Profil
O hiçbir şey bilmediği halde bildiğini sanıyor, oysa ben bilmediğimi bildiğimi sanmıyorum. Demek ki ben ondan daha bilgeyim.
Sayfa 21
Epistemolojinin bilimin dışında bir norm olmadığını ve bilimin, onun aktüelliği içinde, özgün normu olduğunu hatırlayalım. Arkeoloji bilim tarafından ve dahası bir bilimin aktüelliği tarafından belirlenmiş olan doğruluk kriterlerini bir yana bırakır. En iyisi, o kriterlerin ikili bir yer değiştirmesini gerçekleştirir: bilimden bilgiye ve aktüellikten çağdaşlığa. Doğruluk sorununu tamamıyla ortadan kaldır­maksızın, arkeoloji doğruluğu bilimin geçmişinin değerlendirilmesinin kriteri olarak almaz, fakat onu söylemlerin mümkün oluş koşullarını göstermek için incelenen çağın bilgisinin içinde tanımlamaya çalışır..
Reklam
Ya bilme biçimleri dayatılıyorsa?
''Peki kabuğun içinde ne var? Salyangoz mu?'' ''Hiç.'' dedim. 'Hava.'' ''Aynı şey değil,'' dedi. ''Hiçlik boşluktur, havaysa başka her şeyi doldurur. Nefestir, yaşamdır, candır, konuştuğumuz sözlerdir.''
240 syf.
9/10 puan verdi
Nöral Bilim Kurgu
Asimov, bilim kurgu yazarlarının zirvesindeki yazardır kendisini.Heinlein kadar zihninize bilgi iliştirmiyor( bu konu Heinlein okumayı biraz zorlaştırıyor). Sonsuzluğun Sonu kitabı diğer seri kitaplarından biraz farklı. Bilinmeyen, yani deneyimlenmemiş şeyleri anlatması dışınsa, bu kitapta kurguladığı şeyi anlamanız biraz güç. Kurguladığı konuyu zihninizde canlandıramıyorsunuz. Diğer seri kitapları kadar kolay okuyamıyorsunuz. Bunları yazarken, sonuç olarak Asimov'un hakkını teslim etmekte bir sakınca göremiyorum. Eğer bir bilim kurgu okuruysanız, tabi ki Asimov'un tüm yazıtlarını okumalısınız. "Asimov bir efsane dostum" demekten kendimi alamıyorum.
Sonsuzluğun Sonu
Sonsuzluğun SonuIsaac Asimov · Monokl · 20152,218 okunma
Mutlak doğrular yoksa mutlak yanlışlar da yok demektir. Buysa yalnızca bir kaos olabilir.
Reklam
Hem çağdaşlığı, hem genelliği ve hem de derinliği içinde düşünülmüş olan bilginin kendisinden, yani epistemeden hareketle bir çağın bilgilerinin düzene konuluşu, bir yargılamadan daha çok, arkeolojik normatifliktir..
Bilimsel bilgilerin üretilmesi üzerine derin düşünme olan epistemoloji bilimi bilimsellik bakımından yargılar.. Epistemoloji en üstün derecedeki rasyonalist aktivite olarak anlaşılmış olan bilimin içindeki rasyonellik sorununu inceleyen bir felsefedir..
24 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.