artık kanmamalı diyor ve leş gibi kokan bürokrasiyi de çırılçıplak gösteriyor.