Adı:
Yazılar 1
Baskı tarihi:
1995
Sayfa sayısı:
289
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Adam Yayınları
Baskılar:
Yazılar 1
Yazılar 1
289 syf.
·9 günde·7/10
Yazarın ilk okuduğum kitabı.1924-1977 yılları arasında yazılan,dergi ve gazetede yayımlanan yazılarının toplamıyla oluşturulmuş olan kitap;sanat(özellikle tiyatro)edebiyat,kültür gibi anlarda yazarın düşüncelerini aktardığı eseridir.Kitaptan zaman zaman sıkılsamda genel anlamda faydalı buluyorum.Yazarı ilk kez okuyacak ya da onun hakkında daha geniş bilgi sahibi olmak isteyenler okuyabilir.Nazım Hikmet'in hangi nazariyattan baktığını ,nelerden etkilendiği,kimlerle iletişim halinde olduğu,siyasi düşüncesi hakkında fikir ve bilgi sahibi olabileceğiniz bir eser.Kitapta katılmadığım, Osmanlı Devleti ile ilgili söyledikleri kısımdır.
352 syf.
·8/10
Yazarın genellikle Orhan Selim mahlası ile Akşam gazetesinde çıkan sanat, kültür, edebiyat içerikli yazılarını bir arada toplayan bu eser edebiyat severler tarafından keyifle okunabilir. Yazarın dil devrimine yapmaya çalıştığı katkı, eski sözcüklerle konuşanlara verdiği tepki dikkate değer. Bunun dışında sinemada uygulanan emperyalizm propagandasına şiddetle karşı çıktığını birçok yazısında görebiliyoruz. Ayrıca dönemin edebi ortamına Nazım Hikmet'in gözünden tanıklık etmek de mümkün.
352 syf.
·Beğendi·9/10
Herzmaan söylüyorum nazımın düz yazıları köşe yazıları şiirinden daha iyidir..dönemin tan gazetesinde köşesine taşıdıgı yazıları inanılmaz güzel..bugün bile güncelliğini koruyo dönemin belediyesine yaptığı eleştiriler havadan sudan değindiği konular şiire sanata felsefeye dair düşündüklerini dile getirdiği yazılar..nazımın bakış açısını yorumlamasını bulacağınız bu derleme eseri okudugunuzda bana hak vericeksiniz aslında nazımın ne büyük bir köşe yazarı olduguna
‘Musiki ruhun gıdasıdır!..’Ne mühim laf! Şu iktisadi buhran devrinde , midemizin gıdasını adamakıllı temin edemiyoruz.Hiç olmazsa ruhumuzu doyuralım .
Bugün , edebiyat hayatımızda , mahsus bir ‘ yeni şiir ‘ cereyanı vardır.Fakat , yeniyi temsil edenlerin , yeniyi yaratmak isteyenlerin kendi arkalarında kalan inkişaf merhalelerini iyice tanımaları lazımdır.
Yani , demek isteriz ki , yenilik yapmak isteyen adamın , hiç değilse, kendi sahasında bilgi sahibi olması icap eder.
Kim , karşıma çıkıp: “Ben düşüncemde ilişiksizim , düşünceme sınır tanımam!” diyebilir? Kimin kafasındaki düşünce , içinde büyüdüğü , yaşadığı , yetiştiği, kımıldandığı , okuduğu, aldığı , verdiği sosyal çevrenin damgasını taşımaz?
Büyüdük. Kollarımızı açtığımızda bir kişiyi bile sığdıramayacak hale geldik. Küçülene kadar büyüdük, çok büyüdük yani. Biz olamadık bir daha. Sen, ben olduk. Büyüklük lüks değildi, zenginlik değildi. Koşa koşa büyüdük. Büyürken ne de çok küçüldük.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yazılar 1
Baskı tarihi:
1995
Sayfa sayısı:
289
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Adam Yayınları
Baskılar:
Yazılar 1
Yazılar 1

Kitabı okuyanlar 42 okur

  • Nurdan Yılmaz

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0