Giriş Yap
Epistemolojik Sayıklamalar
Gerçek, onunla varsayım da bulunma olanağını sağlayan şeydir.
Trem
Reklam
·
Reklamlar hakkında
Epistemolojik Sayıklamalar
Sevgi, politik bir olguya; aşk ise politik bir olaya benzer.
Trem
·
142 syf.
·
4 günde okudu
·
7/10 puan
Gerçekten de akıl üzerine bir tahlil
Kitapta sık karşılaştığımız üç kelime, rasyonalizm, din, akıl. Kapakta yazdığı üzere gerçekten de akıl üzerine bir tahlil yapılmış. Aklın dinle arasındaki bağı en derinlere inerek anlatmış yazarımız. Bu tarz kitaplar çok fazla okumadığım için anlamakta zorlandığım, bana aynı şeyleri tekrar ediyor gibi gelen bölümler oldu. Lakin bu kadar kısa bir kitap içinde altını çizdiğim yerler fazlaydı. Ayetlere yer verilmesi de ayrıca çok hoş. Akıllı insanlar için, İslam'da anlaşılacak, öğrenilecek çok şey olduğunu anlatıyor biraz da. Kitap yarı felsefik yarı tahlil diyebiliriz. Dili ise çok ağır olmasa da eskimiş kelimeler kullanılmış. Açıkçası günümüzde yazılan kitaplarda fazla eski kelime kullanılması hoşuma gitmiyor. Anlamlarına bakmak için sürekli okumayı yarı bırakmak hoş değil. Bir kaç tane birikince bakıyorum bu sefer de cümle anlamını yitirebiliyor.
Perde ve Mana
9.1/10 · 901 okunma
Reklam
·
Reklamlar hakkında
Amatör - Amigo Latince amare: sevmek. amare fiilinin çekimi: amo, amas, amat - severim, seversin, sever... Amatör; bir işi para karşılığı değil, sevdiği için yapan kimse.
..Bu anlayışa göre bilgi, insan zihninin bir ürünüdür; fakat bu faaliyette zihin yaratıcı değil pasiftir. Buna göre zaten varolan şeyin bilgisinin dışında geçerli bir bilgi kalmamaktadır. Çünkü bilen zihin; dikkat etme, seçme ve yorumlama açısından aktif olmakla beraber neticede "kendisine sunulan şeye" dikkat etmek ve yorumlamak zorunda kalmaktadır. Bu açıdan zihin aktif olduğu kadar da pasif durumdadır. "Düşünürken zihnimiz aktiftir, fakat düşündüğümüz şey, yani düşüncenin objesi kendisini bize açar, bu anlamıyla vahyetmiş olur. "Düşünüyorum" demek hakikatin bir yüzü ise "dünya kendisini vahyediyor" demek hakikatin diğer yüzüdür.
Sayfa 219 - Vahiy ve Mucize