Yetişkin Çocuklar Aile Ortamı ve Çocuk Yetiştirme Üzerine Yakup Bey`le Söyleşiler

8,1/10  (27 Oy) · 
131 okunma  · 
34 beğeni  · 
2.908 gösterim
Kitabın kapağına baktınız ve.... içinizde bir şeyler hissettiniz.

Çocukların bakışları güçlüdür; içimize işler. Neden? O bakışların arkasındaki sıcacık canı yansıtan masum gözlerin her biri, ayrı bir evrene açılan kapılar gibidir. Bu evrende sevgi, korunma, sarılma gibi gereksinmeler tüm çıplaklığıyla görülür. İçimizdeki çocuk o gözlerde kendi dostunu bulur; bir can başka bir cana ulaşır.

Yetişkin Çocuklar, bedenen gelişmiş ama duygusal olgunluğa erişememiş insanlardır. Bu kitap, aslında bildiğimiz, fakat üzerinde düşünme gereğini pek duymadığımız bir öyküyü anlatıyor. Bu öykünün kahramanlarını tanıdıkça çocukluğunuzu, ailenizi, çevrenizdeki insanları ve en önemlisi de kendinizi daha iyi anlayacaksınız.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2000
 • Sayfa Sayısı:
  263
 • ISBN:
  9789751408415
 • Yayınevi:
  Remzi Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Çalışkanarı Çiğdem Özdemir 
13 Haz 2016 · Kitabı okudu · 61 günde · Beğendi · 9/10 puan

Çevrenizdeki insanları anlama, onlarla iletişim kuramama nedenlerini çözme konularında harika bir yol gösterici. Ben bilhassa çocuk gelişim kitaplarını okumayı seviyorum çocuklarıma ve öğrencilerime faydalı olmak adına. Kurgusal anlamda eksikleri vardı, hikayeleştirmek istenirken mantıksal hatalar yapılmıştı ama bu kitap sadece onlara değil bana da büyük bir yol gösterici oldu. Özellikle yeni evlilerin, çocuk sahibi olup terbiye etmeye çalışanların mutlaka okuması gereken bir kitap.

Sümeyye Yanılmaz 
13 Oca 17:08 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Siz bana uzandınız , ufkumu açmaya çalıştınız. Kalıplaşmış bir insan olmaktan çıkmak için zaman verdiniz , çaba gösterdiniz... #YetişkinÇocuklar

Kitap okumak 
27 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kendini tanıma sürecinde çok önemli kaynak eserlerden biri. Kitabı bitirdikten sonra kendi iç dünyanızda düzeltmeniz gereken noktaları fark edebileceğiniz gibi arkadaş, eş ve en önemlisi çocuklarınızla olan ilişkilerinizde yepyeni ve sağlıklı düzenlemeler yapabileceksiniz. Yazarı söyleşilerinden de izlemenizde yarar olacaktır. Hayatınıza değer katacağına inanabilirsiniz.

Fatma polat 
29 Mar 2016 · Kitabı okudu · 39 günde · Beğendi · 10/10 puan

Taze ebeveynler olarak eşimle okuduk. Hem çok şey öğrendik hem de çevremizdekilere paylaştık. Toplumu aileyi bireyi ve davranışlarını ve de bunların altında yatan nedenleri güzelce açıklamış. Sevginin, mutlu aile kurmanın hayalini kuran, bunun temelini nasıl atacağını bilen bilmeyen herkesin okuması gerekn bir kitap. Bir de kitapta sürekli atıf yapılan " iyi düşün doğru karar ver" kitabini okumaya başladım. Tavsiyem önce onu sonra yetişkin çocukları okumak.

Inci Qasimova 
08 Ara 2015 · Kitabı okumayı düşünüyor · Puan vermedi

.............................................................................................................................................................................................................................................................................

Kitaptan 7 Alıntı

"Yetişkin çocuk başkasına kolay kolay güvenmediği için insanların söylediklerinin onların gerçek duygu ve düşüncelerini yansıttığını kabul etmez. İnsanların art niyetli olduklarını düşünür ve sürekli kuşkuludur. Bu bir savunma mekanizmasıdır. Kişinin çok önemli miktarda psikolojik enerjisini alır. Kalıplanmış kişilerin yaratıcı olmamalarının birçok nedeni arasında psikolojik enerjinin sürekli savunma için harcanması da yer alır."

Yetişkin Çocuklar, Doğan CüceloğluYetişkin Çocuklar, Doğan Cüceloğlu

Yetişkin çocuğun içinde, kendinin de bilmediği doldurulamayacak bir boşluk vardır. Bu boşluk kişinin davranışlarında kendini belirtir. Kişi mutsuzdur ve mutsuzluğunun kaynağını dışarıda bir nesne, olay ya da kişide bulur.

Yetişkin Çocuklar, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 5 - Sistem Yayıncılık)Yetişkin Çocuklar, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 5 - Sistem Yayıncılık)
Kitap okumak 
 02 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Tipik Yetişkin Çocuk Davranışları :

*Neşesiz-Küskün insan:
Küskünlük, neşesizlik, hiçbir şeyden zevk alamama tipik yetişkin çocuk davranışlarından biridir. Yetişkin çocuk yaşamın çoşkulu bir yanını göremez.
Hayat onu ezer. Yaşamak onun için bir yüktür.
**Asık suratlı-Kızgın insan:
Bazı yetişkin çocuklar her şeye kızmaya hazırdır.Sağlıklı bir insanın
normal konuşacağı bir konuya onlar kızarlar. Hemen öfkelenirler.
***Gergin insan :
Sürekli gergin, kaygılı ve tedirgindir. En basit görünen yemek hazırlanması,
komşuya ziyaret gibi günlük olaylar bile ona gerginlik ve kaygı verir.
**** Saldırgan İnsan :
Yetişkin çocuğun en önemli özelliklerinden biri saldırgan olmasıdır.
Bir anlaşmazlığı sözle, konuşarak, tartışarak, diyalog yoluyla değil saldırganlıkla
çözmeye çalışır. Bu saldırı söz ve hareketlerine yansır.
En sakin ortamlarda bile karşısındakilere saldırırcasına iletişim kurar.
***** Pısırık İnsan :
Saldırgan tipin zıddıdır. Haklı olsa dahi ne sözleriyle ne de davranışlarıyla hakkını savunabilir. Sürekli alttan alır; amacı başkalarını memnun etmektir.
Kendisinin ne istediği pek önemli değildir.

Yetişkin Çocuklar, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 40 - Sistem yayıncılık)Yetişkin Çocuklar, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 40 - Sistem yayıncılık)
Kitap okumak 
27 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Bedenen büyüdüğü halde, duygu ve heyecanları bakımından gelişip olgunlaşamayan
insanlara psikologlar yetişkin çocuk adını verirler.
Yetişkin çocuğun içinde, kendinin de bilmediği,doldurulamayacak bir boşluk vardır.
Bu boşluk kişinin davranışlarında kendini belirtir.
Kişi mutsuzdur ve mutsuzluğunun kaynağını dışarıda bir “nesne”, “olay”, ya da “kişi” de bulur.
Örneğin, mutsuz olan kişi “bir arabam olsa (nesne),
“Avrupa gezisine çıkabilsem” (olay),
“Patron beni takdir etse ”(kişi)“, ne kadar mutlu olurum” diyebilir.
Fakat olanaklar ve koşullar el verip arabayı alınca, Avrupa’ya geziye gidince, ya da patron kendinitakdir edince mutluluğu uzun sürmez.
Bu defa mutsuzluğunun nedeni olarak daha başka nesneler, olaylar ve kişiler bulur.

Yetişkin Çocuklar, Doğan Cüceloğlu (Sistem Yayıncılık)Yetişkin Çocuklar, Doğan Cüceloğlu (Sistem Yayıncılık)
Kitap okumak 
27 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Çocukluk binanın hem temeli hem de tüm çatısını oluşturuyor.
İnsanın çocukluğu sağlıklı ise ve geliştiren bir aile içinde koşulsuz sevgi içinde büyümüşse, yaşamın en zor koşulları altında bile akıl sağlığını korur ve mutlu olabilir.
Eğer çocukluğunda koşullu sevgi ile büyümüş ve utanca boğulmuşsa, ilerde en iyi koşullar altında bile mutlu olamayacaktır.

Yetişkin Çocuklar, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 97 - Sistem Yayıncılık)Yetişkin Çocuklar, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 97 - Sistem Yayıncılık)
Kitap okumak 
 27 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Sağlıklı aile düzeninde aile üyelerinin hepsi görev ve sorumluluklarını doğal olarak yerine getirirler, aralarında olumlu duygusal bağlar vardır ve kişiler bağımsız oldukları halde, birbirlerine isteyerek ve zevkle yardım ederler.
Sağlıklı aile düzeni içinde, ana baba da dahil, herkes duygusal ve bilinçlenme yönünden sürekli bir gelişim içindedir.

Yetişkin Çocuklar, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 130 - Sistem Yayıncılık)Yetişkin Çocuklar, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 130 - Sistem Yayıncılık)
Kitap okumak 
27 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

İnsanın bahtını kırması, kendi yaşamını kendi denetimi altıma alması ile mümkündür.

Yetişkin Çocuklar, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 184 - Sistem Yayıncılık)Yetişkin Çocuklar, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 184 - Sistem Yayıncılık)