10,0/10  (1 Oy) · 
4 okunma  · 
1 beğeni  · 
484 gösterim
"Yalnızlık hazır bulunmaz, oluşturulur. Yalnızlık, yalnız başına oluşturulur. Ben öyle yaptım. Çünkü orada yalnız olmam, kitap yazmak için yalnız kalmam gerektiğine karar vermiştim. İşte böyle oldu. Bu evde yalnızdım. Bu eve kapandım, tabii korkuyordum da, buna kuşku yok. Sonra da sevdim o yalnızlığı. Bu ev, yazı evi haline geldi. Kitaplarım bu evden çıkıyor. Ayrıca bu ışıktan da, küçük gölden yansıyan bu ışıktan. Şu söylediğim şeyi yazabilmek için tam yirmi yıl gerekti bana." Böyle diyor Duras, 1993 yılında yayımlanan "Yazmak" adlı yapıtında. Daha çok romanlarıyla tanıdığımız yazarın, bu kez, tadına doyulmaz denemelerini sunuyoruz okurlarımıza. Kitabın içinde yol aldıkça, insanın içinde bir tutku halinde kabarıp taşan yazma ediminin, ayrı zamanda, insanın temel gerçekliklerinden biri olan yalnızlıktan kurtulmanın tek yolu olduğunu da anlıyoruz. (Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  1997
 • Sayfa Sayısı:
  106
 • ISBN:
  9789755107158
 • Orijinal Adı:
  Ecrire
 • Çeviri:
  Aykut Derman
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
ASLI 
21 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yazmanın insan ruhu üzerindeki deviniminden çokça bahsetmiş Duras. Ve tabi ki yalnızlık. Yazar ve yalnızlık arasındaki ilişki üzerine ; "Bir yazarın yalnızlığında canına kıyma vardır. " diyerek beni çok etkiledi. Ayrıca bir sineğin ölümünü izlemesi beni etkileyen başka bir taraf. Yazan ve yazmak isteyen herkesin okuması gereken bir kitap.

Kitaptan 5 Alıntı

Yalnızlık hazır bulunmaz, oluşturulur. Yalnızlık Yalnız başına oluşturulur.

Yazmak, Marguerite Duras (Sayfa 18 - kitap.)Yazmak, Marguerite Duras (Sayfa 18 - kitap.)

İnsan, içinde bir yabancıyı barındırır: yazmak, işte o yabancıya ulaşmaktır. Budur ya da hiçbir şey değildir.

Yazmak, Marguerite DurasYazmak, Marguerite Duras

Yazının başına oturabilmek için kendinizden daha güçlü olmanız gerekir , yazdığınız şeyden daha güçlü olmanız gerekir.

Yazmak, Marguerite DurasYazmak, Marguerite Duras
Hyun Joo 
23 Haz 23:18 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Zamanımızın ve tüm zamanların en büyük haksızlığı işte budur: ve insan buna bir kez olsun gözyaşı dökmezse, yaşamı boyunca başka hiçbir şeye gözyaşı dökmez. Ve hiç gözyaşı dökmemek, yaşamamaktır.

Yazmak, Marguerite Duras (Sayfa 47)Yazmak, Marguerite Duras (Sayfa 47)