Var olan tüm canlı organizmalar içerisinde en kompleks yapıya sahip olmayı basarabilen biz insalar, bir şeylerin oluşumu ve kabullenişi için uzun süren zaman , tanımlama anlamlandirma ve uygulama süreçleri yaşamaktayız. Ki zira bu tür olgularin yaşanması kuşakların birbirine iletmiş olduğu ve genel olarak değerler adı altında birlestirdigimiz olgunun oluşumuna sebebiyet verebilmekte.

Belki bir mekan , zaman ve muhattaplar bağlamında değerlendirildiğinde oluşan değerin doğruluğu kavarami üzerinden konusulamayacagi , tabisi ve muhattabi olunan kitle içerisine ki mesrulugu , geçerliliği ve fayda boyutunu düşünebiliriz.
Klasik-geleneksel değer oluşumunda geçerli olabilecek ve anlama/tanımlama/uygulama kendi şartları ve konumu gereği kümülapragmatisti.

Zaman mekan kavramının değişmesiyle klasik yapıya tabi olunan ozenenin(benlik ve kendinlik) değişmesi ve yeni bir biçim almasina sebebiyet oluşturmuştur.
Resferans alınan öz ve başlangıç noktası olarak kabul edilen tüm değerlerin , yeni oluşan zaman ve mekan boyutundaki kapsayiciliginin oluşmaması yeni diyalektik olsumlara sebebiyet teşkil etmektedir .
Yeniden bir anlama/tanimlama/uygulama/ kistasindan geçilmesi gerekecektir.

Ve asıl paradoksun oluşumu bu safhada olusmaktadir , zaman/mekan n boyutunun değişmiş oluşumu küresel bir hal alması ile farklı ozenleri ortak özene paydasında nasıl oluşacağı kumulapragmatis noktasina nasıl varacagimiz.
Değer krizi değer çatışması yaşanmadan ortak özenle paydasında nasıl birlesecegimiz...

Zeynep Erdemir, Mürebbiye'yi inceledi.
 4 saat önce · Kitabı okudu · 1 günde · 5/10 puan

ne zormus Stefan Zweig okumak! Aman yarabbi!
O incecik kitap icimi parcaladi resmen .

Vapur dergisinin son sayisinda Stefan Zweig hakkinda bir yazi ve kitaplarini gordum. Hadi bi deneyelim su oykuleri, denemeleri okumayi dedim. Dort adet birbirinden bagimsiz oykunun yer aldigi kitap dünya klasikleri arasinda yer aliyor sanırım. Yazarın kalemine alışık olmadigimi ve alisamayacagimi düşünüyorum.

Klasik okumak zor, denedim, yeniden deneriz ama zor.

Kitaplara Fısıldayan Kız, Romeo ve Juliet'i inceledi.
4 saat önce · Kitabı okudu · 32 günde · Beğendi · 8/10 puan

Klasik bir kitap evet ama her klasiği de harikaydı diyerek okumayacağız tabi ki. Biraz değişik bir bakış açısından bakayım istedim. Romeo'nun aşkından ölmeyi göze aldığı başka birinin olduğunu, bu kişiye rağmen bir anda Juliet'e aşık olduğunu okuyunca, aşkın kendisinden şüphe etmedim değil. Sevip sevildiğinde daha mutlu olursun, gerçek aşk budur gibi bir şey aktarmaya çalışmış yazar ama yine de hoş karşılamadım.
En kötü sahne hangisi idi derseniz: Juliet'in babası Capulet'in, sevmediği biriyle evlenmek istemeyen kızına hakaretler ettiği sahneyi okurken şok geçirdim. Karşımda kızını zorla evlendirmek isteyen bir Türk babası vardı sanki, töre bunu gerektirir demediği kaldı bir. O sahne gerçekten bu kitaba yakışmamış. Shakespeare sonuçta bu, bir bildiği vardır diyorsunuz ama kabullenemedim.
En iyi sahne diye bir sahne yoktu, bu kadar geç yaşta okuyunca belki beklentim yüksek kalmış olabilir. Tabi ki iyi bir tiyatro eseri. Keyifle okumalar.

Cemil ÇALIŞKAN, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü inceledi.
5 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

İlber Hocanın bir Atatürk kitabı yazacağını duyduğumda çok sevinmiştim.Süreyya Aydemirden sonra klasik Atatürk kitaplarından farklı bir kitap olacağını düşündüm. Kitapta genelde tartışılan konulara kısmı bir açıklama ve Atatürkün kendini nasıl gelistirdıgıne inceden değinmiştir. Her zaman ki gibi yine hocamızın olaylar üzerinde avrupa tarihi ile uyumlu bir anlatım dili var. Bu biraz konudan çıktığınızı hissettirebilir ama sonunda olayı çok iyi şekilde bağlıyor. Hem Türkiye hemde aynı anda avrupa ve rusya tarihi ayni anda anlatiliyor. Ögretici ve akılda kalıcı. Mutlaka okumalısınız.

"Kitle, benim için zor olan insanlık, o kitle sonunda kazanıyor galiba. Sorun her şeyin onlar için yinelenen bir gösteri olmasında sanırım. Tazelik yok içlerinde. Mucizenin kırıntısı yok. Kendilerini öğütüp duruyorlar, üstelik üstüme. Farklı bir insan görsem devam etmek için güç bulacağım kendimde. Ama öyle bayat, öyle kasvetliler ki. Heyecan yok. Gözler, kulaklar, bacaklar, sesler var ama…hiç. içten içe pıhtılaşıyor, kendilerini yaşadıklarına inandırıyorlar. Gençken daha iyiydi; arayış içindeydim. Geceleri sokakları dolaşırdım…kaynaşırdım, dövüşürdüm, arardım..Hiçbir şey bulamadım. Kadınlara gelince; her kadın bir ümitti ama çok sürmedi. Durumu hayli çabuk kavrayıp RÜYALARIMIN KADINI’nı aramaktan vazgeçtim; kabus gibi olmayan bir kadın kabulümdü. İnsanlara gelince; artık hayatta olmayan ölümsüzlerde buldum ne bulduysam-kitaplarda. Klasik müzikte. Güç verdiler bana. Ama sihirli kitapların sayısı sınırlıydı, bir süre sonra tükendiler. Yıkılmaz kalem klasik müzikti."

ManahoS, bir alıntı ekledi.
8 saat önce · Kitabı okuyor · 10/10 puan

Marks’ın, bir gerçeğe dayanarak bütün gerçekleri ve hakikat’ları gebertmek, hiç değilse küllemek hususunda -zaman zaman hoşuma giden, bir milyon enayiye de dehâ gibi görünenbir üçkâğıtçılığı vardı:

“Bilgiyi onun kadar bilgi’nin, mantığı onun kadar mantığın aleyhine kullanan bir demagog daha çıkmamıştır diyebilirim. Ve Marks, bütün kavramları, özellikle de erdemleri ve değer ölçülerini ve yargılarını, kabul edilmiş klâsik ve namuslu anlamlarından söküp koparan yorumlar bulabilmiştir. Ve bu yorumları, döküntü insanları uyutan klâsik oluşumu çökertmek için kullanabilmiştir. Marks esareti ve köleliği özgürlük; hakları boyunduruk altına girmek ve nihayet. boğaz tokluğuna ağır ve güdümlü işçiliği de -domuzca tabulaştırdığı ve kutsallaştırdığıt0plum için çalışmak gibi göstermiş; üstelik. çömezleri ile sahte mirasçılarına, bu dolmayı milyarlara yutturmanın yollarını da öğretmiştir.”

Gençliğim Eyvah, Tarık Buğra (Sayfa 231)Gençliğim Eyvah, Tarık Buğra (Sayfa 231)
Sisyphos, bir alıntı ekledi.
9 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"işinde kal!" demeye getiriyordu filozof, yol arkadaşına. "Çünkü ümit besleyebilirsin. Çünkü bizim öğretim kurumlarımızın olmadığı, oysa olması gerektiği bellidir. Konularına göre bu yüce hedefler için hazırlanmış olan klasik liselerimiz ya şüpheli bir kültürün beslenme yerleri olmuş ve hakiki, yani soylu, bilgece seçilmiş kabiliyetleri koyu bir nefretle kendinden uzak tutuyor, ya da zayıf, kuru ya da her halükarda kültüre uzak düşen bir bilgililiği besliyorlar ki bunun bütün kıymeti, en azının o şüpheli kültüre karşı gözleri ve kulakları duyarsız kılmaktan ibarettir..."

Öğretim Kurumlarımızın Geleceği Üzerine, Friedrich NietzscheÖğretim Kurumlarımızın Geleceği Üzerine, Friedrich Nietzsche
Pandora, Siyah Kuğu'yu inceledi.
10 saat önce · Kitabı okudu · 29 günde · Beğendi · 7/10 puan

Öncelikle WattPad kitapları hakkındaki görüşümü beni takip edenler ve daha önceki incelemelerimi okumuş olanlar bilir. Tek kelimeyle NEFRET ediyorum. Lakin, bu kitabın bilim-kurgumsu bir kitap olması bu kitaba bir şans vermemi sağladı. 17 yaşında bir yazar, WattPad ve bilim-kurgu. İlginç olacağını düşündüm ve doğrusu merak ettim. Kitaba başlayınca bazı yönleriyle aşırı klasik bir WattPad kitabı olduğunu gördüm ama bazı yerleri de beni benden aldı. Evet, belki çok 'ergen' (bence karamsar) olarak nitelendirilebilecek yerleri vardı ama ben o şekilde düşünmedim. Belki de o karamsar sözlerde biraz da kendimi buldum...
Kızın yaşadığı acıyı kalbimde hissettim ve bu yüzden kitabı bitirebildim. Bazı yerlerinde çok fazla göz devirdim, bazı yerlerinde kitabı yırtmak istedim ama bazı yerlerinde de gözyaşlarımın akmasına engel olamadım. Şimdi biri bana bu kitabı okumalı mıyım diye sorsa, hayır demem.
Kitaptaki bilim-kurgu kısmına gelirsek. İlk kitapta,yani bu kitapta, iyi anlatamadığı ya da kitabın içine o kısımları iyi sokamadığı doğru. Ama ikinci kitaba başladım ve sanırım seri finalinde oldukça iyi bir şekilde bağlayacak hepsini. O zaman ikinci kitapta görüşmek üzere... :)

Sema Koçak, Deşifre Deha'yı inceledi.
13 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 4/10 puan

Gayrımeşru doğan bir çocuğun bir dehanın gerçek hayatını anlatıyor.Kitap başta bayağı akıcıydı akıcı olmasının yani sıra bir hareketlilik bir aksiyon bir olay yok klasik biyografi ...

Yusuf Çorakcı, Sis ve Gece'yi inceledi.
13 saat önce · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Ahmet Ümit'in yazdığı ilk polisiye romanı olan Sis ve Gece, bitirir bitirmez filmini merakla izlediğim kitaplardan biri oldu. Yazarın daha önce okuduğum iki kitabının aksine tarihsel olaylardan pek bahsedilmiyor, daha çok bol soruşturmalı ve dramlı klasik Hollywood'un cinayet filmlerinin Türk versiyonu gibi. Ahmet Ümit'in akıcı ve basit anlatımlı dili kitabı kısa sürede bitirmemde etkili. Tabi okudukça daha çok merak uyandıran yanını da es geçemem. Karakterler oldukça iyi anlatılmış, her birinin farklı özellikleri mevcut ve karşınıza tekrar çıkınca aklınıza geliyor hemen. Kitap konu olarak; evli ve iki çocuk babası bir MİT görevlisi olan Sedat'ın üniversiteli yasak aşkı Mine'nin ortadan kaybolmasıyla ortaya çıkan komplo teorilerinin birbirinden çözülmeye çalışılması diyebiliriz. Fahri adında sol örgütlerle içli dışlı olan biriyle ilişkisi de bulunan Mine'nin ölmüş olması veya kaçırılması üzerinden oluşan karmaşa Sedat'ı aşırı meşgul eder ve başka bir şey düşünememektedir. Teşkilatta büyük hesaplaşmalar dönmesine rağmen kendisinin umrunda bile değildir. İlk bakışta hoş olmayan görüntüye sahip olan bu ilişkiler bir şekilde bazı haklı nedenlere bağlanmaktadır. Biraz böyle erkek sıkılırsa bir kadın daha edinsin gibi bir izlenim mevcut. Solcu örgütlerin silahlı eylemlere ne kadar yatkın olduğunu anlatmaya çalışmış bizlere kitap. İyi ailelerden kötü evlatlar çıktığı gibi, çocuk yetiştirmeyi beceremeyenlerin nasıl bir gaflete düştüğünü de okuyoruz eserde. Polisiye bir roman fakat çok fazla silahlı çatışma yok. Yazıldığı dönemden olsa gerek şüpheliler hala iyi polis, kötü polis numarasını afiyetle yutup sindirmekteler. Devlet görevlisi olmak sanki çok basit bir olaymış gibi anlatılsa da biraz bu tip şeylere meraklıysanız kendinizi kahramanların yerine koymak mümkün. Son bölümler aşırı sürpriz bir şekilde ilerleyip aniden final yapıyor. Şunu söylemem gerekirse; kitabın çarpıcı sonunu okuduktan sonra neden tımarhanelere ihtiyaç duyulduğunu daha iyi anlayacaksınız. Genel anlamda beğendiğim bir kitap oldu, eksik gördüğüm yerler olsa da yazarın ilk roman deneyimine bağlıyorum.